SRPSKO NAJSKUPLJE - U SRBIJI

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Kada malo zamru političke afere na srpskoj sceni, dnevna štampa obično posveti više pažnje ekonomskim temama koje se tiču svakodnevnog života. Tako se cenama, mogućom nestašicom mleka, ratama za kredite danas bave Glas javnosti, Politika, Biznis i Večernje Novosti.

 

Zbog suše i skupe stočne hrane, piše danas Glas, smanjena je ponuda na tržištu, pa će tako, kako najavljuje ovaj list, do proleća biti nestašica mleka u Srbiji. Mlekare pokušavaju da zaustave pad proizvodnje tako što proizvođačima daju stočnu hranu i repromaterijal za poljoprivredu na odloženo plaćanje.

 

Politika danas piše da su pojedine namirnice u Srbiji skuplje nego u mnogim susednim zemljama, jer je konkurencija na domaćem terenu slaba. “Pre svega prehrambeni proizvodi iz Srbije jeftiniji su na tržištu Crne Gore nego na matičnom”, piše ovaj list. Tako, na primer, litar dugotrajnog “Imlekovog” mleka sa 2,8 odsto masti u Crnoj Gori košta 70 centi, što je po tekućem kursu u Srbiji skoro 55 dinara, dok taj proizvod u srpskim trgovinama košta 70 dinara. “Cenovne analize pokazuju da bi isti poizvodi u Crnoj Gori bili jeftiniji čak i kada bi se uzeo i nešto viši kurs evra u Srbiji, kakav je bio ranijih meseci, pa se zato jačanje srpske valute može samo s rezervom prihvatiti kao jedan od razloga za različite cene”, piše Politika.

 

Ekonomski dnevnik Biznis danas donosi informaciju da je kompanija Rodić sasvim blizu dogovora sa holandskim Hajnekenom o prodaji svoje MB pivare. Biznis, takođe, najavljuje da “Srbija obnavlja Trepču”. Naime, UNMIK ne želi, piše ovaj list, da razgovara o privatizaciji ovog preduzeća na Kosovu, ali pristaje na ponudu srpskog ministra ekonomije Mlađana Dinkića da država kreditira nabavku opreme za proizvodnju olova.

 

Novosti danas pišu da građani nisu baš dobro informisani o korišćenju bankarskih usluga. Rate svih kredita u Srbiji plaćaju se u dinarima, dok tačan iznos mesečnog duga skoro uvek zavisi od deviznog kursa. “Ipak, više od polovine građana Srbije ne zna da kurs strane valute utiče na iznos rate zajma. Čak 48 odsto njih uopšte ne zna ni šta je devizna klauzula, odnosno vezivanje otplate kredita za strani novac”, može da se pročita u Novostima.

 

Raspisivanje izbora za dva dana?

Blic danas piše da se o datumu održavanja predsedničkih izbora i dalje ništa ne zna, “jer su Demokratska stranka i Demokratska stranka Srbije opet rešene da čekaju poslednji trenutak da bi dogovor bio postignut“ (dodajući da se po kuloarima srpskog parlamenta pronela informacija kako su se Boris Tadić, lider DS, i Vojislav Koštunica, predsednik DSS, dogovorili da izbori budu održani 9. decembra ove godine iako nisu doneti potrebni zakoni).

 

izbori.pres

 

Press pod oznakom “ekskluzivno“ tvrdi da su u vrhu DS-a spremni da već u petak raspišu izbore za decembar. “Kako saznajemo, ovakva mogućnost detaljno je razmatrana prethodna dva dana u Predsedništvu Srbije. Jasni signali o namerama DS-a upućeni su koalicionim partnerima “, piše danas Press.

 

Legija i Topčider

Pravda na naslovnoj strani piše da je sudija Nata Mesarević “završila posao“, te da će presuda Miloradu Ulemeku Legiji za ubistvo premijera Zorana Đinđića biti “ozvaničena tokom izborne kampanje, kad to bude odgovaralo jednoj političkoj stranci”.

 

Danas se bavi istragom za ubistvo dvojice vojnika u kasarni Topčider. “Izveštaj superveštačenja FBI u Vašingtonu, kao vid međunarodne pravne pomoći, posle suprotstavljenih nalaza dveju domaćih komisija u vezi s pogibijom u Topčideru vojnika Dragana jakovljevića i Dražena Milovanovića, stigao je juče u Okružni sud”, piše Danas. Kada izveštaj bude preveden na srpski, biće dostavljen Vojnom odeljenju Okružnog tužilaštva.

 

uvidjaj2005

Uvidjaj 2005. godine (foto: Danas)

 

Kriza u Republici Srpskoj

Republika Srpska je čvrsto rešena da ne prihvati izmene Zakona o Savetu ministara koje je nametnuo visoki predstavnik Miroslav Lajčak, izjavio je premijer RS Milorad Dodik. On je istakao da Lajčakove izmene, kako piše Politika, u RS doživljavaju “kao prevaru međunarodne zajednice i visokog predstavnika”.

 

“Ne može Lajčak da radi šta hoće”, rekao je Dodik u intervjuu za Glas javnosti.

 

Premijer RS je najavio, pišu Novosti, da će se, ako Lajčak ne promeni svoje poslednje odluke, predstavnici Saveza nezavisnih socijaldemokrata povući iz izvršne vlasti Bosne i Hercegovine, posle čega će doći do krize vlasti i raspisivanje izbora.

 

Evropa stiže na Kosovo

Politika danas otkriva da Evropska unija završava pripreme za slanje svoje misije na Kosovo i Metohiju bez obzira što status pokrajine još nije rešen i što neke članice Unije upozoravaju da neće dozvoliti da se Srbiji nametne rešenje koje joj ne odgovara. “U dokumentu Tima za planiranje misije na Kosovu, koji je Briselu podnet u septembru i do koga je došla Politika, navodi se da su te pripreme ušle u završnu fazu i da se već biraju šefovi misije, koja bi delovala u sklopu zajedničke Evropske bezbednosne i odbrambene politike”, piše ovaj list.

 

Ko je kriv za Anjinu smrt?

Dnevnik Alo podseća da pet meseci posle smrti trogodišnje Anje Grahovac nije utvrđeno ko je kriv što se mala Anja nije probudila posle rutinske operacije katarakte. Anjin otac Aleksandar Grahovac za ovaj list kaže da on i supruga ne žele “ničiju krv“, već da samo žele da znaju šta se desilo.

 

Blic donosi da su roditelji leskovačkog učenika, koga je narkoman ubo špricem nakon što je sebi ubrizgao drogu u školskom dvorištu, odahnuli jer su prve laboratorijske analize pokazale da narkoman Aleksandar Đ. nije zaražen virusom HIV, kao ni žuticom i sifilisom.

 

Crnogorski Juda

Za današnje Večernje Novosti govori, između ostalih, i Nebojša Medojević, lider crnogorskog Pokreta za promjene, koji odgovara na etiketu “Juda crnogorske opozicije”, koju su mu dale kolege iz Crne Gore, a sve zbog glasova koji su pomogli vlasti da donese novi Ustav.

 

“To je Ustav države Crne Gore. Kroz pregovore smo došli do mnogih boljih rešenja nego što je na početku predlagala vladajuća većina. Ali, neke kolege iz opozicije već 17 godina ne mogu da pobede Đukanovića, pa zato i potežu takve etikete”, rekao je Medojević za Novosti.

 

Na putu ka EU

Zbirku eseja pod nazivom “Razmatranje o Evropi“ juče je na centralnom štandu Italije, zemlje počasnog gosta Sajma knjiga, predstavio potpredsednik vlade i šef italijanske diplomatije Masimo D'Alema. Iako je napomenuo da je ovo prilika da se predstavi ne samo kao političar, zapaža Danas, D'Alema je istakao da je objavljivanje ove knjige i na srpskom prevodu “ne samo kulturna, nego i politička poruka Srbiji“. “Naše mišljenje je da je Srbija deo velike evropske porodice i mi se borimo da ona što brže postane članica EU”, prenosi Danas reči italijanskog šefa diplomatije.

 

Zarađeno ili samo kupljeno

Kurir se i danas bavi nagradom britanskog magazina Juromani ministru ekonomije Mlađanu Dinkiću za ministra godine u svetu, donoseći nove detalje o tome kako se zapravo titule i promocije ovog časopisa kupuju. Za ovaj list je to potvrdio Vladimir Ilić, pomoćnik saveznog sekretara za informisanje u vladi Radoja Kontića. Iz Ministarstva i Dinkićeve stranke (G17 plus) demantovano je da se “prestižna nagrada kupuje” i poručeno je da se ovakvi napisi sceniraju “kako bi se diskreditovao Dinkić”.

 

dinkic

 

Bojović veruje Đilasu

Posle razgovora sa šefom beogradskih demokrata Draganom Đilasom, Vuk Bojović, direktor ZOO vrta, prekinuo je štrajk glađu. “Đilas se čvrsto obavezao da zoološki vrt neće biti izmešten na neku od lokacija koju su predlagali čelnici gradske vlade”, piše u Glasu.

 

Proeski nije bio vezan

Dnevne novine se i danas bave detaljima vezanim za smrt makedonskog muzičara Tošeta Proeskog. Alo donosi da je vozač Proeskog vozio 171 kilometar na čas, kako je utvrdila istraga policije, dok Pravda piše da je muzičar umro u snu. “Od siline udara, Tošetu su smrskani vratni pršljenovi, a vozač Đole je zaspao za volanom pri brzini od 150 kilometara na sat”, piše Pravda.

Press donosi i da se vazdušni jastuci u “tuaregu“ nisu otvorili zato što Proeski i njegovi saputnici nisu bili vezani.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...