EMAS standard i za srpske kompanije

Miloš Obradović

Srbija ima obavezu da do 2018. godine usvoji kompletnu evropsku regulativu u oblasti ekologije. Cilj EMAS je da kompanija smanji ekološke rizike, ali da pri tom ostvari uštede i postigne veću konkurentnost. (foto: Stana Božović)

Srbija ima obavezu da do 2018. godine usvoji kompletnu evropsku regulativu u oblasti ekologije. Novim EMAS 3 standardom omogućeno da u njega uđu i kompanije iz zemalja koje nisu članice EU.

EMAS je dobrovoljni sistem u kome firme mogu da izaberu da učestvuju, ali države članice EU moraju da ga primenjuju, koji reguliše upravljanje zaštitiom životne sredine. Ovaj sistem se bazira na standardima ISO 14001, ali je proširen i dodatnim zahtevima kao što je javno izveštavanje, obavezno poštovanje zakonskih propisa o zaštiti životne sredine i uključivanje zaposlenih. EMAS 3 standard omogućio je da u njega uđu i organizacije iz zemalja koje nisu članice EU, kao što je Srbija.

Na završnom skupu posvećenom uvođenju standarda EMAS III održanom u prostorijama Privredne komore Srbije Stana Božović, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine izjavila je da Srbija ima obavezu da do 2018. godine usvoji kompletnu evropsku regulativu u oblasti ekologije, da u Srbiji još uvek nema organizacija koje su u njemu registrovane, ali da su tri kompanije izrazile spremnost da se uključe, Galenika, TRS Europe i Gorenje Valjevo.

“Politika Vlade Srbije su evropske integracije i učešće u evropskoj porodici. Kao država smo se obavezali da sprovodimo standarde iz oblasti životne sredine. U septembru su izvestioci Evropske komisije iz pregovaračke grupe za poglavlje 27, koje se odnosi na životnu sredinu informisali delegaciju Srbije o standardima, stanju i zakonskim propisima o životnoj sredini u zemljama EU. U novembru eksperti izvestioci Republike Srbije su izvestili Evropsku komisiju o stanju životne sredine u Srbiji. Mi smo se obavezali da dostignemo standarde životne sredine EU i u tom procesu u obavezi smo da sprovedemo i primenimo mnoge zakone”, istakla je Stana Božović.

Ona je dodala da Srbija ima obavezu da do 2018. godine usvoji kompletnu evropsku regulativu u oblasti ekologije, što zahteva znatna finansijska sredstva i obučenost administrativnih kapaciteta kako na lokalnom tako i na nivou cele države.

“Trećinu svih pregovora sa EU čini upravo zaštita životne sredine. Kriza jeste, ali ne možemo da odustanemo, jer će standardi EU da povećaju kvalitet života ljudi u Srbiji”, kazala je Božović.

Ričard Maš, predstavnik Delegacije EU u Srbiji napomenuo je da su evropski ekološki zahtevi vrlo strogi i da zemlje članice jednu četvrtinu svojih sredstava troše na sprečavanje njihovog kršenja. Pristupanje EMAS je dobrovoljno, a podrazumeva standardizaciju 20 oblasti, dodao je Maš.

Prema rečima Dragane Petrović, konsultanta na projektu EMAS je nadogradnja standarda ISO 14001.

“Zemlje širom sveta pokazale su interesovanje za taj sistem, pa je EU za njih formirala EMAS global. Cilj EMAS je da kompanija smanji ekološke rizike, ali da pri tom ostvari uštede i postigne veću konkurentnost”, rekla je ona dodajući da je prednost EMAS-a što postoji dupla kontrola i što iza toga stoji država što sprečava kupoprodaju sertifikata kao što postoji u nekim slučajevima kod standarda  ISO 14001.

Rukovodilac Grupe za standarde pri Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Rade Ostojić ukazao je da će zakonski okvir morati da se menja, jer su u Zakon o zaštiti životne sredine iz 2004. godine, prenete odredbe EMAS2, koje su važile samo za zemlje članice, a sada treba ugraditi EMAS3 i EMAS global.

Takođe, EMAS standard se odnosi na organizaciju, a ne na proizvod i nije nikakva garancija da je on (taj proizvod) kvalitetniji od drugih proizvoda, ali pokazuje da kompanija vodi računa o održivom razvoju i povećava njen ugled, što je velika prednost u tržišnim ekonomijama. Inače, zemlje EU na različite načine, od poreskih olakšica do izdavanja dužih energetskih dozvola, podstiču kompanije na ulazak u EMAS sistem.

Za srpske kompanije uvođenje ovog standarda moglo bi olakšati izvoz na tržište Evropske unije, jer dokazuje da su proizvodi proizvedeni u skladu sa propisima EU o zaštiti životne sredine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...