Kresanje plata i penzija neće biti od dugoročne koristi

Dragoljub Petrović

(četvrtak, 11. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Madrid Arena/Madrid, 10.09.2014 - utakmica Srbija - Brazil, u četvrtfinalu 17. Svetskog prvenstva u košarci (2014 FIBA Basketball World Cup), 84:56, (21:17, 16:15, 29:12, 18:12): Stefan Marković, Nemanja Bjelica, Nenad Krstić

MMF je Srbiji preporučio parametarske reforme, koje su i implementirane u najnovijim izmenama Zakona o PIO ali one mogu dati rezultate samo na duži rok od 15 do 20 godina. Guverner Narodne banke Kine Džou Sjaočuan rekao je Politici da je cilj njegove posete Srbiji razgovor o načinima kreditnog podsticanja privrede i stimulisanja investitora da razvijaju saradnju između dve zemlje. Kinezi će kupiti naše fabrike tekstila. Šesnaestogodišnju devojčicu iz Varvarina silovala su trojica mladića - Dalibor D. (20), Bojan P (21) i V. M. (16). Stogodišnjica rođenja pokojnog poglavara Srpske pravoslavne crkve Njegove svetosti patrijarha srpskog gospodina Pavla. Košarkaši Srbije sa Francuzima za finale Svetskog kupa u petak od 22 sata.

mis-amerika

Atlantic City, 10.09.2014 - smotra u kupaćim kostimima na preliminarnom izboru za Mis Amerike (Miss America) u Atlantik Sitiju 

Neodrživost PIO fonda sa ovim brojem radnika i penzionera

Penzije će najverovatnije biti smanjene progresivno, a ne linearno, ocenio je juče Miladin Kovačević, analitičar foruma Makroekonomske analize i trendovi. On je, govoreći na skupu u organizaciji Danas konferens centra posvećenom penzionoj reformi, rekao da je kresanje plata i penzija neophodno, ali da neće biti od dugoročne koristi. “Svetska banka je još 2010. izašla sa studijom u kojoj je objasnila zašto je naš penzioni sistem neodrživ i konstatovala da će doprinosi biti dovoljni taman toliko da finansiraju penzije na nivou od devet odsto prosečne plate, a slična je situacija i sa postojećim penzionim sistemima u celoj Evropi i srednjoj Aziji” - kaže Kovačević, prenosi danas. Prema njegovim rečima i MMF je Srbiji preporučio parametarske reforme, koje su i implementirane u najnovijim izmenama Zakona o PIO. Te reforme, kako kaže, nisu sporne, ali one mogu dati rezultate samo na duži rok od 15 do 20 godina. U pitanju su mere koje se odnose na povećanje starosne granice i uvođenje penala za prevremeno penzionisanje. Ivan Mimić, finansijski direktor PIO fonda, podsetio je da po trenutnom stanju, u Srbiji nije moguće dostići odnos broja radnika i broja penzionera od tri prema jedan, što je potrebno kako bi se postigla održivost PIO fonda jer je „maksimalan broj osiguranika u Srbiji 3.794.000 ljudi“.

kerik-bagdad-heliko

Bagdad, 10.09.2014 - američki državni sekretar Džon Keri u helikopteru iznad Bagdada

Sjaočuan: Jačanje veza dveju centralnih banaka

Guverner Narodne banke Kine Džou Sjaočuan rekao je Politici da je cilj njegove posete Srbiji razgovor o načinima kreditnog podsticanja privrede i stimulisanja investitora da razvijaju saradnju između dve zemlje. "Mi smo upravo tokom posete jačali veze dveju centralnih banaka. Da bismo bolje sarađivali i da bismo upoznali makroekonomske prilike. To je samomalideo moje posete, a cilj je da ojačamo sve vidove saradnje, da konstantno komuniciramo i razmenjujemo iskustva u preduzimanju mera monetarne politike, da podstaknemo privredne subjekte, investitore velikih radova, da vidimo kako kreditno možemo da ih stimulišemo da razvijaju privrednu saradnju dveju zemalja", rekao je Džou. Upitan da li bi Kina mogla da bude potencijalni kupac i državnih dužničkih papira Srbije, kada se pojave na međunarodnom finansijskom tržištu, guverner Narodne banke Kine je odgovorio potvrdno, dodajući da je i kupovina hartija od vrednosti deo razmišljanja o jačanju saradnje. "To nije najvažniji deo, mnogo je važnije kako podstaći razvoj privrede u obema zemljama i privrednu saradnju", naglasio je Džou.

Vučić zaključuje tajne aranžmane

Premijer Srbije Aleksandar Vučić dogovorio je sa premijerom NR Kine Li Kećiangom održavanje samita 16 lidera zemalja centralne i istočne Evrope u Beogradu, kao i njegovu posetu Beogradu u decembru, kada će zajedno otvoriti most Zemun – Borča, piše Danas. Na sastanku je dogovoreno da u decembru dvojica premijera, zajedno sa mađarskim kolegom Viktorom Orbanom, potpišu ugovor o izgradnji brze prugeBeograd- Budimpešta. Dogovoreni Samit je, u političkom smislu, veoma značajan događaj, slažu se i predstavnici najoštrije opozicije u Srbiji, kao i stručnjaci. Prema rečima Danasovih sagovornika, problem, međutim, može da predstavlja to što se dogovaraju infrastrukturni projekti mimo tendera i zakonom definisanih procedura. Prema rečima Nemanje Nenadića, programskog direktora Transparentnosti Srbija, „po Zakonu o javnom i privatnom partnerstvu i koncesijama, aranžmanima koje Vučić ugovara mora da prethodi analiza koja treba da pokaže da li je javno privatno partnerstvo bolje rešenje za problem od direktnog budžetskog finansiranja, nakon čega treba da sledi tender“. „Međutim, to se u praksi ne dešava za velike projekte zbog međudržavnih aranžmana koji imaju veću snagu od zakona. Tako trajno ostajemo bez informacija o mogućim alternativama za aranžmane koje vlada zaključi sa stranim partnerima“, ističe Nenadić za Danas.

Istraživač saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu Ivona Lađevac ocenila je za Politiku to predstavlja neku vrstu realizacije strateškog partnerstva Kine i Srbije: „Odluka da se samit održi u Beogradu značajna je za reafirmaciju političkog značaja Srbije u okviru evropskog kontinenta, ali je značajna i sa ekonomskog aspekta, budući da se otvaraju mogućnosti za plasiranje novog, dodatnog kineskog kapitala u tržište naše zemlje, u našu privredu”.

Novosti pišu da će Kinezi kupiti naše fabrike tekstila. Takođe, list saznaje da će sledeće nedelje biti odlučena ko će biti izvođači za dve deonice Koridora 11.

vucic-li-kina

Tjenđin, 10.09.2014 - premijer Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Tjenđinu sa predsednikom Vlade Narodne Republike Kine Liom Kećiangom 

Plate ambasadora Srbije među najnižim

Objavljivanje plata ambasadora na internet stranici Ministarstva spoljnih poslova liči na poternicu i predstavlja dodvoravanje mentalitetu crvenih Kmera, ocenjuje za Danas Vuk Drašković, predsednik Srpskog pokreta obnove i ministar spoljnih poslova u vreme vlade Vojislava Koštunice. „Plate u diplomatiji danas, i u vreme kada sam ja bio ministar, male su, i znatno ispod plata diplomata drugih zemalja, čak i predstavnika država u našem okruženju“, ističe Drašković. Kako za Danas objašnjavaju bivši ambasadori, plate ambasadora Srbije višestruko su niže u odnosu na diplomate iz drugih zemalja. Drugi problem je činjenica da su plate destimulišuće za zemlje u regionu, gde, kako tvrde Danasovi sagovornici, postoji najviše izgleda da se nešto zaista uradi i promeni, za razliku od centara moći poput Berlina, Londona i Pariza, gde su plate najviše, a politika je „kruta“ i u najvećoj meri zavisi od direktnih odnosa vrha država. Te pozicije, zbog prestiža i udobnosti koje život u tim zemljama pruža, uglavnom zauzimaju politički ambasadori. Tako je moguće, tvrde Danasovi sagovornici, da se niko ne javi na raspisan konkurs za ambasadorsko mesto u Makedoniji, iako je to država koja bi za Srbiju trebalo da bude izuzetno važna. Ali tamo je plata najniža, a uslovi života nisu spektakularni.

dacic-alijev-baku

Baku, 10.09.2014 - sastanak predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva i prvog potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića

Stogodišnjica rođenja patrijarha Pavla

Stogodišnjica rođenja pokojnog poglavara Srpske pravoslavne crkve (SPC) Njegove svetosti patrijarha srpskog gospodina Pavla biće obeležena u četvrtak u Beogradu nizom manifestacija. U Narodnoj biblioteci biće otvorena izložba posvećena ličnoj biblioteci patrijarha Pavla dok će Duhovna akademija biti održana u Zadužbini Ilije M. Kolarca, pišu Novosti.

Patrijarh Pavle rođen je 11. septembra 1914. godine, na praznik Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja, godine u selu Kućanci, tada u Austrougarskoj, a sada u Hrvatskoj, u zemljoradničkoj porodici kao Gojko Stojčević, piše Blic. Izložbu koja sadrži veoma bogat i jezički raznovrstan fond od oko 9.000 jedinica bibliotečke građe otvoriće patrijarh srpski Irinej. Lična biblioteka patrijarha Pavla pripada fondu Biblioteke Srpske patrijaršije, ima status kulturnog dobra i čuva se u konaku manastira Svetog Arhangela Mihaila u Rakovici kod Beograda, u kojem je sahranjen.

ambrozija-takovica

Beograd, 10.09.2014 - uništavanje ambrozije, uzročnika alergije, u beogradskoj opštini Rakovica

Kameron umalo zaplakao zbog Škotske

Britanski premijer Dejvid Kameron održao je juče u Edinburgu emotivni govor u kojem je Škotlanđane pozvao da na referendumu o nezavisnosti 18. septembra glasaju za celovito Ujedinjeno Kraljevstvo. „Svoju zemlju volim više od svoje partije“, rekao je Kameron. Referendum o nezavisnosti je nešto mnogo više od izjašnjavanja o „prokletim torijevcima“, kazao je premijer, koji je u Edinburg došao u isto vreme kada i njegov zamenik, lider Liberalnih demokrata Nik Kleg i vođa laburista Ed Miliband, koji se takođe protive otcepljenju Škotske. Telegraf je ocenio da je Kameron govoreći pred odabranom publikom umalo zaplakao, prenosi Danas. Džon Mejdžor, bivši konzervativni premijer Ujedinjenog Kraljevstva, napisao je u autorskom tekstu za Tajms da će, ako se Škotska otcepi, ostatak države biti „neizmerno slaba nacija u svakom pogledu - moralnom, političkom, u svakom materijalnom aspektu“. On je kritikovao način na koji je Kameron „dozvolio“ da se održi referendum, kao i njegova obećanja da će Škotskoj dati više vlasti ne procenjujući pritom uticaj takve odluke na Englesku.

moda-njujork-lopez

New York/Brooklyn, 10.09.2014 - pevačica i glumica Dženifer Lopez na modnoj reviji Fashion Rocks u Bruklinu, Njujork

Arhive Vatikana otkrivaju vezu sa NDH

Nadbiskup Žan-Luj Bruges, glavni arhivar i bibliotekar Svete rimske crkve, izjavio je da će za oko godinu i po dana deo arhiva koji se odnosi na period od 1938. do 1958. biti dostupan javnosti. Kako je objasnio, sve arhive Vatikana su otvorene za istraživače do 1938. a sledeći će biti dostupan period između 1938. i 1958. godine. Novosti navode da će to otkriti veze vatikana i Nezavisne države Hrvatske.

moda njuj spirs

New York/Brooklyn, 10.09.2014 - pevačica Britni Spirs na promociji njene kolekcije donjeg rublja "The Intimate Britney Spears Lingerie Collection" u biblioteci u Njujorku (New York Public Library)

Ribnikari proterani iz Rekovca

Biblioteka u Rekovcu proterala je Ribnikare, heroje iz Velikog rata, iz svog imena, piše Politika. NIRO „Politika” 12.oktobra 1987. godine biblioteci daje ime „Ribnikar” (po prezimenu osnivača „Politike”), ali 2010. godine menja naziv i zove se „Dr Milovan Spasić”. Milovan Spasić je rođen u Rekovcu 1817. godine od oca Ivana Spasića, seoskog kneza, i majke Jovanke. Po završetku osnovne škole odlazi u Sremske Karlovce gde pohađa gimnaziju. 1841. godine odlazi u Nemačku na dalje školovanje. Studirao je filozofske i političke nauke na univerzitetu u Haleu, Jeni i Berlinu, a na Filozofskom fakultetu Berlinskog univerziteta stekao je doktorat krajem 1843. Za biblioteku Popečiteljstva prosveštenija izradio je kataloge za sve tri grupe knjiga. 1844. je Milovan Spasić izradio prvi azbučni katalog i njegovim zalaganjem postavljeni su temelji Narodne biblioteke u Beogradu. NJegova pravila za trajno uređenje i smeštaj biblioteke ostali su dragoceni izvor ideja i stručnih upustava. “Verovatno su mislili da je to bio Vladislav Ribnikar, član SK KPJ, u čijoj kući je Tito podigao ustanak” - rekla je upravnica biblioteke.

moda njujo vilijams

New York, 10.09.2014 - američka teniserka Serena Vilijams sa Karolinom Voznijacki iz Danske na Nedelji mode u Njujorku (New York Fashion Week). Vilijamsova je predstavila svoju modnu kolekciju

Trojica silovala šesnaestogodišnjakinju

Šesnaestogodišnju devojčicu iz Varvarina silovala su trojica mladića - Dalibor D. (20), Bojan P (21) i V. M. (16)! Tinejdžerku su, kako Novosti saznaju, napastvovali dva puta u noći između subote i nedelje! Mladići su zbog počinjenog teškog zločina, kako je juče potvrdila policija u Kruševcu, privedeni. Maloletniku je određen pritvor do 30 dana, a drugoj dvojici do tri meseca. Sve je počelo u subotu, 6. septembra u kafani u Obrežu, gde se slavilo punoletstvo. Tinejdžerka je kobne večeri došla iz Varvarina na žurku i, prema navodima iz istrage, trebalo je da prespava u selu kod drugarice, koja nije bila gost na zabavi. Na istoj rođendanskoj žurki žrtva se tako našla sa osumnjičenima.

Jedan drug je zamolio učenicu da pravi društvo Daliboru, iz obližnjeg sela Izbenica, koji je krenuo da ga poveze kući. Ona je pristala da pođe, ne sumnjajući da će se nešto loše dogoditi. Odbacili su tog momka i krenuli nazad na žurku. Onda je Dalibor počeo da izbegava povratak, pravdajući se time da ne može da se seti puta, piše Blic. Umesto u kafanu, maloletnu učenicu dovezao je do njive i tu je silovao. Prema navodima iz istrage, napastvovanje se dogodilo oko 2 sata. Zapretivši, potom ju je prebacio do kafane, gde je sreo dvojicu drugova. Prema nezvaničnim informacijama, devojčica je odmah zamolila Bojana. P. i V. M. da joj pomognu da pronađe kuću svoje drugarice jer ne poznaje Obrež i slabo se snalazi po selu. Navodno im je i ispričala šta se dogodilo, ne sluteći da će se isti zločin ponoviti.

Sva trojica su je izgurali sa žurke i odveli u obližnju napuštenu kuću. Ona je pružala otpor, ali su je nekoliko puta udarili i ponovo silovali. Sve je to trajalo do šest sati ujutro. Tada su je vratili do centra sela, gde je devojka uspela da uspostavi kontakt sa drugaricom - kažu u istrazi.

Srbija pobedila Brazil uz muziku iz “Otpisanih”

Ako je neko pomislio da je veličanstvena pobeda nad Grčkom trenutak koji se neće ponoviti, imaće vremena za preispitivanje do petka i polufinala Svetskog prvenstva u Španiji, u kojem ćemo ponovo gledati Srbiju! Naš nacionalni tim u četvrtfinalu je bacio pod noge ponos Brazila (84:56) i drugi put zaredom postao punopravni član najbolje planetarne četvorke. Na putu ka finalu, na iznenađenje čitavog sveta, neće nam se naći Španci već Francuzi ogromnog srca, koji su bacili u očaj domaćina i svu njegovu logistiku. Naplatili smo dug iz grupe “kariokama”, na redu su “trikolori” koji su u četvrtfinalu na svojoj koži osetili kako je igrati protiv brojčano nadmoćnog rivala, pišu Novosti.

Ako je igra naših košarkaša u osmini finala protiv Grka od selektora Aleksandra Đorđevića ocenjena kao veoma ozbiljna, ovo što su pokazali protiv selekcije koja ima četiri NBA igrača i koja je bila već viđena za bronzanu medalju u Španiji, zaslužuje epitet vrhunskog ostvarenja. A već na zagrevanju se videlo koliko su naši momci opušteni, da su spremni da se „pokidaju“ sa fizički dominatnim potrotivnikom. Na 11 minuta pre početka utakmice, dvoranom se prolomila muzika iz poznate ratne serije „Otpisani“, a oko hiljadu navijača naše reprezentacije, koji nisu  žalili novac da stignu do Madrida i kupe paprene ulaznice (50,75,100 i 120) evra, ponadali su se da će Brazilci biti otpisani!, piše Politika.

Pre samo dva dana američki komentator progovorio je srpski zbog Bogdana Bogdanovića, a košarkaši Srbije su novim potezima za pamćenje u deklasiranju Brazila (84:56) opet dali povod da se čuje naš jezik, piše Blic. Za finale će igrati u Madridu, u petak od 22 časa.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...