OTVORENA SEZONA LOVA NA SOCIJETE ŽENERAL

Marija Bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Socijete ženeral i dalje privlači pažnju svetskih dnevnih listova. Stanje u Keniji se pogoršava, a preliminarni izbori u SAD približavaju "super utorku", danu kada će glasanje biti obavljeno u više od dvadeset saveznih država.

 

Socijete ženeral – na prodaju

Francuske dnevne novine najviše prostora i dalje posvećuju proneveri u Socijete ženeral banci.

 

La Liberation pod naslovom "Sezona lova je otvorena" piše da je nedelju dana posle početka krize Socijete ženeral sve ranjiviji. Vreme solidarnosti je prošlo. U prvih nekoliko dana svi su se uzdržavali od oštrih kritika druge najjače banke u Francuskoj, ali sada je počela borba za kontrolu. Akcije ove banke su izgubile 20% od svoje vrednosti od početka godine, ali su juče skočile za 10%. Pored gubitka od 5 milijardi evra usled pronevere od strane Žeroma Kervijela, Socijete ženeral je objavio i dve milijarde gubitaka na američkim hipotekarnim kreditima.

 

Liberation 20 01

 

Današnji sastanak upravnog odbora Socijete ženeral banke privlači veliku pažnju javnosti. Sarkozi je u ponedeljak pozvao direktora banke Danijela Butona da "prihvati svoju odgovornost". Čulo se i nekoliko drugih glasova koji su tražili brze ostavke. Retki su oni koji upozoravaju da bi takvi potezi mogli dodatno destabilizovati banku. Ipak, iz vrhova vlasti stižu jasne poruke da će bilo kakvi pokušaji neprijateljskog preuzimanja biti sprečeni, prenosi La Liberation.

 

I dnevni list Le Figaro prenosi vest o brojnim spekulacijama na berzi juče usled glasina o ponudama za preuzimanje Socijete ženeral banke. Raste pritisak na Socijete ženeral pred današnji sastanak odbora koji izgleda kao ključan za budućnost banke i njenog direktora. Glasine o ponudi za preuzimanje koja se očekuje od najjače francuske banke BNP Pariba uzburkale su javnost. Dodatno su potkrepljene izjavama političara koji upozoravaju protiv neprijateljskih ponuda za preuzimanje Socijete ženerala.

Premijer Fransoa Fijon je juče u Parlamentu izjavio da će Vlada osigurati da Socijete ženeral ostane u francuskim rukama. "Societe ženeral je velika francuska banka i ostaće to", poručio je Fijon poslanicima, a pre toga da će Vlada "blokirati svaku neprijateljsku ponudu" za tu banku.

 

Figaro 30 01

 

U martu 1999. BNP je dostavio neprijateljsku ponudu vrednu 34,9 milijardi evra za Socijete ženeral i Pariba SA, investicionu banku sa specijalizovanim finansijskim uslugama za stanovništvo. BNP je tada preuzeo Paribu, ali ne i Socijete ženeral jer nije uspeo da obezbedi dovoljno akcija za većinsku kontrolu.

 

Le Monde prenosi transkript sa Kervijelovog saslušanja sprovedenog tokom vikenda. Kervijel je izjavio da ne može da veruje da njegovi nadređeni nisu bili svesni sa kojim sumama novca je raspolagao. On smatra da su nadređeni "zažmurili" na njegove aktivnosti.

Kervijel je u izjavio naveo da je krajem prošle godine uspeo da svojim tajnim transakcijama ostvari 1,4 milijarde evra dobiti za Socijete ženeral, ali da nije znao kako da to prijavi. U tom trenutku je bio preplavljen osećanjem ponosa, ali bez ideje kako bi mogao da opravda svoje aktivnosti, s obzirom da nije imao pravo raspolaganja tolikim iznosima. Zato je odlučio da dobitak, koji bi mu doneo bonus od 300.000 evra, ne prijavi banci, već da ga prikrije daljim fiktivnim transakcijama.

 

Monde 30 01

 

Kervijel smatra da su njegovi nadređeni morali otkriti proneveru ranije: "Tehnike koje sam koristio nisu uopšte bile sofisticirane, odgovarajuća kontrola bi otkrila moje transakcije". Kolege i nadređeni su verovatno bili svesni njegovih aktivnosti, smatra Kervijel, ali nisu ništa preduzimali dok je ostvarivao dobitak. "Sama činjenica da praktično nisam uzimao slobodne dane u 2007. godini trebalo je da im bude znak. Broker koji nema slobodne dane je broker koji ne želi da drugi imaju uvid u njegove transakcije."

Ima mišljenja da je banka Kervijelu dala odrešene ruke nadajući se da će moći da nadoknadi gubitke koje je banka pretrpela na poslovima s hipotekarnim kreditima u SAD, prenosi Le Monde.

 

Lek za gubitak pamćenja?

Tokom eksperimentalne operacije mozga na jednom pedesetogodišnjaku lekari su slučajno otkrili mehanizam koji može otkriti tajne ljudskog pamćenja, prenosi britanski list Independent na današnjoj naslovnoj strani.

Do ovog slučajnog otkrića lekari su došli tokom eksperimenta u kojem su nameravali da potisnu apetit gojaznog pacijenta koristeći sve uspešniju tehniku dubinske elektrostimulacije mozga. Elektrode su postavljene u pacijentov mozak i puštena je struja. Umesto gubitka apetita, pacijent je imao intenzivno déjà vu iskustvo. Setio se do tačnina događaja od pre 30 godina. Testovi su pokazali da je pacijentova sposobnost učenja dramatično poboljšana usred stimulacije mozga.

Naučnici sada počinju sa primenom ove tehnike u terapiji pacijenata sa Alchajmerovom bolešću.

 

Independent 30 01

 

Ako se pokaže uspešnom, nada se može roditi za obolele od ove degenerativne bolesti, od koje samo u Velikoj Britaniji pati 450.000 ljudi. Prvi rezultati, dobijeni posle sprovođenja terapije na tri pacijenta, su obećavajući, prenosi Independent

Istraživanje vodi profesor Andres Lozano, neurohirurg u Zapadnoj bolnici u Torontu. On je izjavio da je otkriće iznenadilo i njega i njegov tim. Cilj operacije je bio smanjenje gojaznosti pacijenta teškog 190 kilograma putem lociranja oblasti u mozgu koja kontroliše apetit. Svi drugi pokušaji da se obuzda njegov apetit su propali i stimulacija mozga je bila poslednja opcija.

Tretman protiv gojaznosti je bio neuspešan, ali pacijent je iznenada počeo da doživljava sećanja koja je mislio da je izgubio, i to u detalje. Lekari su sproveli i niz testova da provere pacijentovu sposobnost učenja. Posle tri nedelje stalne stimulacije hipotalamusa, njegovi rezultati na testovima su se značajno poboljšali. Otkriće je iznenadilo naučnike pošto hipotalamus obično nije smatran za sedište memorije.

 

Naučnici sada testiraju ovu tehniku na šest pacijenata obolelih od Alchajmerove bolesti. Njima su hirurškim putem implantirane elektrode. Elektrode su zakačene za bateriju i tako struja konstantno stimuliše mozak. Pacijenti ne osećaju nikakve neugodnosti tokom postupka. Isti uređaj je već korišćen kod 40.000 pacijenata obolelih od Parkinsonove bolesti, ali naučnici još ne znaju da li će pomoći i pacijentima obolelim od Alchajmerove bolesti.

Stimulacija mozga strujom se koristi već više od decenije u lečenju širokog ranga oboljenja, uključujući i depresiju, hronične bolove i Parkinsonovu bolest. Različiti delovi mozga su stimulisani, prema prirodi bolesti. Iako je sama tehnika skupa, potencijalne uštede u slučaju uspeha su ipak ogromne.

 

MekKejn pobedio u Floridi

Američki dnevni listovi na naslovnim stranama prenose vest o pobedi MekKejna na preliminarnim izborima u Floridi.

New York Times prenosi da je senator Džon MekKejn pobedio Mita Romnija u Floridi i prvi put se značajnije odmakao od svojih konkurenata. Izgleda da je MekKejn zadao odlučujući udarac Rudiju Đulijanu, uništivši njegove nade da bi mogao postati predsednik. Naime, bivši gradonačelnik Njujorka je celu svoju kampanju usmerio upravo na ovu saveznu državu. Očekuje se da bi on mogao da se povuče iz dalje trke i podrži MekKejna.

 

NYT 30 01

 

Rezultati u Floridi označavaju prekretnicu za republikance. Ostala su samo dva ozbiljna kandidata, MekKejn i Romni. Oni se međusobno puno razlikuju i ne simpatišu baš jedno drugog.

I dok je pažnja bila usmerena na republikance u Floridi, i demokrate su glasale za senatorku Hilari Klinton. Ovo je Pirova pobeda za Klintonovu, s obzirom da je Demokratska partija oduzela delegate ovoj saveznoj državi zbog pomeranja datuma preliminarnih izbora. Kandidati demokrata nisu ni sproveli kampanju ovde, prenosi New York Times.

 

MekKejnova pobeda nije bila ubedljiva – sa 36% glasova imao je samo 5% više glasova od Romnija. Djulijani je skupio 15% glasova. I pored toga, rezultat je bio dvostruka pobeda za Mekejna koji je 2000. godine izgubio izbore u toj državi od predsednika Buša. Mekejn je u govoru takođe podsetio da od 1980, nijedan republikanski kandidat koji nije pobedio na preliminardnim izborima u toj državi, nije pobedio u trci za Belu kuću.

Kandidati obe parije se sada spremaju za takozvani "super utorak" - 5. februar - kada će preliminarni stranački izbori biti održani u više od 20 država.

 

Saveznici ne ispunjavaju svoja obećanja u Iraku

Kako izveštava najtiražniji američki dnevni list USA Today, američki saveznici do sada su dali samo 16% od ukupne sume koju su zaveštali sa obnovu ove ratom razorene zemlje.

 

USA Today 30 01

 

Saveznici su do sada potrošili oko 2,5 milijarde dolara od ukupno 15,8 milijardi, koliko su obećali na donatorskoj konferenciji održanoj u Madridu oktobra 2003. godine. Do sada su najviše zakazali naftom bogati susedi Iraka, Saudijska Arabija i Kuvajt. SAD su potrošile ukupno 29 milijardi dolara za obnovu Iraka.

Najveće prepreke većoj međunarodnoj pomoći u Iraku su visok nivo nasilja i korupcije, kao i nesposobnost iračke vlade da upravlja budžetom, prenosi USA Today.

 

Komšija na komšiju

Eskalacija nasilja u Keniji je okrenula komšije jedne protiv drugih, prenosi britanski dnevni list Guardian.

Svi se naoružavaju u Keniji. U obzir dolazi sve – od štapova za golf, metalnih šipki, praćki, sekira do mačeta, koje su omiljeno oružje. Policija pokušava da razdvoji grupe sukobljene po etničkoj osnovi. Da nije njih, konačan broj žrtava u Kiberi juče bi sigurno bio veći od sedam. Većina žrtava je prebijeno na smrt.

Ovaj grad je uglavnom bio miran, uprkos kosmopolitskoj mešavini naroda. Sada pogrešno skretanje može značiti smrt. Stanovništvo je podeljeno na pristalice vlade i pristalice opozicije, i to ne prema načinu na koji su glasali na decembarskim izborima, već prema etničkoj pripadnosti. Na jednoj strani je pleme Kukuju, koje podržava predsednika Kenije Mvaija Kibakija. Na drugoj su bile druge etničke zajednice koje su za opoziciju, i tvrde da je predsednik pokrao izbore održane pred Novu godinu.

 

Guardian 30 01

 

Kenija je na putu da se politički protest pretvori u opšti etnički sukob, posebno posle jučerašnjeg ubistva poslanika opozicije. Izgleda da su nasilni ispadi sve više organizovani sa viših instanci u Keniji.

Na sastanku koji je ugovoren uz posredovanje Kofija Anana, bivšeg generalnog sekretara UN, predstavnici vlade i opozicije u Keniji održaće danas prve pune pregovore u pokušaju da pronađu izlaz iz političke krize. Predsednik Mvai Kibaki i opozicioni lider Raila Odinga izabrali su tročlane timove koji će ih predstavljati u pregovorima na kojima će biti razmatrani Ananovi predlozi.

Pred početak prvih pregovora vlasti i opozicije u Keniji, Kibaki i Odinga složili se u stavu da se njihova zemlja nalazi "na raskrsnici".Do sada je gotovo 900 ljudi ubijeno, dok je oko četvrt miliona Kenijaca napustilo svoje domove.

 

Neki od komentatora primećuju da je spor oko rezultata predsedničkih izbora srušio društveni konsenzus o suživotu više desetina etničkih zajednica, izgradjen u decenijama nakon što je Kenija prestala da bude britanska kolonija i postala nezavisna država. Izgleda da su tenzije potiskivane decenijama proključale, posebno u predgrađima čije su probleme ignorisale skoro sve vlade i gde se na glasačku kutiju gledalo kao na način da poboljšaju svoje živote, piše u današnjem broju Guardian.

 

Rešenje situacije se za sada ne vidi. Predsednik i njegov suparnik iz opozicije u medjuvremenu jedan drugog optužuju da podstiču sukobe. Opozicija traži da se formalno utvrdi da sabiranje rezultata sa predsedničkih izbora nije bilo regularno, i da se onda napravi privremeni mehanizam po kojem bi Kenija u prelaznom periodu imala dva kopredsednika, Kibakija i Odingu. Saradnici predsednika Kibakija tu ideju odbacuju, i kažu da je on u skladu sa zakonom proglašen pobednikom na predsedničkim izborima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...