ZELENA GRADNJA SVE VIŠE NA CENI

Izvor:   Blic

Svež vazduh, dovoljno osvetljenja, racionalna upotreba energije i vode, mesto za bicikl samo su deo važnih elemenata koji čine zelenu građevinu. Uprkos tome što u Beogradu i Srbiji još ne postoji zgrada sa statusom „zelene“, ovaj svetski trend stiže i u Srbiju. Predviđanja su da će 2013. u zelenoj gradnji učestvovati čak 94 odsto svetske građevinske industrije.

Svež vazduh, dovoljno osvetljenja, racionalna upotreba energije i vode, mesto za bicikl samo su deo važnih elemenata koji čine zelenu građevinu. Uprkos tome što u Beogradu i Srbiji još ne postoji zgrada sa statusom „zelene“, ovaj svetski trend stiže i u Srbiju. Predviđanja su da će 2013. u zelenoj gradnji učestvovati čak 94 odsto svetske građevinske industrije.

Trend u svetu, ali i u Beogradu, jeste nagli pad cene kvadrata običnih stanova zbog pojave funkcionalnih i „zelenih“ zgrada.

One podrazumevaju dobro projektovanje i izvođenje radova, kao i upotrebu kvalitetnih materijala.

Da bi objekat imao status zelenog potrebno je da odgovori na zahteve protokola o zelenoj gradnji, odnosno da skupi poene na osnovu kojih se bira nivo sertifikacije.

Tako se poeni dodeljuju ukoliko se gradi na prethodno zagađenom zemljištu, ako je u blizini metro ili autobuska stanica.

- Poeni se dobijaju i za pešačke staze i krovove koji su napravljeni od visoko reflektivnih materijala, koji odbijaju zračenje i time regulišu temperaturu okoline. Boduje se i smanjenje potrošnje vode, koje se postiže na primer skupljanjem kišnice pri čemu se za ispiranje toaleta ne troši voda iz vodovoda. Bitni su dobra izolacija i kvalitetan protok vazduha. Gradilište je takođe efikasno – ne podiže se prašina, poeni se dobijaju na korišćenju recikliranog, kao i korišćenog materijala – kaže za „Blic“ Marija Golubović, predsednica Saveta zelene gradnje Srbije, osnovanog u novembru 2010. godine.

Zeleni sertifikat doneće i poeni dodeljeni za korišćenje drveća iz legalno posečenih šuma, a u Srbiji već postoje firme koje odgovaraju tom profilu.

- Ovakva gradnja predstavlja skoru budućnost i pristupačna je. Time se zapošljavaju novi kadrovi, koji se prethodno obuče, a firme šire svoje tržište. Uz sve to, zelena gradnja podrazumeva vrhunsko projektovanje i izvođenje radova koje garantuje kvalitet - smanjuje 40 odsto potrošnje vode, 33 odsto emisije ugljen-dioksida, za 70 odsto umanjuje količine otpada i do 50 odsto smanjuje potrošnju električne energije. Po izgledu ne možete zaključiti da li je zgrada „zelena“ ili nije, a taj status može dobiti i postojeća zgrada ili kuća. U svetu postoji nekoliko internacionalnih standarda zelene gradnje koje želimo da predstavimo našoj zemlji, kao što su „Lid“(Leed), DGNB, „Briam“ (Breeam) – dodaje Marija Golubović.

Trka za status zelene zgrade

Za status prve srpske zelene zgrade trenutno se bore četiri objekta: nova zgrada banke Intese na Novom Beogradu, Ambasada SAD na Dedinju, IT Park u Inđiji i Ušće šoping centar, a dobro upućeni kažu da će na leto biti poznato koji je od ovih objekata prvi nosilac sertifikata zelene gradnje. Ove zgrade biće ocenjene po internacionalnom “Lid” protokolu.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...