Kina gradi ekološki šumski grad

BM

Italijanski arhitekta Stefano Boeri gradi prvi svetski šumski grad u Kini s milion biljaka, koji će biti energetski samoodrživ, a u koji će 30.000 stanovnika moći da se usele 2020. godine. (foto: hexapolis.com)

U poslednjih nekoliko godina sve je više futurističkih gradskih koncepata koji su zasnovani, pre svega, na održivosti i samoodrživosti. Tako je Arhitekta Stefano Boeri, čiji je studio u Milanu, pokrenuo zadivljujući futuristički gradski conept, koji su zasnovani na održivosti i samoodrživosti - projekat izgradnje prvog svetskog "šumskog grada" u regiji Liuzhou u kineskoj provinciji Guangxi, piše hexapolis.com

Na održiv način, korišćenjem obnovljivih izvora energije, ovaj inovativni koncept grada zamišljen je sa čak milion biljaka od skoro 100 različitih vrsta, pored 40.000 stabala zasađenih na  samim zgradama. 

sumski-grad

To će, prema rečima arhitekte, biti dovoljno da biljke svake godine apsorbuju do 10.000 tona ugljen dioksida i 57.000 tona drugih zagađujućih materija. Nedavno usvojen od strane opštinskog odbora Liuzhoua za urbanizam, ovaj projekat predviđen je sa stambenim površinama na 175 hektara, a lociran je severno od grada Liuzhou, pored reke Liujiang.

sumski-grad

Planirano je da ovaj šumski grad bude useljiv do 2020. godine. Zgrade i stambene kule biće pokrivene drvećem a u njima će moći da živi više od 30.000 ljudi. Pored toga je planirana i izgradnja bolnice, dve škole i veliki broj komercijalnih, poslovnih i rekreativnih prostora. Da bi se obezbedio lak transport šumski grad će saobraćajnicama i brzom železnicom biti povezan regionom i susednim gradom Liuzhou.

sumski-grad

Da bi opravdao zacrtane ekološke karakteristike ovaj šumski grad će koristiti kombinaciju solarne i geotermalne energije. Arhitekte ukazuju da će ekstenzivno zelenilo, takođe, proizvoditi 900 tona kiseonika. Raspored biljaka, ne samo u parkovima, baštama i na ulicama, već i na fasadama zgrada obezbediće energetsku samoodrživost grada, zelenilo će doprinositi poboljšanju kvaliteta vazduha (apsorbujući CO2 i fine prašine od 57 tona godišnje ), uticaće na smanjenje prosečne temperature vazduha, stvoriti barijere šuma i poboljšati biodiverzitet živih vrsta, stvarajući u ovom šumskom gradu stanište ptica, insekata i malih životinja koje naseljavaju teritoriju Liuzhou.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...