Od decembra u Novom Miloševu prečišćavanje otpadnih voda

Miloš Obradović

Za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Novom Miloševu, koje će startovati u decembru i biti jedno od najsavremenijih - ne samo u Srbiji nego i u svetu NIS je obezbedio tehničku dokumentaciju. U Srbiji svega na nekoliko mesta postoje slična postrojenja za prečišćavanje vode za piće, a nijedno ovakvo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, istakla je Svetlana Bošković, ekspert koordinator za HSE Direkcije za zaštitu životne sredine u NIS-u.

Na 12. Sajmu energetike u Beogradu Naftna industrija Srbije predstavila je ekološki projekat izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda na Deponiji otpadne isplake u Novom Miloševu. Ova investicija vredna je 122 miliona dinara a maksimalni projektovani kapacitet je 114 kubnih metara prečišćene vode na dan. Kontrola kvaliteta vode vršiće se u svim fazama prečišćavanja.

Svetlana Bošković, ekspert koordinator za HSE Direkcije za zaštitu životne sredine objasnila je da je NIS ušao u ovu investiciju zato što su postojeće deponije otpadne isplake blizu popunjavanja, a projektom nije predviđeno da se ona istače van granica bazena u kojima se deponuje.

“Otpadna isplaka je neopasan rudarski otpad koji nastaje prilikom bušenja nafte i koji se u Novom Miloševu skladišti u bazenima kapaciteta oko 15.500 kubnih metara. Međutim, nivo vode se povećava zbog kiše i snega i ti bazeni su se napunili. Da bi mogli da skladištimo nove količine isplake moramo ispustiti određeni deo vode. Da bi se ona mogla ispustiti mora da se prečisti u skladu sa zahtevima nadležnog javnog vodoprivrednog preduzeća “Vode Vojvodine” i pokrajinskog sekretarijata za vodoprivredu i šumarstvo, odnosno Skupštine opštine Novi Bečej. Urađena je tehnička dokumentacija, jedna od najsavremenijih i to ne samo u Srbiji nego i u svetu. Koliko znam u Srbiji svega na nekoliko mesta postoje slična postrojenja za prečišćavanje vode za piće, a nijedno ovakvo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda”, istakla je Bošković dodajući da u decembru počinje sa radom postrojenje, a već na proleće će se videti prvi rezultati.

Izgradnjom ovog postrojenja, za koje NIS poseduje sve neophodne dozvole, ostvariće se pozitivan efekat na životnu sredinu, ističu iz ove kompanije uz napomenu da „kao društveno odgovorna kompanija, NIS teži racionalnom korišćenju prirodnih resursa i eliminisanju negativnog uticaja na životnu sredinu. Zaštita životne sredine jedan je od glavnih prioriteta i integralni deo strategije efikasnog upravljanja kompanijom.“

Tokom prezentacije predstavljeni su i ciljevi NIS-a u oblasti zaštite životne sredine među kojima su očuvanje, unapređenje i održivo korišćenje prirodnih resursa, kontinuirano unapređenje proizvodnih procesa u cilju smanjenja uticaja na životnu sredinu, stalna edukacija svih zaposlenih u oblasti zaštite životne sredine, kao i usklađenost poslovanja sa zakonskim odredbama i međunarodnim standardima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...