ŽIVOT INGRID BETANKUR I DALJE POD ZNAKOM PITANJA

Jovana Bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Bivši komandant OVK juče je u Hagu oslobođen svih optužbi. Toni Bler se zalaže za uspostavljanje većeg razumevanje među pripadnicima različitih religija, a Mugabe preti novim predsedničkim izborima u Zimbabveu. Život Ingrid Betankur, koju kolumbijski pobunjenici drže kao taoca, i dalje ugrožen.

Ramuš Haradinaj oslobođen optužbi

Njujork tajms u današnjem broju prenosi detalje juče završenog suđenja Ramušu Haradinaju na međunarodnom sudu za ratne zločine sa prostora bivše Jugoslavije. Ramuš Haradinaj, bivši vođa OVK, premijer Kosova i član jedne od najuticajnijih albanskih porodica sa razgranatim kriminalnim vezama, juče je u Hagu oslobođen svih tačaka optužnice za zločine nad Srbima, Romima i Albancima na Kosovu i Metohiji tokom 1998. godine. Ovakva odluka mogla bi znatno da ugrozi već kritičnu situaciju na Balkanu, gde su se stvari poprilično zagrejale nakon proglašenja nezavisnosti Kosova 17. februara, prenosi Njujork tajms.

Ramuš Haradinaj oslobođen je tako svih optužbi, uključujući ubistvo, gonjenje, silovanje i mučenje kosovskih Srba. Zločine je prema svemu sudeći, prenosi Njujork tajms, izvršavao čovek koji je 1998. godine bio pod Haradinajevom komandom, u vreme kad su se albanske snage borile sa srpskim snagama u cilju oslobađanja teritorije na kojoj je bilo naseljeno većinski albansko stanovništvo.

Drugi albanski komandant, Idriz Baljaj, takođe je oslobođen svih optužbi, dok je treći optuženi, Ljahi Brahimaj osuđen na šest godina zatvora zbog mučenja i lošeg ophođenja prema zatvorenicima.



Haradinaj bi već sledeće nedelje mogao da se vrati u svoju zemlju, gde će mu biti organizovan herojski doček. Tužioci u Hagu su, međutim, sumirajući izjave optuženih, došli do zaključka da je prezentovani slučaj imao mnogo propusta. Oni smatraju da su izneti dokazi bili slabi, kao i to da je u igri bilo i zastrašivanje svedoka. Cela verzija priče još uvek nije ispričana, prenosi Njujork tajms sumnje tužilaštva.

Potpun tekst presude nije bio dostupan, ali u kratkom pregledu dato je do znanja da zastrašivanje svedoka nije samo prazna priča. Advokati su potvrdili da u istoriji haškog tribunala nije nikada pribeleženo toliko rasprostranjeno zastrašivanje svedoka kao u slučaju Haradinaja, Baljaja i Brahimaja.

Sudije su priznale, prenosi Njujork tajms, da su imala ozbiljnih poteškoća da neke od čak 100 svedoka dovedu u sudnicu. Takođe su rekli da je 34 svedoka javnosti sakrilo svoj identitet, kao i da su mnogi potpuno odustali od svedočenja.

Haradinajev slučaj je od samog starta nailazio na brojne poteškoće. Zapadne diplomate su pokušavale da odvrate Karlu Del Ponte, koja je tada bila glavni tužilac, od njene namere da krivično goni Ramuša Haradinaja, tvrdeći da je on bio ugledni politički vođa i obavljao bitnu ulogu u stabilizaciji Kosova, prenosi Njujork tajms u današnjem broju.

Toni Bler pokušava da probudi svet

Bivši britanski premijer je pozvao ljude svih vera na "buđenje svetske svesti", prenosi Independent u današnjem broju, a u cilju borbe protiv siromaštva, nepismenosti i loše zdravstvene nege u zemljama u razvoju.

Iznoseći svoj prvi veliki govor na religijsku temu u Vestminsterskoj katedrali, bivši britanski premijer, koji je prošle godine prešao na katoličku veru, uveravao je prisutne na neophodnost udaljavanja svih svetskih religija od ekstremizma i drugih besmislenosti kako bi se u ovom vremenu ogromnih globalnih turbulencija dospelo do "dubinskih i iskrenih slojeva ljudskog duha".

Dalje je izneo planove, prenosi Independent, vezane za njegovu versku fondaciju, koja se pre svega zalaže za zbližavanje mladih ljudi različitih religija, ali i za isticanje važnosti samih religija.

Njegov prvi cilj biće, rekao je, realizacija UN planova za poboljšanje uslova u zemljama u razvoju do 2015. godine, što je objedinjeno projektom pod naslovom Milenijumski razvojni ciljevi (MDGs). Tu se pre svega podrazumeva istrebljivanje ekstremnog siromaštva, obezbeđivanje osnovnog obrazovanja i suzbijanje AIDS-a.



Britanski list takođe prenosi da će fondacija Toni Blera biti pre svega usmerena ka avramskim religijama - hrišćanstvu, judaizmu i islamu, ali i ka hinduizmu, sikizmu i budizmu. Cilj jeste pomaganje ljudima ovih vera da "otkriju šta su sve u stanju da dele jedni sa drugima" i "održavanje mirne koegzistencije i suprostavljanje svakom vidu ekstrema i podele".

Toni Bler je ovom prilikom priznao da je tokom svog mandata na mesto premijera potcenio "seizmički brod" koji plovi između Zapada i Istoka. "Centar gravitacije, posmatrano sa ekonomskog i političkog stanovišta, jeste unapređenje Istoka i to što je brže moguće. Kina i Indija su zajedno u stanju da doprinesu industrijskom procvatu svojih zemalja, otvarajući tako nova radna mesta za narod koji je trenutno zaposlen uglavnom u poljoprivrednim granama. Taj industrijski procvat sasvim je moguće postići u naredne dve decenije", prenosi Independent reči Tonija Blera. On duboko veruje da bi "jak istorijski i kulturni uticaj" zapadnih i istočnih religija mogao doprineti stvaranju "zajedničkih vrednosti" na obe hemisfere, što bi smanjilo rizik borbe za dominacijom.

Mugabe: "Povući ću se pod uslovom da ne budem krivično gonjen"

Zvaničnici Roberta Mugabea saopštili su članovima opozicione partije, koja je na parlamentarnim izborima od subote dobila većinu poslaničkih mesta, da je stari predsednik spreman da se odrekne moći u zamenu za pojedine garancije, uključujući tu pre svega imunitet na krivično gonjenje za dela koja je počinio u prošlosti. Gardijan dalje prenosi da su Mugabeovi zvaničnici takođe upozorili na mogućnost povlačenja vanrednih poteza kako bi se izdejstvovali novi izbori za 90 dana, a ukoliko opozicioni Pokret za demokratske promene ne pristane na ovakav dogovor.

Predstavnici opozicije saopštili su, sa druge strane, da je Pokret za demokratske promene u stalnim pregovorima sa najvišim vojnim vrhom. Nivo opreznosti je svakako visok, prenosi Gardijan, s obzirom na burnu prošlost vojnih zvaničnika i mogućnost daljeg održavanja kontakta sa predsednikom Mugabeom, sve u cilju ometanja planova opozicione partije.

Strepnje su sinoć još više porasle nakon što je izborna komisija Zimbabvea iznenada odbila da zvanično objavi rezultate izbora od subote iz "logističkih razloga", a policija upala u kancelarije opozicionog pokreta.



Predsednički kandidat opozicione partije, Morgan Tsvangirai, već je objavio svoju pobedu na osnovu broja glasova koje je njegova partija dobila u pojedinim izbornim jedinicama.

Policija je sinoć uhapsila barem dva strana novinara, jednog iz Velike Britanije i jednog dopisnika Njujork tajmsa, koji su pritom proterani iz Zimbabvea na osnovu drakonskih medijskih zakona.

Stariji zvaničnik opozicionog pokreta izjavio je da su svi napori usmereni ka tome da Mugabe i zvanično prizna poraz na predsedničkim izborima. Pregovori se vode sa zvaničnicima Mugabeove Zanu-PF partije koji tvrde da je osamdesetčetvorogodišnji predsednik spreman da se odrekne vlasti ukoliko kako njima tako i njemu zagarantuju imunitet na krivično gonjenje.

"Ne možemo da delimo moć sad kad smo pobedili. Kada na takmičenju osvojite pehar sigurno ga ne delite sa nekim drugim", rekao je zvaničnik, a prenosi Gardijan.

Ostaje, međutim, postojana pretnja organizovanja novih izbora. Podsećamo da je Robert Mugabe bio jedini predsednik Zimbabvea u poslednjih 28 godina, koliko ima da je ova zemlja stekla nezavisnost od Velike Britanije. Tokom tog perioda Mugabe je prošao kroz pet predsedničkih mandata, a okrivljen je za brojna krivična dela i srozavanje na jako loše uslove nekada prosperitetne zemlje.

FARC pristaje samo na razmenu

Humanitarna misija koju je Francuska juče poslala u Bogotu, namenjena kao pomoć taocu gerilaca, Ingrid Betankur, propala je pošto su kolumbijski pobunjenici odbili jednostrano oslobađanje talaca, prenose holandske novine Folkskrant.

Rodrigo Granda, visoki predstavnik Oružanih kolumbijskih revolucionarnih snaga (FARC), marksističke gerile, rekao je da neće doći do oslobađanja talaca bez razmene za njihove saborce koji se nalaze u kolumbijskim zatvorima. "Razmena zatvorenika je jedina opcija za oslobađanje onih koji su u našim logorima", poručio je Granda.



Predsednik Venecuele Ugo Čaves predložio je sinoć da zajedno sa Sarkozijem učestvuje u misiji spašavanja Ingrid Betankur, francusko-kolumbijske političarke, koja se nalazi u rukama gerilaca više od šest godina. On je predložio francuskom predsedniku Nikolasu Sarkoziju da se obrati američkom predsedniku Džordžu Bušu kako bi omogućio razmenu 39 talaca koje drže pobunjenici, sa oko 500 zatvorenih gerilaca.

"Preporučio sam Sarkoziju da razgovara sa predsednikom SAD koji u Kolumbiji može mnogo da uradi", rekao je Čaves.

Sarkozi je u sredu poslao humanitarni avion sa diplomatama i doktorima u Bogotu, glavni grad Kolumbije, u misiju u kojoj učestvuju i Španija i Švajcarska, a nakon obraćanja vođama pobunjenika preko radija, tražeći od njih tom prilikom hitno oslobađanje bivše kolumbijske senatorke koja ima dvojno državljanstvo.

Prema izvorima kolumbijske vojske, njen život je u opasnosti zbog štrajka glađu koji traje više od mesec dana, prenose holandske novine u današnjem broju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...