Pomak u dijalogu, London traži više od prekida vatre

D. Ć.

Američke trupe na prvoj vojnoj vežbi na Arktiku, objavljuje Njujork tajms. Kazna i za Džonsona, piše Gardijan. Kijev predlaže da se o Krimu naknadno razgovara. Makron rekao Putinu da neće da plaća gas u rubljama. Sutra sastanak OPEK-a. Rio Tinto još u Srbiji
(Konfrontacija vodećih globalnih proizvođača nafte i gasa i ključnih zapadnih kupaca ovih energenata sutra ulazi u novu nepredvidivo zaoštrenu fazu - objavljuje Politika)

Pri vojnoj vežbi na Aljasci, prvoj ove vrste u Americi, pojedini vojnici pretrpeli su ozbiljne promrzline. „Partigejt“ skandal preti da kazni  britanskog premijera. Kijev u Istanbulu predložio da se o Krimu, Donjeckoj i Luganskoj regiji, razgovara naknadno. Francuski predsednik je rekao Putinu da zapad neće da plaća gas u rubljama. Na pomolu je nova energetska kriza, sutra sastanak OPEK-a. Rio Tinto nije otišao.

Politika-30.3.22-

Vojna vežba na Arktiku

„Trka rivala za kontrolu Arktika“, glavni je naslov na prvoj strani međunarodnog izdanja Njujork tajmsa. Uz fotografiju sa Aljaske stoji da je oko 8.000 američkih vojnika ovog meseca učestvovalo u prvoj vojnoj vežbi ove vrste, te da je osmoro njih imalo ozbiljne promrzline.

Nakon što su se padobranima spustili u ledenu unutrašnost Aljaske, kapetan Veston Janone i njegovi vojnici kilometrima su se probijali kroz dubok sneg da bi konačno postavili privremeni kamp. Temperatura je bila -18 a 120 muškaraca i žena koji su se ovde našli kao deo borbene vežbe trebalo je tek da podignu šatore. Naime, prva ovakva vežba ove vrste bila je planirana mnogo pre ruske invazije na Rusiju, navodi se u tekstu, „ali je delimično bila podstaknuta agresivnim potezom Rusije poslednjih godina da militarizuje Arktik – deo sveta na kojem SAD i Rusija dele dugu morsku granicu“.

„Konflikt reorganizuje potrošnju Evrope“, drugi je naslov u vrhu strane, u kojem se navodi da se vlade spremaju za pretnje kakve nisu imale decenijama. Nikolae Čuka je proveo čitav život na borbenim linijama pre nego što je pre četiri meseca izabran za premijera Rumunije. „Ali ni on nije mogao da zamisli potrebu da se milioni dolara daju na vanrednu proizvodnju kalijum jodida i tableta protiv radijacije u slučaju nuklearne eksplozije, ili da za samo jednu godinu treba da poveća budžet za vojsku za 25 odsto“, piše Njujork tajms.

www.nytimes.com

NYT-30.3.22-

I Džonsonu preti kazna

Britanski premijer Boris Džonson suočava se sa obnovljenom pretnjom da i sam bude kažnjen za „Partigejt“ skandal, nakon što je policija juče odlučila da kazni 20 ljudi koji su prisustvovali žurkama u zvaničnim prostorijama i tako kršili propise vezane za kovid prethodnih godina. Policija je juče takođe odbacila i Džonsonove tvrdnje da su poštovana pravila u kabinetu, udarna je vest u vrhu strane britanskog Gardijana.

Ovaj potez Metropoliten policije smatra se potvrdom da je pri vladi bilo kršenja propisa, dok je kabinet u Dauning stritu koji je izazvao bes i ljutnju, odbijajući da primi obaveštenja o kaznama, „ovim pokazao da su pravila definitivno bila prekršena“.

Glavna fotografija prikazuje kraljicu koju je princ Endru pratio do Vestminser Ebija i sedeo u prvom redu na komemoraciji kraljevske porodice njegovom ocu Filipu, koji je preminuo prošle godine.

Pregovori Rusije i Ukrajine našli su se u središnjem desnom uglu uz naslov „Sumnje u rusko obuzdavanje snaga“.

www.theguardian.com

Guardian-30.3.22

O Krimu u idućih 15 godina

Ukrajinska državna agencija Ukrinform objavljuje da će problem privremeno okupiranih teritorija Donjecke, Luganske regije i Krima biti izostavljen iz glavnog dela međunarodnog sporazuma bezbednosnih garancija za Ukrajinu, i o njima će biti reči kasnije.

„Što se tiče problema poput Krima, on predstavlja posebnu klauzulu dogovora u kojem predlažemo da Ukrajina i Rusija imaju bilateralne razgovore o statusu Krima i Sevastopolja u narednih 15 godina“, rekao je u Istanbulu Mihailo Podoliak, savetnik predsednika i član pregovaračkog tima iz Kijeva. U isto vreme, ruska strana je pozvana da se složi da nijedna ni druga zemlja neće koristiti oružane snage da bi se rešio status Krima tokom ovog perioda. Kada su u pitanju Donjeck i Lugansk, o njima će pregovarati predsednici dveju zemalja.

Ukrinform jutros takođe objavljuje da su poslanici kanadskog parlamenta glasali da se pothitno ukinu vize državljanima Ukrajine i da im se omogući ubrzano dobijanje elektronskih dozvola za putovanje.

www.ukrinform.net

Ukrinform-30.3.22

Makron neće da plaća u rubljama

„Pentagon demantovao Bajdena o Ukrajini“, jedan je od naslova na portalu ruske agencije Raša tudej. Naime, vođa američkih snaga u Evropi rekao je da nije upoznat sa programom treniranja ukrajinskin vojnika u Poljskoj, a nakon što je predsednik Džo Bajden nagovestio da se tako nešto dešava „dok je pokušavao da pojasni gaf od prethodne nedelje“. Vojni zvaničnik je potvrdio da je bilo „veza“ sa ukrajinskim trupama u Poljskoj i da su „deljeni saveti“, ali da nije bilo obuke. „On nije dao detalje o tome šta su ove ’veze’ uključivale“, stoji u tekstu.

Posle meseci neslaganja, Kijev je sastavio pisani predlog onoga što očekuje od mirovnog dijaloga, piše takođe RT. Vođa ruskog pregovaračkog tima Vladimir Medinski ga je nazvao „suštinskim“ i najavio da će on biti predstavljem ruskom predsedniku. Britanski premijer je istakao, kako donosi ruska agencija, da prekid vatre nije dovoljan da bi London ukinuo sankcije Rusiji, već da Moskva „mora sasvim da promeni politiku prema Ukrajini“.

U zasebnom tekstu, agencija prenosi Rojtersovu vest da je francuski predsednik Emanuel Makron rekao ruskom kolegi Vladimiru Putinu da zapad „neće pristati na ruski zahtev da gas plaća u rubljama“ i da je to za klijente sa zapada „nemoguće“. U Kremlju su samo potvrdili da je tokom razgovora pomenut i predlog Moskve o plaćanju gasa u rubljama.

www.rt.com

RT-30.3.22-

Nova faza energetske krize

Politika piše o novoj fazi svetske energetske krize uz naslov „OPEK uz Moskvu, ruski gas od sutra za rublje“. Konfrontacija vodećih globalnih proizvođača nafte i gasa i ključnih zapadnih kupaca ovih energenata sutra ulazi u novu nepredvidivo zaoštrenu fazu. I to nakon dva ključna poteza – s jedne strane „OPEK-a plus“, a s druge zvanične Moskve – oba najavljena za 31. mart.

Naime, samit „OPEK plus“, koji predvode Saudijska Arabija i Rusija, sutra treba da odluči da li će uvažiti nedavni apel vodećih razvijenih država zapada (G-7) koje su uputile 24. marta „da deluju odgovorno i povećaju isporuke energenata međunarodnom tržištu, budući da OPEK u tome ima ključnu ulogu“. Takođe, sutra ističe rok koji je šef Kremlja Vladimir Putin postavio vladi u Moskvi, Centralnoj banci Rusije i „Gaspromu“ da izađu s novim obračunskom procedurom u trgovini gasom „s neprijateljskim zemljama, i to u rubljama.

U vrhu strane je i intervju sa Ivicom Dačićem, liderom SPS-a i kandidatom za premijera, uz naslov „Pokazali smo da umemo da rešimo probleme“.

www.politika.rs

Danas-30.3.22

Rio Tinto nije otišao

Udruženje „Marš od Drine“ upozorava da rudarski gigant nastavlja da kupuje placeve i uvozi opremu za bušenje, piše Danas uz naslov „Rio Tinto još uvek nije otišao iz Srbije“.

„Marš sa Drine“ objavili su i snimak na kojem se čuje da su kompanije Tisen i DNT kontaktirale Tehnički fakultet u Boru da im pomogne sa usklađivanjem dokumentacije za mašine. Rio Tinto je to demantovao. Bojana Novaković kaže da „projekat Jadar ne samo da nikada nije ukinut, već se nastavlja punom parom“. „Do 4. marta je za dva domaćinstva dato 1,5 miliona evra“, ističe Marijana Petković.

U izdvojenom tekstu predsednički kandidati govore za list. Zdravko Ponoš kaže da se „vlast igra vatrom“. „Ne spremaju se oni da ukradu nekoliko mandata opoziciji, oni se spremaju da otmu građanima Srbije još nekoliko godina života... Odlazeći predsednik je predstavnik Šešeljeve političke škole mišljenja koja državu tumači kao mehanizam za vladanje podanicima“, kaže on.

www.danas.rs

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...