SVI PROTIV JEDNOG, JEDAN PROTIV SVIH

Milan Djukić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Ono što je započelo kao lični sukob Miroslava Miškovića i Čedomira Jovanovića, pretvara se u "opštu tuču". Kao što je Jovanović i najavio, LDP je kompletirao i predao Četvrtom opštinskom sudu i Specijalnom tužilaštvu krivične prijave i privatne tužbe protiv Miroslava Miškovića za klevetu i zločinačko udruživanje. Među članovima tog zločinačkog udruženja, prema navodima iz prijave, su i premijer Vojislav Koštunica, vicepremijer Božidar Đelić, ministri Mlađan Dinkić, Slobodan Milosavljević, Predrag Bubalo i Dragan Jočić, novinari Manojlo Vukotić, Aleksandar Tijanić... Uz krivičnu prijavu LDP je dostavio i (navodni) memorandum američke ambasade o pokušaju Miroslava Miškovića da preko novinara Bratislava Grubačića stupi u kontakt sa američkim zvaničnicima u Beogradu kako bi, u zamenu za kooperativnost po pitanju Kosova, dobio vizu za ulazak u SAD. Ambasada SAD odlučno negira bilo kakvu umešanost u ovaj slučaj. Lavina je pokrenuta i sada je pitanje kada će se zaustaviti i koga će na kraju zarobiti.

 

"Američka ambasada opet demantuje Jovanovića" naslov je u "Politici". Pošto je pre tri dana demantovala tvrdnju da su njeni službenici uopšte razgovarali o mogućnosti skidanja Miškovića sa "crne liste", ambasada SAD je juče demantovala i autentičnost dokumenta u kome se tvrdi da joj je prenet predlog da Mišković utiče na Vladu Srbije da ublaži stav o Kosovu u zamenu za dobijanje vize. (Inače, juče je taj dokument objavio "Blic" i neki drugi beogradski mediji.) Na dokumentu bez pečata se nalazi logo američke ambasade u Beogradu i njegova autentičnost je negirana u izjavi za agenciju Tanjug.

 

Demanti americke ambasade

Drugi put u tri dana demanti američke ambadasade: Čedomir Jovanović (foto: Politika)

 

"Glas javnosti" ističe da pravna i politička javnost očekuje energičnu istragu tužilaštva povodom optužbi na račun Jovanovića. U tekstu "Čeda mora da bude ispitan" ovaj dnevnik prenosi reakcije prozvanih i optuženih u krivičnoj prijavi LDP, ali i indirektno umešanih ličnosti s javne scene Srbije. Andrija Mladenović (DSS): "Ispitati da li Čeda daje izjave pod dejstvom teških opijata", vicepremijer Đelić: "Neću nikome dozvoliti da kalja moje ime", ministar Dinkić: "Jovanović je sramota za srpsku politiku", ministar Jočić: "Policija postupa samo po nalogu tužilaštva", ministar S. Milosavljević: "Oprosti mu bože, ne zna šta radi", Tomislav Nikolić (SRS): "Ako je Čeda hladnokrvni kriminalac, istraga treba da bude brza", advokat Goran Petronijević: "Čedu neće spasti imunitet ako je učestvovao u otmici. SBPOK proverava informacije"...

 

"Teške optužbe, sumnjivi dokazi" piše "Danas". Sukob lidera LDP nastavljen je razmenom uvreda, krivičnih prijava i optužbi. Tako je Mlađan Dinkić najavio da će podneti privatnu tužbu za klevetu protiv Jovanovića, a potpredsednik Vlade Božidar Đelić i ministar Predrag Bubalo krivične prijave. Zanimljivo je da je vicepremijer Đelić danas u emisiji "Kažiprst" na radiju B92 izjavio da mu je Vesna Pešić, predsednik Političkog saveta LDP, rekla da je šokirana akcijom stranke i da će napisati protest, dok mu je Žarko Korać, predsednik SDU koja je koalicioni partner LDP, saopštio da nema nikakve veze s onim što LDP radi. Međutim, i Vesna Pešić i Žarko Korać su odmah negirali Đelićeve tvrdnje.

 

Stručnjaci smatraju da u međusobnim optužbama Miškovića i Jovanovića ima malo krivičnopravne materije, a mnogo više političke pozadine, pa je pitanje da li će pravosudni organi moći nešto da urade, piše "Blic". U tekstu "Čeda ujedinio sve protiv sebe" navodi se da je više od 200 članova LDP iz gradskih odbora u Novom Sadu, Bečeju i Beočinu napustilo stranku. Nezadovoljni (bivši) članovi kažu da LDP nisu napustili zbog aktuelnih događaja, jer tvrde da u sukobu Mišković-Jovanović nijedna strana nije nevina, već zbog opstrukcije rada stranke u Vojvodini, "nesposobnosti i kameleonskog ponašanja Jovanovića".

 

"Večernje novosti" u tekstu "Amerikanci demantuju "Blic" i B92" pišu da je Čedomir Jovanović listu "zločinačkog udruženja" proširio imenima čelnih ljudi pojedinih beogradskih medija. Na spisku su Manojlo Vukotić, direktor i glavni i odgovorni urednik "Večernjih novosti", Aleksandar Tijanić, generalni direktor RTS, Đoko Kesić, glavni i odgovorni urednik lista "Press", Đuro Bilbija, glavni i odgovorni urednik "Kurira", Antonije Kovačević, njihov kolega iz "Gazete" i Željko Cviojanović, glavni i odgovorni urednik nedeljnika "Standard".

 

Bratislav Grubacic

Plaćao Čedi spavanje u "Hajatu": Bratislav Grubačić (foto: Press)

 

Bratislav Grubačić, novinar koga je Jovanović pomenuo kao posrednika između Miškovića i američke ambasade, dao je ekskluzivni intervju za "Press". On kaže "Čeda je kod mene krio ukradeno oružje". Jovanović je, po Grubačićevim rečima, pre 5. oktobra praktično živeo kod njega u iznajmljenom stanu. " Ne mogu da verujem da me dečko koji je kod mene spavao i jeo sad pljuje gde god stigne. Pa, u tom mom stanu, na mom bračnom krevetu, bilo je oružje koje su 5. oktobra ukrali iz policije. Tu su ga, kod mene, krili!" ističe Grubačić.

 

"Pravda" pod naslovom "Čeda laže, on je sramota" navodi da su svi protiv Jovanovića. Ovaj dnevnik prenosi i Jovanovićevu izjavu da je u prethodnih godinu i po dana podneo više od 100 (!!) privatnih krivičnih tužbi za klevetu protiv urednika i novinara. "Zahvaljujući uticaju zločinačkog udruženja, nije održano nijedno suđenje po tim tužbama", kaže Čedomir Jovanović.

 

"Da li postoji neko koga Mišković ne plaća" pita se "Alo!". Kako piše u tekstu, u dokumentu iz američke ambasade (bez pomena odmah objavljenog demantija u tekstu na naslovnoj strani, p.a.) stoji da je prvi čovek "Delte" finansirao sve bitne partije i njihove lidere. Navodno je 18. maja ove godine Bratislav Grubačić činovniku ambasade SAD tvrdio, a govoreći o mogućnosti  političkog uticaja Miškovića, da su Božidar Đelić i Mlađan Dinkić praktično zaposleni kod Miškovića ali je dodao da je mogućnost da se istovremeno utiče na predsednika Srbije i premijera mala. Što se tiče DS, Grubačić je rekao da su pored Đelića i ministar bez portfelja Dragan Đilas i ministar poljoprivrede Slobodan Milosavljević u obavezi prema Miškoviću.

 

Zanimljivo je da "Kurir", koji je bio inicijalna kapisla za raspirivanje novih sukoba, na svojoj naslovnoj strani ne pominje razvoj događaja. Ipak, u današnjem broju "Kurir" na unutrašnjoj strani objavljuje tekst "Puk'o Čeda" i izveštava da javne ličnosti koje je lider LDP svrstao u zločinačko udruženje poručuju da je "Jovanović umno bolestan, narkoman i da će ga svi redom tužiti".

 

Zajednički stavovi o Kosovu

Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova, je u dvodnevnoj zvaničnoj Rusiji. Juče se sastao sa svojim ruskim kolegom Sergejom Lavrovom s kojim je razgovarao pre svega o Kosovu, ali i o drugim temama važnim za obe strane.

 

"U Beču još jedan korak prema Albancima" naslov je u listu "Politika". Jeremić je posle razgovora sa Lavrovom izjavio da Srbija uživa punu podršku Rusije u poziciji prema Kosovu. "Srbija i Rusija imaju gotovo podudarne stavove, podudarna gledanja na pregovarački proces. I Srbija i Rusija veruju da se mora postići kompromisno rešenje za status jer jedino kompromisno rešenje, prihvatljivo i za Beograd i za Prištinu, pomaže da se učvrsti mir i stabilnost na Balkanu", naglasio je srpski šef diplomatije. Ministar Lavrov je, posle četvrtog susreta sa Jeremićem ove godine, istakao da Rusija i Srbija imaju zajedničku poziciju i da "u punoj meri mora da se uvaži Rezolucija 1244 i Rukovodeći principi Kontakt grupe, koje svi treba da poštuju".

 

Lavrov i Jeremic potpisuju plan konsultacija

Lavrov i Jeremić potpisuju plan konsultacija dva ministarstva (foto: Politika)

 

O poseti Vuka Jeremića Rusiji na svojoj prvoj strani piše i "Danas" pod naslovom "Zajednički stav o Kosovu". Na konferenciji za novinare, održanoj posle razgovora ministara, Jeremić je izrazio zadovoljstvo što Srbija u svojoj poziciji o Kosovu ima punu podršku Rusije i naglasio da dve strane imaju "gotovo podudarne stavove u odnosu na pregovarački proces".

 

Intervju "Politici" dao je predstavnik Rusije u posredničkoj trojci za Kosovo Aleksandar Bocan Harčenko. "Očekujem dalju evoluciju stavova Beograda", rekao je on i dodao da ne živi u iluziji da će doći do prodora jer njega neće biti, ali da misli da će poslednja runda razgovora (sledeće nedelje u Badenu pored Beča, p.a.) biti odlučujuća za sadržaj izveštaja "trojke" generalnom sekretaru UN. Od toga zavisi odluke koje će slediti.

 

U senci susreta u Moskvi, "Blic" prenosi izjave stručnjaka da još ima prostora za kompromis o statusu Kosova - "Beograd bi morao da učini korak više". Dušan Janjić, predsednik Foruma za etničke odnose, smatra da predloženi model rešavanja statusa po ugledu na Olandska ostrva pokazuje da pregovarački tim ne prepoznaje šta je interes Srbije i Srba na Kosovu niti daje odgovor kako ih zaštititi. "Visok stepen autonomije Olanda je put ka njihovoj nezavisnosti, koja je sasvim izvesna, dok srpski pregovarački tim o nezavisnosti uopšte ne želi da razgovara." Profesor Vojin Dimitrijević kaže da bi izlaz mogao da se potraži u balansu teritorijalnog suvereniteta i prava na samoopredeljenje, dok Živorad Kovačević, predsednik Evropskog pokreta u Srbiji i predsedavajući Spoljnopolitičkog saveta Ministarstva spoljnih poslova, poslednji predlog Beograda smatra "uporedivijim nego sa Hongkongom".

 

RS se "valja" iza Kosova

Kako piše "Glas javnosti", mere visokog predstavnika za BiH Miroslava Lajčaka i izvođenje paralela s Kosovom i Metohijom guraju Republiku Srpsku ka ideji o otcepljenju. "Nezavisni Kosmet - RS izvan BiH" naslov je teksta u kojem premijer RS MIlorad Dodik upozorava da bi jednostrani potez Prištine pokrenuo nezaustavljivu lavinu zahteva za odvajanje Banjaluke od Sarajeva. Istovremeno, ni nevladin sektor u Srpskoj ne sedi skrštenih ruku, već priprema referendum o samostalnosti.

 

S druge strane "Večernje novosti" pišu da su Milorad Dodik i Miroslav Lajčak izjavili da se BiH bliži izlasku iz krize. Juče su se šestorica lidera sva tri naroda BiH sastala sa visokim predstavnikom. Na sedmočasovnom sastanku postignut je dogovor o reformi policije, ali je rezultat i približavanje izlasku iz krize u kojoj se BiH našla posle oktobarskih Lajčakovih mera. Domaćin sastanka Haris Silajdžić izjavio je na konferenciji za medije da su lideri usvojili Akcioni plan implementacije "Mostarske deklaracije". "Dogovoreno je da se uspostavi državna direkcija za koordinaciju policije i da lokalni nivo jedinstvene političke strukture BiH bude regulisan posle reforme ustava na tri principa Evropske unije", rekao je Silajdžić.

 

Dinaru i akcijama klizavo

Nastavlja se pad vrednosti dinara i akcija na berzi. Za samo četiri dana evropska moneta "ojačala" je dva dinara. Takođe, "tope" se i berzanski indeksi. O tome "Večernje novosti" pišu u tekstu "Evro grabi dalje".

 

"Alo!" pod naslovom "Dinar i dalje pada" prenosi tvrdnje stručnjaka da je na slabljenje nacionalne valute uticala trenutka politička kriza i da je evro juče vredeo 80,60 dinara. Inače, slabljenje dinara u periodu ponedeljak-petak "za skoro tri dinara" je najveći pad domaće valute u protekle dve godine. Draginja Đurić, predsednik Izvršnog odbora Banke Inteza, ocenila je da su na kretanja na deviznom tržištu i berzi uticali politički rizici.

 

Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, za "Danas" kaže da "Rast evra nije dramatičan". Profesor Savić procenjuje da je slabiji priliv uslovio skok vrednosti evra jer se kurs na domaćem tržištu određuje isključivo na osnovu ponude i potražnje. Manji priliv evra posledica je usporavanja privatizacije odnosno manjih prihoda po tom osnovu. Međutim, slabljenje dinara nije dramatično i taj trend neće dugo trajati, tvrdi Savić.

 

Ekonomskim temama se, sasvim logično, najviše bavi "Biznis". Tako na svojoj naslovnoj strani ovaj list piše da se ministar ekonomije Mlađan Dinkić, kao i njegovo ministarstvo, oštro protive prodaji DDOR Novi Sad po ceni koju je ponudila italijanska "Fondijarija SAI". Dinkić je izričit da tender treba poništiti ako Italijani ne ponude odgovarajuću sumu jer "Za DDOR je malo i 300 miliona (evra)".

 

Ministar Dinkić je juče potpisao ugovore sa sedam firmi koje će u narednoj godini izgraditi isto toliko fabrika i zaposliti 3099 radnika, piše "Biznis". Država će iz Nacionalnog investicionog plana odobriti subvencije vredne 7,27 miliona evra.

 

Štrajkovi i posle štrajkova

"Alo!" izveštava da je "100.000 ljudi i štrajku". Četvrtog dana štrajka prosvetnih radnika časovi su bili skraćeni u 1097 škola, dok su zaposleni u državnim ustanovama najavili da će im se pridružiti 28. novembra. Juče je održan i jednočasovni štrajk upozorenja Konferencije slobodnih sindikata (više od 100.000 članova koji okuplja zaposlene u Telekomu, NIS-u, EPS-u, Aerodromu "Nikola Tesla", JAT-u, "Galenici"). Zahtev sindikalaca je da se spreči besplatna podela akcija koja zaposlenima u tim javnim preduzećima oduzima pravo na 15 odsto besplatnih akcija.

 

Štrajk u pravosuđu Srbije je završen posle dogovora Vlade i predstavnika sindikata. Međutim, Branislav Čanak, predsednik Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost", za "Danas" kaže "Ne znam zbog čega su štrajkači zadovoljni". Prema njegovim rečima, zaposleni u pravosuđu su dobili samo dve jednokratne pomoći, što je besmisleno i nikako nije krajnje rešenje. Da ovim dogovorom niko ništa nije dobio smatra i Gordana Mihajlović, bivša predsednica Drugog opštinskog suda, koja tvrdi da "jedino ljudi koji će uzeti otpremninu mogu da računaju da su dogovorom Vlade i Sindikata nešto dobili".

 

Vera i tradicija

"Kurir" pod naslovom "Dramatično - Patrijarh zanemeo" piše da poglavar Srpske pravoslavne crkve od juče nije u stanju da govori, ali da lekari i dalje veruju u njegov oporavak. Patrijarh Pavle juče nije bio u stanju da progovori ni reč. Terapije daju rezultate i stanje mu se posle njih poboljša, ali patrijarh sve češće upada u krize.

 

Danas će u Novom Sadu biti otvoreno novo velelepno zdanje biblioteke Matice Srpske. "Punoletna riznica pameti" naslov je pod kojim "Večernje novosti" pišu o najbogatijoj zbirci pisane reči na Balkanu. S druge strane, arhivska građa SPC, izveštava ovaj dnevnik, čuva se u katastrofalnim uslovima u zvoniku crkve svetog Marka. Spisi neprocenjive vrednosti zatrpani su slojevima prašine i đubreta od početka devedesetih godina prošlog veka. "Niko ne zna šta se nalazi među spisima u zvoniku", pišu "Novosti", "a nedavno je pronađen dokument iz 14. veka".

 

Siniša, pomagaj

Posle neuspeha fudbalske reprezentacije u kvalifikacijama za EP 2008. godine, već su počela nagađanja o tome ko će se ubuduće nalaziti na "vrelom" selektorskom mestu.

 

Srbija Poljska

Detalj sa susreta Srbija-Poljska (foto: Blic)

 

"Alo!" postavlja pitanje ima li spasa našoj reprezentaciji i odmah daje odgovor "Klemente odlazi, Siniša pomagaj". "Blic" piše da su (mogući) kandidati za selektora Siniša Mihajlović, Dragoslav Stepanović, Ljubiša Tumbaković i Miroslav Đukić. Uz nekadašnjeg tobdžiju reprezentacije Mihajlovića su članovi Stručnog odbora FSS, javnost i igrači, pa njegovo angažovanje ne bi bilo iznenađenje. "Klemente odlazi, Mihajlović dolazi?" naslov je u "Glasu javnosti", uz ocenu Milovana Đorića da Klemente treba gospodski da podnese ostavku i ne treba da bude ciničan. Njegov kolega Ljupko Petrović kaže da nema dilemu. "Mihajlović je velika ličnost, uvek je bio privržen Srbiji, zna šta hoće u životu."


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...