SUPER NOVAK

Marija Bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Iz pregleda svetske dnevne štampe, danas su svakako najzanimljivije vesti sa finala Australijen opena.

 

Srpsko tenisko čudo

 

Francuski dnevni listovi veliku pažnju posvećuju finalu Australijen opena. Tako La Liberation daje tekst pod nazivom „Super Novak“, a Le Figaro piše o kraju Conginog sna.

 

La Liberation piše o divnom snu koji se nije ostvario. Neočekivani finalista Australijen opena, Žo-Vilferd Conga nije uspeo da ponovi uspeh poslednjeg Francuza koji je osvojio gren slem turnir – bio je to Janik Noa 1983. godine. Juče je Conga, u prepunoj Rod Laver Areni posustao na poslednjem stepeniku – nadigrao ga je njegov protivnik koji je brilijantno pokazao da nije treći reket sveta bez razloga.

 

Srpski teniser dopustio je Congi da se nada da može osvojiti trofej, ali samo u prvom setu i prva četri gema drugog, posle čega je pojačao pritisak i pobedio sa 3:1 u setovima, posle tri časa i šest minuta igre. Đoković je u duel sa Congom ušao kao favorit, sa iskustvom finalnog duela sa prethodnog gren slema u Njujorku i opravdao je taj status. Publika u Melburnu je stala iza autsajdera, što je srpski teniser prokomentarisao u svom stilu: „Znam da nisam bio vaš favorit, ali vam opraštam sve. Ne brinite i dalje vas volim“, rekao je Đoković i još jednom dobio naklonost domaće publike.

 

 liber

 

„Nemam za čim da žalim. Borio sam se, dao sve od sebe, ali je Novak odigrao fantastičan meč“, izjavio je posle meča Conga, smiren kao i uvek. I zaista nema razloga da žali. Iako je Conga bio na visini zadatka, Djoković je jednostavno bio bolji. Srpski teniser je strahovito napredovao u poslednje vreme.

 

Đoković je prvi srpski osvajač gren slem titule, a trijumfom u Melburnu prekinuo je niz od 11 uzastopnih gren slem takmičenja na kojima su pobeđivali Rodžer Federer ili Rafael Nadal. Prošle sezone ovaj igrač, rođen u Beogradu, koji je već igrao finale US opena, objavio je svoju nameru da konačno osvoji gren slem turnir i postane prvi igrač sveta. Mnogi su bili skeptični, ali rečeno-ostvareno. Zahvaljujući ovom mladom čoveku vetar promena duva svetskim tenisom, koji je proteklih godina bio obeležen duelima Rožera Federera i Rafaela Nadala, prenosi La Liberation.

 

Videćemo da li će Djoković biti dostojan protivnik Federeru i Nadalu i u budućnosti. Još na turniru u Montrealu održanom avgusta 2007. godine pokazao je da se može nositi sa najboljima, kada je u tri meča zaredom pobedio trećeg, drugog i prvog tenisera na svetu. „Ne mislim da jedan turnir može promeniti tok istorije“, izjavio je Djoković. „Siguran sam da će se Federer vratiti, i to u još većem stilu. Njegova je namera da ostane najbolji na svetu. Na nama ostalima je da damo sve od sebe.“

 

Djokoviću nije u prirodi Federerova povučenost. „Zabavljač“, kako su ga neki nazvali, opravdava ovo ime i na terenu i van njega. Njegove imitacije tenisera, poput Nadala i Šarapove, zasmejale su publiku, ali i najutile neke od njegovih kolega. Zato je na Australijen openu, na zahtev publike, pristao da ponovi imitaciju Šarapove, ali samo zato što „zna da se ona neće ljutiti“.

 

Ne možete promašiti ovog momka, koji je obnovio koncept „klana“ u tenisu. Pored trenera, Novakove mečeve redovno prati i njegova porodica – otac, majka i dvoje mlađe braće. Oni nose majice na kojima piše N O L E, što je nadimak srpskog tenisera. Oni glasno navijaju i pozdravljaju svaki važniji poen aplauzima i zagrljajima. Sa njima, šou je podjednako na tribinama koliko je i na terenu, prenosi La Liberation.

 

Kraj jednog sna

Izgleda da je za Congu bilo previše da bude prvi Francuz koji bi osvojio gren slem posle 1983. godine, prenosi Le Figaro. Ovaj teniser je pre samo godinu dana bio rangiran kao 212. igrač na svetu. Pobedio ga je dve godine mlađi srpski teniser, Novak Djoković, i srušio snove cele Francuske.

 figar

 

Prvi set obećavao je fantastičnu borbu.Više nervoze na početku meča pokazao je Conga, koji je ispustio već prvi servis. Ipak, već u sledećem gemu, Conga je uzvratio, uz pomoć nekoliko grešaka Đokovića. Francuz je, nakon nervoznog starta, brzo ušao u ritam i u desetom gemu, na servis Đokovića za opstanak u prvom setu, napravio drugi brejk za konačnih 6:4. Conga je još jednom pokazao karakterističnu borbenost, u nekoliko situacija stizao je nemoguće lopte.

Psihološka prednost u tom trenutku je, čini se, bila na strani Conge, kao i publika. Ipak, srpski teniser posle četiri gema drugog seta preuzima inicijativu. Šesti gem seta, na svoj servis, dobio je bez izgubljenog poena, stekao dodatno samopouzdanje i već u sledećem oduzeo servis Congi. I sledeći, treći uzastopni gem pripao je srpskom teniseru, koji osvaja svoj naredni servis-gem bez izgubljenog poena za 6:4 i 1:1 u setovima.

 

Početkom trećeg seta Đoković preuzima kontrolu nad mečom. Na početku pravi brejk i vodi sa 2:1. Conga je sve više pokazivao znake umora, a treći nosilac je bez većih problema sačuvao prednost do kraja seta, i u desetom gemu napravio novi brejk za konačnih 6:3 i 2:1 u setovima za Đokovića.

 

Četvrti set je prošao bez oduzimanja servisa, pa je rešen u taj-brejku. Srpski teniser je u jednom trenutku osetio bol u mišićima i zatražio medicinsku pomoć, ali nije bilo ozbiljnijih posledica po nastavak njegove igre.U taj-brejku Đoković je poveo sa 5:1 i sigurnom igrom zadržao prednost za konačnih 7:2 i 3:1 u setovima.

 

Pobedom na turniru, Djoković je osvojio 1000 ATP bodova i učvrstio se na poziciji broj 3. Prednost najboljeg srpskog tenisera nad četvrtoplasiranim Davidenkom sada je oko 2.500 bodova. Najveći skok napravio je Conga koji je napredovao za čak 20 pozicija i sada je 18 teniser sveta, prenosi Le Figaro.

 

Povratak u Fuludžu

Britanski dnevni list Independent na naslovnoj strani prenosi reportažu iz Faludže, gradu koji je i posle tre godine od razornog napada američkih snaga pod okupacijom, bez pijaće vode, električne energije i lekova.

 indep

Ne postoji grad u svetu u koji je teže ući od Faludže. Na putu od Bagdada postoji 27 kontrolnih punktova, gde kretanje kontrolišu teško naoružani vojnici i policija. “Opsada je potpuna”, kaže doktor Kamal iz Faludže, dok navodi listu potrepština neophodnih njegovoj bolnici – praktično sve od lekova i kiseonika do struje i pijaće vode.

 

Dopisnik Independenta piše o svom prethodnom putu u Faludžu pre par godina, kada je američki konvoj u kojem se vozio pao u zasedu iračkih gerilaca. Sada je put mnogo bezbedniji, ali niko ne može ući u Faludžu ukoliko to ne može dokazati brojnim identifikacionim dokumentima. Grad je zatvoren od novembra 2004. godine, kada su američki marinci protutnjali kroz grad, ostavivši ga u ruševinama, prenosi Independent.

 

Faludža se nalazi sedamdeset kilometara zapadno od Bagdada, na reci Eufrat. Procene su da je 2003. godine imao oko 435.000 stanovnika. Sadašnja populacija je nepoznata, ali se procenjuje se kreće negde oko 25.000 stanovnika. Rat u Iraku je oštetio 80% građevina u ovom gradu, a od toga je 50% poptuno uništeno. Ulice ovog grada još uvek izgledaju kao da su borbe završene tek pre nekoliko nedelja.

 

Faludži verovatno slede bolji dani, ali put je dug. Doktori u bolnici potvrđuju da primaju mnogo manje povređenih od metaka ili bombi od kada je Al-Kaida oterana iz grada pre šest meseci. Ljudi, ipak, i dalje oprezno idu ulicama, kao da očekuju paljbu svakog časa.

 

Pukovnik Fisal, šef policije u Faludži i bivši oficir u specijalnim jedinicama Sadama Huseina, bezbrižno priznaje da se borio protiv Amerikanaca. Njegov brat Abu Marug, bivši komandant gerile, sada kontroliše 13.000 boraca protiv Al-Kaide u Faludži. Pukovnik je naglasio da su ulice u Faludži potpuno bezbedne, ali njegov konvoj je kroz grad išao velikom brzinom a lice mu je bilo pokriveno.

 

Policijska stanica je velika i zaštićena barikadama od betona i zemlje. Unutar zatvora je postalo jasno da je borba protiv Al-Kaide možda gotova, ali su hapšenja nastavljena. Iz drugog kraja stanice izašla je grupa od 20 zatvorenika, a svakom su oči bile pokrivene belim povezom. Zatvorenici su išli u koloni, držeći se za leđa zatvorenika ispred sebe. Dopisnika je ova slika podsetila na prizore vojnika oslepljenih gasom u I svetskom ratu.

 

Pukovnik Fisal je optimista kada je u pitanju privlačenje investicija u ovaj razoreni grad. Nedavno je Strejt department SAD podigao novu zgradu nazvanu Centar za razvoj biznisa Faludže. Američki vojnici čuvaju zgradu u kojoj se u tom trenutku održavala konferencija o razvoju biznisa. Faludža je do sad privukla samo jednog američkog investitora.

 

Na drugom kraju grada je čelični most izgrađen 1930. godine koji je trenutno jedina veza sa drugom obalom Eufrata. Postoji i nov most pola milje niz reku, ali ga je preuzela američka vojska koja ga koristi, kako tvrdi lokalno stanovništvo, kao praking za svoja vozila. Sa druge strane reke se nalazi bolnica koju su američki zvaničnici optuživali da sistematski preuveličava broj žrtava američkog bombardovanja, prenosi Independent.

 

Kada je dopisnik Independenta pitao Kamala šta nedostaje bolnici, doktor je zabrinuto odgovorio: „Lekovi, gorivo, električna energija, sistem za prečišćavanje vode, kiseonik i medicinska oprema“. Teško je oteti se utisku da bi američka pomoć bila korisnija u ovoj bolnici, nego u Centru za razvoj biznisa.

 

Prvih deset sudija izabranih po novom sistemu - muškarci

Kako prenosi britanski dnevni list Guardian, Vlada u Velikoj Britaniji pokušava da reformiše proceduru izbora sudija u ovoj zemlji. Cilj je srušiti dominaciju belih muškaraca obrazovanih na privatnim fakultetima na klupama Visokog suda. Iako su doneta nova pravila koja bi trebalo da daju veću šansu kandidatima ženskog pola i etničkim manjinama, većina sudija koje su od njihovog donošenja izabrane su beli muškarci većinom obrazovani u privatnim školama.

 guard

Od sadašnjih 108 sudija visokog suda, samo su 10 žene i jedan je pripadnik etničke manjine.

Komisija za izbor sudija uspostavljena je 2006. godine upravo da bi ispravila greške starog sistema postavljanja, čiji je rezultat bilo stanje u kojem su višim sudovima dominirali beli muškarci. Kandidati za sudije sada moraju da konkurišu za posao i prođu kroz proces selekcije koji uključuje i intervju, prenosi Gardijan.

 

Ipak, rezultati nisu u skladu sa postavljenim ciljevima. Svih deset sudija koji su počeli da obavljaju dužnost pošto su prošli nov proces izbora su muškog pola i bele rase. Odobren je izbor još 11 sudija koji će početi sa radom kad se uprazne radna mesta. Tri su ženskog pola, tako da će slika biti malo bolja. Što se tiče predstavnika manjina, samo je jedan ušao u uži krug ali nije prošao finalnu selekciju.

 

Kenedi podržao Obamu

Kako prenosi New York Times, senator Masačusetsa, Edvard Kenedi, odbijajući molbu Klintonovih, u ponedeljak je podržao senatora Obamu u predsedničkoj trci, prenoseći tako na njega svoju harizmu i političke veze.

 

 newyork

 

I Klintotovi i njihove pristalice su nedeljama pritiskali gospodina Kenedija da ostane neutralan na izborima za predsedničkog kandidata među demokratama. Edvard Kenedi se razočarao tonom kampanje Hilari Klinton. On i bivši predsednik Bil Klinton su imali žustar telefonski razgovor početkom ovog meseca u vezi Hilarinih obmanjujućih izjava vezanih za Obamu. Kenedi je pozvao Klintona u nedelju da mu kaže svoju odluku.

 

Ova podrška, praćena i podrškom Karolajn Kenedi, koja je jedino živo dete pokojnog predsednika Džona F. Kenedija, bila je veoma loša vest za kampanju Klintonove.

Kenedi, zapažena figura u politici već više od 40 godina, odlučio je da se agresivno uključi u kampanju Obame. Počeće pojavljivanjem sa Obamom u Vašingtonu u ponedeljak. Obama će biti najavljen od strane Kerolajn Kenedi.

Kenedi će strateški ojačati Obamin kredibilitet i pomoći mu da ojača podršku među sindikatima, kao i u samoj partiji, prenosi New York Times.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...