SRBIJA OKOVANA MRAZOM

Milan Djukić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Badnji dan Srbija je dočekala okovana mrazom. Temperature ispod nule, ledena kiša i jaka košava "zamrzli" su juče našu zemlju.

 

Kako piše "Politika" u Vojvodini, pogotovo u Banatu i istočnoj Srbiji duvali su vetrovi olujne jačine a jutarnja temperatura kretala se između -14 i -6 stepeni, dok je dnevna tempratura bila od -7 do jednog stepena iznad bule Celzijusa. U Sjenici, jednom od najhladnijih mesta ne samo u Srbiji već i u Evropi, prekjuče je zabeleženo zastrašujućih "sibirskih" -26 stepeni, dok je juče živa u termometru munjevito "skočila" na podnošljivih -2 stepena. Zanimljivo je da je na planinama temperatura juče bila viša nego u nižim predelima, pa je na Kopaoniku zabeleženo -1, a na Zlatiboru +4 stepena.

 

ledeno

Posledice zaledjenih puteva  (foto: Novosti)

 

Jaki mrazevi su na mnogim putevima onemogućili da so kojom se posipaju putevi deluje. Jak vetar je, pored toga, na putevima stvarao snežne nanose pa su dežurne službe imale velikih problema da omoguće koliko-toliko nesmetano odvijanje saobraćaja. I mehanizacija se zamrzavala. Ništa bolja situacija nije bila ni na ulicama velikih gradova pa se saobraćaj odvijao otežano a i pešaci su se teško kretali. U Urgentnom centru u Beogradu ortopedi su imali pune ruke posla zbog velikog broja pacijenata sa prelomima ruku i nogu.

 

"Priče o dobroti" naslov je teksta u "Politici" o deci bez roditeljskog staranja. "Daleko od mirisa božiće česnice i praznične trpeze, još dalje od osmeha srećnih porodica koje proslavljaju dan rođenja Hristovog, a najdalje od roditelja koji su ih doneli na svet i u trajno nasledstvo im ostavili plombe na osmesima, 1230 mališana najradosniji hrišćanski praznik proslavlja uz dežurne vaspitače domova za decu bez roditeljskog staranja i u igri sa novogodišnjim poklonima predsedničkih kandidata... Deca koja nemaju srednje slovo između svog imena i prezimena i nalaze se na spisku stanara Zvečanske ili neke druge ulice u kojoj je izgrađen 'sivi dom', odrastaju bez kućnih ljubimaca, bez poljupca pred spavanje i bez porodičnih fotografija, igrajući se polovnim igračkama mališana koji imaju pravo na mamu i tatu... Ohrabrujuće zvuči podatak da u ovom trenutku 3.844 mališana otvara božićne paketiće u hraniteljskim porodicama i da stalno raste broj osoba koje žele da ovim mališanima pruže utočište u svom stanu i srcu..."

 

vuk.j. 

Vuk Jeremić  (foto: Politika)

 

"Neizvesnost i podele u Savetu bezbednosti" - pod tim naslovom "Politika" donosi intervju sa Vukom Jeremićem, ministrom spoljnih poslova Srbije. Prema rečima ministra Jeremića Srbija 16. januara u Njujorku može da računa na podršku stalnih članica SB - Rusije i Kine - kao i Južne Afrike, Indonezije i još tri zemlje koje su nove nestalne članice, što je dovoljno da bude izbegnuto nametanje odluke o rešenju statusa Kosova. On je u petak Sekretarijatu Ujedinjenih nacija i članicama SB predao odgovor zvaničnog Beograda na izveštaje generalnog sekretara Ban Ki Muna u kojem se uz suštinske primedbe u vezi sa Unmikovim narušavanjem Rezolucije 1244 ističu i mnoge činjenične netačnosti navedene u tom dokumentu. Jeremićev boravak u Njujorku imao je za cilj i "pripremu terena" za nastup delegacije Srbije, predvođene predsednikom Borisom Tadićem koji će 16. januara govoriti na sednici SB UN.

 

Ministar Jeremić će već 8. januara biti u Briselu i verovatno razgovarati sa Havijerom Solanom. Na pitanje šta će mu kazati o eventualnoj odluci o slanju misije Evropske unije koja neće biti odobrena u Savetu bezbednosti UN, ministar odgovara: "Naš stav je jasan, smatramo da bilo kakva promena sastava, veličine ili mandata međunarodnog prisustva na KiM mora biti odobrena u SB. Sve drugo bi bilo protivno Rezoluciji 1244. To je naš politički stav koji je donošenjem Rezolucije potvrđen i u Skupštini Srbije. U slučaju narušavanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, vlada će postupiti u skladu sa pripremljenim akcionim planom. Naravno, učinićemo sve da do toga uopšte i ne dođe. Biće to jedan od važnih elemenata razgovora sa Havijerom Solanom i evropskim komesarom za proširenje Olijem Renom. Srbija je za nastavak političkog procesa koji će voditi ka postizanju kompromisa i integraciji zapadnog Balkana u EU".

 

Vladika Jovan

Vladika Jovan  (foto: Politika)

 

"Politika" u božićnom dvobroju objavljuje i razgovor nedelje sa episkopom Jovanom (Purićem) pod naslovom "Najteže je naći meru u životu". "Ako u Hristu prihvati ostvarenje svoje lične slobode, onda čovek doživljava radost i punoću ljudskog življenja. Tako da hrišćanski praznik oslobađa čoveka od nužnosti, 'sudbine' života koji se čita po horoskopu, jer je pun dosade, a to je već pakao, kako piše i Dostojevski", poručuje episkop dioklijski Jovan. Vladika Jovan (42) pripada generaciji mlađih arhijereja SPC. Hirotonisan je za episkopa 2004. godine, a već sedam godina je iguman manastira Ostrog.

 

Kako će "odigrati" Srbija

Prvo veliko iskušenje pred Srbijom u 2008. godini najavljuje se za kraj januara kada naša država treba da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Istovremeno, EU priprema slanje svoje misije na KiM. O tome kako će naša država da "odigra" krajem januara i da li će uopšte biti moguće zadržati čvrst evropski kurs, a istovremeno nastaviti bitku za Kosovo, za "Večernje novosti" je govorio premijer Vojislav Koštunica. On je, kao i pre nekoliko dana, nedvosmisleno izjavio da je odluka u rukama EU. U intervjuu objavljenim pod naslovom "U Brisel samo sa Kosovom", Koštunica je između ostalog rekao: "Stvari su potpuno jasne i nije više na Vladi Srbije izbor i pitanje donošenja odluke, već sada EU mora da se izjasni i saopšti svoj stav. Ili Sporazum sa Srbijom ili slanje misije i time kršenje i poništavanja Sporazuma. Vlada Srbije mora i ona će poštovati Ustav Srbije i onakav Sporazum kakav je parafirala. Bilo bi od neprocenjivog značaja i kada bi EU poštovala svoje osnivačke akte i Sporazum onakav kakav je parafiran."

 

kostunica

(foto: Novosti)

 

"Večernje novosti" u tekstu "Štrajkovaćemo još" pišu i da će se serija velikih radničkih nezadovoljstava s kraja 2007. preliti i u novu godinu. Zaposleni u državnoj upravi najavili su generalni štrajk za 11. januar, dok je sindikat označio 1. mart kao rok do kada bi reprezentativni sindikati sa socijalnim partnerima - Vladom Srbije i Unijom poslodavaca - trebalo da potpišu opšti kolektivni ugovor. Profesor Darko Marinković ukazuje da se dnevno u Srbiji dogodi pedesetak štrajkova, što pokazuje da smo izuzetno konfliktno društvo. "Naravno da su protesti društvenog sektora bili pritisak na budžet. Ne može se, večito, ogromna većina ljudi držati u siromaštvu uz opravdanje da je budžet toliki - i gotovo. Pravo je građana da znaju za šta se troše njihove pare. Očito, vlast izbegava javnu kontrolu, jer bi otvaranje strukture budžeta potvrdilo da nema strategiju ni viziju kako će Srbija izgledati za deset ili dvadeset godina", kaže on.

 

"Rusi dodaju gas" - "Novosti" istražuju kolika su ulaganja Ruske federacije kod nas i u regionu. Najveći potencijal Rusi vide u energetskom sektoru, a kada se sve sabere Rusi su u privatizacijama uložili skoro 300 miliona evra, s tim što tome treba dodati i investicije preko firmi iz drugih država. Srbija i sama snosi deo krivice što Rusija nije više ulagala u našu zemlju.

 

Za četiri dana turisti mogu da obiđu šest rimskih gradova, piju rimsko vino i jedu dardanski sir, jure rimskim dvokolicama i voze galiju, obuku rimske toge i traže izlaz iz rimskog lavirinta. Verovali ili ne - sve to u Srbiji! "Ave, Srbijo!" naslov je reportaže u "Večernjim novostima". Vlada Srbije će uskoro usvojiti master plan "Put rimskih careva" posle čega će biti izgrađeni prilazi i parkinzi pored ostataka rimskih gradova i utvrđenja.

 

"Večernje novosti" ove nedelje su na ručak vodile glumicu Lenu Bogdanović koja kaže "Ništa ne umem da sakrijem". Ona smatra da muževnost uvek dolazi iz duha i gesta, a da je najmuževniji muškarac kojeg je srela bio njen profesor Branko Pleša. "Ista je verovatnoća da izgrebeš 50.000 evra i da nađeš 'pravog'. Uz mene najviše ide ono sremačko 'E sad neću ni kako ja hoću'", kaže Lena Bogdanović.

 

Dan za intervjue

Listu "Press" intervju pod naslovom "Srbija bira između puta i stranputice" dao je predsednik Srbije Boris Tadić. On ističe: "Moja politika je politika mira, prosperiteta, boljeg života, razvoja, sigurnosti, stabilnosti. To je put kojim ću da nastavim da vodim Srbiju".

 

"Toma garant bolje Srbije", takođe za "Press", kaže Aleksandar Vučić. Generalni sekretar Srpske radikalne stranke smatra da će pobedom Tomislava Nikolića na predsedničkim izborima Srbija u njemu dobiti poštenog, odmerenog i ozbiljnog čoveka na čelu države. Kampanja Tomislava Nikolića protiče mirno, bez velikih reči i napada na druge, što Vučić objašnjava time da Nikolićeva kampanja protiče pre svega u želji da Srbija bude normalna zemlja, da se izbori sa korupcijom i kriminalom i da se očuva teritorijalni integritet zemlje.

 

vucic

(foto: Pres)

 

"Press" piše da postoji "Blago koje Srbija neće". Dok većina visokorazvijenih zemalja svoju darovitu decu drži kao malo vode na dlanu, dotle kod nas nema ni pravog testa inteligencije, a kamoli brige o onima koji svoj talenat traće na gluposti ili beže u svet glavom bez obzira.

 

Ovaj list je istražio i kako će ličnosti iz javnog života Srbije proslaviti Božić, praznik ljubavi i sloge, ali i Srbi širom sveta. U Londonu će se tradicionalno okupiti u pravoslavnoj crkvi Svetog Save na Lankaster roudu. U njoj se Srbi okupljaju svake nedelje na liturgiji, pa će tu biti i kada se bude palio badnjak.

 

crkva

(foto: Pres)

 

Pogled na Srbiju iz Republike Srpske

Premijer Republike Srpske za "Blic" kaže "Sa Tadićem i Srbija i RS idu napred". U razgovoru sa novinarom ovog lista Dodik je izjavio da je Tadić po svojim kvalitetima i dosadašnjoj praksi najbolji mogući izbor za Srbiju, a to znači i za Republiku Srpsku. "Borisa Tadića znam veoma dobro. Znam da mu je prva briga budućnost Srbije. Racionalno prilazi rešavanju mnogih pitanja i njegova pobeda bi značila dugoročniju stabilnost za Srbiju." Dodik je rekao i da je veliki "partizanovac" a da je sa srpske političke scene privatno blizak pre svega sa Tadićem i Koštunicom, s kojima se najviše družio u poslednje vreme. "Zahvalan sam im što su učestvovali privatno u za mene važnim događajima, kao što je rođenje mog unuka, rođendani, slava. Družim se i sa Dinkićem, dobara sam sa Veljom Ilićem, Šutanovcem i drugima".

 

dodik

(foto: Blic)

 

Đorđe Balašević, poznati kantautor, obradovao je nedavno svoju publiku sa četiri iznenadna koncerta, Uskoro će početi da snima i film "Kao rani mraz". Nova knjiga lagano napreduje, dok njegova borba s vetrenjačama ne prestaje. U intervjuu za "Blic" - "Živimo u licemernoj zemlji" - Balašević govori o životu u Srbiji, muzici i kaže da mu je prošla godina bila jedna od najgorih.

 

(Foto: Blic)

 

Juče se dogodila još jedna teška saobraćajna nesreća. "Surovi" uslovi na putevima uzrok su nesreće u blizini Užica u kojoj je teško povređen glumac beogradskog Pozorišta na Terazijama Milenko Zablaćanski. Automobil kojim je upravljao Zablaćanski direktno se sudario sa drugim vozilom. Popularni glumac ima teške povrede i u komatoznom stanju je prevezen u užičku bolnicu u kojoj se lekari bore za njegov život, piše "Blic".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...