Srbija po stopi nezaposlenosti odmah iza Grčke i Španije

Danijela Ćirović

(sreda, 8. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 07.10.2014 - studentski protest Asocijacije "Studentski front" ispred Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije

Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka EU ipak je u senci odnosa sa Rusijom i skorašnje posete Vladimira Putina Beogradu. Šef austrijske diplomatije izjavio je da su „prioritetni domen“ Beča – Srbija i druge države Jugoistočne Evrope. Očekuju se izmene zakona o pravima boraca i invalidima rata. Prema stopi nezaposlenosti – 21,6, Srbija se našla tik iza Grčke i Španije. Obradović je najavio smenjivanje direktora u EPS-u. Preduzeća su od 2008. do danas pretrpela štetu od 255 miliona evra zbog ugovora sa fiktivnim firmama. Studenti nastavljaju prostest u Beogradu, nakon što nije postignut dogovor sa predstavnicima Ministarstva prosvete. Podignuta je optužnica protiv četvorice Novopazaraca i jednog Beograđanina zbog sumnje da su regrutovali borce u redove džihadista i slali ih u Siriju, i da su pozivali na samoubilačke napade na Beograd i Rim. Ratko Mladić zna ko je ubio gardiste. Lazarević će se naći pred sudom, dok će Šarić biti svedok. Svekar je u Zaječaru pretukao i silovao snaju. Osoblje Svetske banke prostestovalo je zbog bonusa direktoru od 94.000 evra. Džoan Baez gostuje u Beogradu posle 25 godina. Nadal je odložio operaciju slepog creva zbog turnira u Šangaju.

Izveštaj EK u senci Putinove posete

Godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u procesu pridruživanja EU biće mešavina pohvala, konstatovanja o ispunjenim i neispunjenim obavezama, ali i zahteva i otvorenih kritika, objavljuje Politika. Izveštaje će danas saopštiti evropski komesar za proširenje Štefan File. EK će konstatotvati da Srbija nije do kraja uskladila svoju spoljnu politiku sa EU, te da se očekuje da će to postepeno učiniti do formalnog učlanjenja. Premda će u izveštaju samo stajati da je srpska Vlada pružila uveravanja da neće koristiti to što je Rusija uvela zabranu uvoza poljoprivrednih proizvoda iz EU, u Briselu pomno motre na rusko-srpske odnose, pogotovo u svetlu predstojeće posete ruskog predsednika Vladimira Putina Beogradu i prisustvovanju svečanosti povodom oslobođenja prestonice 16. oktobra.

Prioritet spoljne politike Beča – i Srbija

Sebastijan Kurc, ministar spoljnih poslova Austrije, u intervjuu za Danas kaže da su Srbija i druge države Jugoistočne Evrope „prioritetni domen spoljne politike Austrije“. „Moja poseta je znak podrške za proces pridruživanja Srbije EU i ambiciozne reforme koje je dosad preduzela srpska Vlada. Nažalost od moje poslednje posete Srbiju su pogodile raznorazne poplave. Ta katastrofa je pokrenula nezapamćen talas solidarnosti među austrijskim narodom sa Srbijom, što je dokaz da su naši odnosi veoma bliski, ne samo na političkom nivou, već i među našim građanima“, navodi Kurc. Šef diplomatije iz Beča, kako kaže, posetiće neka od mesta gde se izvode projekti koji su finansirani austrijskim donacijama, ali će i predstaviti novouvedenu funkciju poverenika za integracije u Ambasadi Austrije u Beogradu.

Izmene zakona o pravima boraca i invalida rata

Nacrtom zakona o pravima boraca, vojnih i civilnih invalida rata i članova njihovih porodica, borci će dobiti pravo na zdravstvenu zaštitu, ako je već nisu ostvarili po nekom drugom osnovu, njihova deca imaće pravo prvenstva upisa u srednje škole i fakultete i prilikom dobijanja stipendija a lokalne samouprave biće u obavezi da izdvajaju dest odsto iz fonda za socijalno stanovanje za izgradnju stanova za borce. Kako piše Politika, zakonom je takođe predviđeno da lokalne samouprave daju popuste za komunalije i gradski prevoz osobama koje imaju status borca a oni će imati pravo prvenstva zakupa poslovnog prostora ako budu želeli da pokrenu privatni biznis. Oni će imati i prednost u rešavanju upravnih postupaka, kao i pravo prvenstva prilikom prekvalifikacije. Pripremljeni tekst zakona sutra treba da prođe kroz poslednju verifikaciju radne grupe i očekuje se da krajem meseca uđeu u skupštinsku proceduru.

Po stopi nezaposlenosti, odmah iza Grčke i Španije

Osim po veličini budžetskog deficita, Srbija je među evropskim rekorderima i kada je reč o stopi nezaposlenosti, piše Politika. Sudeći prema najnovijem izveštaju MMF-a o glabalnim ekonomskim perpsektivama koji je juče objavljen u Vašingtonu, stopa nezaposlenosti će ove godine dostići 21,6 odsto. Time je Srbija dospela u sam vrh evropskih rekordera. U društvu smo Grčke, gde je stopa nezaposlenosti 25,8 i Španije sa 24,6 odsto. Nažalost, analitičari MMF-a prognoziraju da će nezaposlenost i iduće godine blago rasti, do 21,8 odsto. Sa druge strane, najmanju nezaposlenost u Evropi ima Norveška (3,7 odsto), dok je Mađarska na 8,2. Podsećanja radi, pre krize stopa nezaposlenosti u Srbiji bila je 14 odsto.

Smenjivanje direktora EPS-a od novembra

Seča direktora u centrali Elektroprivrede Srbije počeće već od novembra, prenosi Kurir. „Mnogi nisu srećni što sam izabran za direktora, jer ne žele promene u EPS-u koje u naredne dve godine treba da donesu uštedu od 100 miliona evra godišnje. Struja do kraja ove grejne sezone neće poskupeti. EPS je spreman za sve scenarije i čini sve da ne dođe do restrikcija električne energije“, rekao je Aleksandar Obradović u intervjuu za Novosti a koga je Vlada prošle nedelje izabrala za direktora JP EPS između više od 70 prijavljenih kandidata na konkurs za čelnu poziciju. Kako je naveo Obradović, Ministarstvo energetike treba prvo da uradi plan reorganizacije EPS-a a Vlada da imenuje novi nadzorni odbor. Taj dokument će biti gotov do kraja oktobra, dok paralelno idu promene statuta i osnivačkih akta ćerki firmi. To će značiti i smenjivanje 600 suvišnih direktora, jer EPS-u „ne treba po 14 direktora IT, ljudskih resursa i slično“, dodaje on.

Šteta od fiktivnih firmi 255 miliona evra

Preduzeća u Srbiji su od 2008. do sada pretrpela štetu od 255 miliona evra zbog fiktivnih firmi koje su uzele robu ili iskoristile uslugu, ali je nikada nisu platile, izjavio je konsultant u Mreži za poslovnu podršku Dragoljub Rajić a prenosi Blic. On je na okruglom stolu o smanjenju malverzacija u poslovanju rekao da je, prema podacima koje je prikupila Mreža, zabeleženo 19.500 takvih slučajeva prevare i da je u proseku šteta iznosila 13.500 evra po slučaju. „Zakonodavni okvir u Srbiji je takav da kada neko zatvori firmu a nije vam platio, možete eventualno da ga tužite za prevaru ili prijavite do policiji. Razultati takvog pokušaja su da u 2,8 odsto slučajeva neko ko je oštećen može da nadoknadi štetu“, objasnio je Rajić.

Studenti najavljuju nastavak protesta

Protest studenata u Beogradu završen je bez dogovora sa Ministarstvom prosvete a akademci najavljuju novo okupljanje za ponedeljak, 13. oktobar, ako na sutrašnjem sastanku sa ministrom prosvete Srđanom Verbićem ne bude pronađen kompromis. Predsednik Studentske konferencije univerziteta Srbije Danilo Jeremić izjavio je, kako prenosi Danas, da studenti neće odustati od svojih zahteva i optužio ministarstvo da iznošenjem netačnih informacija pokušava da ih razjedini. On je nakon razgovora sa predstavnicima ministarstva kazao da je svako ostao pri svojim stavovima i da, prema mišljenju studenata, izmene Zakona o visokom obrazovanju ne obezbeđuju povećanje kvaliteta visokog obrazovanja. Jeremić smatra da šest ispitnih rokova, što je jedan od studentskih zahteva, neće ugroziti kvalitet nastave.

Sandžački džihadisti pozivali na napade na Beograd i Rim

Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv Tefika Mujovića iz Novog Pazara zbog sumnje da je javno, na svom Fejsbuk profilu, podsticao na teroristička dela i pozivao na samoubilačke napade u Beogradu, Rimu i Raškoj oblasti, pišu Novosti. Njemu se, kao i još trojici Novopazaraca i jednom Beograđaninu, optužnicom na teret stavlja i da su učestvovali u oružanim akcijama Islamske države Iraka i Levanta. Oni se sumnjiče da su organizovali i finansirali odlazak građana Srbije i drugih zemalja u kampove za terorističku obuku u Siriji a potom i na ratište. Optužnica je podignuta protiv Abida Prodbićanina (35), Seada Plojovića (31), Tefika Mujovića (34), Izudina Crnovršanina (25) iz Novog Pazara i Ferata Kasumovića (31) iz Beograda. Sumnja se da su Podbićanin i Mujović početkom 2013. uspostavili vezu sa Islamskom državom i Al Nusra frontom s ciljem da nasilnim putem preuzmu vlast u Siriji. Odatle je planirano da se izvedu teroristički napadi na Irak, Bliski istok, severnu Afriku i južnu i centralnu Evropu, uključujući i Srbiju.

Blic piše da su optuženi zametnuli tragove odlaska na ratište, tako što su sa regrutima slali njihove porodice, babe i dede, pod izgovorom da idu na versko putovanje. Petorica uhapšenih u Siriju je poslala najmanje 12 osoba a broj regrutovanih je oko 50.  

Ratko Mladić zna ko je ubio gardiste

Haški optuženik Ratko Mladić je na saslušanju povodom slučaja Topčider negirao umešanost u ubistvo gardista Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića, objavljuje Danas, ali je rekao da zna ko može da da odgovore na pitanje šta se 5. oktobra 2004. dogodilo u vojnom objektu Karaš. Mladić je holandskom istražnom sudiji rekao ime osobe iz vrha Vojske Srbije, koja je tada bila u kasarni u Topčideru. Po zahtevu Višeg tužilaštva u Beogradu, Mladića je početkom godine saslušao holandski istražni sudija. Srpskom tužilaštvu i pravnim zastupnicima porodica ubijenih garedista nije bilo dozvoljeno da prisustvuju saslušanju niti da postavljaju pitanja. Zbog toga će advokati porodica zatražiti ponovno saslušanje Mladića. Prvi korak će svakako biti zahtev za saslušanjem vojnog funkcionera koga je Mladić spomenuo kao osobu koja zna odgovore.

Suđenje Lazareviću, Šarić kao svedok

Pljevljaka Darka Šarića, svedoka saradnika Draška Vukovića i biznismena Mileta Jerkovića, Tužilaštvo za organizovani kriminal predložilo je kao svedoke u postupku koji pred Posebnim odeljenjem beogradskog Višeg suda treba da počne protiv optuženih za odavanje policijskih informacija o praćenju i prisluškivanju pripadnika Šarićeve grupe. Optužnim predlogom obuhvaćeni su Branko Lazarević, bivši šef kabineta tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Ivica Dačić, Boris Gara, nekadašnji rukovodilac Službe za specijalne istražne metode, Šarićev advokat Radovan Štrbac i Rodoljub Radulović, zvani Miša Banana. Početak glavnog pretresa, pišu Novosti, može da se očekuje u novembru. Za razliku od Jerkovića, koji je tokom istrage naširoko pričao kako je Štrbac dobijao informacije od Lazarevića „da ih slušaju“, Šarić nije želeo da bilo šta kaže na tu temu.

Svekar tukao, pa silovao snaju

Zbog sumnje da je, najpre, brutalno pretukao, pa silovao snaju S. P. (19) rodom iz Negotina, zaječarska policija privela je Č. I. (52) iz sela Glogovica. Organi reda, kako pišu Novosti, navodno imaju sve dokaze da je svekar silovao snaju dok mu sin nije bio kod kuće. Međutim, zbog štrajka advokata, Č. I. nije dodeljen branilac po službenoj dužnosti, tako da će on, nakon isteka dvodnevnog pritvora, najverovatnije biti pušten na slobodu.

Protest u Svetskoj banci zbog bonusa direktoru

Osoblje Svetske banke juče se pobunilo protiv mera unutrašnje štednje i zatražilo od uprave objašnjenje isplate bonusa pojedinim direktorima, prenosi Kurir. Prvi protest bio je u četvrtak a oko 200 zaposlenih okupilo se u sedištu Svetske banke u Vašingtonu ponovo. „Ne radi se samo o našim radnim mestima i platama“, pisalo je na letku koji je interno distribuiran uoči ovonedeljnog sastanka predstavnika 188 zemalja članica na Generalnoj skupštini MMF-a i Svetske banke. Napetost je porasla s nedavnim otkrićem da je finansijski direktor Svetske banke, Francuz Bertran Badre dobio 94.000 dolara dodatka na platu, bonusa, dok Banka sprovodi obiman plan smanjenja rashoda koji bi mogao da dovede i do otpuštanja. Osoblje je ocenilo da se uprava ponaša kao da je „zatvorena u kuli od slonovače“ i da ne razume kako su odobreni bonusi dok se od zaposlenih traži da „stegnu kaiš“.

Džoan Baez u Beogradu posle 25 godina

Džoan Baez, pevačica i aktivistkinja, povodom svog prvog koncerta u Beogradu nakon 25 godina, kaže da se grada ne seća previše. „Ali to je zato što moj mozak ne funkcioniše tako dobro ovih dana. Ne sećam se više toliko dobro, jer svaki dan doživljavam neke nove stvari. Svakim danom je sve više zemalja koje posećujem. Moraću ovaj put dobro da ga osmotrim“, kaže ona za Danas. Američka folk pevačica ima 73 godine i dobitnica je Gremija za životno delo. Pre Beograda posetiće Ljubljanu a kasnije i Zagreb. Zagrabačka publika slušala ju je u nekoliko navrata a na ovim prostorima upamćena je njena poseta opsadnom Sarajevu aprila 1993, kada je bila jedna od prvih muzičarki koje su posetile ovaj grad.

Nadal odložio operaciju zbog Šangaja

Rafael Nadal nikako da se potpuno spreman vrati na teren a zbog turnira u Šangaju odložio je i operaciju slepog creva, piše Blic. Kod upale slepog creva neophodna je hirurška intervencija, pa španski teniser verovatno ima blaži oblik upale, zbog čega je rešio da proba da zaigra na masterstu u Kini pod antibioticima. „U subotu uveče nisam mogao da spavam od bolova u stomaku. Bio sam u bolnici i za sada je sve pod kontrolom. Doktori su mi rekli da jaka terapija antibioticima može da pomogne, kao i da moram na operaciju pre ili kasnije. U Šangaju sam i pokušaću da igram u sredu, samo ću videti najpre ujutru kako se osećam. O operaciji ću razmišljati kada se vratim u Španiju“, rekao je on. U drugom kolu turnira u Šangaju Nadal se sastaje sa sunarodnikom Felisijanom Lopezom.

Mesi povraća zbog problema sa sinusima

Lekari su posle detaljnih analiza i ispitivanja otkrili zašto slavni fudbaler Argentinac Lionel Mesi često povraća na terenu. Mnogi su verovali da su uzroci napor i umor a bilo je i priča da je ovo reakcija na nervnu napetost, prenosi Kurir. Mesi, međutim, ima hrnoničan problem sa sinusima, rinosinuzitis, gde telo odbacuje sekret koji se konstantno skuplja u nosu. On se izbacuje prilikom fizičke aktivnosti, što često stvara reakciju organizma. Mesijevo povraćanje nije opasno, utvrdili su lekari, već je reč o prirodnoj reakciji organizma. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...