Ruski konvoj napustio Ukrajinu

Anđelka Nikolić

(nedelja, 24. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Izvaryne, 23.08.2014 - konvoj kamiona koji su nosili rusku humanitarnu pomoć na graničnom prelazu u Ukrajini na putu nazad za Rusiju

Svi kamioni iz ruskog humanitarnog konvoja vratili su se danas u Rusiju. Poplave su ostavile tešeke posledice po energetski sistem, ali ove zime nećemo ostati bez energenata. Spasavanje banaka državu koštalo oko 800 miliona evra ali je veliko pitanje koliko će moći da nadoknadi iz njihovog stečaja. Samo u jednoj godini i samo u jednoj kompaniji mobilne telefonije, bezbednosne službe pristupile su 272.000 puta listinzima građana suprotno Ustavu. U poslednje vreme dešava se nešto doskora nezamislivo, da neki veslači, kajakaši, plivači, atletičari i drugi junaci „malih” sportova, osvajaju srca domaće javnosti.

moda-indi-mumb-4

Mumbai, 23.08.2014 - revija na Nedelji mode u Mumbaju (Lakme Fashion Week): kolekcija - Shantanu and Nikhil

Ruski konvoj dostavio pomoć i napustio Ukrajinu

Svi kamioni iz ruskog humanitarnog konvoja vratili su se danas u Rusiju, izjavio je šef misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u regionu Rostova Pol Pikard.

„Ceo konvoj se vratio (u Rusiju)”, izjavio je Pikard za AFP, prrenosi Politika.

OEBS je saopštio da se u Rusiju vratilo 227 ruskih kamiona, dok su ruske vlasti ranije saopštile da u konvoju ima 280 kamiona.

„Mi smo izbrojali 220 kamiona, koji su se danas vratili plus sedam vozila iz pratnje”, rekao je šef misije OEBS u regionu Rostova.

Rusko Ministarstvo odbrane je saopštilo da je humanitarna pomoć dostavljena tamo gde je bilo planirano u jugoistočnoj Ukrajini i poručilo da namerava da nastavi saradnju sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta.

Članice Saveta bezbednosti UN nisu tokom jednoiposatne zatvorene sednice došli do jedinstvenog stava o ruskom humanitarnom konvoju za istok Ukrajine, javile su agencije.

„Što se tiče prekora povodom uvažavanja suvereniteta, ponavljam, dobili smo od njih zvaničnu saglasnost, razmatralni smo s njima to pitanje, a ako su oni hteli da prevare, to je njihov problem. Želimo da pomognemo onima kojima je to potrebno”, rekao je Vitalij Čurkin, ruski ambasador pri UN.

„Mi smo 12. avgusta dobili od njih notu sa saglasnošću (za prijem humanitarnog konvoja). Tek posle toga kolona vozila krenula je na ukrajinsku teritoriju”, kazao je Čurkin ruskim novinarima.

„To što imaju ljude koji govore da nemaju nalog, a istovremeno pucaju na Lugansk, to je prosto nepošteno. Mi to ne možemo da trpimo i dali smo odgovarajuće saopštenje”, kazao je Čurkin.

Rojters je preneo izjavu britanskog ambasadora pri UN Marka Lajala Granta da nijedna zemlja nije stala u odbranu Moskve, ali da su „mnoge članice Saveta nazvale prelazak humanitarnog konvoja „ilegalnom i jednostranom” akcijom Rusije”.

Čurkinova reakcija na izjavu predstavnika Velike Britanije, koja predsedava SB UN u avgustu, bila je da se nekoliko zemalja sa razumevanjem odnose prema ruskoj poziciji, a naveo je da su među njima Kina i zemlje Južne Amerike, preneo je Itar-Tas.

ukr-merkel-poros

Kiev, 23.08.2014 - razgovor nemačke kancelarke Angele Merkel i predsednika Ukrajine Petro Porošenka u Kijevu

Kako preživeti zimu

Poplave su ostavile tešeke posledice po energetski sistem, ali ove zime nećemo ostati bez energenata, piše u Novostima pod naslovom “Srbija ima odgovor na gasnu krizu”. Nadležni nas uveravaju da ni u najcrnjem scenariju naša zemlja neće ostati bez energenata, objavljuje ovaj list. Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić tvrdi da građani nemaju ni trunku razloga da budu zabrinuti.

EPS I sada uvozi struju a tako se za zimu pune deponije uglja. U Banatskom dvoru do kraja meseca biće 470 miliona kubika gasa ali ova količina dovoljna je samo za tri meseca – ukoliko Ukrajinci zavrnu slavine i kazne deo Evrope kao 2009. godine kada je Srbija bila pogođena krizom u snabdevanju gasom. Procenjuje se, ipak da je ovakav scenario malo verovatan.

Beskrajni stečajevi državnih banaka

Spasavanje banaka državu koštalo oko 800 miliona evra ali je veliko pitanje koliko će moći da nadoknadi iz njihovog stečaja, piše u Politici pod naslovom “Stečaj državnih banaka na početku”. Dražava je dokapitalizovala Agrobanku, Razvojnu banku Vojvodine i Privrednu banku Beograd stotinama miliona evra – emisijama hartija od vrednosti. Krajni rezultat njihovog stečaja, odnosno prebijanja poverilaca i države kao dužnika, još dugo neće biti poznat. Prema “računu propasti” jedino je poznato da poverioci, za sada, potražuju oko 110 miliiona evra ali nije poznata vrednost nepokretne imovine ovih banaka pošto – nije unovčena.

S obzirom na to da stečaj takozvane četiri velike banke (Beobanke, Jugobanke, Invest banke i Beogradske banke) nije završen ni posle 13 godina, a nema ni naznaka kada bi to moglo da bude, logićno je pretpostaviti da bi i stečaj državnih banaka iz novijeg vremenamogao dugo da traje. U svim tim slučajevima stečakni upravnik je Agencija za osiguranje depozita.

Poverenik upozorava

“Ne dajte svoje lične podatke”, naslov je u Politici za razgovor sa Rodoljubom Šabićem, poverenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Samo u jednoj godini i samo u jednoj kompaniji mobilne telefonije, bezbednosne službe pristupile su 272.000 puta listinzima građana suprotno Ustavu, navodi Šabić.

Arhiva poverenika sadrži na hiljade predmeta ali u gotovo dve trećine slučajeva postupak je obustavljen jer je organ vlasti odmah po intervenciji ovog nezavisnog regulatornog tela dao tražiocima informacije koje je prethodno uskratio.

“Tipična potvrda principa APP – ako prođe, prođe. Ko se žali ostvariće pravo, ko se ne žali neće”, kaže Šabić.

Uništavanje morune

Međunarodna krijumčarska mreža uništila najveću dunavcku ribu koja je zaštićena zakonom, piše u Novostima pod naslovom “Morune istrebila kavijarska mafija”. Ilegalni sakupljači daju krivolovcima 200 do 300 evra za kilogram poluzrele morunine ikre. Iako je 2006. godine zvanično uveden moratorijum na izlov dunavske morune kojoj je zapretio nestanak, međunarodna “kavijarska veza” nije odustala od profitabilnog posla, objavljuju Novosti. U specijalizovanim kavijarskim kućama kilogram ovog specijaliteta ima stabilnu cenu od oko 6.000 evra.

Posebna tragedija ove vrste je što joj je izgradnjom đerdapske brane odsečen put nizvodno do starih mrestilišta.

Mali sportovi – veliki uspesi

Tamo gde se rasipa ogroman novac, gde i navijači traže svoj deo kolača, međunarodni uspesi deluju kao nemoguća misija, dok na drugoj strani, u skromnim uslovima, niču novi miljenici nacije, piše u Politici pod naslovom “Mali sportovi – veliki uspesi: Bez afera, uz malo medijske pažnje, do mnogo uspeha”.

Budžeti Fudbalskog saveza Srbije (FSS) i dva naša najveća fudbalska kluba, Crvene zvezde i Partizana, u prethodnih nekoliko godina bili su približno isti. Kretali su se, uglavnom, oko 10 miliona evra godišnje. A znamo kako naša reprezentacija i ta dva tima prolaze na međunarodnoj sceni. S druge strane, svedoci smo procvata nekih sportova koje po navici nazivamo „malim” – gde se „vrte” stotine hiljade dinara – a po svemu što pokazuju poslednjih godina pre će biti da su oni „veliki” a da su ovi drugi „mali”.

U poslednje vreme dešava se nešto doskora nezamislivo, da neki veslači, kajakaši, plivači, atletičari i drugi junaci „malih” sportova, osvajaju srca domaće javnosti. I izgleda da je, recimo, jedan Velimir Stjepanović čak i u shvatanju nekog zagriženog fudbalofila (više kladioničara nego poznavaca samog sporta) dostigao status jednog Nemanje Vidića (tenis i Novaka Đokovića ne pominjemo, jer je on van svake konkurencije, a tenis visoko profesionalni individualni sport).

Samo od početka leta osvojeno je 11 medalja u pojedinačnim olimpijskim sportovima...

Blic, Kurir i Nikolić

Blic ne propušta da nasamari Tomislava Nikolića, pa tako i danas na naslovnoj strani objavljuje da “Nikolić ima njive, Josipović 300.000 u banci”. Reč je o imovinskim kartama premijera i predsednika zemalja u regionu ili kako ih u Blicu nazivaju “ex-Yu”. Mada od šest svojih kolega, Nikolić ima najmanju platu – opet se baš on našao na naslovnoj strani pored hrvatskog predsednika kome se pripisuje najveća ušteđevina – preko 300.000 evra.

U Kuriru piše kako predsednik proziva premijera I njegov kabinet, pod naslovom “Nikolić objavio rat Vučiću: Gradim kuće brže od vlade”. Ovaj tabloid navodi kako Tomislav Nikolić ne propušta priliku da se saradnicima I bivšim saborcima pohvali kako  je efikasniji od predsednika vlade I njegovog tima kao i da koristi svaku priliku da istakne da su neke kuće već obnovljene novcem Fondacije Dragice Nikolić, dok se rezultati vlade ne vide.

nem-trka-pastirirce

Markgroeningen, 23.08.2014 - trka pastirica na tradicionalnom festivalu Markgroeninger Schaeferlauf u Nemačkoj

Oluja i grad u Srbiji

“Nevreme nad srbijom: Oluja lomila stabla u Beogradu, dvoje povređeno; Pruga oštećena kod Ralje, u Koceljevi vetar nosio krovove”, naslov je u Novostima.

Nešto posle 19 časova i 30 minuta oluja praćena grmljavinom i pljuskovima zahvatila je prestonicu. Zbog obilnih padavina saobraćaj je u pojedinim delovima grada bio usporen, ali nije prekidan. Nešto ranije, MUP je saopštio da su dve osobe lakše povređene u nevremenu koje je zahvatilo veći deo Beograda, kao i deo Kolubarskog okruga i opštine Koceljeva i Krupanj.

Nevreme je pogodilo teritorije opština Grocka, Voždovac i Rakovica.

Oko 20 časova, nevreme praćeno gradom zahvatilo je deo Kolubarskog okruga. Najviše je pogođen deo teritorije opštine Ub, tačnije mesta Pambukovica, Tulari, Novaci, Kalinovac i Sovljak.

Jako nevreme praćeno gradom zahvatilo je i teritoriju opština Koceljeva i Krupanj (Donje Crniljevo, Galović, Gradojević, Ćukovine, Goločelo, Kamenica, Ljutice, Subotica, Bresnica, Zukve i Koceljeva, MZ Kostajnik, Cerova, Dvorska, Zavlaka i Mojković).

Izgoreo “Depo”

U požaru koji je oko osam sati ujutro izbio u Tržnom centru „Depo” u Bulevaru kralja Aleksandra 142 u Beogradu nije bilo nastradalih i povređenih, ali je načinjena velika materijalna šteta, objavljuje Politika. Požar koji je izbio najpre na krovnoj konstrukciji gašen je pet sati, a deo vatrogasnih ekipa biće u pripravnosti i danas kako bi se sanirala šteta. Problem je bio što se vatrena stihija s krova širila i u unutrašnjost objekta, gde se nalaze tezge s garderobom, kozmetikom i raznim drugim stvarima, a zatim se objekat potpuno urušio. U gašenje požara bila su uključena 34 vatrogasca i 12 vatrogasnih vozila iz stanica Voždovac i Zvezdara.

“Vatra progutala TC Depo, u toku utvrđivanje uzroka požara”, naslov je u Novostima.

Cirkus umesto pomoći

Globalna akcija za pomoć obolelima od ALS “Ledeni izazov” pretvorila se na Balkanu u estradnu samopromociju u kojoj se prozvani i neprozvani polivaju a da ne znaju kome i gde da uplate novac, piše u Blicu pod naslovom “Estradni cirkus umesto pomoći”.

Globalnu humanitarnu akciju pokrenuo je Entoni Kerbahal (26) iz SAD kome je u januaru ove godine saopšteno da boluje od neizlečive amiotrofične lateralne skleroze. Rešioi je da se bori protiv te retke bolesti koja od snažnog mladića za nekoliko godina napravi paralizovanu biljku koja na kraju uvene jer joj atrofiraju i mišići potrebni za disanje.

List navodi mnoge koji su se neumesno uključili u ovu akciju, pa i Čedomira Jovanovića koji je “nakon spektakularnog pokazivanja preplanulog istetoviranog torza na uglu ulica Simine i Skadarske u Beogradu, posle izdržane kofe leda sa osmehom rekao da će novac uplatit Svratištu za decu ulice”.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...