Korona virus oborio cenu dozvola za emisije CO2 na 15 evra

BM

Ekonomski efekti pandemije COVID-19 doveli su prošle nedelje do pada kotacije sertifikata za emisije CO2 za čak 27%, na 15 evra.

Zbog pandemije COVID-19 cena sertifikata za emisije CO2 doživela je najveći pad u poslednjih godinu i po dana, za 27%, i u ponedeljak 23. marta iznosila je u 15,54 evra po EUA (dozvole emisija u EU, European Union Allowances) na ICE ECX berzi u Londonu, prema informacijama Carbon Exert SRL, rumunske konsultantske kompanija, prenosi Serbia Energy pisanje E-nergia.ro.

Mere izolacije, ograničenje putovanja i zatvaranje kompanija, izazvani pandemijom COVID-19, doveli su do značajnog smanjenja cene emisije CO2 na tržištu EU, zbog čega je ponuda znatno iznad tražnje na tržištu, kažu u kompaniji Carbon Expert.

Države članice EU i Velika Britanija odobrile su 8,5 miliona besplatnih EUA industrijskim emiterima u poslednje dve nedelje, prema ažuriranim podacima koje je u petak, 20. marta, objavila Evropska komisija.

Nemačka će pratiti da li će zagađujuća postrojenja u zemlji ispoštovati krajnji rok koji se odnosi na verifikovane emisije iz 2019. godine (30. april 2020. godine), zbog krize izazvane virusom korona. Razmatra se eventualno pomeranje roka u nekim slučajevima, najavila je prošle nedelje nemačka vlada.

Poljska bi mogla predložiti hitne reforme EU, uključujući izmene šeme EU ETS, izjavio je prošle nedelje ministar životne sredine, s obizrom da poljska vlada želi da smanji finansijsko opterećenje privrede.

Situacija u Rumuniji

Sertifikate za emisije kupuju industrijske kompanije, posebno proizvođači električne energije koji koriste fosilna goriva i kao takvi emituju gasove staklene bašte, kako bi nastavili sa svojom aktivnošću. Zbog toga je niža cena ovih sertifikata prednost. A sertifikati su sve skuplji – pre dve i po godine koštali su sedam evra, a prošlog leta dostigli su 29 evra, kao rezultat politike dekarbonizacije Evropske komisije.

U Rumuniji, kompanija koja je najviše pogođena porastom troškova ovih sertifikata je Energetski kompleks Oltenia, drugi najveći proizvođač električne energije u zemlji.

Za prošlogodišnju proizvodnju električne energije, kompanija do 1. aprila 2020. mora da kupi 16 miliona sertifikata. Dosda je kupila samo četiri miliona sertifikata iz sopstvenih izvora i dobila je državnu pomoć od 251 milion evra za kupovinu preostalih 12 miliona sertifikata.

Procenjeni trošak kupovine sertifikata iznosio je 24 evra po sertifikatu, tako da bi kupovina sertifikata po ceni od 16 evra donela značajnu uštedu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...