PRODICA STRADALA U TRAGIČNOM SUDARU

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

U saobraćajnoj nesreći koja se juče ujutru dogodila na regionalnom putu Novi Sad-Sirig, kod naselja Čenej, tragično je stradala porodica Borenović iz Bajmoka. Marinko Borenović je bio za volanom i, usled smanjene vidljivosti, guste magle i klizavog kolovoza, dok je preticao drugi automobil direktno se sudario sa autobusom "Laste", koji je dolazio iz suprotnog smera. U Borenovićevom "golfu", koji je potpuno smrskan, poginula je i njegova supruga Zlata. Tragedija je još veća što je u kolima bilo i njihovo troje maloletne dece, kao i petogodišnja ćerka njihovog prijatelja T. Z. Deca koja su sedela na zadnjem sedištu – Jelena, Jovana i Miljana, a imaju pet, 10 i 12 godina, kao i T. Z, teško su povređena i lekari se bore za njihov život. Iz autobusa sa kojim se Borenović sudario, troje putnika je lakše povređeno.

 

saobr.

(foto: Pres)

 

Ovaj nesrećni događaj se našao na gotovo svim naslovnim stranama današnje štampe (Politika, Press,Večernje Novosti, Kurir). Jedino Press donosi reakcije sugrađana Borenovića, koji ne mogu da veruju šta se dogodilo, dok Kurir otkriva da je porodica putovala u Beograd na turnir u džudou, koji su trenirale dve ćerke preminulih Marinka i Zlate.

 

Lajčak iznad Dejtona

Nastavlja se sukob u Bosni i Hercegovini, koji i ovoga puta puni prve strane. Predsednik Srbije Boris Tadić, piše Politika, pozvao je visokog predstavnika u BiH Miroslava Lajčaka da peispita mere koje je doneo, a koje su pokrenule lavinu međusobnih verbalnih sukoba između BiH i Srbije, jer za njih ne postoji saglasnost državnih organa Republike Srpske. "Dejtonski sporazum obavezuje da promene bilo kog principa moraju biti potvrđene konsenzusom sva tri konstitutivna naroda", prenosi Polilitika izjavu Tadića na naslovnoj strani.

 

Glas javnosti na ovu temu donosi intervju sa Lajčakom, koji tvrdi da "nijedan ustavni element zaštite srpskih prava nije ugrožen". "Moja funkcija je uspostavljena Dejtonskim sporazumom i ja sam najviši autoritet za interpretaciju civilnih odredaba tog sporazuma", rekao je visoki predstavnik i dodao da "niko pametan i normalan ne može da misli da sam došao da uništim RS".

 

Isti list prenosi i članak analitičara Emila Vlajkia, koji upozorava da "Amerikanci guraju Bosnu u rat". "Lajčak je nametnuo drakonske uredbe uz velike aplauze muslimansko-hrvatske federacije... U Skupštini BiH definitivno će se ustanoviti mogućnost preglasavanja jednog od tri konstitutivna naroda. I to naravno, srpskog. Stvar je već viđena, i to je rezultiralo krvavim, genocidnim ratom od 1992. do 1995. godine", piše Vlajki. Ovaj analitičar za Glas piše da je čitav sukob "zamesila" Amerika, kojoj je cilj da što više destabilizuje Evropu, "a, kontrolišući Lajčaka, direktno doliva ulje na vatru". Manipulacije koje Amerika proizvodi u BiH, smatra on, prvenstveno odgovaraju muslimanima i "to je kompenzacija za američko antiislamsko delovanje na Bliskom istoku".

 

Osiromašeni uranijum u Srbiji

Italija se trese, piše Glas, zbog naknadno otkrivene istine da su im vojnici na Kosovu zatrovani osiromašenim uranijumom jer je od malignih oboljenja već 37 vojnika umrlo, a 225 obolelo. "U Srbiji, međutim, o ovoj užasnoj temi gotovo niko ne govori!", piše Glas. Naime, u našoj zemlji, i posle osam godina od bombardovanja, nije urađena nijedna studija o posledicama dejstva osiromašenog uranijuma po stanovništvo i vojnike na području Kosmeta i juga Srbije. A, prema zvaničnim informacijama, na taj prostor Srbije bačeno je 300 tona municije punjene osiromašenim uranijumom.

 

Sve veće kamate za stambene kredite

U intervjuu za Novosti guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić govori o zaduživanju građana. Naime, povećane rate za stambene kredite, piše ovaj list, šokirale su sve koji su sa poslovnim bankama potpisali ugovore uz promenljivu kamatnu stopu. Jelašić kaže da se desilo "upravo ono na šta je sve vreme upozoravao". "Ni u zemljama Evropske unije ne može više da se nađe stambeni kredit, na rok od 10 godina, sa fiksnom kamatnom stopom ispod pet odsto", istakao je guverner.

 

Zatvori dupke puni

Dok Blic piše da sudovi u Srbiji različito primenjuju zakone, pa je tako za najteža krivična dela Okružni sud u Čačku izrekao u čak 93 odsto slučajeva kazne ispod zakonskog minimuma, tema dana u Novostima je stanje u zatvorima u našoj zemlji. Kriminalci najteže prolaze u Beogradu i Novom Sadu, za silovanje su u našoj zemlji neprimereno blage kazne, a Ministarstvo pravde, piše Blic, upozorava na tendenciju daljeg ublažavanja kazni. S druge strane, Novosti donose podatak da su srpski zatvori, kojih ima 28, pretrpani i da, iako ima mesta za oko 6.000 zatvorenika, Srbija broji čak 8.500. To je oko hiljadu zatvorenika više nego prošle godine u ovo vreme, što sagovornici Novosti objašnjavaju porastom kriminala.

 

Motika i "mercedes"

Desetine miliona evra koje je oko hiljadu uglavnom seoskih domaćinstava dobilo od države 2004, 2005. i 2006. godine kao bespovratna sredstva za razvoj poljoprivrede, srpski domaćini su potrošili za kupovinu skupih luksuznih automobila, pravljenje svadbi... "Tako je Srbija umesto novih hladnjača, štala, skladišta ili kupovine uvoznih krava, dobila luksuzni vozni park", piše Kurir pod naslovom "Seljaci namagarčili državu".

 

Blic donosi jedan pozitivan primer natalita u našoj zemlji i piše da je "u selu kod Bora po ceo dan kao u košnici", jer svi u Brestovcu imaju po troje dece.

 

Svi putevi vode u - Beograd

Politika se bavi problemom centralizacije u Srbiji, navodeći podatke o suštinskim razlikama u platama i razvoju između unutrašnjosti države i Beograda, u koji, izgleda, vode svi putevi. Najnerazvijenije oblasti danas su 15 puta siromašnije od, uslovno rečeno, najbogatijih. "Sasvim dovoljno da se Srbija u razvojne regionalne atlase ucrta kao jednosmerna ulica... ka metropoli i razvijenim krajevima u kojima ima posla, i škola, i lekara, i puteva, i telefona", piše Politika, podsećajući da je država počela da preduzima određene mere kako bi podstakla i razvoj siromašnih delova zemlje. "Srbija se, ma koliko su sve oči unutrašnjosti uprte u republičku vladu, ne može razvijati samo iz Beograda", navodi ovaj list.

bgd.pol. 

 

Preživeo Šumarice

Interesantan članak o Radoslavu Raletiću, čoveku koji je preživeo Šumarice, donosi Blic pod naslovom "Živ sam, skinite me sa spiska streljanih". On se naime nalazi na listi "streljanih" kragujevačkih đaka 1941. godine, a nedavno se pojavio u kragujevačkom muzeju, "na šta se kustos gotovo onesvestio". Veći deo života Raletić je proveo u Sarajevu, a kako objašnjava, sa streljana ga je pustio vojnik zbog znanja nemačkog jezika.

 

Ljubiša Samardžić i opet - Ceca

U redovnoj rubrici nedeljnog izdanja Blica "Ispovesti", ovog puta je gost Ljubiša Samardžić koji govori o svojoj karijeri, prijateljima, porodici. "Mislim da sam profesore na Akademiji osvojio štrkljastom pojavom, naivnošću, pogrešnim niškim akcentom i iskrenošću", rekao je ovaj glumac i režiser za Blic.

ljubiša.sam.

 

Press nastavlja da se bavi ljubavnom vezom pevačice Svetlane Cece Ražnatović i reli vozača Andreja Kulundžića, otkrivajući nove detalje iz njihovog privatnog života.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...