Bačko Podunavlje - deo Evropskog Amazona

Na ovogodišnjem zasedanju u Parizu UNESKO je odlučio da Bačko Podunavlje bude upisano u Svetsku listu rezervata biosfere.

Međunarodni koordinacioni savet UNESKO programa Čovek i biosfera je 14 juna, na svom ovogodišnjem zasedanju u Parizu, doneo odluku da rezervat biosfere Bačko Podunavlje bude upisan u Svetsku listu rezervata biosfere, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Rezervat biosfere BačkoPodunavlje se nalazi na severozapadu Vojvodine, predstavlja jednu od najočuvanijih ritsko-močvarnih celina na čitavom toku Dunava i deo je Evropskog Amazona.

Ovaj jedinstveni rečni predeo područje je izuzetne biološke raznovrsnosti i centar retkih prirodnih staništa kao što su prostrane plavne šume, ade, rukavci i peščane rečne obale.

„Veliko je zadovoljstvo i čast što je UNESKO prepoznao izuzetne vrednosti i potencijal „Bačkog Podunavlja. Ovo je drugi rezervat biosfere u Srbiji pored rezervata Golija-Studenica, što je od velikog značaja za zemlju, jer program Čovek i biosfera ne samo da promoviše koncept održivog razvoja već i u praksi pokazuje da je on moguć. Ovo proglašenje će znatno pomoći očuvanju prirode Srbije, jedne od najraznovrsnijih u Evropi. Bačko Podunavlje se isto tako odlikuje veoma bogatom kulturnom baštinom, koja je dokaz žive prošlosti i susretanja brojnih naroda i kultura na ovom prostoru“, izjavio je profesor Darko Tanasković, ambasador Republike Srbije pri UNESKO-u.

U okviru rezervata biosfere Bačko Podunavlje, koji se prostire na područjima opština Sombor, Apatin, Odžaci, Bač i Bačka Palanka, na površini od 176.635 ha nalaze se četiri zaštićena područja, među kojima su izuzetno vredni Specijalni rezervati prirode Gornje Podunavlje i Karađorđevo.

Rezervat biosfere Bačko Podunavlje se pridružio svetskoj mreži koju čine ukupno 669 rezervata biosfere priznatih od strane UNESKO-a, osmišljenih sa ciljem očuvanja prirodnog bogatstva od izuzetnog značaja, dok u isto vreme promovišu održivi razvoj lokalnih zajednica na tim područjima. Uspostavljanje rezervata biosfere Bačko Podunavlje je veoma značajan korak ka formiranju prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, prvog zaštićenog područja u svetu koje se prostire u pet zemalja – Srbiji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Sloveniji i Austriji.

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Pokrajinski Zavod za zaštitu prirode i WWF već duži niz godina sarađuju sa partnerima iz ovih pet zemalja na zaštiti prirodnih i kulturnih vrednosti, promovišući prekograničnu saradnju, kao i zaštitu i očuvanje predela u skladu sa principima Saveta Evrope i Evropskom Konvencijom o predelu koja podrazumeva zaštitu i očuvanje prirodnog, kulturnog i geonasleđa.

Upisom Bačkog Podunavlja na listu rezervata biosfere načinjen je presudan i odlučujući korak u daljem prožimanju zaštite prirode i njenog održivog korišćenja na područjima uz Dunav i Mostongu u Bačkoj. Nominacija koju je pripremio Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine pozitivno je ocenjena od strane delegata Međunarodnog koordinacionog saveta UNESKO programa Čovek i biosfera. Pokrajinski zavod za zaštitu prirode je intenzivno radio sa WWF i ostalim partnerima na nominaciji ovog područja u proteklih pet godina. Izuzetan doprinos i podršku je pružila Komisija Republike Srbije za saradnju sa Uneskom.

Sada predstoji veliki posao na mudrom upravljanju područjem kroz saradnju sa upravljačima zaštićenih područja, korisnicima prirodnih resursa, lokalnim upravama i zajednicama na području rezervata biosfere.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...