POMOĆ STANOVNIŠTVU SRPSKIH ENKLAVA

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Pošiljka humanitarne pomoći iz Rusije od 40 tona namirnica, namenjena srpskim enklavama na Kosovu i Metohiji, stigla je juče na beogradski aerodrom. Narednih dana očekuje se i ostatak od 140 tona koliko je ukupno planirano. Grad Beograd dobio sudski spor oko zemljišta čiji je vlasnik bila Luka Beograd. Ratifikaciji sporazum o energetici između Srbije i Rusije - novi kamen spoticanja za tehničku Vladu Srbije.

Stigao prvi kontigent pomoći

"Stigla ruska pomoć", naslov je u Politici o tome da je avion sa pošiljkom humanitarne pomoći od 40 tona namirnica, koju je ruska vlada uputila srpskom i drugom nealbanskom stanovništvu na Kosovu i Metohiji, sleto juče ujutru na beogradski aerodrom. U ime srpske vlade pošiljku je dočekao ministar Slobodan Samardžić.

ruska pomoć
Srpski ministar i otpravnik poslova ruske ambasade
(foto: Politika)
Danas donosi naslov "Podrška srpskom narodu" gde se kaže da je na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" stigla prva od četiri isporuke ruske humanitarne pomoći za srpske enklave na Kosovu i Metohiji. Vladimir Putin, predsednik Ruske Federacije, poručio je da je "pomoć namenjena svim stanovnicima srpskih enklava bez obzira na etničku pripadnost i da u tome nema nikakvog političkog konteksta", prenose ruski mediji. Slobodan Samardžić, ministar za KiM, koji je u ime Vlade Srbije dočekao pošiljku, izjavio je da humanitarna pomoć Ruske Federacije "predstavlja podršku za srpski narod u pokrajini u materijalnom i moralnom smislu".

"Sletela ruska pomoć" naslov je u Novostima gde stoji da je prvi od četiri transportna aviona, koji srpskim enklavama na Kosovu treba do 10. aprila da isporuče 140 tona humanitarne pomoći, sleteo juče na beogradski areodrom. Kamioni puni dečje hrane čekaju carinjenje pre nego što nastave put ka srpskoj pokrajini. Navodi se da su ruske pakete na beogradskom aerodromu, dočekali predstavnici srpskih vlasti i domaći humanitarci.

Grad vlasnik zemljišta

"Mišković i Beko ostali bez zemljišta od više stotina milona evra", naslov je u Blicu gde stoji da je Drugi opštinski sud doneo rešenje u korist grada Beograda o uknjižbi oko 100 hektara zemljišta čiji je korisnik bila Luka Beograd. Ukoliko drugostepeni sud potvrdi ovu odluku, novi vlasnici Luke Beograd, Miroslav Mišković i Milan Beko biće onemogućeni da na tom ekskluzivnom zemljištu grade poslovno-stabeni kompleks. "Da je Luka Beograd dobila postupak, Mišković i Beko imali bi pravo izgradnje, bez licitacije, a time bi gradu bila naneta šteta od nekoliko stotina miliona evra", kaže izvor ovih novina.
Luka Beograd
(foto: Blic)

Politika donosi naslov "Mišković i Beko bez zemljišta" gde se kaže da je sud doneo rešenje u korist grada Beograda o uknjižbi 100 hektara zemljišta, čiji je korisnik ranije bila Luka Beograd. Pravo Grada na korišćenje tog zemljišta pokušala je, u postupku pred Drugim opštinskim sudom, da ospori Luka Beograd, nakon što je 2005. godine, navodno, postala vlasništvo Miroslava Miškovića i Milana Beka.

Mišković i Beko
(foto: Politika)
Navodi se da, iako se u javnosti znalo da kupci nisu pazarili Luku Beograd da bi se bavili lučkim poslovima, predstavnici ovog preduzeća nikada nisu otvoreno priznali da im je namera da na ovoj atraktivnoj lokaciji grade poslovno-stambeni kompleks.

Gasovod kamen spoticanja

"Gas ruši vladu", naslov je u Novostima gde stoji da je kabinet premijera Koštunice najavio da će danas Vlada raspravljati i o prelogu energetskog sporazuma sa Ruskom Federacijom. Kao obrazloženje ovakve odluke deo Vlade, koju predstavljaju DSS i Nova Srbija, navodi da je iz Moskve stiglo pismo ministra industrije Viktora Hristenka kojim se od zvaničnog Beograda traži da sporazum usvoji Vlada Srbije i ratifikuje srpski parlament. Navodi se da je stavljanje ovog pitanja pred tehničku Vladu juče izazavalo pravi šok u koaliciji DS – G17 plus. Jer demokrate su, kažu, zainteresovane da Srbija uđe u tešnju energetsku vezu sa Ruskom Federacijom ali, ipak, i dalje ne mogu do kraja da stanu iza argumenta da je NIS, koji je deo ponuđenog predloga Rusa, dobro prodati za "samo 400 milona evra, pa sve i uz investicije od 500 milona evra".

Pres donosi naslov "Vlada odlaže sporazum s Rusima" gde piše da će tehnička Vlada na današnjoj sednici razmatrati predlog o upućivanju energetskog sporazuma sa Rusijom na ratifikaciju u Skupštinu Srbije. Mada Skupština po odredbama Ustava, može samo da obavlja neodložne poslove, premijer Vojislav Koštunica odlučan je u nameri da "progura" energetski sporazum, što će izazvati nove polemike u već podeljenoj Vladi. Navode se reči Borisa Tadića, predsednika Srbije: "Podržavam ugovor sa Rusijom, ali prvo treba dogovoriti cenu NIS-a i kako će se graditi gasovod".

"DS odlučuje o gasovodu", naslov je u Politici gde stoji da do početka današnje sednice tehničke Vlade, ostaje neizvesno da li će ministri raspravljati o predlogu premijera Vojislava Koštunice da raspušteni kabinet na dnevni red stavi energetski sporazum između Srbije i Rusije. Dok su u taboru narodnjaka juče izražena uverenja da bi bilo logično da ministri koji su i pre pada Vlade podržavali gradnju Južnog toka, sada to i potvrde, u koaliciji DS - G17 tvrde da tehnička Vlada nema pun kapacitet da naftno-gasni sporazum uopšte stavi na razmatranje. Oni se, ipak, nisu decidirano izjasnili o mogućnosti da glasaju protiv Koštuničinog predloga.


Da li će Južni tok proći kroz Srbiju  (tekst i foto: Politika)

"Vlada upala u Južni potok", naslov je u Glasu gde se navodi da su "proevropska" i "narodnjačka" koalicija započele još jedan verbalni rat. Stranka premijera Koštunice pripremila je predlog da Vlada Srbije sporazum sa Rusijom u energetici pošalje na ratifikaciju u Skupštinu. Njihov izvor navodi da bi to moglo da sačeka do izbora nove Vlade, ali je zgodan povod za ubiranje političkih poena.

Vlada prećutala

"Dojče banka traži promenu uslova za autoput", naslov je u Blicu gde se kaže da koncesionaru, Alpini i Poru, jeste produžen do 31. decembra rok za dostavljanje dokaza o zatvorenoj finasijskoj konstrukciji, ali ono što su nadležni u Vladi Srbije prećutali javnosti je da su tom odlukom telefonske sednice 31. marta ušli u obavezu da sa koncesorom, i to najdalje do 30. juna naprave iznene ugovora o koncesiji. Međutim, navodi se da nemački finansijer, između ostalog, traži da putarinu utvrđuje isključivo koncesionar i da Vlada Srbije obezbedi popriličnu nadoknadu koncesionaru ako bude trpeo gubitke usled malog prometa.

Uželeće se putevi kamiona

Biznis donosi naslov "Evropski koridor zaobilazi Srbiju" gde stoji da Srbija vrlo lako može postati slepo crevo Evrope jer, bez obzira na njen dobar geografski položaj, najveći deo drumskog transportnog saobraćaja između Bliskog istoka i Evrope obavljaće se preko Rumunije i Bugarske. Do ovog zaključka dolazi se posle uvida u studiju koju je još prošle godine objavila Privredna komora Srbije, po kojoj je naša zemlja već izgubila jednu četvrtinu kamionskog saobraćaja, a situacija će biti dramatično gora nakon završetka mosta između Rumunije i Bugarske kod Vidina, kojim će se znatno ubrzati tranzit preko takozvanog koridora 4.

koridor 10
(ilustracija: Biznis)

Duga zadržavanja na graničnim prelazima i gubici koji zbog toga nastaju, glavni su razlog zbog koga se transportne kompanije odlučuju sve češće na tranzit preko novopečenih zemalja EU.

Svi u borbu protiv inflacije

Blic donosi naslov "Mere protiv poskupljenja hrane nisu efikasne".

"Od 14. aprila građani više neće morati banci da polože gotovinski depozit od 20 odsto kada uzimaju dinarske kredite bez valutne klauzule. Istovremeno, povećali smo iznos depozita kod kredita koji su indeksirani u stranoj valuti pa će tako umesto 20 odsto građani imati obavezu da daju 30 odsto depozita", kaže za ove novine Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije. Navodi se još da stabilnost cena nije isključivi zadatak NBS, već i svih ostalih koji su planirali da ovu godinu završimo sa inflacijom od šest odsto.

"Vlada Srbije ne radi svoj posao", naslov je u Biznisu gde je intervju dao Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije. Navodi se da Srbija već 40 godina kuburi sa inflacijom i uvek je bilo lakše da se povećaju plate i da se tako rešavaju problemi dispariteta cena, nego da Vlada smanji akcize, carine, kao i neke troškove ili da odloži poskupljenja.

Produžen pritvor uhapšenima iz Agroživa

"Koke nosile lažnu dobit", naslov je u Novostima gde se kaže da je istražni sudija zrenjaniskog Okružnog suda Goran Zec, posle saslušanja juče kasno po podne, doneo rešenje o otvaranju istrage protiv Miroslava Živanova iz Pančeva, vlasnika i predsednika kompanije Agroživ, Zorana Prebiračevića, generalnog direktora i još četvorice direktora iz Žitišta, Novog Itebeja i Banatskog Karađorđeva. Svima je određen pritvor od 30 dana, a očekuje se da Okružno javno tužilaštvo iz Zrenjanina protiv njih podnese zahtev za sprovođenje istrage. Kako Novosti sazaju, posle hapšenja i policijskog pritvora, svi osumnjičeni su dali izjave i izneli svoju odbranu, osim Zorna Prebiračevića koji se branio ćutanjem.


Fabrika stočne hrane u Vladimirovcima (foto: Novosti)

Ponovo u Vitoriji?

Blic donosi naslov "Vujošević: Igraćemo majstoricu u Vitoriji" gde se kaže da će košarkaši Partizana večeras pred punim "Pionirom" pokušati da se domognu trećeg meča sa Taukeramikom i mogućnosti da se bore za plasman na fajnal-for. Navode se reči trenera crno-belih, Dušana Vujoševića: "Imaćemo podršku publike, ali moramo da budemo bolji, angažovaniji i vredniji nego u prvoj utakmici".

"Grobari dođite da srušimo Taukeramiku", naslov je listuAlo gde stoji da ako se ponovi atmosfera kakava je bila u "Pioniru" protiv Panatinaikosa i Montepaskija, a igrači pruže 120 odsto svojih mogućnosti, crno-beli će moći da se nadaju povoljnom rezultatu večeras u svojoj dvorani.

Istraga sve šira

"Na Dekiju ukrali 4 milona!", naslov je u Presu gde se navodi da je policija utvrdila da je rukovodstvo FK Crvena zvezda, predvođeno Draganom Džajićem, na trasferu fudbalera Dejana Stankovića u rimski Lacio nazakonito prisvojilo četiri milona maraka, saznaje list iz MUP-a Srbije. Navodi se još da krađa novca na trasferima nije jedino krivično delo koje su fudbalski funkcioneri počinili, već ima i pranja para i nameštanja utakmica.

Dejan Stanković, fudbal
Stanković (levo) u dresu Lacija  (foto: Pres)

Glas javnosti donosi naslov "Džajić pada i na Njegušu" gde stoji da je istražni sudija Okružnog suda doneo juče rešenje kojim je istraga protiv Dragana Džajića i Vladimira Cvetkovića, nekada čelnih ljudi FK Crvena zvezda, proširena i na transfer Zorana Njeguša u madridski Atletiko 1998. godine, prilikom kojeg su, navodno, prisvojili ondašnjih 3,5 milona maraka. Navodi se da su dan ranije optuženi odbacili ove optužbe.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...