Teksašani uz pomoć Japanaca skladište CO2

Energetika-net

U Teksasu je u jednoj termoelektrani na ugalj instalirano i počelo da radi postrojenje koje koristi japansku tehnologiju za hvatanje i skladištenje dimnih gasova, koje će izdvajati 90% CO2, sitnih čestica, sumpora i oksida. Ovo je najveći svjetski CCS projekat. Pri tome, ova tehnologija neće poskupiti struju iz elektrane na ugalj.

Najveći projekat na svetu za hvatanje i skladištenje ugljendioksida iz termoelektrane W.A Parish Generating Station u blizini Hjustona u Teksasu dovršen je na vreme i u okviru predviđenog budžeta. Projekat Petra Niva najveće je takvo postrojenje instalisano uz termoelektranu na ugalj, a takva postrojenja bitna su za čistije sagorevanje fosilnih goriva koja zagađuju atmosferu i stvaraju efekat staklene baste.

Postrojenje je započelo s radom u septembru prošle godine, a nakon iscrpnog testiranja krajem decembra 2016. dobijena je i upotrebna dozvola. Kapacitet postrojenja, izdvajanje i skladištenje, je 1,4 miliona tona ugljendioksida godišnje ili 5.000 tona dnevno, što je ekvivalent emisijama 350.000 automobila.

Računa se da će iz dimnih gasova izdvajati 90% CO2, sitnih čestica, sumpora i oksida, a tehnologiju je razvio Mitsubishi Heavy Industries. Gasovi se utiskuju u iscrpljeno naftno polje u Teksasu, čime se proizvode novi ugljovodonici (EOR projekt). Procenjuje se da se na taj način iz tog naftnog polja može iscrpeti 60 miliona barela nafte. Prihod od te nafte služiće za pokrivanje troškova CCS-a.

Primena CCS-a nema uticaja na cenu električne energije iz termoelektrane, tvrde vlasnici tvrtke NRG, koja je razvija CCS. Projekat vredan milijardu američkih dolara finansiran je zajmovima japanske banke za međunarodni razvoj i Mizuho banke, kao i Nippon Exporta i Investment insurancea.

Petra Nova dobila je i zajam od 167 miliona dolara od američkog ministarstva energetike.

Ovo je vrlo uspešan primer CCS tehnologije, dok se kao neuspešan ističe Kemper County Energy Facility u Misisipiju, čiji trošak je narastao na 6,8 milijardi dolara, tri puta više od planiranog, a reč je o drugačijoj tehnologiji - Petra Nova koristi ugljenu prašinu i postojeću elektranu, a Kemper regasifikaciju i reč je o novoj elektrani.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...