Srbiji 995,2 miliona evra pomoći

Danijela Ćirović

(četvrtak, 17. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Fortaleza, 16.07.2014 - potpisivanje Sporazuma o stvaranju razvojne banke (Fond za razvoj i spasavanje) sa kapitalom od 100 milijardi američkih dolara, kao alternativa Svetskoj banci (World Bank) i Međunarodnom monetarnom fondu (International Monetary Fund - IMF), na Šestom samitu lidera zemalja BRIC (Brazil, Rusija, Indija i Kina) (6th BRICS Summit Sexta cúpula do BRICS, 15 - 17 July): Anton Germanovich Siluanov - ministar finansija Rusije, Nirmala Sitharaman - državna ministarka za finansije i korporativne poslove Indije, Guido Mantega - ministar finansija Brazila, Lou Jiwei - ministar finansija Kine, Nhlanhla Nene - ministar finansija Južnoafričke Republike

Na Donatorskoj konferenciji za postradale u poplavama u Briselu Srbiji je juče obećano 995,2 miliona evra donacija i pozajmica a BiH 809,2 miliona. Internet prezentaciju prve dame održava i obezbeđuje Vojska Srbije. Nakon što su se Stevanović i Zdravković razišli, ne zna se ko tačno upravlja Kragujevcem. Političari su za poslednjih 13 godina od svakog radnika uzeli po više od 7.500 evra za finansiranje narasle administracije. Sindikati su posle razgovora sa ministrom Vujovićem, odustali od protesta. Novi vlasnici Železare Smederevo biće Rusi ili Amerikanci. Mediji u vlasništvu države moraju da se privatizuju do kraja 2014. ili 2016. godine. Oluja i grad zahvatili su juče Beograd, Požarevac, Kostolac... Nezadovoljne MMF-om, zemlje Briksa osnovale su svoju Novu razvojnu banku. Šarić je, kaže njegov advokat, prošao poligraf. Četvoročlana porodica povređena je na putu Sarajevo-Rogatica. Džip sa srpskim turistima prevrnuo se u Tunisu. Bosančić je raskinuo ugovor sa Korejancima i dolazi u Beograd da uveri „delije“ da može da igra za Zvezdu.

moda-indi-njudelhi2

Nju Delhi, 16.07.2014 - Nedelja mode u Nju Delhiju (Fashion Design Council of India): kolekcija - Rina Dhaka

Bespovratne donacije i pozajmice

Države, međunarodne organizacije i finansijske institucije iz celog sveta obećale su Srbiji 995,2 miliona evra pomoći a BiH 809,2 miliona uz 41,4 miliona iz regionalne pomoći, prenose Novosti. Ove sume podrazumevaju bespovratnu pomoć i pozajmice po povoljnim uslovima. Srbija je tako dobila 115,8 miliona donacija a BiH 138,5. To je rezultat juče održane Donatorske konferencije „Obnovimo zajedno“ za postradale u poplavama, kojoj su u Briselu predsedavali Evropska komisija, Francuska i Slovenija. „Danas me čini posebno ponosnim što sam predsednik Srbije čija je sadašnja iskrena, ispravna i čvrsta pozicija ovde u Briselu okupila njene prijatelje, čak i one koji između sebe imaju besmislene i nepotrebne a veoma opasne sporove. Ponosan sam na građane Srbije, posebno mlade, koji su bez mašina, svojim telima, zaustavljali poplavu kojoj nije bilo kraja, danima i noćima“, poručio je predsednik Srbije Tomislav Nikolić obraćajući se skupu.

bug lavanda zetva

Tarnichane, 16.07.2014 - žetva lavande u Dolini ruža (Rose valley), oko 200 kilometara istočno od Sofije. Poslednjih nekoliko godina proizvodnja ulja lavande u Bugarskoj je znatno povećana, pa je ona sada najveći proizvođač na svetu, nadmašivši i Francusku

Sajt prve dame održava Vojska

Internet prezentacija predsednika Republike održava se i štiti na vojnom serveru od 2011. godine, na osnovu zahteva kabineta tadašnjeg predsednika Borisa Tadića, kažu u Ministarstvu odbrane za Danas. To podrazumeva i zaštitu svih poddomena sajta, uključujući i prezentaciju prve dame Dragice Nikolić. Nakon što se prošle nedelje u javnosti saznalo za internet sajt prve dame, zbog velikog broja poseta u nekim trenucima nije bilo moguće pristupiti stranici kada se umesto sadržaja pojavljivao natpis „Veb server Vojske Srbije“. Iz Ministarstva odbrane su potom objasnili da oni održavaju i sve poddomene sajta predsednika, ali da „ne administriraju navedene stranice, niti se bave njihovim ažuriranjem“. Služba sa saradnju s medijima predsednika tada je saopštila da je reč bila o „hakerskom napadu“ na sajt predsednika i server na kojem se nalazi, ali da „zahvaljajući odliččnim merama zaštite, sajt sve vreme funkcioniše“.

Kragujevcem upravlja grupa građana

Posle raspada URS-a i podele ove grupacije na pristalice gradonačelnika Veroljuba Stevanovića i članova nekadašnje G17 plus, okupljene oko Stevanovićevog zamenika Nebojše Zdravkovića, u Kragujevcu nije baš jasno ko upravlja gradom, piše Politika. Stevanović je i dalje prvi čovek, ali njegova politička opcija Zajedno za Šumadiju u ovom trenutku ima tek 24 odbornika, 20 manje nego što je potrebno za većinu u lokalnom parlamentu koji ukupno ima 87 odbronika. Stevanović nema većinu čak ni sa Zdravkovićevih 11 odbornika, koji su posle lošeg rezultata URS-a ma poslednjim parlamentarnim izborima odlučili da formiraju svoju odborničku grupu – „Pokret za naš grad dr Nebojša Zdravković“.  

Od svakog radnika po 7.500 evra

Za poslednjih 13 godina stranačko zapošljavanje je građane Srbije koštalo 6,8 milijardi evra, piše Kurir. To praktično znači da je svakome od 917.000 radnika iz privatnog sektora uzeto po 7.451 evro kako bi se isplatile zarade partijskim činovnicima u republičkoj i lokalnoj samoupravi. Računica je bazirana na podacima o neprekidnom zapošljavanju u republičkoj upravi od pada režima Slobodana Miloševića kada je uprava brojala oko 8.000 zaposlenih, uključujući tadašnje crnogorske kadrove. Podaci koji su danas dostupni više su nego poražavajući, navodi list, pa tako na državnom platnom spisku ima 70.000 ljudi. „Brojke potvrđuju da su vlade zapošljavale nove stranačke vojnike, dok one iz prethodnih vladajućih garnitura nisu otpuštale kako se ne bi zamerale novim koalicionim partnerima. Za isto vreme plate zaposlenima u javnom sektoru uvećane su čak četiri puta“, stoji u tekstu.

Sindikati odustali od protesta

Sindikati koji predstavljaju preduzeća u restrukuriranju odustali su od najavljenog protesta pošto su se sastali sa ministrom privrede Dušanom Vujovićem i dogovorili se da zaposleni u tim preduzećima početkom sledeće nedelje dobiju overene zdravstvene knjižice, dok će oni koji mesecima nisu primili platu uskoro dobiti minimalac. Kako prenosi Kurir, Vujović je ocenio razgovor sa sindikatima uspešnim i podvukao da su dogovorena rešenja samo za goruća pitanja, dok se ne pronađe trajnije rešenje. On je dodao da očekuje da će u rebalansu budžeta biti obezbeđen novac i za minimalne plate za te firme, dok se ne nađe trajnije rešenje za njihov status i poslovanje. „U parametrima za pripremu rebalansa budžeta biće navedena i ta sredstva, što može da posluži da se minimalne plate isplate i pre usvajanja rebalansa, što se očekuje krajem septembra“, rekao je Vujović.

Novi vlasnici Železare Rusi ili Amerikanci

Rusko-češki kombinat Junajted grupa i američki Esmark stil ušle su u najozbiljnije pregovore oko preuzimanju Železare Smederevo, piše Danas. Koja će od te dve kompanije postati vlasnik, verovatno se neće znati do usvajanja i stupanja na snagu novog Zakona o privatizaciji, kojim bi proces prodaje direktnom pogodbom postao deo regularne procedure. U Vladi procenjuju da metod tenderske prodaje u ovom slučaju ne bi bio uspešan, jer ne samo da su propala prethodna dva poziva – jedan u decembru 2012, drugi u februaru 2013, nebo bi to u velikoj meri odužilo preuzimanje železare. Osim procedure, Vlada bi trebalo da proceni i koja je od ponuda prihvatljivija. Izvor lista kaže da je Junajted grupa spremna da preuzme Železaru u stanju u kojem se sada nalazi, dok Esmark računa na neke povlastice kakve je svojevremeno imao Ju-Es stil, poput garantovane cene struje i izvoznih olakšica.

Privatizacija državnih medija do kraja godine

Svi mediji u vlasništvu države, pokrajine, gradova i opština moraće do kraja godine da budu privatizovani, pišu Novosti pozivajući se na Nacrt zakona o javnom informisanju i medijima. Nacrt zakona o privatizaciji, međutim, ostavlja krajnji rok za privatizaciju do kraja 2016. Dva propisa, koja su u isto vreme u pripremi i gotovo istovremeno bi trebalo da budu usvojeni, daju sasvim raličite rokove. Kada će i pod kojim uslovima da dobiju nove gazde, interesuje zaposlene u čak 81 medijskoj kući koje čeka privatizacija. Od predloženih i usvojenih amandmana, kada ovi propisi stignu u parlament, zavisi da li će ovi rokovi biti produžavani ili skraćivani. Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije Nino Brajović kaže da je deo zakona o javnom informisanju koji se bavi rokovima privatizacije, besmislen jer je nesprovodiv: „Dobro je da postoji ’leks specijalis’ o privatizaciji, jer je njegov rok realniji.“

Oluja i grad u Beogradu, Požarevcu...

Jako nevreme praćeno kišom i olujom pogodilo je juče popodne Beograd a u nekim delovima prestonice padao je i grad veličine lešnika. Kako prenose Novosti, Pančevački most je bio u saobraćajnom kolapsu, kao i Ulica Despota Stefana u smeru ka mostu. Velika količina vode slivala se i sa Brankovog mosta. Čak je i na autoputu usled velike količine vode nastao zastoj i stvorile su se kolone. Na pola sata je bila isključena i struja na tramvajskim i trolejbuskim linijama. Reke su tekle i ulicama Požarevca i Kostolca, dodaje list. Posle sparnog i vrlo toplog prepodneva, iznad ova dva grada je nebo oko 15 sati postalo crno i počeli su da padaju kiša i grad. Sam centar Požarevca bio je u kolapsu sve dok je nevreme trajalo.

Načelnik Uprave za vanredne situacije glavnog grada Rade Milošević rekao je da je prijavljeno obaranje drveća u neposrednoj blizini ulaza u Zoološki vrt, prilikom čega je oštećeno i jedno vozilo, prenosi Blic. Građani su prijavili i prodor vode u podrume a na lice mesta su poslate vatrogasne ekipe. Vozila su se zbog bujica jedva probijala kroz naselje Braće Jerković, ulice Ustaničku i Južni Bulevar.

Nezadovoljan MMF-om, Briks osnovao svoju banku

Prvi predsednik upravnog odbora novoosnovane međunarodne banke biće iz Rusije, prenosi Politika. Prvi predsednik saveta biraće se u Brazilu, prvi predsednik banke biće poreklom iz Indije, dok će njeno sedište biti u Šangaju. Zemlja sa najvećim osnivačkim ulogom (41 milijardu dolara) – Kina, prve dve decenije poslovanja Nove razvojne banke Briksa, neće delegirati predstavnika u upravljački vrh te finansijske institucije, koju mnogi već smatraju prvim takmacem Svetske banke i MMF-a, nastalog dogovorom 1944. Nezadovoljne brzinom reformi upravljačkog sistema MMF-a nakon globalne krize 2008. i pogubnim posledicama ćudljive monetarne politike SAD po mnoge zemlje u razvoju, članice Briksa (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika) odlučile su da svetu ponude novi oslonac za „snažan, održivi i uravnoteženi rast“, poručila je predsednica Brazila Dilma Rusof.

briks-lat-amer

Brazilija, 16.07.2014 - lideri BRIC grupe (Brazil, Kina, Rusija, Indija i Južnoafrička Republika - BRICS) i južnoameričkih država na samitu u Braziliji: Jose Mujica (Urugvaj), Ollanta Humala (Peru), Donald Ramotar (Gvajana), Juan Manuel Santos (Kolumbija),  Michelle Bachelet (Ćile), Rafael Correa (Ekvador), Horacio Cartes (Paragvaj), Desire Delano Bouterse (Suriname), Nicolas Maduro (Venecuela), Cristina Fernandez (Argentina), Vladimir Putin (Rusija), Narendra Modi (Indija), Dilma Rousseff (Brazil), Xi Jinping (Kina), Jacob Zuma (JAR), Evo Morales (Bolivija)

Šarić prošao poligraf, kaže advokat

Advokat Radoslav Baćović kaže da je uveren da je Darko Šarić prošao poligrafsko ispitivanje, mada je na MUP-u da to saopšti. Šarić je, piše Danas, u svojstvu građanina dao iskaz. On je u prostorijama Pritvorske jedinice Specijalnog suda u Beogradu prvo poligrafski ispitan a zatim je dao iskaz. Ispitivanje je ukupno trajalo pet sati i obavljeno je u prisustvu Šarićevog branioca i zamenika tužioca za organizovani kriminal. „Pripadnici Radne grupe UKP ispitivali su Šarića na sve okolnosti koje je on pominjao na glavnom pretresu pred Specijalnim sudom i on im je na sva pitanja odgovorio. Govorio je o političarima, o generalima, o sastanku na Jelovoj gori i o novcu“, dodao je Baćović. Prema njegovim rečima, Šarić je šturo odgovarao kada je reč o sumi od 7,4 miliona evra koju je pominjao na glavnom pretresu.

U udesu povređena četvoročlana porodica

Na magistralnnom putu Sarajevo-Rogatica u mestu Vran Do na Kovanju, iz za sada nepoznatih razloga, vozač Miroslav Ilić iz Bačke Palanke udario je u prikolicu kamiona turske registracije za čijim volanom se nalazio A. K. K. Porodica Ilić – Miroslav, supruga Milica i deca Slađan i Lidija, nakon intervencije vatrogasaca iz Rogatice, prebačeni su u Regionalni medicinski centar u Foču, pišu Novosti. Lidija (12) je helikopterom odvezena u Klinički centar Banjaluka a troje drugih članova porodice je u operacionoj sali, gde su se hirurzi borili za njihov život, rekla je Nataša Kovač iz KC Foča. U ovakvoj nesreći, navodi list, Ilići su imali i malo sreće, jer su pravovremeno na mesto udesa stigli vatrogasci iz Rogatice sa novom hidrauličkom opremom za rezanje vozila, koja je nedavno stigla od kolega iz Slovenije.

Prevrnuo se džip sa srpskim turistima u Tunisu

Šestoro srpskih turista povređeno je u Tunisu kada se prevrnuo džip u kojem su bili. Konzul ambasade Srbije Jasna Zrnović izjavila je da je stanje putnice Marije Milošević veoma ozbiljno. Ona je teško povređena a u pitanju je prekid kičmene moždine, prenosi Politika. U bolnici u Susu nalazi se i njen povređeni suprug Ivan Milošević koji je operisan i stanje mu je stabilno. Još četvoro turista je lakše povređeno u udesu koji se dogodio u ponedeljak. Do nesreće je došlo na putu ka Keruanu kada se arapski kombi zaustavio u traci kojom se kretala kolona džipova sa srpskim turistima. Vozač džipa je naglo zakočio, prešao u drugu traku u pokušaju da izbegne suda i dva puta se prevrnuo. U toku prevrtanja jedan mladić je izleteo kroz šoferšajbnu. Drugi je završio sa druge strane puta sa otvorenim prelomom ruke. Kada se džip prevrnuo u njemu je ostala teško povređena žena, dok su ostali, lakše povređeni putnici, izvučeni.

Bosančić dolazi da uveri navijače

Miloš Bosančić raskinuo je ugovor sa korejskim Gjonganom i na putu je za Beograd gde ga očekuju finalni pregovori sa Crvenom zvezdom, piše Blic. Iako je pre samo par dana izgledalo da je čitav transfer propao, situacija se naglo promenila. Bosančić je uspeo da isposluje raskid ugovora i vrlo brzo bi trebalo da dođe na Marakanu. Međutim, transfer još nije izvestan jer na Zvezdinom „severu“ postoji otpor prema tome da bivši igra Partizana obuče crveno-beli dres, pogotovo posle svega što je bilo prilikom dolaska Vladimira Stojkovića u Partizan. Bosančić u Beograd dolazi ne bi li dokazao da navijači mogu da računaju na njega kao na zvezdaša i spreman je da istrpi sav mogući pritisak ne bi li zaigrao na Marakani, navodi list. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...