Nemačka “visoko ceni” što je Crna Gora uvela sankcije Rusiji

Slavoljub Kačarević

(četvrtak, 28. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Bunol/Valencia, 27.08.2014 - na tradiconalnom festivalu gađanja svežim paradajzom Tomatina u španskom mestu Bunjol, oko 50 kilometara od Valensije, učestvuje više od 22.000 ljudi

Angela Merkel nema nameru da se odvojeno sastaje sa šefovima država i vlada koji će učestvovati na konferenciji pa će zapadnobalkanski lideri sa njom imati jedan zajednički sastanak. Gde je otišlo 400 miliona evra koje je Fond za razvoj odobrio firmama koje su sada u stečaju. Socijalisti nisu zaboravili svog prvog predsednika Slobodana Miloševića pa u sedištu stranke na Studentskom trgu već desetak godina postoji skromna spomen-soba posvećena bivšem predsedniku SPS.

Srbija u Berlinu

Planovi sa kojim lideri država regiona stižu na današnju konferenciju o Zapadnom Balkanu sa Angelom Merkel uglavnom su skupi i nerealni i zato ne treba očekivati da će na bazi tih planova u Berlinu pasti konkretni ekonomski dogovori. Tako je u vrhu Ministarstva spoljnih poslova Nemačke rečeno grupi beogradskih novinara koji u ovoj zemlji borave kao gosti ovog ministarstva i medijske organizacije Dojče vele, piše u Politici.

Angela Merkel nema nameru da se odvojeno sastaje sa šefovima država i vlada koji će učestvovati na konferenciji. To znači da će zapadnobalkanski lideri sa njom imati jedan zajednički sastanak, a predviđeni su i odvojeni susreti ministara spoljnih poslova i privrede.

Izvor iz Ministarstva spoljnih poslova Nemačke rekao je beogradskim novinarima da se od Srbije, kad je reč o njenoj spoljnoj politici, očekuje da u potpunosti sarađuje sa Evropskom unijom. Na pitanje Politike da li to znači da se očekuje i uvođenje sankcija Rusiji po uzoru na evropske, izvor je odgovorio da Nemačka „visoko ceni” to što je Crna Gora povukla takav potez i da bi volela da tako nešto učini i Srbija, ali odbijanje Srbije da uvede sankcije Rusiji ne bi smatrala razlogom da se škartira srpski put ka Evropskoj uniji.

Upitan da li Nemačka očekuje da Srbija prizna Kosovo kao nezavisnu državu pre nego što uđe u Evropsku uniju, isti izvor je rekao da se očekuje priznanje „ili nešto vrlo slično priznanju”, objavljuje Politika.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić predstaviće danas u Berlinu, na konferenciji o Zapadnom Balkanu, projekat rekonstrukcije pruge Novi Sad - Subotica, pored plana o modernizaciji pruge Beograd - Bar, objavljuje Danas pod naslovom “I Kosovo deo Vučićevog projekta”.

Reč je o projektu, koji je deo šireg regionalnog plana izgradnje i povezivanja pruge Beograd - Podgorica - Bar - Skadar - Tirana. Ove saobraćajnice, za koju premijer Srbije zajedno sa premijerima Crne Gore i Albanije, Milom Đukanovićem i Edijem Ramom, traži finansijsku podršku od Evropske unije, podrazumevaju i uključenje Kosova, koje bi jednim krakom trebalo da se poveže na glavnu prugu.

Naši sagovornici smatraju da bi „povezivanje ovih država - Mađarske, Srbije, Crne Gore, Albanije, plus Kosovo - moglo da se prepozna kao strateški projekat od regionalnog značaja za koji bi evropski partneri mogli da se zainteresuju“, piše u Danasu.

Gde su milijarde iz Fonda za razvoj

Iako je Savet za borbu protiv korupcije pre više od mesec dana prosledio Vladi izveštaj o poslovanju Fonda za razvoj, za sada nema podataka da će detaljnije biti istražena pozadina kreditne politike te institucije, objavljuje Danas pod naslovom “Gde je otišlo 400 miliona evra, Fond za razvoj odobrio na hiljade kredita firmama koje su sada u stečaju”.

Savet u inače detaljnoj analizi ukazuje da najveći deo pozajmica nije plasiran nerazvijenim područjima, već mahom Beogradu, Novom Sadu i Nišu, i to firmama čiji su vlasnici Miroslav Mišković, Željko Mitrović, Vojin Lazarević, Nenad Popović, Toplica Spasojević, Nebojša Čović, Zoran Drakulić, Milo Đurašković, Đorđe Antelj, Goran Perčević, Predrag Ranković Peconi i dr. Tih desetak vlasnika povuklo je više od četiri milijarde dinara.

U inače detaljnoj analizi Savet se nije bavio još zanimljivijim podacima o firmama koje su tokom više godina koristile na desetine kredita, neke čak i pedesetak, a da nijednu ratu nisu vratile. Reč je o preko 5.000 kreditnih partija odobravanih od 2002, sa ukupnim nenaplativim dugom od gotovo 30 milijardi dinara, ili, ako se uzme u obzir tadašnji kurs, državna kasa ostala je „kratka“ za više od 400 miliona evra. Gde je i kod koga završio taj novac niko nije istraživao, ali da on nije u firmama koje su dužnici jasno je, jer je većina njih, posle obilne podrške iz Fonda, sada u stečaju.

Hrvatska traži besplatnu struju iz Obrenovca

Novosti saznaju da Zagreb hoće da naplati od naše zemlje ulaganja u TE “Nikola Tesla” iz vremena SFRJ. “Hrvatska od Srbije traži dve milijarde evra”, naslov je u ovom listu. Prvobitna investicija od 120 miliona evra narasla zbog zaračunatih kamata. Zahtevaju I da im se isporuči besplatna struja za jednogodišnju potrošnju. U Vladi Srbije tvrde da imaju odgovor na ovaj zahtev, piše u Novostima.

Naoružavanje Evrope pod pritiskom NATO

“Nato baze sve bliže Rusiji”, naslov je u Politici. Jačanje prisustva alijanse na istoku Evrope odgovor je Putinu zbog krize u Ukrajini. Ruski predsednik tvrdi da će reakcija Moskve biti “adekvatna”.

NATO bi na septembarskom samitu u Velsu mogao da odluči da postavi nove vovjne baze u istočnoj Evropi. Takvu mogućnost najavio je odlazeći generalni sekretar Severnoatlanskog saveza Anders Fog Rasmunsen u intervjuu britanskom “Gardijanu”.

Pajtić o Vučiću

“Da nije bilo novinskih napisa naslovljenih "Kako je Vučić smirio Evropu", možda me konferencija za medije premijera Vučića ne bi ničim izazvala. Kao i obično, ta mešavina patetike i samohvale zasluživala je samo nepažnju. Ipak, posmatrano zajedno s neumerenom podrškom dela medija, to opet postaje propagandna akcija i dovoljan razlog da Premijeru postavimo jedno važno pitanje: kada će gospodin Vučić prestati da ponižava državu i građane, objavljuje Danas autorski tekst Bojana Pajtića, lidera Demokratske stranke”, pod naslovom “Premijer reagovao burnije od Nikole Pašića”.

“Aide-memoire je neformalni dokument. Obično ga razmenjuju diplomatske delegacije kada jedna drugoj nude polaznu tačku ili nezvanične predloge tokom pregovora. Odgovarajući zvanično na nezvanični dokument, gospodin Vučić je ponizio građane Srbije, jer je očigledno računao na to da građani pojma nemaju šta je aide-memoire i koliko nivoa protokola Premijer sujetom preskače. Osim što je time Evropskoj uniji ubedljivo demonstrirao šta misli o građanima Srbije, on je svojim nastupom uvredio i državu. Jer na aide-memoire ozbiljna država ne odgovara konferencijom za štampu Predsednika Vlade, nego činovnik u Ministarstvu spoljnih poslova pozove telefonom kolegu u Briselu. Sve iznad toga je besmisleno.”

Učinak ministra kulture

Tačno pre godinu dana (28. avgusta 2013.) Ivan Tasovac, ministar kulture i informisanja, prihvatio je predlog Ivice Dačića da stupi na tu poziciju. Većina kulturnih radnika dočekala ga je s oduševljenjem, jer je „čovek koji dolazi iz kulture“, iza sebe ima neprikosnovene rezultate kao višegodišnji direktor Beogradske filharmonije, dok je njegove javne nastupe, po mišljenju mnogih, pratio lucidan humor i kritika vlasti. 

Kako ga danas, posle godinu dana ministrovanja, vide radnici u kulturi? Da li je ispunio njihova očekivanja? Koje rezultate je postigao, piše u Danasu pod naslovom “Tasovac da promeni pravac”.

Branko Kukić, književnik i urednik časopisa i izdavačke kuće „Gradac“, kaže za Danas da je Tasovac energična ličnost, ali da se plaši da se na mestu ministra kulture „zapetljao u populizam, politikanstvo, primitivizam i promašaje koje su u kulturi ostavili prethodni ministri“.

Vučić i Dačić

Nebojša Stefanović traži od premijera: Vučiću, izbaci Dačića iz Vlade, piše u Kuriru. Verujem da će Vučić, posle napada lidera SPS na SNS dobro razmisliti I uvideti da je saradnja sa socijalistima bila pogrešan potez, kaže ministar unutrašnjih poslova za Kurir.

Vlada Srbije samo što nije pala na Surčinu, objavljuje Informar pod naslovom “Kriza, Vučić zamalo bez Dačića odleteo u Berlin”. Premijer juče ujutro tačno u osam naložio da se zatvore vrata i da državni avion poleti bez šefa diplomatije. Avion već krenuo ka poletnoj stazi kada se u poslednji čas pojavio Dačić. Vučić besan I zbog medijskih ispada lidera SPS, piše u ovom tabloidu.

Predstave o znamenitim ženama

Glumica Vjera Mujović istrajava ovih dana na predstavi „Mabel Grujić” sa rediteljem Ljubišom Ristićem u pozorištu KPGT, čija premijera će biti izvedena krajem avgusta u okviru ciklusa „Hrabri stari svet” u prostoru Stare šećerane. Predstava je posvećena velikoj dobrotvorki srpskog naroda Mabel Grujić, Amerikanki koja se 1901. godine udala za srpskog diplomatu Slavka Grujića, sina Jevrema Grujića. Mabel Grujić je sa srpskom vojskom prešla Albaniju, ali je takođe i mnogo učinila na prikupljanju pomoći za Srbiju, osnovala je nekoliko fondova za pomoć, kao i dom za ratnu siročad u Selcu blizu Crikvenice.

U pauzi između rada na novim predstavama markantna Vjera Mujović, glumica Narodnog pozorišta u Beogradu, sa svojom monodramom „Čekajući Čea”, koju izvodi na španskom i ruskom jeziku, a koju je realizovala u saradnji sa kompozitorkom Anjom Đorđević i konceptualnim umetnikom Jovanom Čekićem obilazi svet. Nedavno se vratila sa zanimljivog gostovanja u Mongoliji, gde je nastupila na pozorišnom festivalu „Sveta muza” u Ulan Batoru, uz učešće umetnika iz devet zemalja. Sa ovim neobičnim scenskim igrokazom koji priča o čekanju ljubavi, o Če Gevarinoj supruzi Aleidi Marč, gostovala je i pre dve godine u Havani, objavljuje Politika pod naslovom “Od Lolite do Če Gevarine žene”.

Spomen-soba posvećena bivšem predsedniku SPS

Socijalisti nisu zaboravili svog prvog predsednika Slobodana Miloševića. U sedištu SPS na Studentskom trgu već desetak godina postoji skromna spomen-soba posvećena bivšem predsedniku SPS, Srbije i Jugoslavije o kojoj brine Miloševićeva dugogodišnja lična sekretarica Mira Dragojević. Međutim, veći deo istorijske dokumentacije, skladišten u stotinama kutija, nalazi se u Udruženju građana Sloboda. Ta dokumenta korišćena su kao dokazi tokom suđenja Miloševiću u Hagu, piše u Danasu pod naslovom “Reporterka Danasa posetila spomen-sobu Slobodana Miloševića u sedištu SPS: Na Miloševićevom radnom stolu i dalje bronzana ruža”.

„Nismo mi zaboravili Slobu. Još dok je bio u Hagu na drugom spratu sedišta SPS uređena je njegova spomen-soba u kojoj se ne nalaze njegove lične stvari, već priznanja koja je primao dok je bio predsednik Srbije i Jugoslavije“, kaže za Danas Milutin Mrkonjić, potpredsednik SPS i dugogodišnji Miloševićev prijatelj, i dodaje da u toj sobi prvi lider SPS nikada nije sedeo.

Saslušan zbog proslave

Nedavno smenjeni policijski general Nenad Banović, saslušavan je juče punih pet sati zbog sumnje da je dok se nalazio na mestu načelnika Uprave granične policije zloupotrebio službeni položaj, saznaje Politika. Banovića je saslušavao zamenik tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu u službenim prostorijama Sektora za unutrašnju kontrolu MUP-a Srbije.

Saslušanje je obavljeno na osnovu navoda iznetih u krivičnoj prijavi koju su protiv Banovića podneli policijski službenici Uprave granične policije.

Prema saznanjima „Politike”, u pomenutoj prijavi navodi se da postoji sumnja da je bivši načelnik Uprave granične policije počinio više koruptivnih krivičnih dela.

– Konkretno, službenici bivšeg šefa terete da je zloupotrebio položaj prilikom proslave Dana granične policije 2011. godine. Pošto u fondu nije bilo novca da se podmire troškovi proslave, Banović je izdao nalog načelniku Regionalnog centra graničnog prelaza sa Bugarskom, da predloži više službenika kojima će biti isplaćen bonus na platu, koji su oni trebalo da podignu, a koji je potom upotrebljen za „pokrivanje” troškova pomenute proslave – kaže za „Politiku” izvor iz uprave.

Ubistvo posle ljubavne i poslovne veze

Dragoljuba Vidovića (56) iz Bijeljine, koji je nestao 18. avgusta, kako se u sredu ispostavilo, ubila je sugrađanka Rada Todorović (41)! Njegovo telo pronađeno je u utorak u neposrednoj blizini šljunkare na Pavlovića mostu, a sumnja se ga je ubila upravo Rada, sa kojom je bio u višegodišnjoj ljubavnoj i poslovnoj vezi. Saučesnik u ovom zločinu bio je Radin sin Mladen (24), koji je, u međuvremenu, sa majkom uhapšen.

Vidovićev nestanak prijavljen je 21. avgusta Centru javne bezbednosti u Bijeljini, a njegovi ukućani su izjavili da je otišao od kuće tri dana ranije, u nepoznatom pravcu. Dragoljubovo beživotno telo pronašao je u ponedeljak jedan sugrađanin i dojavio policiji da se mrtav muškarac nalazi u blizini šljunkare na Pavlovića putu. Prema nezvaničnim saznanjima Novosti, Rada je navodno htela da prekine sve veze sa Dragoljubom, ali se on sa tim nije mirio.

Rusi kupuju Zvezdu?

Gasprom privatizuje fudbalski klub, piše u Blicu pod naslovom “Rusi kupuju Zvezdu za 100 miliona”: 40 miliona evra državi Srbiji, 40 miliona evra da se vrate dugovi Zvezde i 20 miliona evra gradu Beogradu za zemljište.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...