REZOLUCIJA "POMIRILA" KOALICIJU

Milena Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Kriza u redovima DS, DSS-NS, koja je ozbiljno pretila da ugrozi stabilnost vladajuće koalicije pa i sam opstanak vlade, izgleda da je bar za sada prevazidjena. I to pošto je kasno sinoć usaglašen tekst predloga rezolucije o Kosovu. Ovim predlogom nalaže se da svi ugovori koje Srbija ubuduće bude parafirala moraju da garantuju očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje, odnosno da KiM bude neodvojivi deo Srbije.

 

Vest da je pregovarački tim usaglasio tekst predloga rezolucije o Kosovu potvrdila je i Politika koja piše da će se on već sutra naći pred poslanicima  u Skupštini Srbije. Predlog rezolucije, kako saznaje Politika, sadrži i poseban stav da je neprihvatljiv dolazak misije Evropske unije na KiM pre nego što se postigne kompromisno rešenje u Savetu bezbednosti Ujedinjenih Nacija.

 

Savet bezbednosti zaseda u januaru

Dogovor o rezoluciji najvažnija je vest i Večernjih novosti koje pišu da u ovom nacrtu mora jasno da stoji opredeljenje Srbije, a to je "da ona u potpunosti stoji iza svog suvereniteta i to u svakom momentu, u svim pregovorima, pa i sa EU“.

 

Ambasador Rusije pri UN Vitalij Čurkin najavio je da bi sredinom januara moglo da se održi sledeće zasedanje Saveta bezbednosti UN koje će biti posvećeno razmatranju rada Misije UN na KiM, saznaju Novosti.

 

U tekstu pod naslovom "Rat za Kosovo“ koji Kurir donosi na prvoj strani navodi se da predlog rezolucije koji je DSS-NS predočio DS izmedju ostalog predvidja da Narodna Skupština obavezuje Vladu Srbije da obustavi sve aktivnosti na potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju izmedju Srbije i EU, sve dok se EU izričito ne obaveže na poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije i njenih medjunarodno priznatih granica.

 

Dnevni red po želji radikala

Sutrašnja sednica Skupštine Srbije biće posvećena KiM na insistiranje poslanika Srpske radikalne stranke koji su zapretili da će, ukoliko do srede ne bude usaglašen tekst rezolucije, opstruirati rad parlamenta, piše Danas. Vladimir Todorić, savetnik potpredsednika Vlade za evropske integracije, kaže za Danas da bi bilo neozbiljno da se od naših pregovarača traži izmena teksta sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije EU, jer je Srbija parafirala ovaj sporazum kao celovita zemlja.

 

Na redu Geneks, Zastava i Jat 

Privatizacija javnih preduzeća biće top tema i u narednoj godini. Prvi na udaru naći će se Jat ervejz.

 

Uoči najludje noći, tačnije u četvrtak 27. decembra biće raspisani tenderi za prodaju Zastave i Geneksa, najavio je Mladjan Dinkić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja, dodajući da se zainteresovani za ova nekada dva vodeća giganta u Srbiji na tender mogu prijaviti u naredna tri meseca, piše Politika.

 

U ponudi za prodaju Geneksa najpre će se naći objekti iz novobeogradskog bloka 20, odnosno hotel Kontinental i Kule koje će se prodavati pojedinačno, kao i Grand i Apartmani na Kopaoniku, pojasnio je Dinkić, a piše Danas.

 

"Praznična rasprodaja Mladjana Dinkića“, udarni je tekst magazina Biznis koji navodi da je rok za dostavljanje ponuda za kupovinu Zastave do kraja maja naredne godine, dok će Geneksovi hoteli moći da se pazare najkasnije do 24. marta.

 

Ovaj magazin piše i da ministar finansija Mirko Cvetković "potapa privatne penzijske fondove“ i to tako što je uslovio sindikate javnih preduzeća da prestanu da uplaćuju novac u kasu "privatnika“ ako hoće povišicu od oko 3.000 dinara.

 

Pandemija pre gripa

Iako virus gripa još nije ni izolovan, Glas javnosti apeluje da bi u slučaju pandemije posledice po stanovništvo bile katastrofalne. Stručnjaci upozoravaju da nas očekuje "smrtonosna epidemija gripa“ od koje može oboleti trećina radno sposobnog stanovništva.

 

Glas piše i da će folk zvezde za nastupe tokom novogodišnje noći zaraditi  izmedju 10.000 i 50.000 evra.

 

Minus narastao na 16 milijardi dinara

Olako prekoračenje dozvoljenog minusa skupo košta većinu gradjana. Upravo to potvrdjuju Novosti tekstom na naslovnoj strani "Minus kao lavirint“ u kom se navodi da je prekoračenje na tekućim računima gradjana dostiglo cifrru od gotovo 16 milijardi dinara.

 

Press piše da iza investicionog fonda koji je kupio popularnu "Jugu“ stoji Andrija Kević, kontraverzni hrvatski tajkun, o čemu poslednjih dana naveliko pišu i hrvatski mediji.

 

Radikal Dragan Todorović u Pravdi oštro osudio Borisa Tadića tvrdeći da aktuelni predsednik države uoči predsedničkih izbora kupuje birače preko raznoraznih mešetara koji su se rastrčali po Srbiji.

 

ARHIPELAG ZVANI " BONDSTIL"

(prenosimo reportažu Novosti uz mala skraćenja)

 

Reporteri "Novosti" u američkoj vojnoj bazi kod Uroševca uoči proslave njihovog devetog Božića otkako su na Kosmetu. Opasan visokim zidinama kamp liči na gradić od montažnih kuća “a la” Vijetnam, unutar kojih vojnicima ne može da se desi ništa.

 

Prvi utisak, kada smo ušli u maglom okovani vojni kamp "Bondstil" kod Uroševca, bio je da su američki vojnici na Kosovu i Metohiji bezbedni. Oni nam poručuju da su u Pokrajinu došli da bi se i svi ostali ljudi koji u njoj žive osećali sigurno.


Premijer Vojislav Koštunica nedavno je rekao da bi "Bondstil" bio glavni grad NATO države na Balkanu, ukoliko Pokrajina krene putem nezavisnosti, kakvu predviđa plan Martija Ahtisarija. Baza, izbliza, zapravo i ne liči na "prestonicu". To je pre malo, provincijsko mesto, sa spoljnim zidinama dužim od deset kilometara. Možda i malo bolje utvrđeni univerzitetski kampus, pošto dve američke visoke škole ovde organizuju studije.


Vojnici u svom gradiću spavaju u montažnim kućama, model "Jugoistočna Azija" (proverene u Vijetnamu). Od dasaka su i vojnička kantina, "Burger king" i "Tako bel" restorani, teretana, bioskop i sala za košarku. Robna kuća na dva sprata nudi sve što čoveku može da zatreba, osim alkoholnih pića. Bolnica je najbolja na celom Kosmetu. Ovih dana, vojnici se spremaju za proslavu Božića, daleko od kuće. Amerikanci su u "Bondstilu" već osam godina i nameravaju da još mnogo prazničnih ćurki pojedu u njegovim barakama.


U ovakvoj bazi, vojska može i da se opusti, jer je u njoj čuvaju drugi. Stroga kontrola na ulaznoj kapiji poverena je privatnoj kompaniji. Unutar zidina, nema šanse da neko strada od automobila, jer su ograničenja brzine u rasponu od 8 do 25 kilometara na sat.

U "Bondstilu" je centrala Kforove Multinacionalne brigade "Istok", koja pokriva Štrpce, Kačanik, Uroševac, Gnjilane, Kosovsku Kamenicu, Novo Brdo i Vitinu. Od početka novembra, tu je smeštena američka 35. pešadijska divizija sastavljena od jedinica Nacionalne garde iz Kanzasa, Nebraske, Misurija i Ilinoisa.


Naš domaćin, zamenik komandanta pukovnik Ričard Hejz, kaže da se broj vojnika u kampu menja u zavisnosti od situacije. Iz "operativnih razloga", ne može da nam precizira tačan broj ljudstva, ali kaže da se meri hiljadama.


- Većina nas je iz vojne rezerve, iz Nacionalne garde, ali imamo i aktivne trupe - kaže Hejz. - Dobro smo uvežbani i spremni za misiju koja nas očekuje. Sve američke trupe koje su došle ovde provele su četiri meseca u SAD pripremajući se samo za dolazak na Kosovo.


Prema Hejzovim rečima, u ovom delu Kosmeta trenutno je veoma mirno:


- Ja mislim da će Kosovo ostati mirno. Postoji određen nivo zrelosti koga nije bilo ranije, 2004. ili 1999. godine. Sada je mnogo drugačije. Američke i ostale NATO trupe, kaže naš sagovornik, spremne su da odgovore na svaki mogući izazov.


- Imamo elaborisane planove kako da se izborimo sa ozbiljnom eskalacijom nasilja, ako bude potrebe. Ne verujemo, međutim, da će se to desiti. Posle događaja od 17. marta 2004. mnoge lekcije su naučene - uverava nas sagovornik.

 

Pukovnik Hejz smatra da su navodi u medijima o ANA, "Gardi cara Lazara", "naduvani" i preterani: ni jedni, ni drugi, nisu ostavili nikakav trag na terenu. Uglavnom se o njima saznaje iz medija.


Podsećamo pukovnika da su se, za razliku od "fantomske" "Garde cara Lazara", borci ANA slikali za televiziju u maskirnim uniformama i u ratnoj opremi.
- Videli smo to, ali nismo mogli da povežemo te snimke ni sa jednim mestom u našem sektoru. Ne mogu da govorim o celom Kforu - odgovara Hejz.


Među američkim "hamerima" i čizburgerima, u "Bondstilu" ima i "kalašnjikova". Tu su poljski i ukrajinski vojnici, koji ih duže.


- U mom bataljonu nalaze se vojnici iz Poljske, Ukrajine i Litvanije. Jasno je, bliski smo Srbima, zbog jezika, religije, pa nam je lakše da sa njima sarađujemo. Mi smo, ipak, ovde da pomognemo svima. Čovek je čovek - kaže nam poljski potpukovnik Zenan Brzusko.

Kada smo ga pitali kako narod reaguje na američke uniforme, pukovnik Hejz je odgovorio:
- Deca na Kosovu, svih nacionalnosti, vole da vide vojnike.

Drugog čoveka Multinacionalne brigade "Istok" pitali smo: Kakav je pravni status američkih vojnika na Kosmetu, i kome su oni direktno odgovorni?


- Ovde smo po Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN. Odgovorni smo NATO, kao i Sjedinjenim Američkim Državama.


Postoje i predlozi da se nastavi po Ahtisarijevom planu. To bi ostavilo NATO trupe na Kosovu izvan bilo kakve civilne kontrole? Kako se osećate zbog toga?


- Sve što znam, jeste da mi radimo pod Rezolucijom 1244, i dok nam se ne kaže drugačije, radićemo tako. Lično, imam svoje mišljenje, ali kao vojnik ne mogu da govorim o tome.

Zgrade u "Bondstilu" nisu od čvrstih materijala. Koliko dugo nameravate da ostanete ovde?


- Stav NATO je da će Kfor ostati na Kosovu u sagledivoj budućnosti. Ja ne mogu da predvidim kada bi naša misija mogla da bude ispunjena.


Postoje li planovi za proširenje baze, ili za izgradnju piste za avione?


- Kamp "Bondstil" nema pistu, a nema ni planova za proširenje baze - tvrdi pukovnik Hejz.

 

Mirko Radonjić

 

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...