Zbog poplava nema pijaće vode, preti epidemija

Danijela Ćirović

(utorak, 22. april, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
foto, Kruševac, 21.04.2014 - poplava u selu Đunis kod Kruševca

Reka Toplica počela je da se povlači u korito, ali su hektari njiva i dalje poplavljeni a stanovništvo je van svojih kuća. U Prokuplju, Žitorađi i Kuršumliji nema pijaće vode i preti izbijanje epidemija. Spekuliše se da će novi predsednik Skupštine Srbije biti Gojkovićeva ili Knežević. Gradska vlast biće sastavljena od članova SNS-a, stranaka okupljenih oko SPS-a, kao i DSS-a. Drugog dana Uskrsa čekalo se na graničnim prelazima i po dva sata. Iz Hitne pomoći kažu da nije bilo onoliko intervencija zbog povišenog unosa hrane, koliko prethodnih godina. Humanitarnu pomoć koče papirologija i porezi. Izlazak advokata po službenog dužnosti na glavni pretres doneće mu oko 16.000 dinara. U saobraćajnoj nesreći kod Šapca poginule su četiri osobe, među kojima i trudnica. Mlade Bosanke iz Beča locirane su na severu Sirije. Brisel je upozorio Bugarsku da odustane od Južnog toka. Otkrivene su bista Gavrila Principa i spomen-ploča solunskim dobrovoljcima. Belodedić je naznačio da je Srbija uvek imala dobre fudbalere.

Voda se povlači, kritično kod Đunisa

Na jugozapadu Srbije, u opštinama Kuršumlija i Prokuplje, kao i u doljevačkoj opštini, reka Toplica počela je da se povlači u svoje korito. Problem stanovništva koje je evakuisano iz svojih domova, međutim, ostaje, piše Politika. I dalje je van svojih kuća stotinak porodica iz sela i mesta u dolini Toplice a pod vodom je samo u dolini ove reke više od hiljadu hektara obradivih i plodnih njiva. Istovremeno, sve lokalne samouprave započele su sanaciju štete koja je veoma velika. Glavni poplavni talas prošao je Južnom Moravom pored Aleksinca gde je, kao u još desetak opština u Srbiji, proglašeno vanredno stanje. Najugroženija su bila aleksinačka sela prema i na samoj „granici“ sa opštinom Kruševac, Vitkovac i Đunis. Ovo područje obišli su juče popodne i načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić, načelnik niškog sektora Žarko Damnjanović i predsednici opština. „Na vreme su reagovali samo meštani i rukovodstvo opštine Aleksinac. Ipak, treba i dalje biti na oprezu jer se najavljuju nove padavine i topljenje snega na planinama“, rekao je Marić.

Blic obljavljuje i da policija proverava kako su opštine trošile novac za čišćenje kanala u tekstu pod naslovom „Nestao novac za odbranu od poplava“. U Prokuplju, Žitorađi i Kuršumliji stanovništvo je bez vode i preti izbijanje epidemija.

Predsednik Skupštine – Gojkovićeva ili Knežević

Novi predsednik Republičke skupštine biće potpredsednik SNS-a i bivši ministar poljoprivrede Goran Knežević ili član Predsedništva naprednjaka Maja Gojković, pišu Novosti. Pošto se odustalo od ideje o rotirajućem predsedniku, odnosno smanjivanju šefa parlamenta svake godine, Knežević ili Gojkovićeva dobiće četvorogodišnji mandat. Zvanična odluka o budućem predsedniku parlementa trebalo bi da bude saopštena danas, kako bi poslanici sutra mogli da nastave sednicu na kojoj se bira kompletno skupštinsko rukovodstvo. To je i uvod u predstojeći vikend, kada se očekuje da zakletvu polože premijer i ministri. Danas se nastavljaju i formalni koraci u formiranju nove vlade, jer će lider naprednjaka Aleksandar Vučić od predsednika Srbije Tomislav Nikolić zvanično dobiti mandat za sastav svog tima. Vučić će kao mandatar danas imati još jednu rundu razgovora sa liderom socijalista Ivicom Dačićem. Aktuelni premijer tehničke vlade i dalje je najbliži mestu vicepremijera, ali je ostalo da se utanači hoće li ujedno voditi i resor odbrane ili diplomatiju.

U gradskoj vlasti SNS, stranke oko SPS i DSS

Vlast u Beogradu zajedno sa SNS-om činiće i koalicija okupljena oko socijalista a najverovatnije će u Gradskom veću učestvovati i DSS u manjem obimu, piše Danas. Zvaničnih razgovora još nije bilo, iako se oni očekuju već od danas, ali neformalno je već dogovoreno u načelu ko će biti u vlasti u prestonici. Niko od predstavnika ovih partija, međutim, nije želeo zvanično da odgovori na to kako će izgledati vladajuća koalicija. Konsultacije dosadašnjih šefova odborničkih grupa održavaju se danas, dok je konstituisanje gradskog parlamenta zakazano za sutra. Na istom sastanku bi trebalo da bude i reči o koaliciji, ali i o tome kada će se birati novi gradonačelnik. Iako gradski parlament počinje da radi od sutra, samo je DS za sada odredio ko će biti šef njihove odborničke grupe. Predsednik Gradskog odbora demokrata Balša Božović potvrdio je da će on biti na čelu odbornika DS-a u Skupštini grada.

Gužva na graničnim prelazima posle praznika

Na graničnim prelazima Srbije pojačane su bile gužve zbog završetka vaskršnjih praznika, potvrđeno je Blicu iz Auto-moto saveza Srbije. Najveće gužve za izlazak iz Srbije su bile i na graničkom prelazu Batrovci, gde su zadržavanja juče popodne bila oko dva sata a na naplatnoj stanici Bubanj potok, na ulazu u Beograd, čekalo se oko pola sata. Na izlazu iz Srbije, na prelazu Horgoš, zadržavanja su bila između 60 i 90 minuta. Dežurna informatorka u AMSS-u Vanja Branković rekla je da su se gužve i pojačan intenzitet očekivali do kraja dana, osim na putevima prvog i drugog reda.

Manje prejedanja nego prethodnih godina

Da li zbog kiše, koja je sprečila roštiljanje na beogradskim izletištima, nedostatka novca za obilniju trpezu ili nečeg trećeg, piše Kurir, tek činjenica je da za Vasrks nijedan Beograđanin nije završio u Hitnoj pomoći zbog prejedanja, što je bio čest slučaj ranijih godina. Dr Nada Macura iz Hitne pomoći kaže da je praznik prošao sa mnogo manje intervencija i na javnom mestu u odnosu na prethodne godine. „Slušaju se saveti lekara. Tokom praznika imali smo samo dve intervencije u crkvama zbog kolapsa. Nije bilo intervencija zbog prejedanja ili drugih stomačnih tegoba usled konzumiranja jaja i pečenja. Građani su bili umereni a možda su tome doprinele i vremenske prilike, jer nije bilo prilika za odlazak na izletišta. U nedelju smo tokom dana imali ukupno 107 intervencija a tokom noći 92, što je mnogo manje od uobičajenog broja tokom praznika“, navodi Macura.

Humanitarnu pomoć koče i porezi

Humanitarne pomoći i donacija u Srbiji sve je manje, delom zbog toga što su firme i građani sve siromašniji a delom zbog komplikovane papirologije i danka koji uzima država. Kako pišu Novosti, jedna beogradska firma htela je da pokloni školi za decu ometenu u razvoju kompjutere, ali se od toga odustalo nakon što je pravna služba saopštila šta joj je sve od dokumenata potrebno, kao i da treba da plati PDV na tehniku. I u beogradskoj organizaciji „Dečje srce“, koja radi sa mališanima sa posebnim potrebama, žale se na propise. „Ceo iznos donacije dobijamo samo kad novac dolazi iz evropskih projekata za koje smo konkurisali. Kada stiže iz naših, uvek dobijamo za 20 odsto manje, koliko iznosi porez. Iako smo formalno oslobođeni PDV-a, nije onaj ko nam daje pomoć a kranju štetu snose korisnici“, kaže Goran Rojević.

Za izlazak na glavni pretres 15.750 dinara

Od 1. oktobra prošle godine kada je na snagu stupio izmenjen Zakonik o krivičnom postupku, jedan od najunosnijih poslova u Srbiji jeste biti advokat po službenoj dužnosti. Za razliku od starog zakona, piše Politika, koji je odbranu po službenoj dužnosti predviđao u pritvorskim predmetima i za dela za koja je zaprećena zatvorska kazna veća od 20 godina, novi predviđa da advokata moraju da imaju svi koji odgovaraju za dela za koja je zaprećena kazna veća od osam godina. Budući da oko 80 odsto ukupnog broja predmeta u osnovnim sudovima čine razbojništva i krađe i da okrivljeni moraju da imaju branioce pred sudom, advokati će imati pune ruke posla. Pride, ukoliko pristupe na glavni pretres, taman i da traje minut, iz državnog budžeta će im biti isplaćeno 15.750 dinara ili polovina od ukupne tarife Advokatske komore Srbije.  

Četvoro poginulih u nesreći kod Šapca

U saobraćajnoj nesreći u Tabanoviću kod Šapca juče su poginule četiri osobe a među njima i trudnica. Još dve osobe, sa povredama opasnim po život, hitno su prebačene u šabačku Opštu bolnicu, prenose Novosti. Naime, u kanalu pored puta na krov je prevrnut džip „audi Q7“, italijanskih registracija. Malo dalje je otpao masivni točak od siline udara u betonsku ogradu. Jedan od suseda iz Tabanovića kaže da se ništa nije čulo. „Pogledajte, to je ogroman automobil težak tri tone. Može da se sudari sa tenkom i da mu ništa ne bude. Nejasno je kako je došlo do takve nesreće, osim ako nisu vozili vrtoglavom brzinom“, kaže on. Spasilačkim ekipama trebalo je više od sat vremena da izvade tri osobe iz automobila a više od tri sata da oslobode ostala tela. Meštani kažu da je u audiju bila porodica iz susednog sela Mačvanski Pričinović koji rade u Italiji. Navodno, jednom od putnika rodilo se dete, pa su pošli u šabačku bolnicu da vide novorođenče i usput su proslavljali.  

Bosanke iz Beča locirane na severu Sirije

Turski obaveštajci otkrili su signal, verovatno iz mobilnog telefona, jedne od dve mlade Bosanke iz Beča za koje se veruje da su otišle u Siriju da se bore na strani pobunjenika, objavio je turski dnevnik Hurijet a prenosi Kurir. Interpol traga za Samrom Kešinović (16) i Sabinom Selimović (15), koje su 10. aprila pobegle iz svojih domova u Beču. Njihovi roditelji, koji su iz BiH izbegli u Austriju 1990. godine, rekli su da su se, koliko znaju, devojčice iz Beča ukrcale za Adanu, mesto u Turskoj nedaleko od granice sa Sirijom. Roditelji su dodali da su u udžbenicima svojih ćerki pronašli pisma u kojima piše da su „odabrale pravi put“ i da će ići da se „bore za islam u Siriji“. Dok porodice veruju da su njihove ćerke sada u Istanbulu, turski obaveštajci su pokušali da prikupe signale mobilnih telefona devojaka, iako su uređaji navodno bili isključeni. Jedan od signala dolazi iz severne Sirije, područja koje drži grupa Islamska država Irak i Levant, bliska Al Kaidi.

EU traži od Bugara da odustanu od Južnog toka

Izgradnja gasovoda Južni tok za EU sve više postaje politički mrtav projekat, prenosi Kurir. Evrpski parlament usvojio je neobavezujuću rezoluciju u kojoj je pozvao da se odustane od tog projekta a bugarski mediji preneli su da je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo rekao bugarskim zvaničnicima na sastanku iza zatvorenih vrata da moraju da zaustave Južni tok. „Želim da upozorim Bugarsku da bude oprezna u sprovođenju projekata gasovoda s Rusijom i da se radije opredeli za druge gasovode koji će omogućiti diverzifikaciju energetskih izvora zemlje. U Bugarskoj postoje ljudi koji su ruski agenti“, rekao je Barozo početkom aprila na tajnom sastanku sa kog su detalji ipak procureli. Međutim, bugarski ministar ekonomije i energetike prošle nedelje je objavio da će projekat napredovati prema planu. Odnosu EU i Rusije jesu zahladneli, ali Bugarska namerava da ove godine započne izgradnju Južnog toka, rekao je ministar Dragomir Stojnev.

Otkriveni spomenici Principu i soluncima

U Tovariševu, selu u bačkopalanačkoj opštini sa oko dve hiljade stanovnika, juče je otkrivena bista Gavrilu Principu i spomen-ploča sa imenima 50 solunskih dobrovoljaca, čime je počelo svečano obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata. Uz zvuke pesme „Tamo daleko“, akademik Matija Bećković je otkrio spomen-ploču a potom je režiser Emir Kusturica otkrio bistu Principu, prenose Novosti. Kusturica je, prekrstivši se, poljubio bronzanu bistu postavljenu u centru sela. „Posle sto godina, na prvi dan Vaskrsa, vaskrsnula su imena 50 ratnika. Kao što seme preko zime preživi u zemlji, i pojavljuje se kao cveće, tako iz groba zaborava vaskrsava buket 50 predaka. Zauvek su zastali na ovoj ploči“, rekao je Bećković.

Belodedić: Srbija oduvek imala dobre fudbalere

Miodrag Belodedić bio je i ostao omiljen među rumunskim i srpskim ljubiteljima fudbala, posebno od strane navijača Steaue i Crvene zvezde sa kojima je osvajao trofeje u evropskom klupskom fudbalu. Pojedini fudbalski teoretičari tvrde da je bio jedan od najboljih centralnih bekova na Balkanu. Zenit svoje igračke karijere doživeo je u dresu Zvezde sa kojom je osvojio Kup šampiona u Bariju 1991. i klupsko prvenstvo sveta u Tokiju. Trenutno je glavni čovek za sve mlađe selekcije u FS Rumunije a ovih dana je posetio Srbiju. „Posla i obaveza je puno, ali i zadovoljstvo je veliko kada se na kraju vide rezultati. Danas deca imaju daleko bolje uslove nego kada sam ja igrao fudbal, situacija u zemlji je daleko bolja“, kaže on u intervjuu za Politiku. Belodedić se priseća i da je svojevremeno došao na Marakanu tako što je morao da pobegne iz Rumunije zbog tadašnjeg režima. Pokucao je Draganu Džajiću na vrata i ostao u Zvezdi. Kako kaže, Srbija je oduvek imala do


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...