DA OBRENOVČANI LAKŠE DIŠU

BM

Japanskim zajmom od oko četvrt milijarde evra biće finansiran projekat odsumporavanja dimnih gasova u TE „Nikola Tesla A“ u Obrenovcu. Ovo će biti najveća investicija u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji.

Razmenom nota između Vlade Republike Srbije i Vlade Japana kao i potpisivanjem Sporazuma o zajmu između Elektroprivrede Srbije i Japanske agencije za međunarodnu saradnju juče su i zvanično obezbeđena sredstva za realizaciju projekta odsumporavanja dimnih gasova u TE „Nikola Tesla A“ u Obrenovcu. Kredit za izgradnju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u TE „Nikola Tesla A“ vredan je 28,25 milijardi jena, odnosno oko 26,25 milijardi dinara, i predstavlja najveću investiciju u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji.


Notu su potpisali Božidar Đelić, potpredsednik Vlade za evropske integracije, i Tošio Cunozaki, ambasador Japana. Istom prilikom, Sporazum o zajmu potpisali su Dragomir Marković, generalni direktor EPS-a i Satoru Kurosava, stalni predstavnik Japanske agencije za međunarodnu saradnju u Srbiji. Uslovi zajma su veoma povoljni, sa kamatnom stopom od 0,6 odsto godišnje, uz period otplate od 15 godina i grejs period od pet godina.

Ističući da je ovaj projekat najveća investicija u oblasti životne sredine u EPS-u i Srbiji Dragomir Marković, generalni direktor EPS-a je objasnio: „Veoma je značajno što će ovim zajmom emisija gasova sumpor dioksida iz obrenovačkih elektrana biti na nivou evroprskih standarda. Ovaj projekat omogućava i otvaranje kapaciteta za proizvodnju gipsa. Na taj način biće moguće i zapošljavanje nekoliko stotina građana, što je posebno značajno za Obrenovac.“

Projekat odsumporavanja dimnih gasova u TE „Nikola Tesla A“ doprineće minimiziranju negativnih uticaja proizvodnje u termoelektranama, značajno će smanjiti emisiju sumpornih oksida i usaglasiti granične vrednosti emisije sumpor-dioksida sa standardima Evropske Unije. To će imati direktan uticaj na zdravlje stanovništva, jer će osim efekta poboljšanja kvaliteta vazduha doći i do smanjenja kiselih kiša i negativnog dejstva na šume i zakiseljavanje zemljišta. Realizacijom ovog projekta predviđeno je smanjenje emisije sumpor dioksida (SO2) sa sadašnjih 1200-3000 mg/m3 na nivo niži od važećeg evropskog standarda od 400 mg/m3. Naime, projektnim zadatkom za objekat koji će biti izgrađen u TE „Nikola Tesla A“ predviđeno je da se emisija sumpor dioksida smanji na 200 mg/m3. Značajno je pomenuti i da je nusprodukt ovakvog načina prečišćavanja dimnih gasova gips, koji ima veoma široku primenu u industriji građevinskih materijala. Prema procenama EPS-a, procesom odsumporavanja u TENT A godišnje bi se moglo proizvesti oko 400.000 tona gipsa.

„Japanska agencija za međunarodnu saradnju i dalje će biti aktivan partner Srbije i narednih godina, a ovaj projekat, koji će unaprediti uslove životne sredine u Obrenovcu i Srbiji, kamen je temljac naše buduće saradnje,“ rekao je Satoru Kurosava, predstavnik Japanske agencije za međunarodnu saradnju a ambasador Japana u Srbiji Tošio Cunozaki je napomenuo da je ovaj „sporazum samo nastavak veoma uspešne i prijateljske saradnje dva naroda, koja traje već 130 godina. Ovo je prvi japanski zajam dat Srbiji ali, Japan će nastaviti ekonomsku saradnju sa Srbijom, naročito u poboljšanju životne sredine.“

Cunozaki se posebno se zhvalio narodu Srbije na solidarnosti koju je iskazao posle elementarnih nepogoda u Japanu.

„Veliko mi je zadovoljstvo što je posle dve godine pregovora vlada Japana i Srbije došlo do potpisivanja sporazuma za kredit, kojim će se realizovati najvredniji projekat iz oblasti životne sredine u Srbiji. Zajam je veoma povoljan, jer poredeći ga sa uslovima komercijalnih kredita, Srbija je dobila 150 miliona evra kredita i 100 miliona evra donacije,“ rekao je Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije. Đelić je napomenuo da Srbija posebnu zahvalnost duguje narodu i Vladi Japana zato što su, u veoma teškom trenutku, posle zemljotresa i cunamija, ostali pri odluci da odobre kredit Srbiji.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...