KAKO ODUZETI ZAMRZNUTA RUSKA SREDSTVA

U Kijevu nema struje, vode i interneta, živi se uz lampe i baterije, piše Njujork tajms. Čak 70 udela u kompanijama koje su odgovorne za vode u Velikoj Britaniji, u vlasništvu privatnika, objavljuje Gardijan. Vašington naručio proizvodnju protivvazdušnog sistema za Ukrajinu u vrednosti od 1,2 milijarde dolara, prenosi Ukrinform. Brisel traži način da oduzme zamrznuti novac države Rusije i privatnika i upotrebi ga za obnovu Ukrajine, navodi RT. Struja u Srbiji poskupljuje za 24 odsto, stoji u Danasu
(ilustracija, Evropski poslanici traže zakonski način da konfiskuju ruska sredstva koja su zamrznuta kao deo zapadnih sankcija, javlja RT)

Žitelji Kijeva snalaze se uz lampe i baterije, nakon što većina grada ostaje bez struje, vode i interneta. Čak 70 odsto udela u kompanijama koje su nadležne za vode u Velikoj Britaniji, u privatnom je vlasništvu. Vašington je naručio proizvodnju protivvazdušnog odbrambenog sistema za Ukrajinu u vrednosti od 1,2 milijarde dolara. EU traži način da oduzme zamrznuta sredstva Rusije i njenih građana, kako bi ih upotrebila za obnovu Ukrajine. Struja u Srbiji poskupljuje za 24 odsto.

Život u Kijevu uz lampe

Predstavnički dom usvojio je juče predlog koji će sprečiti železnički štrajk širom zemlje, uvodeći ugovor između kompanija i radnika, a kako su zakonodavci požurili da zaštite ekonomiju od pretnje blokade za vreme praznika koja bi zaustavila transport u državi, piše Njujork tajms. Ali, predlog je prošao kroz trnje u Senatu gde su republikanci odbijali ideju da vlada treba da se uključi u ugovorne pregovore, „dok su lideri obe stranke pokušavali da izmame potrebne glasove da bi stigli do predsednikovog stola“.

Uz centralnu fotografiju nestanka struje u Kijevu koji se poslednjih nedelja suočava i sa nestašicom vode i interneta, Njujork tajms objavljuje i da se u ukrajinskoj prestonici život nastavlja „uz lampe“. U liftovima širom grada raspoređene su potrepštine za slučaj nestanka struje, banke su poslale poruke klijentima da im je novac siguran i u slučaju produženog isključenja, filharmonija je svirala uz svetlo baterija.

www.nytimes.com

Vode u privatnim rukama

Inostrane investicione firme, privatni kapital, penzioni fondovi i of-šor poslovi poseduju više od 70 odsto industrije voda u Engleskoj, pokazuje istraživanje Gardijana. Složena mreža vlasništva otkrivena je nakon što su javnost i pojedini političari sve češće pozivali industriju da preuzme odgovornost za ispuštanje kanalizacije u tokove, curenja i manjak zaliha. Pod istragom je šest kompanija zbog eventualnih ilegalnih aktivnosti a raste pritisak da se više uloži u zastarelu infrastrukturu da bi se zaštitili životna sredina i javno zdravlje.

U još jednom tekstu, Gardijan objavljuje da je dvorska dama pokojne kraljice podnela ostavku i izvinila se nakon što je gošću crne puti na prijemu istraumirala i napala, pitajući je iznova i iznova „odakle je ona zaista“.

www.theguardian.com

SAD pravi sistem za Kijev

Američko Ministarstvo odbrane potpisalo je ugovor za proizvodnju i kupovinu naprednog NASAMS protivvazdušnog sistema za Ukrajinu, objavio je Pentagon u sredu a prenosi ukrajinska državna novinska agencija Ukrinform. Firma iz Masačusetsa dobila je posao od 1,2 milijarde dolara za pomenutu namenu i sistem bi trebalo da bude gotov do kraja novembra 2025. godine.

Norveška planira da pruži podršku Ukrajini na duge staze, najavio je premijer Jonas Gahr Store a takođe prenosi Ukrinform. „Ruski teror se nastavlja i moramo učiniti sve da pomognemo Ukrajini da preživi hladnu zimu“, rekao je on. Država će, kako je naveo, učestvovati u rekonstrukciji Ukrajine.

www.ukrinform.net

Kako oduzeti ruska sredstva

Nemački parlament je u sredu usvojio rezoluciju kojom se glad iz tridesetih godina 20. veka u Ukrajini uklapa u istorijsku i političku klasifikaciju genocida, a odgovornost se stavlja na teret Sovjetskog Saveza, prenosi ruska državna medijska platforma RT. Rezolucija znači da će Berlin nastaviti da podržava Ukrajinu protiv Rusije, naznačili su njeni autori.

Evropski poslanici traže zakonski način da konfiskuju ruska sredstva koja su zamrznuta kao deo zapadnih sankcija, i da ih upotrebe da pomognu Ukrajini, još jedna je vest na sajtu platforme ovog jutra. Mesecima se već raspravlja o legalnom oduzimanju sredstava ruske države i privatnih fondova koji se nalaze u inostranstvu. Ipak, mehanizam koji bi želeli da primene, nije lako staviti u praksu jer je oduzimanje zamrznutih sredstava u većini zemalja EU moguće samo ako se radi o novcu osuđenika za kriminalna dela, navodi RT.

www.rt.com

Podeljena opozicija zbog sankcija

Predlog rezolucije o sankcijama Rusiji podelio je opoziciju, glavna je tema Politike uz naslov „Sednica još nezakazana, stranke iskopale rovove“. Neslaganja su toliko velika, da je čak i lider Nove demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović zatražio da vladajuća većina preispita opstanak zamenika predsednika Stranke slobode i pravde Borka Stefanovića na mestu predsednika Odbora za spoljne poslove, stoji u tekstu.

Kako Francuzi gledaju na rat u Ukrajini i koliko je u Francuskoj snažan glas zastupnika „putinizma“, samo su neke od tema o kojima će govoriti francuski filozof Mišel Elčaninov, gost Francuskog istituta u Srbiji, na debati koja počinje večeras, piše još Politika u vrhu strane.

www.politika.rs

Struja skuplja za 24 odsto

Za koliko će biti uvećan račun potrošača električne energije nakon poslednje korekcija cena, pita list Danas uz naslov „Za četiri meseca struja poskupljuje čak 24 odsto“. „Ako moramo da uvozimo skupu struju, ni ovo poskupljenje nije dovoljno“, kaže Goran Radosavljević. Po visini cene struje, Srbija će od januara sledeće godine preskočiti Albaniju, Mađarsku i Crnu Goru.

Kolike su zarade u Vladi Srbije, još jedna je tema u vrhu strane. „Brnabić prima 145.000, Dačić 139.608 dinara“, naslov je teksta. Premijerku i njenog zamenika može da nadmaši Bratislav Gašić ako nasledi platu Aleksandra Vulina od 225.000 dinara.

www.danas.rs


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...