Iz magacina na aerodromu nestalo dva sanduka „škorpiona“

Danijela Ćirović

(četvrtak, 9. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 08.10.2014 - uvežbavanje za vojnu paradu povodom 70 godina od oslobođenja Beograda

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da je delimično zadovoljan ocenama iz Izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka EU. Kandidat za predstojeće predsedničke izbore u RS Ognjen Tadić kaže da mu prija što ga porede sa Vučićem. Hitac koji je okončao život kralja Aleksandra, presudio je i prvoj Jugoslaviji. Za putovanje u EU biće uzimani i otisci prstiju na granici. Komandant Žandarmerije u Nišu spreman je da se povuče sa funkcije zbog incidenta za vreme Parade ponosa. Srbija podiže nivo zaštite od ebole. Parafiskalnim nametima privatne firme se guraju u sivu zonu. Đinđićeva vila u Tojstojevoj neće biti vraćena restitucijom. Iz magacina aerodroma „Nikola Tesla“ u Beogradu nestalo je 2.000 „škorpiona“ „Zastave oružja“, koje je „Jugoimport SDPR“ planirao za izvoz. Glavni štab džihadista u Novom Pazaru je „Furkan“, gde su regrutovani borci za odlazak u Siriju. Kurdi su u Beču započeli štrajk glađu. Lekari i zaposleni u Kliničkom centru u Nišu uhapšeni su zbog sumnje da su primali mito kako bi obavljali operacije, posredovali u dobijanju invalidske penzije i zapošljavanju rođaka. Karadžić je izjavio da bi Zvezda igrala u Trećoj ligi, da nije bilo Vučića. Košarkaši Partizana izgubili su od Krke a Vujošević je isključen. Košarkašica Marija Ćetković iz Feketića izabrana je za mis Srbije za 2014.

Izveštaj EK: U medijima autocenzura

Usklađivanje Srbije sa deklaracijama EU i odlukama Saveta u oblasti spoljne i bezbednosne politike značajno je opao u odnosu na prethodne godine i treba da bude pobošljano, u medijima je prisutna autocenzura u kombinaciji sa negativnim uticajem na uređivačku politiku a napredak u dijalogu s Kosovom nije usporen, neki su od zaključaka Izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije od oktobra 2013. do septembra ove godine. Odijanje Srbije da uvede sankcije Rusiji samo se konstatuje, piše Danas, uz navođenje da je Vlada pružila uveravanje da neće iskoristiti nepravednu prednost u situaciji koja proističe iz uvoženja embarga Rusiji na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz EU. Kako se navodi, Srbija je u dovoljnoj meri ispunila politička merila, ali se ipak mora fokusirati na ključna pitanja kao što su vladavina prava, borba protiv korupcije, sloboda izražavanja, reforma državne uprave, uporedo s ekonomskim upravljanjem.

Vučič „delimično“ zadovoljan ocenama Brisela

Premijer Srbije izjavio je da je delimično zadovoljan ocenama iz izveštaja Evropske komisije, jer su one u najvećem delu objektivne, ali da ima nekih političkih stvari „oko kojih bi moglo da se diskutuje“. Vučić je, piše Politika, na konferenciji za novinare sa šefom delegacije EU Majklom Davenportom, koji mu je prethodno predao izveštaj EK, rekao da je Srbija u prethodnom periodu obavila važan posao, ali da lično smatra da to nije dovoljno. „Mogao bih u pojedinim delovima da budem još oštriji od izveštaja“, rekao je on, dodajući da pre svega misli na stanje u pravosuđu i zaštiti životne sredine. Premijer je rekao da smo nesumnjivo najbolje prošli u regionu i da su nam upućene zamerke najmanje u odnosu na sve druge. „Mi poštujemo teritorijalni integritet Ukrajine, ni na koji način nismo doprineli rasplamsavanju bilo kakvih sukoba, ali Srbija ima svoje interese i mora da opstane, da preživi“, naglasio je on.

Tadiću prija što ga porede s Vučićem

Ognjen Tadić, kandidat Saveza za promene za predsednika RS, u intervjuu za Danas kaže da mu prija poređenje da je on Aleksandar Vučić Republike Srpske. Iako ne veruje u očuvanje celovitosti BiH kao države, ističe da ono što zastupa njegov protivkandidat Milorad Dodik – unitarna BiH ili takozvani treći entitet – nemaju nikakve pravne pretpostavke za ostvarivanje. „Moja retorika je uvek ista. Građani RS odlično znaju ko je Ognjen Tadić, kakav je, šta je radio, gde je bio. Ja ne moram da se lažno predstavljam i glumim da ću biti nešto što nisam. Kao predsednik RS trudiću se da na najbolji način obavljam ovu funkciju, biću predsednik svih građana, sarađivaću sa svima u najboljem interesu RS“, navodi on. Tadić dodaje i da ovakva BiH teško može da opstane, da stagnira na putu ka EU, građani žive loše, korupcija je velika.

Metak koji je ubio i prvu Jugoslaviju

Metak kojim je okončan život kralja Aleksandra Karađorđevića istovremno je ubio i ideju Jugoslavije kao unitarne države, saglasni su istoričari. Prema njihovim rečima, atentatom koji se desio pre tačno 80 godina u Marseju najviše je dobila politička frakcija koja je Jugoslaviju zamišljala kao labavu federaciju, ideja koja je svoju materijalizaciju doživela svega pet godina nakon smrti kralja kada je proglašena Banovina Hrvatska, piše Danas. O spoljnopolitičkim posledicama atentata, tvrde oni, možemo samo da spekulišemo, jer se u Evropi tog perioda isuviše toga značajnog dogodilo. „On (kralj Aleksandar) bio je snažan zagovornik ideologije unitarne Jugoslavije koji nije prezao ni od nasilnih sredstava kako bi je nametnuo. To pogotovo važi od šestojanuarske diktature iz 1929. Njegovim ubistvom nije umrla, ali je veoma oslabila ta unitaristička struja a primat su dobile federalističke težnje“, kaže istoričarka Ljubinka Škodrić.

Otisci prstiju na granici za putovanje u EU

Mađarska policija započela je kontrolu otisaka prstiju građana trećih država na šengenskim granicama, prenosi Politika. Prema izjavi Gizela Vaš iz mađarske policije, kontrola otisaka prstiju za građane trećih država se ne uvodi samo u Mađarskoj, već na nivou celokupnog šengenskog sporazuma. Na taj način će se kontrolisati svi pomenuti putnici pri ulasku u EU a povremeno i pri izlasku. Ova procedura traje pet do deset sekundi a primenjivaće se kako na drumskim, tako i pružnim te rečnim graničnim prelazima. Izuzeta su deca ispod 12 godina, državni lideri, kao i vladari i članovi njihovih porodica, takođe i osobe sa fizičkim nedostacima uključujući i osobe kojima je ruka u gipsu. EU je još 2011. formirala vizni informativni sistem kako bi se sprečile zloupotrebe.

Komandant nudi ostavku zbog incidenta na Paradi

Komandant niškog odreda Žandarmerije Senad Koštić juče je, dok još nije objavljena informacija da je završena istraga protiv suspendovanih žandarma koji su intervenisali na dan održavanja Parade ponosa i pretukli Andreja Vučića, brata premijera, i dvojicu pripadnika vojne jedinice „Kobre“, uputio pismo komandantu Žandarmerije Milenku Božoviću i MUP-u Srbije. Koštić za Politiku kaže da je u pismu zatražio da se učini sve kako bi se zaustavila hajka i medijska kampanja protiv odreda Žandarmerije u Nišu. „Poslednjeg dana u mnogim medijima odred Žandarmerije nazivan je ’odredom smrti’, ’odredom batinaša’ i drugim pogrdnim imenima, što nanosi ogromnu štetu jedinici. Neshvatljivo je da se jedna visokoprofesionalna jedinica Žandarmerije i MUP-a zbog prekršaja ili izvršenog dela jednog pojedinca kvalifikuje pogrdnim nazivima i cela poistovećuje sa pojedincima koji su prekršili zakon“, napisao je Koštić i naglasio da je u svakom trenutku spreman da se povuče sa čela odreda Žandarmerije u Nišu i bude raspoređen na drugu dužnost.

Srbija podiže nivo mera zaštite od ebole

Srbija podiže nivo mera zaštite od ebole. Prvo bi, prema informacijama Novosti, trebalo da se donese konačna odluka o mestu za karantin, gde bi u slučaju ulaska ebole bili smešteni svi koji su dolazili u kontakt sa obolelima. Paralelno, mora da se nabavi dodatna zaštitna oprema. Posle zvanične potvrde Španije da je obolela jedna bolničarka, koja je u Madridu lečila sveštenika obolelog od ove smrtonosne bolesti, i upozorenja Svetske zdravstvene organizacije da je širenje zaraze u Evropi neizbežno, ništa se više ne može prepustiti slučaju, iako epidemiolozi tvrde da je sada rizik od unošenja ebole u Srbiju veći, ali „ne mnogo“, nego dok je smrtonosni virus bio lokalizovna samo u zapadnoj Africi. „Iako dosad nijedan od pacijenata kod kojih se posumnjalo na ebolu, nije imao simptome ove bolesti, i posle ispitivanja nisu zvanično ni zavedeni kao ’sumnjivi slučajevi’, bilo je dobro što smo ih smeštali u infektivne klinike. To je bila dobra provera za sistem“, kaže načelnik Odeljenja za epidemiološki nadzor u Institutu za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ Bojana Grgić.

Parafiskalne takse guraju firme u sivu zonu

Organizacije NALED i USAID uradile su analizu „Neporeski nameti u Srbiji 2014“, prema kojoj privreda Srbije plaća 384 neporeska nameta od čega su 247 parafiskalni. Dvadeset najizdašnijih taksa, prenosi Kurir, koštale su privredu 76,5 milijardi dinara u 2012. godini. Pod izrazom parafiskalni podrzazumevaju se razne vrste taksi i naknada koje su preduzeća obavezna da izmiruju po odluci državnih organa i koja stvaraju neopravdana fiskalna, regulatorna i administrativna opterećenja a ne omogućivaju adekvatne usluge i prava. Poseban problem predstavlja netransparentno i nepredvidivo uvođenje novih nameta i povećanje postojećih. U analizi je ocenjeno da takva praksa kažnjava privredne subjekte koji posluju legalno i plaćaju sve obaveze, gurajući ih u sivu zonu, kao i da je umesto povećanja neporskih nameta neophodno bolje organizovati naplatu postojećih poreza i efikasnije suzbijati sivu ekonomiju.

Đinđićeva vila neće biti vraćena

Pokušaj Darinke Tatalović da dođe do rodne kuće na Dedinju ni posle skoro četvrt veka borbe nije urodio plodom, objavljuju Novosti. Njen zahtev za vraćanjem očevine u Tolstojevoj 35 biće odbijen. Zahtev za vraćanje drugog, većeg dela istog placa, koji je pripadao predratnom bankaru Bohuslavu Boukalu i koji se vodi na Užičku 40, još se razmatra. Ovaj plac je uknjižen na Ružicu Đinđić, udovicu nekadašnjeg srpskog premijera a dobila ga je zamenom za dva stana na Studentskom trgu. „Za Tolstojevu 35 radi se odbijajuće rešenje zato što je reč o privatnoj svojini, dok je za Užičku 40, pošto su u pitanju češki državljani, u toku provera reciprociteta sa ovom zemljom“, kažu u Agenciji za restituciju. Aleksandar Lisavac, pravni zastupnik Tatalovićeve, kaže da se ovakva odluka i očekivala za Tolstojevu, ali da i dalje očekuje da će Agencija dodeliti neku nadoknadu, iako bi i ona bila daleko manja od vrednosti placa.

Nestalo oružje iz magacina na aerodromu

Iz magacina na aerodromu Nikola Tesla u Beogradu nestala je određena količina automatskog naoružanja, pišu Novosti. Tovar sa oružjem je trebalo da poleti, ali je vraćen u magacin. Automatsko oružje nestalo je iz magacina u bescarinskom prostoru a bilo je namenjeno izvozu. Kako saznaje list, kupac je odustao od kupovine. Uviđaj su obavili pripadnici BIA i policije a uzeli su i snimke video-nadzora kako bi se razjasnoi ovaj slučaj.

Iz magacina su nestala dva sanduka sa 20 škorpiona, piše Blic. Hitna istraga započeta je sinoć kada su na aerodromu otvorili ovaj prostor i uvideli da nedostaje uskladišteno oružje. Škorpioni su vlasništvo firme „Zastava oružje“ koje je „Jugoimport SDPR“ kao komisionar trebalo da izveze u inostranstvo a pošto je „Zastavin“ kupac nedavno odustao od posla. U magacinu se nalazilo više od 2.000 komada oružja.

Glavni štab džihadista u Novom Pazaru

Glavni štab džihadista u Sandžaku, piše Blic u tekstu pod istim naslovom, jeste zdanje „Furkan“. Iz ove zgrade radikalni islamisti iz Novog Pazara, koji su optuženi za terorizam, vrbovali su mlade Bošnjake za odlazak u rat u Siriju. Tačan broj mladih iz Sandžaka kjoi je vrbovan ovde, ne zna se, ali se zna da su u Siriji do sada poginula šestorica Sandžaklija.

Kurdi u Beču započeli štrajk glađu

Ispred bečkog sedišta UN deset Kurda iz Austrije stupilo je u štrajk glađu kojim žele da ukažu na stanje u gradu Rojava koji je zaposela teroristička organizacija Islamska država, prenosi Blic. „ID je sada već i u Kobane, predstoji genocid“, upozorila je Nina Rojbas iz Udruženja kurdskih klubova u Beču. Ona je pozvala austrijske političare da se založe za region i izvrše pritisak na EU i UN, kako bi kurdskom stanovništvu bilo isporučeno oružje. Nemačka kurdska novinarka Berfin Hezel prenela je da je već 400.000 ljudi izbeglo iz Kobana a da su ostali samo oni koji mogu da se bore. Šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc saopštenjem se oglsio na stanje u Kobanu, izrazivši veliku zabrinutost.  

Hapšenja lekara u Nišu zbog primanja mita

Policija je uhapsila tri osobe iz Niša zbog sumnje da su primili i davali mito od kojih je jedna zaposlena u Kliničkom centru u ovom gradu, saopštila je sinoć Policijska uprava Niša a prenosi Kurir. Sumnja se da je M. M. (45) primila novac u iznosu od 13.000 evra kako bi, koristeći svoja poznanstva u zdravstvu, zaposlila rođaku osobe koja je dala novac. Osumnjičena je još od dve osobe tražila i primila novac od oko 8.000 evra uz obećanje da će posredovati i omogućiti ostvarivanje prava na invalidsku penziju, navode u policiji. Zbog sumnje da je dala mito uhapšena je V. J. (50), i to dva puta tokom avgusta i septembra, u iznosu od 3.000 evra zbog ostvarivanja prava na invalidsku penziju. Iz istog razloga, mito je dao i S. M. (49), i to 5.000, koji je takođe uhapšen. Policija je saopštila i da je privela lekara M. S. (55) zbog sumnje da je tražio novac da bi operisao pacijenta.

Karadžić: Da nije bilo Vučića, Zvezda bi igrala u Trećoj ligi

Iako je Fudbalski savez Srbije samo u roku od pet meseci održao dve sednice Skupštine, situacija u našoj fudbalskoj organizaciji ostala je nepromenjena, piše Politika. Po svemu sudeći, Tomislav Karadžić će ostati predsednik do polovine 2016. kada mu zapravo ističe mandat. Predsednik FSS-a je tokom višeminutnog govora delegate podsetio da je srpski fudbal, posebno poslednjih meseci, izložen raznim pritiscima, naročito on sam, te da dok je na čelu saveza neće dozvoliti raznim fudbalskim mešetarima da govorom sile i pretnji preuzmu vlast. „Da nije bilo premijera Vučića Zvezda bi igrala u Trećoj ligi. Pojedinci koji se pozivaju na partiju i druga Tita nek se manu tog prljavog posla. Odluke ove Skupštine se moraju poštovati. Poručujem svima onima koji žele moju smenu da ću izbore raspisati tek kroz godinu i sedam meseci. Više se neću kandidovati“, istakao je Karadžić.

Partizan izgubio od Krke, Vujošević isključen

Košarkaši Partizana nisu priredili slavlje svojim navijačima u prvoj utakmici ove sezone koju su odigrali u Pioniru, pošto su u drugom kolu ABA lige poraženi od Krke 68:64, dok je trener crno-belih Duško Vujošević isključen u drugom delu igre. Šampion Srbije je sve do kraja prvog poluvremena bio u konstantnom minusu, piše Blic, a onda je početkom treće četvrtine došao do vođstva od plus osam. Ipak, Krka je hrabrom igrom, pogotovu plejmejkera Armsteda, uspela da iskoristi pometnju u redovima crno-belih nakon isključenja Vujoševića.

Košarkašica izabrana za mis Srbije

Mis Srbije za 2014. je Marija Ćetković iz Feketića. Ona je bila mis Vojvodine i reprezentativka je Srbije u košarci, ima 20 godina i studira ekonomiju u Novom Sadu, piše Kurir. Prva pratiljaje Daša Radosavljević (20) iz Kragujevca, dok je druga Ana Stepanov (20) iz Kikinde. Na ovogodišnjem izboru za najlepšu Srpkinju našlo se 20 devojaka. Finalistkinje su provele dve nedelje u Grčkoj, spremajući se za finalno veče. Kako je tema ovogodišnjeg izbora za mis Prvi svetski rat, ceremonija je u potpunosti bila tome prilagođena. Milunka Savić, Nadežda Petrović i ostale heroine Velikog rata zauzele su centralno mesto, kao i jedan heroj Amerikanac. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...