Sredstva za ekologiju uvećana skoro tri puta

Autor:   BM

Rebalansom budžeta za ovu godinu sredstva za ekologiju su uvećana skoro tri puta, sa osam na 24 milijarde dinara, izjavio je pomoćnik ministra finansija Srbije nadležan za Sektor za finansijski sistem Ognjen Popović na konferenciji Zelene finansije - zelena i slobodna ekonomija, posvećenoj promenama koje se očekuju. (Foto: Pixabay)

Zeleni rast je globalni trend koji traje čitavu deceniju i u punom je zaletu ocenio je tokom jučerašnje konferencije “Zelene finansije - zelena i slobodna ekonomija” pomoćnik ministra finansija Ognjen Popović, istakavši da rebalans budžeta, koji je pred poslanicima Skupštine Srbije, ove godine predviđa značajna ulaganja u ekologiju, a da su sredstva za tu namenu sada tri puta veća i iznose 24 milijarde dinara umesto osam.

„Sada smo fokusirani na realne domete i projekte, i tu govorimo o povećanju budžeta Ministarstva za zaštitu životne sredine za četiri milijarde dinara. Ali, možda je još važnije, da je 12,1 milijarda dinara, dodatno opredeljeno za Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i odnosi se na konkretne projekte“, rekao je Popović.

Precizirao je da se misli na izgradnju deponija u 28 lokalnih samouprava, pogonima za prečišćavanje otpadnih voda na 76 lokacija u 65 lokalnih samouprava, kao i izgradnju više od 5.000 kilometara kanalizacione mreže, saopštilo je ministarstvo.

Popović je na panelu „Monetarna i fiskalna politika na čelu zelenog i digitalnog oporavka i rasta zdrave ekonomije“, na konferenciji u organizaciji Adrija medija grupe, napomenuo da su ovi projekti i aktivnosti deo šireg paketa „Srbija 2025“, prenosi Beta.

Sredstva za ekologiju uvećana skoro tri puta
Srbija bi već ove godine potencijalno mogla da izađe na tržište zelenih obveznica. (Izvor: Pixabay)

Srbija planira izlazak na tržište zelenih obveznica

Pomoćnik ministra finansija Srbije Ognjen Popović je objasnio da globalni fondovi već imaju obavezne limite za ulaganje u zelene obveznice i ekološki održive projekte i da specijalnizovani fondovi, koji se bave ovom vrstom ulaganja nastaju gotovo na nedeljnom nivou.

„Konačno smo dali Republici Srbiji portfolio projekata koje možemo da kvalifikujemo kao zelene i samim tim, oni su zapravo otvorili vrata, pored svih ostalih aktivnosti koje ne možemo da ne pomenemo, a to je očuvanje makroekonomske stabilnosti, rast kreditnog rejtinga u kriznom periodu, jaka i stabilna monetarna politika, a sve to zajedno otvara vrata za našu zemlju da već ove godine potencijalno izađe na tržište zelenih obveznica“, rekao je Popović i dodao da Srbija sada ima kapacitete i finansijsku snagu da može da se uključi u to tržište.

Posebno je naglasio da se radi na razvoju tržišta kapitala, jer smatra da je “to ključ za stope rasta od sedam ili osam odsto.”

Popović je rekao i da se radi na izradi strategije tržišta kapitala, što investitorima, bankama i institucijama, kako ocenjuje, treba da pokaže jasan i transparentan put napred.

Objasnio je da to tržište može da funkcioniše i da postoji potencijal za eksplozivan rast, ali uz postojanje okvira koji omogućava pristup pravim finansijskim elementima i alternativama.

Podsetio je da je Zakon o digitalnoj imovini otvorio put da se lakše učestvuje na tržištu kapitala, kao i da korisnici takvog oblika finansiranja shvate da su predviđene određene koristi.

„Firme koje u Srbiji pristupe sredstvima koje su stekli kroz kriptovalute, ako ih ulože u kapital kompanije koju osnivaju u Srbiji ili ako žele dalje da razvijaju svoje poslovanje, imaće poreske olakšice” rekao je Popović i dodao da postoji jasna namera da se želi podstaći domaći i strani kapital i omogući rast “u svakom koraku njihovog razvoja“.

Takođe je pozvao domaće i strane kompanije da iskoriste pogodnosti koje su im omogućene.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...