Gazdovanjem do energetske efikasnosti

Izvor:   Srna

Lokalne zajednice u Bosni i Hercegovini planiranjem i dobrim gazdovanjem mogu dosta da utiču na smanjenje potrošnje energije. Sarajevo je pokrenulo projekte vezane za energetsku efikasnost, a za 10 opština je izdvojeno oko 300.000 evra nepovratnih sredstava za aplicirane projekte iz ove oblasti. U Tehničkoj školi u Brčkom radi se na realizaciji dva projekta koja se odnose na energetsku efikasnost.

Energetska efikasnost je mera kvaliteta korištenja energije, odnosno manja potrošnja energije za dobijanje iste usluge, istaknuto je na seminaru DELTER projekta o temi „Energetska efikasnost – šansa za bolje sutra” na kojem su učestvovali predstavnici lokalnih zajednica iz BiH.

Glavni inženjer za energetiku DELTER projekta Nenad Pavlović rekao je da lokalne zajednice snose troškove za potrošnju goriva i energije u javnim objektima, kao i za javnu rasvetu, električnu energiju i održavanje, ali da mogu dosta učiniti u smislu energetske efikasnosti.

„Mogu da se iskoriste gasovi koji nastaju u sistemu kanalizacije za proizvodnju energije. Opštine gazduju i resursima obnovljivih izvora energije – biomasa, vodni resursi i drugi”, rekao je Pavlović novinarima u Banjaluci i dodao da lokalne zajednice planiranjem i dobrim gazdovanjem mogu dosta da utiču na smanjenje potrošnje energije.

Pavlović je naveo da na području BiH postoje opštine koje su pokrenule projekte vezane za energetsku efikasnost, kao što je Sarajevo u kojem su neefikasne kotlarnice zamenjene novim, po sistemu daljinskog grejanja. Već je za 10 opština u BiH izdvojeno ukupno oko 300.000 evra nepovratnih sredstava za aplicirane projekte iz ove oblasti i u toku je postupak javne nabavke opreme.

Gradonačelnik distrikta Brčko Miroslav Gavrić rekao je da se u Tehničkoj školi u Brčkom radi na realizaciji dva projekta koja se odnose na energetsku efikasnost – utopljavanje školskog objekta i zamena kotlarnice.

„Pretpostavljamo da će smanjenje troškova grejanja biti od 30 do 50 odsto. Sada biramo izvođače i nadamo se da će radovi u ovoj građevinskoj sezoni biti gotovi”, naveo je Gavrić i izrazio nadu da će i ubuduće raditi na ovakvim projektima.

Predstavnik DELTER projekta Amila Saleš rekla je da je ovaj projekat, koji finansira EU, započet još u oktobru 2010. godine i da ima za cilj pružanje tehničke podrške BiH da bi odgovorila na obaveze preuzete potpisivanjem Sporazuma o energetskoj zajednici.

Salešova je dodala da je ostvarena saradnja sa 21 opštinom u BiH i da je na seminaru predstavnicima lokalnih zajednica savetovano da je energetska efikasnost šansa za bolje sutra, da treba angažovati mlade i sposobne ljude, da imaju sluha za lokalno stanovništvo, da se bave edukacijom i da energetska efikasnost nije rezervisana samo za bogati sloj društva nego za „novčanik svake debljine”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...