Srpskom železnicom prevezu se četiri tone robe

Danijela Ćirović

(ponedeljak, 1. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 31.08.2014 - gradonačelnik Beograda Siniša Mali upoznao je ministra inostranih poslova Kanade Džona Berda sa projektom Beograd na vodi u obnovljenog zgradi Beogradske zadruge

Prema analizi Istinomera, još samo premijer Aleksandar Vučić daje obećanja građanima, dok su ostali funkcioneri postali oprezniji. Predsednik Vlade je posetio pripadnike žandarmerije u Merdaru, najavivši nove zakonske mere za bolju zaštitu policajaca i žandarma na administrativnoj liniji. Ministar zdravlja poručio je da su sumnjivi slučajevi iz zdravstva već u MUP-u. Za jednu noć urađeno je pet transplantacija. Mali privrednici nemoćni su pred državnom administracijom. Notarske kancelarije počinju da rade. Srpskim prugama godišnje se prevezu, bilo da se radi o uvozu ili izvozu, četiri tone robe. Počinje drugi upisni rok na fakultetima. Nesavesni proizvođači hrane i druge robe ostaju nepoznati javnosti, jer ih inspekcija ne imenuje i ne objavljuje njihove podatke. Merkelova je, kažu, podržala poljskog premijera za predsednika Evropskog saveta jer se težište EU „seli na istok“. Putin i Porošenko dogovorili su mirno rešenje. Prvi mogući slučaj ebole pojavio se u Švedskoj. Taksista je upucao napadača, nakon što je ovaj uz pomagača pokušao da ga pretuče zbog računa koji nije platila devojka. Košarkaši su izgubili utakmicu od Francuza na Svetskom prvenstvu u Španiji, i to slobodnim bacanjem na 1,1 sekundu do kraja meča.

vucic-kursumlija-zandari

Kuršumlija, 31.08.2014 - premijer Srbije Aleksandar Vučić i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović posetiće pripadnike Žandarmerije u bazi Merdare

Još samo premijer daje obećanja

Premijer Srbije i lider SNS-a Aleksandar Vučić jedini je preostali političar u Srbiji koji poslednjih meseci daje neka obećanja građanima, za razliku od prethodnih godina kada su se državni funkcioneri i političari utrkivali u tome koliko će i šta da obećaju javnosti, pokazuje analiza projekta Istinomer a prenosi Danas. Domaći političari poslednjih godina davali su razna i brojna obećanja, od realnih do onih teško ostvarivih, kao i onih koje je bilo lako realizovati, ali je izostajala politička volja. Danas su međutim, svi ti „laki na obećanjima“ postali oprezni, tako da je za obećanja ostao zadužen samo Vučić. Urednik Istinomera Siniša Dedeić kaže da je u okviru projekta u poslednjih pet godina ocenjeno gotovo 3.000 izjava. „On (Vučić) najviše govori, dok su ostali članovi Vlade u senci a primetno je da se uzdržavaju od konkretnih obećanja. Sa jedne strane, dobro je da su se mnogi političari ujeli za jezik, pa sada opreznije daju obećanja, znajući da ona neće otići u vetar, ali sa druge, nije dobro, upravo zbog odgovornosti da se povuku i da ne daju konkretne izjave sa više proverljivih činjenica, jer građani moraju da prate i mere njihov rad i učinak“, kaže on.

Vučić: Zaštitićemo žandarme na administrativnoj liniji

Premijer Aleksandar Vučić juče je u Merdaru prilikom obilaska administrativne linije i baze žandarmerije nadomak koje je prošle nedelje ubijen Stevan Sinđelić, poručio da će Srbija umeti da zaštiti svoj narod i teritoriju, ali i pripadnike policije i žandarmerije. Posle razgovora sa žandarmima i radnog doručka, kojem su prisustvovali prvi čovek MUP-a Nebojša Stefanović i direktor policije Milorad Veljović, prenose Novosti, Vučić je najavio pripremu novih podzakonskih akata u narednih 15 dana. „Policija i žandarmerija od sada će imati manja ograničenja u delovanju. Pripadnik policije koji je ranio albanskog teroristu tom prilikom deset puta je viknuo: ’Baci pušku’, što je on odbio da učini. Ali ubuduće, pripadnici policije imaće pravo brže da deluju, što će biti i zakonski regulisano. Pripadnici Žandarmerije dobiće novu opremu, koja ća moći bolje da ih štiti“, rekao je Vučić.  

Lončar: Sumnjivi slučajevi već su u MUP-u

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar u intervjuu za Danas kaže da je došlo vreme „da se plate računi u zdravstvu“, odnosno da je cilj da se uspostavi sistem koji će biti funkcionalan. „Pogledao sam dokumentaciju i sve što sam video, odnosno nepravilnosti na koje sam naišao, prosledio sam nadležnima. Sumnjivi slučajevi i poslovanja su sada u rukama MUP-a“, navodi on. Nepravilnosti se, kako je rekao, odnose na dozvole za droge. Policija istražuje da li su psihoaktivne supstance, poput dijazepama, uvožene i izvožene bez dozvola. Takođe, postoje problemi sa renoviranjem kliničkih centara, jer je toliko novca potrošeno a oni još nisu u potpunosti rekonstruisani. Izmenama zakona ukinute su dve godine obaveznog staža za specijalizaciju zdravstvenih radnika. „Prosek starosti specijalista u Srbiji je od 50 do 55 godina. Već nemamo dovoljno anesteziologa, radiologa i pedijatara a sve manje lekara se odlučuje za specijalizaciju. Moramo razmišljati o budućnosti, zato kažem da su mnoge stvari došle na naplatu“, kaže ministar.

Pet transplantacija organa za jednu noć

Jedna transplantacija jetre i po dve transplantacije rožnjače i bubega urađene su juče i tokom pretpošle noći u Kliničkom centru Srbije u Beogradu, piše Politika. Čim je stigao poziv s vešću da je jedna porodica dozvolila uzimanje organa, sada već uhodane ekipe lekara simultano su stigle u Urgentni centar i započele pripreme za uzimanje i presađivanje organa. Krajem januara već su uradili sličan poduhvat, kada su u jednom danu i noći uradili čak osam transplantacija različitih organa. Na čelu tima koji je juče presadio jetru tridesetogodišnjem pacijentu koji je već deset godina čekao novi organ, bio je dr Zlatibor Lončar, ministar zdravlja. „Zahvaljujemo se porodici koja je dala saglasnost za uzimanje organa. Mi ispunjavamo ono što smo obećali a hvala ljudima koji u tako teškim trenucima imaju razumevanja“, rekao je on.

Mali privrednici nemoćni pred administracijom

Probleme zbog načina na koji Poreska uprava primenjuje zakon o zapošljavanju osoba sa invaliditetom nije imao samo Danas, navodi ovaj list, već i brojni privrednici. Redakciju je na svoj slučaj podsetio i direktor preduzeća Vana, Strahinja Alimpić koji se kad je zakon usvojen, 2010. godine, pismeno obratio Nacionalnoj službi za zapošljavanje i ponudio posao za osobu sa invaliditetom. Tek u oktobru 2011. poslali su kandidata. On je počeo da radi, ali inspekcija nije smatrala da je firma ispunila obavezu i za period u kojem je tragala za radnikom odredila je kaznu i penale u ukupnom iznosu od milion dinara. Žalbu na rešenje inspektora Poreska uprava je odbila, te se firma obratila Upravnom sudu i tužba, koja je protiv Ministarstva finansija podneta u maju 2012, još nema epilog.  

pariz-eksplo-gas

Pariz, 31.08.2014 - najmanje jedno dete je poginulo, 10 osoba je evakuisano, a za najmanje toliko se traga, u ruševina četvorospratne zgrade u predgrađu Pariza, posle eksplozije gasa

Notarske kancelarije kreću s radom

Prve 94 notarske kancelarije, uprkos prošlonedeljnim dilemama da li su spremne za rad ili ne, otvoriće danas vrata, pišu Novosti a potvrdio je predsednik Komore javnih beležnika Miodrag Đukanović. Spisak beležnika građani će moći da nađu na sajtu Komore koji je u izradi. Takođe, u svakom osnovnom sudu za koji su izabrani, kao i u svakoj opštini, na oglasnoj tabli biće istaknuta imena, telefoni i adrese imenovanih za to područje. Za neke poslove građani će ubuduće moći direktno da pokucaju na njihova vrata, dok će im druge overavati sud. Tako su u direktnoj nadležnosti beležnika stavljene i overe ugovora koji se odnose na raspolaganje nepokretnostima. Đukanović kaže da je isključiv posao notara i deponovanje novca, hartija od vrednosti i dragocenosti, spisa, isprava, rukopisa, lične arhive, odlikovanja, umetničkih predmeta.

Železnicom se prevezu četiri tone robe

Srpska roba u svet najčešće putuje, a i najčešće stiže iz sveta, prugom. Gotovo četiri miliona tona robe transportovano je prošle godine u međunarodnoj razmeni sa svetom, pišu Novosti. Na drugom mestu je drumski saobraćaj, sa 2,5 miliona tona prevezenog tereta u trgovini sa drugim zemljama. Značaj udeo u saobraćaju sa svetom imaju i cevovodi. Oni, pak, isključivo služe za uvoz a lane je kroz njih proteklo 2,9 miliona tona nafte i gasa. Poslednji podaci o ukupnom prevozu robe Republičkog zavoda za statistiku koji obuhvataju 2013. godinu, pokazuju da se sve više za izvoz i uvoz koriste vozovi i kamioni a sve manje brodovi i avioni. Izvoz železničkim saobraćajem je tako porastao za 24 odsto, prvenstveno zahvaljujući „Fijatu“. Ovi podaci su adut privrednika koji ukazuju na neophodnost modernizacije železničkog saobraćaja.

Počinje drugi upisni rok na fakultetima

Na fakultetima i visokim školama danas počinje drugi upisni rok. Svi koji su u julu ostali bez brucoškog indeksa imaju još jednu šansu, pišu Politika, ali samo tamo gde je ostalo praznih klupa. Iako su najatraktivniji programi popunjeni i podeljeni gotovo svi besplatni indeksi, i sada može da se pronađe mesto na nekim od popularnih fakulteta, čak i o trošku države, poput ekonomije ili prava. Prema podacima Ministarstva prosvete, za septembarski upisni rok ostalo je slobodno 5.287 mesta na fakultetima, kao i 5.029 indeksa na visokim školama.  

Grešimo i u govoru i u pisanju

Violeta Babić napisala je knjigu „365 jezičkih crtica“ a o jeziku piše jednostavno, razumljivo, čak i duhovito, objavljuje Kurir. Lektor u autor publikacija za adolescente govori o stanju jezičke kulture u Srbiji i savetuje kako da se izbace poštapalice iz svakodnevnog govora. „Vozeći se beogradskim gradskim prevozom, u radnjama, na ulici, na pijaci osluškivala sam razgovore oko sebe i shvatila kako ljudi uopšte ne govore pravilno. Gledajući televiziju i slušajući radio, primećivala sam brojne greške u govoru novinara i voditelja a čitanje novina i časopisa, pa čak i nekih knjiga, učvrstilo je moje mišljenje da se mnogo greši, u pisanju možda i više nego u govoru“, kaže Babićeva.

Nesavesni proizvođači bez imena

Potrošač u Srbiji ne zna ko mu prodaje pokvareno meso ili prodaje gorivo od kojeg mu „štuca“ automobil, objavljuju Novosti. Jer, podaci iz redovnih i vanrednih kontrola inspektora svode se na suve brojke. Oni navode broj kričnih i prekršajnih kazni, količinu bačene neispravne hrane, ali nikada i ime proizvođača, ugostitelja ili prodavca kolji su odgovorni. Njihova imena javnosti su poznata samo u incidentnim slučajevima kada dođe do masovnog problema. „Deo državnih organa i nekih organizacija potrošača, sa pojedinim biznismenima koji od toga imaju ogromne koristi, želi da tako bude“, navodi Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača. U Ministarstvu poljoprivede kažu da „težina eventualnog prestupa, učestalost prestupa i svi slučajevi kada je za javnost bitno da dobije pravu informaciju, treba da budu merilo za objavljivanje naziva firmi“.

Zašto je Merkelova podržala Tuska

Poljski premijer Donald Tusk imenovan je za novog predsednika Evropskog saveta a italijanska ministarka spoljnih poslova Federika Mogerini za novu šeficu diplomatije EU, piše Danas. Imenovanje Mogerinijeve smatralo se izvesnim a Tuska „očekivanim“, prema izveštajima iz Brisela. Italijanski premijer Mateo Renci snažno je lobirao za izbor Mogerinijieve čija se selidba u Brisel 1. novembra tumači i kao podrška reformskoj Vladi u Rimu. Tusk se navodno dugo opirao ideji da nasledi dosadašnjeg Hermana van Rompeja. Glavna zamerka Tuska je što ne govori strane jezike – francuski uopšte, nemački „razume“, engleski mu je vrlo tanak. Obećao je da će do 1. decembra, kada stupa na dužnost, naučiti engleski. Francuski mediji navode da je Tuskovu kandidaturu podržavala Angela Merkel, te da je simbolika jasna, jer je Poljska prva država EU, od onih koje su se pridružile 2004, kojoj je pripao ovaj visoki položaj i da je jasno da se težište EU „seli na istok“.

Putin i Porošenko dogovorili mirno rešenje

Predsednik Rusije Vladimir Putin i njegov ukrajinski kolega Petro Porošenko dogovorili su se da kriza na istoku Ukrajine bude rešena mirno, putem pregovora i da se greške, poput nasilnog preuzimanaj vlasti, višene ponove, rekao je Putin za ruske medije a prenosi Politika. „Čini mi se da je to veoma dobra lekcija za sve nas, da bismo tu tragediju okončali što je pre moguće, mirno i putem pregovora i o tome sam se s Petrom Porošenkom dogovorio, kao i o tome da više niko i nikada ne ponovi grešku kao što je bila učinjena oružanim preuzimanjem vlasti u Ukrajini. Jer to je uzrok ovome što se sada dešava“, naglasio je Putin. On je dodao i da vlast u Ukrajini od aprila sprovodi nasilnu akciju protiv nezadovoljnog stanovništva Donbasa. Prema poslednjim podacima, naveo je on, tamo je ubijeno više od dve hiljade i ranjeno oko 600 civila.

Prvi mogući slučaj ebole u Švedskoj

Švedske vlasti saopštile su da se u toj zemlji pojavio prvi mogući slučaj zaraze ebolom a utoku su ispitivanja kako bi se utvrdilo da li je pacijent zaista zaražen ovom smrtonosnom bolešću, prenosi Blic. Pacijentu je pozlilo nakon što se vratio s puta iz zemlje u kojoj je virus ebole prisutan i sada se nalazi u izolovanom odeljenju univerzitetske bolnice Karolinska u Stokholmu. Švedski specijalista za zarazne bolesti Ake Ertskvist izjavio je da je rizik od epidemije ebole u Švedskoj „veoma nizak“. „Taj virus se ne prenosi vazduhom, već kroz direktni ili indirektni kontakt među ljudima putem krvi i drugih telesnih tečnosti“, pojasnio je on.

Taksista upucao napadača u Beogradu

U centru Beograda sinoć je vatrenim oružjem ubijen jedan muškarac a taksista je povređen u istom incidentu, izjavila je portparolka Hitne pomoći Nada Macura. Radi se o Draganu S, dok je ubijen Željko S, piše Kurir. U Ulici kneginje Ljubice u samom centru grada upucan je muškarac od 37 godina i podlegao je povredama, pa je lekarski tim Hitne pomoći samo konstatovao smrt. U ovom incidentu povredu glave zadobio je taksista od oko 60 godina koji je bio učesnik događaja. On je u pratnji policije koja je bila na licu mesta, prevezen u Urgentni centar. Devojka koju je taksista vozio do jednog lokala  nije imala da plati prevoz, pa je, prema nezvaničnim informacijama, zamolila taksistu da joj dopusti da uđe u lokal i pozove prijatelja. Nakon prepirke, dvojica muškaraca počeli su da tuku taksistu koji je uzeo pištolj iz vozila i pogodio u grudi Željka S.

Košarkaši izgubili od Francuza sekundu pre kraja

Košarkaška reprezentacija Srbije nije uspela da u drugom od pet kola Svetskog prvenstva savlada aktuelnog prvaka Evrope Francusku, koja je preokretom u drugom poluvremenu i slobodnim bacanjem Žofrija Lovernja na 1,1 sekundi pre kraja, trijumfovala sa 74:73, piše Blic. U trećoj rundi nadmetanja „orlovi“ će danas odmeriti snage sa Iranom a posle dana pauze slede mečevi sa Brazilom i domaćinom Španijom. „Stigli su Francuzi na ovaj Mundobasket bez prve zvezde, Tonija Parkera. I bez sjajnog centra Noe. Ali, u priči ’kome ko fali’, ko god da je naspram naših, ne bi mogao da se poredi sa srpskom selekcijom, pošto je povređenih igrača koji su bili ’viđeni’ kao prvotimci bilo toliko da se ne mogu nabrojati na prste jedne ruke“, stoji u tekstu.

Partizan bolji od Rada, 4:0

Fudbaleri Partizana vratili su se na prvo mesto Jelen Superlige pobedom u četvrtom kolu, u gostima nad Radom od 0:4, uz sjajne partije Danka Lazovića i Petra Škuletića, piše Blic. Iako je Rad poslednji obezbedio opstanak u prethodnoj sezoni, dobro je počeo novu sa dve pobede u tri kola a naročito su „građevinari“ bili efektni protiv Voždovca sa 6:1 uz pet golova Jelića. S druge strane, Partizan je bio u besprekornom nizu sa tri pobede u šampionatu, uz dva trijumfa nad Nefčijem, čime su crno-beli obezbedili ulazak u Ligu Evrope. „Povratak na domaći kolosek im je prijao, crno-beli su bili prilično razigrani na krilima dvostrukog strelca Lazovića i Škuletića koji je postigao gol, što nije imao ko da vidi na Banjici, jer je utakmica odigrana bez publike zbog suzavca koji je prekinuo baraž za Superligu“, stoji u tekstu. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...