Izrešetan Arkanov telohranitelj

Danijela Ćirović

(četvrtak, 3. april, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 02.04.2014 - u pucnjavi u kafiću Mariki, u beogradskoj Zvečanskoj ulici, ranjene su tri osobe od kojih je jedna podlegla povredama

Iz političkih stranaka poručuju da ne znaju ništa o novoj rezoluciji o Kosmetu, koju je pomenuo Tomislav Nikolić, dok se u „državnom vrhu“ tvrdi da bi to mogao da bude prvi strateški dokument koji će usvojiti novi parlament. O formiranju vlade, odnosno pozivima drugim partnerima osim onih koji su bili na listi SNS-a, odlučiće Vučić. LDP će raspisati izbore za predsednika stranke, čime će Jovanović proveriti podršku u partiji. Velike firme traže pomoć od države. Arkanov telohranitelj Rakonjac izrešetan je juče na Voždovcu a ranjeni su i Novaković i Ristanović. Policija je blokirala prestonicu a spekuliše se da su za napad odgovorni Crnogorci. Vuk Bojović tvrdi da je ubistvo njegovog sina Nikole, političko. Dvojica policajaca pretučena su u Novom Beogradu. Učiteljicu iz Bora ubio je komšija zbog 700 dinara. Dve nedelje posle referenduma za otcepljenje regije Veneto, Rim hapsi separatiste, tvrdeći da se radi o teroristima. Rusija i Iran dovršavaju sporazum od 20 milijardi dolara, kojim bi Moskva dobila naftu a Teheran industrijsku opremu i hranu. Kineski predsednik je izjavio da demokratija nije za njegovu zemlju. Košarkaši Zvezde pobedili su u Areni Uniks u prvom polufinalu Evrokupa.

moda indi bg

Beograd, 02.04.2014 - revija indijske mode u rezidenciji ambasade Indije

O Tominoj rezoluciji niko nije obavešten..

O mogućnosti nove rezolucije Skupštine Srbije o Kosmetu, koju je pomenuo predsednik Tomislav Nikolić, za sada od političkih aktera niko ništa pouzdano ne zna, pa čak ni vladajući SNS, piše Danas. Funkcioneri naprednjaka navode da Nikolić deluje izvan okvira te stranke, da eventualna rezolucija nije bila predmet stranačkih razgovora, ali da će buduća vlada doneti odluku o tome da li je takav dokument potreban. Dok su u SPS-u uzdržani, predstavnici opozicije smatraju da nova rezolucija o Kosovu nije ni potrebna. „Namera vlasti je ilki da se preciziraju stvari koje su dogovorene ili im je potreban alibi da bi zamaskirali ono što su zaista dogovorili. Bio bih iznenađen kada bi predsednik Nikolić napisao rezoluciju koja bi pretrpela vladine izmene. Međutim, ne vidim šta je izvan rezolucije koja je već usvojena“, ocenio je član Predsedništva DS-a i bivši šef pregovaračkog tima s Prištinom Borislav Stefanović.

moda-sao-paulo

Sao Paulo, 02.04.2014 - revija letnje kolekcije modne kuće "Triton" na Nedelji mode u Sao Paulu (Sao Paulo Fashion Week): Irina Shayk

..Osim „državnog vrha“?

Nova rezolucija o Kosmetu mogla bi da bude jedan od prvih strateških političkih dokumenata koje će usvojiti budući parlament Srbije, pišu Novosti uz naznaku da je to potvrđeno u državnom vrhu. Kada se formira vlada Aleksandra Vučića, ona bi trebalo da zajedno sa predsednikom Tomislavom Nikolićem formuliše platformu za nastavak pregovora sa kosovskim Albancima i da je predloži Skupštini na usvajanje. „Nije isključeno da će vrh države pokušati u narednom periodu da predstavi i svoje viđenje konačnog rešenja za status južne pokrajine“, stoji u tekstu. Nikolić je rekao da je ovaj dokument potreban jer je pred Vladom najosetljivija faza dijaloga sa Prištinom. „Državni vrh smatra i da se mora razmotriti politika prema Kosmetu jer je Priština aktivirala priču o oružanim snagama Kosova a i promenjene su mnoge spoljnopolitičke okolnosti“, navodi list.

avio nzeland malezija potraga

Pert, 02.04.2014 - avion P-3 Orion novozelandskog vazduhoplovstva kreće u potragu za avionom malezijskog avio-prevoznika Malaysia Airlines, koji je nestao 08. marta

Čeka se Vučić, socijalisti ćute

Predsedništvo SNS-a odlučiće u subotu hoće li napraviti vladu samo sa partnerima sa svoje izborne liste i SVM-om ili će pozvati još nekoga. To je jedino što se u ovom trenutku može pouzdano reći, jer svi tvrde da nikakvih razgovora na tu temu nije bilo ni u SNS-u niti sa drugim strankama, piše Politika. Upitan ovih dana da li je SPS potencijalni koalicioni partner naprednjaka, Goran Knežević je poručio da će stranka ovlastiti lidera da o tome razgovara. Njegov je stav da bi SNS trebalo pre svega da se osloni na svoje kadrove a da iz ostalih stranaka uzme pojedince sa kojima je moguće ostvariti plan rada. Najviše što se javno može čuti od socijalista, a u poslednjih nekoliko dana govori samo lider Ivica Dačić, jeste da su SPS i SNS dobro sarađivali u ovoj vladi. Već nekoliko dana funkcioneri su takoreći zanemeli, mada se u javnosti uveliko pominje odgovornost bivšeg predsednika stranke Slobodana Miloševića za politička ubistva devedesetih godina.

padobranci-ameri

Eloy, 02.04.2014 - kolektivni skok 222 padobranca iz 28 zemalja u pokušaju obaranja Svetskog rekorda

Čeda proverava podršku u stranci

LDP će 12. aprila održati sednicu Glavnog odbora na kojoj se očekuje usvajanje odluke o raspisivanju neposrednih izbora za predsednika stranke, kao i sazivanje Pete redovne skupštine za 18. maj, piše Danas. Zasedanje GO i održavanje skupštine inicirao je predsednik Čedomir Jovanović koji na taj način želi da proveri da li ima podršku stranke posle neushepa na parlamentarnim izborima. Za razliku od DSS-a i URS-a koji, kao i LDP, nisu prošli cenzus i čiji su lideri zbog toga podneli ostavke, Jovanović to nije učinio. Nakon sednice predsedništva LDP-a održane 21. marta, Jovanović je potvrdio da neće podneti ostavku, niti „ostaviti ljude sa kojima je godinama sarađivao“. „Bez ikakvog skrivanja, stranka mora preuzeti odgovornost i pronaći unutar sebe neophodnu snagu za unutrašnju promenu u organizacionom i kadrovskom smislu“, poručio je Jovanović. S druge strane, više funkcionera – Bojan Đurić, Ivan Andrić, Mladen Bašić, podneli su ostavke na dotadašnje funkcije, ali su ostali u stranci.

cile-zemljot-cunami

Iquique, 02.04.2014 - najmanje šest osoba poginulo je u zemljotresu, magnitude 8,2 stepena i cunamiju koji su pogodili Čile

Velike firme traže pomoć od države

Iako srpska privreda već godinama grca u nelikvidnosti, nekoliko desetina firmi će ipak, prema odredbama sadašnjeg Zakona o stečaju, moći da računa na odlaganje ogromnih obaveza, ukoliko poverioci i mesni privredni sud prihvate njihov unapred pripremljen plan reorganizacije. Ulazak u „dirigovani stečaj“ nije laka procedura jer je potrebno obezbediti podršku širokog kruga poverilaca, od države, banaka, javnih preduzeća, privatnih dobavljača do zaposlenih, objavljuje Danas. To podrazumeva da vlasnik firmi ili povezanih preduzeća mora da ima dobar „pregovarački potencijal“ i razumevanje institucija kako bi one kojima duguje ubedio da je bolje da pričekaju neku godinu nego da se nadaju kako će svoj novac dobiti ukoliko im dužnik ode u bankrot. Značajan argument je i činjenica da dugovi višestruko premašuju vrednost imovine tih firmi. Najviše zahteva za uvođenje postupka podneto je Privrednom sudu u Beogradu, čak 32, od čega je u 20 predmeta odobren plan reorganizacije. Kod tog suda je i najviše zvučnih imena kompanija koje su se doskora predstavljale kao veliki sistemi.

Istoričari demantuju Sonju Biserko

Istoričar Ljubodrag Dimić, profesor beogradskog Filozofskog fakulteta, kaže da cepanje Jugoslavije nije započela Srbija. 

„U momentu kada je Slobodan Milošević došao na vlast, ekonomska razmena između republika pala je na dva odsto, što je bio rezultat raspada zemlje koji je počeo još šezdesetih i intenzivirao se posle Titove smrti“, objašnjava on za Novosti, demantujući svedočenje Sonje Biserko pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu da se Srbija prva otcepila, kao i da otcepljenje počinje donošenjem „secesionističkog Ustava 1990“. 

Pripreme za rasturanje zemlje traju mnogo duže, još od kad je propala srpska ideja o asocijaciji gradova i regiona a pobedila slovenačka o federalizaciji federacije. Faktički, raspad počinje 27. septembra 1989. kada su doneti amandmani na Ustav Slovenije kojima je dat primat republičkim propisima u odnosu na savezne.

dok-film-fest-bgd

Beograd, 02.04.2014 - otvaranje 61. Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma, koji će otvoriti poljski dokumentarac Joana, u režiji Anete Kopaz: Gustav Vajštan

Izrešetan Arkanov pukovnik..

Napadač naoružan automatskom puškom u bašti kafića u Zvečanskoj ulici u Beogradu ispalio je juče oko podne rafal u Radeta Rakonjca, Stojana Novakovića Copea i Gorana Ristanovića, a zatim pobegao automobilom koji je pronađen zapaljen na Voždovcu. Napadača je u vozilu sačekao saradnik a „alfa romeo“ je samo nekoliko minuta kasnije pronađen u plamenu. Očevici su rekli da su po zaustavljanju kola videli dvojicu mladića kako izlaze, posle čega je usledila pucnjava, piše Danas. Rakonjac (51) ranjen je sa nekoliko hitaca, od kojih ga je jedan metak pogodio u vrat. Teško ranjen prebačen je u bolnicu, gde je ubrzo preminuo. Privatnim automobilom u Urgentni centar i VMA prevezene su tri osobe. Kako je navela portparolka Hitne pomoći Nada Macura, muškarac od oko 55 godina imao je više od pet ustrelnih rana – povređeni su mu vitalni krvni sudovi vrata. Drugi, star oko 60 godina, pogođen je u desnu potkolenicu. Rakonjac je, kao član takozvane Arkanove grupe, hapšen tokom „Sablje“. On je u Srpskoj dobovoljačkoj gardi imao čin pukovnika a prema pisanju medija označen je kao blizak Luki Bojoviću.

..Ristanović i Novaković ranjeni..

Goran Ristanović je uspešnu košarkašku karijeru gradio u OKK Beogradu i Partizanu, za koji je od 1981. do 1983. odigrao 74 utakmice. Takođe je bio član mlade i seniorske reprezentacije tadašnje SFRJ. Kasnije je postao direktor marketinga crno-belih, pa direktor KK Beobanka. Stojan Novaković Cope, pišu Novosti, bio je poznat početkom devedesetih kao jedan od najboljih prijatelja Željka Ražnatovića. On je bio u njegovoj gardi i jedan od potpredsednika Arkanove Stranke srpskog jedinstva. Sa Arkanom je 1996. preuzeo FK Obilić. Dovođen je u vezu sa transferima pojedinih igrača a tokom „Sablje“ je i hapšen. Novaković je Arkanu bio dever na svadbi. Njegovo ime pominjano i na suđenju Luki Bojoviću zbog ubistva Branka Jevtovića Jorge.

..Policijska akcija „Vihor“ i blokada grada

Blic navodi da su „Arkanovog kuma ubili Crnogorci“. List objavljuje i da je beogradska policija pokrenula akciju „Vihor“ u potrazi za ubicama Radeta Rakonjca, nekadašnjeg telohranitelja i gardiste Željka Ražnatovića, ali i bliskog prijatelja Luke Bojovića. Policija je juče postavila vanredne punktove na Glavnoj železničkoj stanici, Aerodromu „Nikola Tesla“, kao i na izlaznim putevima iz prestonice. List podseća da se ime ubijenog pominje i u plavoj i u beloj knjizi o kriminalnim klanovima crnogorske i srpske policije.

Vuk Bojović: Ubistvo sina Nikole je političko

Vuk Bojović, otac Luke i Nikole Bojovića, podneće krivičnu prijavu protiv državnog tužioca Crne Gore Veselina Vučkovića koji se, kako tvrdi, oglušio o sve njegove zahteve u vezi sa ubistvom njegovog mlađeg sina Nikole. Kako kaže, njegovi advokati pisali su Vučkoviću povodom puštanja na slobodu Slobodana Šaranovića i Ratka Koljenšića, prenose Novosti, ali još nisu dobili odgovor. Bojović navodi i da ne zna ko je iz sveta politike umešan u odluku o puštanju na slobodu, ali je uveren da je to neko „s vrha morao da aminuje“. „Ubistvo Nikole je političko. Za to smatram odgovornom i prethodnu vlast, na čelu sa DS-om. Verujem da će neko sve ovo povezati a ja ću ostaviti mnogo neoborivih podataka koji će pokazati da je sve ovo bila nameštaljka. Mnogo porodica je nespokojno i ne znam kakav će rasplet biti. Znam samo da mnogi neće moći mirno da spavaju“, istakao je Vuk Bojović.

Pretučena dvojica policajaca u Novom Beogradu

Policajci stanice Novi Beograd, Goran D. i Milan M. brutalno su pretučeni prilikom intervencije u ovom delu prestonice. Njih su napali i tukli Aleksandar J. (16), njegov otac i brat Braim B. (38), Stefan J. i drugih 20 neidentifikovanih žitelja ulice Mileve Marić Anštajn, prenosi Kurir. Patrola je reagovala na poziv sugrađana da se na pomenutoj adresi remeti mir. Pokušali da obave razgovor i smire Aleksandra J. koji je u alkoholisanom stanju psovao i pretio da će „sve da polomi“. Zatim se umešao otac, pripretivši policajcima da će im skinuti uniforme i da će ih pobiti. Pridružio se i brat, preteći da „neće oni nikog da privode“. Ubrzo su se okupili ostali žitelji ulice i čupajući drvene letve i šipove iz parka, fizički su nasrnuli na policajce. Milanu M. su konstatovane teške telesne povrede u vidu frakture nosne kosti.

Učiteljicu iz Bora ubio komšija zbog 700 dinara

Učiteljicu u penziji Rumenu Grujić (72) iz Bora, ubio je njen komšija Goran Veljković (53), koji je od nje tom prilikom ukrao 700 dinara, saopštila je policija a prenosi Kurir. On je u prisustvu branioca priznao zločin. Beživotno telo učiteljice u njenom stanu prijavljeno je u subotu. Istragom je utvrđeno da je Veljković još sa vrata udario staricu koja je počela da jauče. „Kako bi je ućutkao, uvukao ju je u stan i tu udario vazom kako bi je utišao“, naveli su u policiji. U prvim danim istrage se pretpostavilo da je Rumena poznavala ubicu, te ga pustila u stan. Ulazna vrata bila su blindirana sa dve brave, koje nisu bile obijene. Stvari u stanu su bile ispreturane. Komšije kažu da je Rumena imala pristojnu penziju kao prosvetni radnik i da je nešto novca nasledila od pokojnog supruga.

Italija hapsi separatiste zbog terorizma

Dve nedelje posle referenduma za nezavisnost regije Veneto sa glavnim gradom Venecijom, na kojem je lokalno stanovništvo dvotrećinskom većinom podržalo otcepljenje od Italije (glasalo je 73 odsto birača a 89 odsto njih je bilo za proglašenje nezavisnosti), usledio je zvanični odgovor Rima. Po nalogu tamošnjeg MUP-a a na osnovu zahteva za hapšenje koje je izdalo nadležno javno tužilaštvo u Breši, bezbednosni organi juče su uhapsili 24 aktivista šarolikih italijanskih separatističkih pokreta, prenosi Politika. Za još 51 aktivistom raspisana je poternica a 33 osobe su pozvane na saslušanje. U saopštenju se kaže da je reč o akciji protiv terorista koji su pod plaštom zahteva za šira ovlašćenja regija i provincija planirali lokalne prevrate širom Italije. U tom kontekstu su navodno podstakli i referendum u Venetu, pružajući materijalnu, logističku i druge vidove pomoći.

strajk-nem-piloti

Frankfurt, 02.04.2014 - nemačka avio-kompanija Lufthansa otkazala je do sada oko 900 domaćih i međunarodnih letova tokom prvog dana trodnevnog štrajka sindikata pilota

Sporazum Rusa i Iranaca od 20 milijardi dolara

Rusija i Iran postigli su napredak u pregovorima kako bi se postigao konačni dogovor vredan 20 milijardi dolara, uprkos sankcijama koje je Zapad uveo Teheranu. Kurir podseća da su Moskva i Teheran još u januaru raspravljali o sporazumu koji bi omogućio da Rusija kupuje dnevno 500.000 barela iranske nafte u zamenu za rusku opremu i robu. Bela kuća je odmah reagovala i saopštila da bi ovakav odgovor mogao da izazove ozbiljnu zabrinutost. SAD su rekle da bi taj sporazum bio u suprotnosti sa razovorima o nuklearnom programu koji se odvija između svetskih sila i Irana. Ruska strana, kako prenose mediji, spremila je sva potrebna dokumenta i da se sporazum i zvanično dogovori. Prema prvim informacijama, Rusi će Iranu u zamenu za naftu isporučivati industrijsku robu i hranu, dok se navodi da u to neće biti uključena i vojna oprema.

eston-keri

Brisel, 02.04.2014 - susret visoke predstavnice EU Ketrin Ešton i američkog državnog sekretara uoči sastanka o energetskim pitanjima povodom situacije na Krimu i Ukrajini

Đinping: Demokratija nije za Kinu

Odgovarajući na čestu kritiku Zapada da vlada u Pekingu ne poštuje osnovna ljudska i politička prava, kineski predsednik Si Đinping je tokom posete Evropi rekao da Kina, zbog jedinstvenih istorijskih i društvenih uslova, ne može da preslika političke sisteme drugih zemalja, pa ni višepartijsku demokratiju. 

„Mi smo u prošlosti eksperimentisali sa različitim političkim sistemima, ali to nije dalo rezultate“, rekao je on a prenosi Politika. Đinping je naglasio da bi kopiranje stranih razvojnih modela moglo da prouzrokuje „katastrofalne posledice“. „Voće može da izgleda isto, ali je ukus sasvim različit“, poručio je on. 

Kina je druga najveća ekonomija sveta, kojoj se i dalje predviđa privredni rast, ali joj Zapad zamera nedostatak demokratije i slobode govora. I pored toga što je dozvolila privatnu inicijativu i strani kapital, vlast nije odobrila i liberalnu demokratiju i takmičenje ideja i stranaka na izborima. Vladajuća Komunistička partija i dalje drži sve konce u rukama, redovno posezajući za cenzurisanjem medija i blokiranjem sadržaja na „Guglu“. Đinping, ipak, smatra da je socijalizam jedino rešenje za njegovu zemlju.

zvezda-arena

Beograd, 02.04.2014 - prva utakmica polufinala košarkaškog Evrokupa Crvena zvezda - Uniks, 63:52

Košarkaši Zvezde pobedili Uniks u Areni

Košarkaši Crvene zvezde Telekom su u prvom meču polufinala Evrokupa savladali Uniks sa 63:52 a bodreni sa prepunih tribina beogradske Arene na kojima je bio i Novak Đoković, crveno-beli su pred revanš pokazali glavnom favoritu za osvajanje ovog nadmetanja da i oni imaju visoke ambicije, što se najbolje videlo u četvrtoj deonici kada domaći nisu punih osam minuta primili ni jedan jedini poen. Čak tri sata pred početak meča formirani su ogromni redovi navijača crveno-belih, tribine su se popunjavale iz minuta u minut a u iščekivanju izlaska igrača na teren „delije“ je obradovala i vest da će im se pridružiti i Đoković. Navijači nisu uspeli da obore rekord koji su postavili u revanš meču četvrtfinala Evrokupa protiv Budiveljnika. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...