Japan odlučio da kontaminiranu vodu iz Fukušime ispusti u okean

Autor:   M.Ž.

Vlada Japana je danas objavila da planira da više od milion tona kontaminirane vode iz uništene nuklearne elektrane Fukušima ispusti u Tihi okean i to čitavu deceniju posle havarije koja se dogodila u ovoj nuklearnoj elektrani. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova odmah je reagovalo kritikom na odluku japanske vlade, nazvavši je "krajnje neodgovornom". (Voda će se pre ispuštanja tretirati na odgovarajući način da bi se u što većoj meri smanjio nivo zračenja, navodi se u službenoj objavi japanske vlade. Foto: AP/Kota Endo)

Japanski premijer Jošihide Suga rekao je danas na sastanku ministara da je vlada odlučila da je ispuštanje vode u Tihi okean "najrealnija" opcija i "neizbežna kako bi se postigao oporavak Fukušime".

Britanski Gardijan takođe prenosi da operater elektrane Tokyo Electric Power (TepCo) i vladini zvaničnici kažu da se tricijum, radioaktivni materijal koji nije štetan u malim količinama, ne može ukloniti iz vode, ali se drugi radionuklidi mogu svesti na nivoe dozvoljene za ispuštanje.

Predviđeno je da puštanje vode u okean započne za dve godine, dok bi čitav proces, trebalo da traje decenijama.

Voda će se pre ispuštanja tretirati na odgovarajući način da bi se u što većoj meri smanjio nivo zračenja, navodi se u službenoj objavi japanske vlade.

Japan odlučio da kontaminiranu vodu iz Fukušime ispusti u okean
Južna Koreja se "čvrsto protivi" potezu japanskih zvaničnika, što je takođe stav Saveta za atomsku energiju Tajvana. (Izvor: Rojters)

U svetlu desetogodišnjice nuklearne katastrofe 

Do konačnog odobrenja ovog plana došlo je posle nekoliko godina rasprave japanskih zvaničnika. Međutim, ribarska industrija te zemlje, koja se već godinama protivi ovom koraku, ali i Južna Koreja i Kina su osudile odluku japanske vlade.

U izjavi portparola kineskog Ministarstva spoljnih poslova, objavljenoj na oficijelnom sajtu tog ministarstva se navodi da bi Japan trebalo da se uzdrži od pokretanja otpusta vode dok se ne konsultuje i ne postigne sporazum sa svim zainteresovanim zemljama, uključujući i Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA).

„Ovaj pristup je krajnje neodgovoran i ozbiljno će naštetiti međunarodnom javnom zdravlju i bezbednosti i vitalnim interesima naroda susednih zemalja“, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva spoljnih poslova, uz ocenu da Kina zadržava pravo da dalje reaguje na ispuštanje zagađene vode.

Južna Koreja pozvala je japanskog ambasadora Koičija Aibošija, izvestila je televizija te zemlje YTN, dok je visoki vladin zvaničnik rekao da se Seul "čvrsto protivi" tom potezu, što je takođe stav Saveta za atomsku energiju Tajvana.

Japan odlučio da kontaminiranu vodu iz Fukušime ispusti u okean
Radioaktivna voda, koja se povećava za oko 140 tona dnevno, sada se skladišti u više od 1.000 rezervoara.
(Izvor: AFP)

Odluku japanske vlade su podržale Sjedinjene Države, navodi Gardijan, opisujući postupak donošenja odluka u Japanu kao „transparentan“.

„Zahvaljujemo se Japanu na transparentnim naporima u odluci da zbrine prečišćenu vodu sa lokacije Fukušima Daiči“, napisao je na Tviteru državni sekretar Antoni Blinken.

Oko 1,25 miliona tona vode je aukmulirano na mestu nuklearne elektrane Fukušima Daiči, koja je devastirana u razornom zemljotresu magnitude devet jedinica Rihterove skale, što je izazvalo cunami od 15 metara visine 11. marta 2011. godine.

Stav japanske vlade je da kontaminirana voda mora ponovo da se filtrira kako bi se uklonili štetni izotopi, kao i da će se razređivati u skladu sa međunarodnim standardima pre bilo kakvog ispuštanja.

Radioaktivna voda, koja se povećava za oko 140 tona dnevno, sada se skladišti u više od 1.000 rezervoara, ali se očekuje da će se izmestiti sa tog prostora do sledeće jeseni.

Japan odlučio da kontaminiranu vodu iz Fukušime ispusti u okean
Međunarodna agencija za atomsku energiju je podržala odluku Japana, jer će se radioaktivni elementi, osim tricijuma, ukloniti iz vode ili svesti na bezbedni nivo. (Izvor: AFP)

Povodom odluke o ispuštanju više od million tona kontaminirane vode iz Fukušime u Tihi okean oglasila se i Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), koja podržava odluku japanskih zvaničnika, jer će radioaktivni elementi, osim tricijuma, biti uklonjeni iz vode ili svedeni na bezbedan nivo pre nego što se isprazne.

IAEA je takođe istakla da nuklearne elektrane širom sveta koriste sličan postupak za odlaganje otpadnih voda.

Odluka japanske vlade je doneta otprilike tri meseca uoči početka sada odloženih Olimpijskih igara u Tokiju, a neki događaji su bili planirani na udaljenosti od oko 60 kilometara od nuklearne elektrane.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...