Vladine mere – nepravda prema radnicima ili dobar početak

Anđelka Nikolić

(subota, 20. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Tekija, 19.09.2014 - pripadnici Vojske Srbije angažovani u pružanju pomoći ugroženom stanovništvu u poplavljenim područjima opština Majdanpek, Kladovo i Negotin

Mere fiskalne konsolidacije koje je preksinoć najavio premijer Srbije Aleksandar Vučić, a koje podrazumevaju smanjivanje plata u javnom sektoru za 10 odsto i progresivno smanjivanje penzija, dočekane su na dva potpuno suprotna načina u srpskoj javnosti. Ruski ambasador odgovara američkom, pitanjem: “Koga su Rusi napali: Irak, Libiju, Beograd…” Zorana Mihajlović traži smenu dva direktora Železnica zbog miniranja ruskog kredita. Prema prebrojanim glasovima, protiv inicijative da Škotska posle 307 godina dobije nezavisnost izjasnilo se 55,3 odsto birača, za nezavisnost je bilo 44,7 odsto

moda milano versace

Milan, 19.09.2014 - Nedelja mode u Milanu (Milan Fashion Week): kolekcija – Versace

Novi obračun smanjenih plata i penzija

Mere fiskalne konsolidacije koje je preksinoć najavio premijer Srbije Aleksandar Vučić, a koje podrazumevaju smanjivanje plata u javnom sektoru za 10 odsto i progresivno smanjivanje penzija, dočekane su na dva potpuno suprotna načina u srpskoj javnosti, piše u Danasu.

S jedne strane, sindikati smatraju da je Vučić prema radnicima u državnom sektoru postupio "diskriminatorski" i da je umesto smanjivanja plata trebalo samo da otpusti "40.000 partijskih kadrova" koji su tu pozapošljavani, dok poslodavci i ekonomisti pozdravljaju potez kao "dobar početak" koji, međutim, nije dovoljan, jer ne obezbeđuje ni blizu dovoljno novca za stabilizaciju javnih finansija.

Predsednik sindikata Nezavisnost Branislav Čanak ocenio je da je smanjivanje penzija nezakonito, jer je "pravo na penziju univerzalno ljudsko pravo".

"Ne možete se čak ni sami odreći svoje penzije. To je pravo u koje niko ne može da zadire. Mogu samo da zamole penzionere da se odreknu jednog dela penzija, kao pozajmice državi", rekao je Čanak. On je, kako prenosi Beta, dodao da bi "umesto smanjivanja plata u javnom sektoru, država više uštedela otpuštanjem partijskih kadrova kojih ima oko 40.000".

Novosti objavljuju detalje ekonomskim mera koje je spremila Vlada Srbije, pod naslovom “Penzija od 35.000 biće 32.800”. List navodi pregled umanjenja i novi način obračunavanja plata i penzija.

“Manje plate i u EPS, Srbijagasu, Telekomu…” naslov je u Blicu gde piše da će solidarni porez biti ukinut, oni koji primaju više od 65.000 skoro da neće ni osetiti smanjenje plata. List dodaje da će otpuštanja biti minimalna a na radna mesta onih koji odu u penziju neće biti primani novi.

"Veoma je čudno da, i pored toga što ima više zaposlenih u javnom sektoru nego što je potrebno i što budžet može da podnese, ipak, neće biti otpušten niko", ocenio je Čanak.

“Vučić posle seče plata I penzija: Ima muda, Srbi mu to neće oprostiti”, naslov je u Informeru.

“Plate i penzije manje od novembra”, naslov je u Kuriru.

Odgovor Čepurina Kirbiju

Ruski ambasador odgovara američkom, objavljuje Politika pod naslovom “Koga su Rusi napali: Irak, Libiju, Beograd…”

“Neću da komentarišem to što je Srbima saopšteno da SAD od njih ne zahtevaju da uvedu sankcije Rusiji niti da priznaju Kosovo, kao i da ih ne guraju u NATO. Srbgi su dobro upoznati sa tim kakav je američki pristup. Komentarisaću samo izjavu ambasadora Kirbija u vezi sa mogućim posetama Beogradu predsednika Rusije i premijera Kine u oktobru i novembru ove godine. Ovde je gospodin Kirbi istakao da je odnnos prema ovim posetama različit. Kinezi, veli, nisu nikoga napadali dok su Rusi napadali.

Šta je imao u vidu? Ambasador to ne precizira. Možda napade na Irak i Libiju? Možda je imao u vidu užasna bombardovanja Beograda I drugih srpskih gradova”,  izjavio je ruski ambasador Aleksandar Čepurin, povodom “neočekivanih izjava” američkog ambasador Majkla Kirbija.

Opet srpska krivica

U diskusiji u vašingtonskom Centru “Vudro Vilson” govorilo se o uzrocima izbijanja Prvog svetskog rata gde se istakla Kati Morton, novinarka i udovica Ričarda Holbruka, američkog diplomate koji je upamćen po agresivnoj i destruktivnoj ulozi u raspadu SR Jugoslavije i podršci kosovskom separatizmu.

Mortonova je označila Srbe i Srbiju kao glavne krivce za klanicu koja je odnela milione života, piše u Politici pod naslovom “Lakrdija od istorije”. Njapre se ogradivši kako uprkos svom mađarskom poreklu ne istupa sa pozicije “austrougarskog šoviniste”, Martonova u pootpunosti amnestira velike sile i krivce za Prvi svetski rat traži u Beogradu.

“Franc Ferdinand je ubijen u terorističkoj misiji koja je planirana i za koju su teroristi obučeni u Beogradu. Obučio ih je čovek po imenu Nikola Pašić, nekrunisani kralj Srbije.”

Ministarka smenjuje direktore Železnica Srbije

“Zorana Mihajlović traži smenu dva direktora Železnica zbog miniranja ruskog kredita”, naslov je u Politici.Predrag Janković i Svetozar Đapin trebalo je juče da potpišu Aneks 2 ruskog kredita za obnovu srpskih železnica, što odlažu još od marta, ali opet nisu, zbog čega će ministarka Mihajlović odmah zahtevati njihovu smenu.

Održano je više od 400 sastanaka sa direktorima, svaki put kažu da će potpisati i na sbvakom sledećwm sastanku postavljaju nove uslove, kaže ministarka. Umesto da konačno potpišu neophodne podugovore, njih dvojica su rasformirali projektni tim i radnu grupu za pregovore.

List najavljuje I da će sutra obaviti opširan intervju sa ministarkom Mihajlović o tome da li će na čelo Železnica Srbije doći biznismen Milan Beko, zašto smo u energetskoj krizi I da li nam prete restrikcije struje, šta je ekonomska cena gasa, hoće li biti rekonstrukcija vlade I u kakvim je odnosima sa predsednikom Tomislavom Nikolićem…

Škotska posle referenduma

Prema prebrojanim glasovima, protiv inicijative da Škotska posle 307 godina dobije nezavisnost izjasnilo se 55,3 odsto birača. Za nezavisnost je bilo 44,7 odsto. Rezultati referenduma pokazali su da je podrška uniji veća od one koja se očekivala na osnovu anketa pravljenih pred samo glasanje, piše u Politici. Prvi komentari na Ostrvu ukazuju da je referendum uspeo da politički angažuje jako veliki broj ljudi, što je dobro za demokratiju. Izlaznost je bila izuzetno visoka, preko 84 odsto, što je rekordno učešće na biralištima od kada je posle Prvog svetskog rata uvedeno opšte pravo glasa.

Aleks Salmond, škotski premijer i lider kampanje za nezavisnost, objavio je juče po podne svoju odluku da podnese ostavku na mesto predsednika vlade u novembru.

„Verujem da će u ovoj novoj, uzbudljivoj situaciji, stranka, parlament i zemlja imati koristi od novog vođstva”, rekao je Salmond, nekoliko sati pošto su objavljeni konačni rezultati referenduma.

On je dodao da će otići sa mesta premijera Škotske kako bi novo rukovodstvo moglo da bude izabrano u parlamentu. Do tada će obavljati funkciju premijera i ostaje član škotskog parlamenta.

Međutim, dodao je da poraz na referendumu ne znači da je izgubljena šansa za političku inicijativu. Naprotiv, Škotska još može da izađe iz ovog procesa kao pobednik.

Velika Britanija neće ostati ista i pored toga što su pobornici opstanka zajedničke zemlje za deset odsto nadmašili one koji su se zalagali za zajedničku državu. Uslediće značajne ustavne promene jer će Vels, Engleska i Severna Irska morati da dobiju isto onoliko autonomije koliko je obećano Škotima.

Odluka Škota da ostanu u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva donela je olakšanje mnogim stanovnicima ostrva. Sve je isto kao pre, izuzev što je škotski referendum o nezavisnosti otvorio novo poglavlje u istoriji Britanije, piše u Novostima. List prenosi londonski Ekonomit koji navodi da je “Britanska unija preživela ali je na aparatima za veštačko disanje”.

“Škotsko pitanje rešeno, za sada”, piše u Danasu pod naslovom “Škotska sama sebi rekla istorijsko ne”.

Albanci u Makedniji

Otvara li se novo žarište na jugu Balkana, pitaju Novosti pod naslovom “Albanci proglasili državu u Makedoniji”.

Moguće otkazivanje gej parade zbog štrajka policajaca

Pet sindikata policije 26. septembra u sedam časova radiće uz minimum procesa rada, u šta ne spada obezbeđivanje skupova i sportskih događaja, piše u Danasu pod naslovom “Moguće otkazivanje Prajda zbog štrajka policije”.

Iako MUP još radi bezbednosnu procenu rizika za održavanje Parade ponosa, postoji velika verovatnoća da će manifestacija biti otkazana, jer dva dana pre šetnje najveći broj policajaca stupa u štrajk. Naime, pet sindikata policije 26. septembra u sedam časova radiće uz minimum procesa rada, u šta ne spada obezbeđivanje skupova i sportskih događaja. 

Velimir Lukić, predsednik reprezentativnog Nezavisnog sindikata policije, koji okuplja više od 25.000 članova, kaže za Danas da bi ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović trebalo da obavesti organizatore Parade ponosa da će šetnja biti otkazana jer policija neće da obezbeđuje skup.

Šta je imao Milošević?

Predstavnici Evropske unije i Srbije nisu juče želeli da odgovore na pitanje našeg lista da li postoje podaci o tome da li je nekadašnji predsednik Savezne Republike Jugoslavije i Srbije Slobodan Milošević imao imovinu u inostranstvu, objavljuje Danas pod naslovom “Beograd I Brisel ćute o Miloševiću”. U Briselu nisu želeli da komentarišu medijske navode da je EU odlučila da odmrzne imovinu Miloševića, članova njegove porodice i bliskih saradnika, dok nam je u Beogradu nezvanično rečeno da im "nije poznato da li je Milošević uopšte imao neku imovinu u svetu".

Pojedini mediji tvrde da je Savet EU utvrdio da pokojni Slobodan Milošević i sedmorica srpskih generala i oficira više "ne predstavljaju opasnost za učvršćivanje demokratije u Srbiji". Na spisku Brisela navodno se nalaze i bivši predsednik Srbije Milan Milutinović, generali Dragoljub Ojdanić, Miroslav Radić, Veselin Šljivančanin i Mile Mrkšić, te bivši premijer Srbije Nikola Šainović i pokojni ministar unutrašnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljković. Njihova imovina bila je zamrznuta kao deo međunarodnih sankcija koje su Beogradu uvedene devedesetih godina.

Diplomata Dušan Bataković nedavno je izjavio da je Miloševićeva udovica Mirjana Marković u Rusiju unela četiri milijarde dolara.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...