OTKRIVENA NOVA MAFIJA

Milan Djukić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Nedeljom neki dnevni listovi u Srbiji ne izlaze, te bi logičan zaključak bio da je lakše napraviti pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama. Međutim, urednici šest dnevnih novina koje smo uvrstili u današnji pregled odlučili su se za različite teme i oblasti, pa će i pregled biti takav. Ipak, postoji jedna tema koja se izdvaja, a to je otkriće nove, ovoga puta kladioničarske mafije.

 

"UEFA otkrila prevare" naslov je u "Politici". Ovaj list prenosi saznanje nemačkog magazina "Špigl" da je UEFA još početkom novembra predala evropskoj policiji - Evropolu - dosije na 96 strana u kojem su detaljno opisane prevare u takmičenjima pod okriljem te fudbalske organizacije. UEFA je otkrila nameštanje rezultata na 26 utakmica od jula 2005. godine do danas, a sumnja se da iza prevara stoji kladioničarska mafija iz Azije. "Većina klubova osmunjičenih za nameštanje rezultata je iz istočne i jugoistočne Evrope", piše "Špigl" a  prenosi "Politika". "Reč je, između ostalog, o klubovima iz Bugarske, Gruzije, Srbije, Hrvatske i baltičkih zemalja".

 

"Kurir" tekst o novoj aferi daje pod naslovom "Prvaci u nameštanju". Srbija je, piše ovaj dnevnik, pod istragom Interpola zbog sumnji da su klubovi u poslednje tri sezone igrali nameštene utakmice a da UEFA preti drakonskim kaznama. Iako "Špigl" nije naveo o kojim se tačno utakmicama i klubovima radi, "Kurir" objavljuje tabelu svih mečeva srpskih klubova u evropskim takmičenjima u prethodne tri sezone. Inače, izvor "Špigla" tvrdi da je na samo jednoj utakmici moguće zaraditi pravo bogatstvo. "Mafija koja se bavi nameštanjem rezultata samo na jednom meču može da profitira do dva miliona evra, a 'jače' utakmice mogu da donesu i znatno veću sumu. Na taj način moguće je oprati ogromnu količinu novca."

 

"Srbija na crnoj listi UEFA" piše "Blic". Prema izveštaju koji je evropska fudbalska organizacija dostavila Europolu, pod sumnjom je 12 duela kvalifikacija za Kup UEFA, tri u kvalifikacijama za Ligu šampiona, osam u Intertoto kupu, dva u Kupu UEFA pa čak i jedan meč kvalifikacija za EP 2008. godine (što znači da su u nameštanju rezultata učestvovale i dve reprezentacije, p.a.).

 

"Kiselo" mleko

Mleko je opet poskupelo, o čemu pišu "Blic" i "Kurir". Kompanije "Imlek", Mlekara "Subotica" i Novosadska mlekara povećale su danas maloprodajne cene mleka i mlečnih proizvoda.

 

mleko 

 

Kako izveštava "Blic", "Imlek" je velikoprodajnu cenu litra svežeg mleka povećao za 5,5 dinara (na 52 dinara), dugotrajnog mleka sa 2,8 odsto mlečne masti sa 59 na 63 dinara, a litar jogurta za četiri dinara (na 66 dinara). Rade Pribićević, direktor korporativnih poslova "Denjub fuds grupe", izjavio je da je treće poskupljenje mleka u poslednja četiri meseca iznuđeno rastom otkupne cene mleka. "Pre šest meseci otkupna cena mleka je bila 18 dinara za litar a sada je između 28 i 33 dinara, u zavisnosti od kvaliteta."

 

"Mleko od juče jedan evro!" piše "Kurir". I ovaj listi donosi izjavu Radeta Pribićevića (inače datu agenciji Beta), koji je istakao da prethodno poskupljenje mleka početkom novembra nije bilo dovoljno i da su mlekare poslovale s gubitkom. Udeo "Denjub fuds grupe" na tržištu mleka i mlečnih proizvoda u Srbiji, preko pomenute tri kompanije, iznosi između 30 i 35 odsto.

 

Gde je potrošačka korpa najjeftinija

U tekstu "Cene do Triglava" svoju temu nedelje - potrošačka korpa u bivšoj SFRJ - obrađuju "Večernje novosti". Tako su hleb i meso najjeftiniji u Srbiji, mleko u Sloveniji, "hemija" u Hrvatskoj, sve ostalo u Bosni i Makedoniji. Reporteri "Večernjih novosti" obišli su prehrambene prodavnice svih država bivše SFRJ i uporedili cene hrane. Međutim, objavljeni su i podaci o prosečnim zaradama, inflaciji i rastu bruto društvenog proizvoda, pa je tako prosečna zarada najveća u Sloveniji (820 evra) a najmanja u Makedoniji (245 evra) dok je u Srbiji 350 evra. Inflacija se kreće u rasponu od 2 do 8,7 odsto i najviša je u Srbiji, ali zato naša zemlja ima najveći rast BDP od 6 odsto. Tek kada se u obzir uzmu svi podaci - cene, prosečna zarada, inflacija - moguće je dati neku realniju sliku o kupovnoj moći i standardu stanovnika u državama bivše Jugoslavije.

 

Cene u Srbiji su možda visoke i zbog (pre)visokih marži. "Blic" u tekstu "Monopolisti nam otmu 500 evra godišnje" prenose navode Aleksandra Stojanovića iz Centra za slobodno tržište. On kaže da su u hipermarketima u Evropi marže osam, a kod nas oko 30 odsto, čime je porodični budžet mesečno oštećen za oko 40 evra.

 

Kadija te tuži, kadija ti sudi

Prema pisanju "Kurira" nisu na udaru samo porodični budžeti. U tekstu "Pljačka oficira" kaže se da država za plate oficirima, podoficirima i civilnim licima duguje čak petnaest milijardi dinara. Desetine hiljada vojnih lica preko suda od države traže 15 milijardi dinara, jer su im plate isplaćivane mimo uredbe Vlade. Svaki oštećeni u proseku potražuje oko 1,5 miliona dinara. Vojno pravobranilaštvo po ovom pitanju ćuti već tri godine, jer po rečima advokata oštećenih sudije ne sude po zakonu već po političkom diktatu. "Sude po volji carevoj. Sudije sude u interesu politike ili političara i zbog toga donose ovakve odluke. Ne možemo zaboraviti izjavu Mlađana Dinkića u 'Dnevniku': 'Neka idu u Strazbur, ovo sigurno dobiti neće'..."

 

I "Press" na današnoj naslovnoj strani kritikuje vlast. "Država planira da legalizuje krađu" naslov je teksta po kojem Vlada Srbije hoće da ukine Upravu za javne nabavke i Komisiju za zaštitu ponuđača, koje sada kontrolišu trošenje državnog novca na nabavke. Prema izveštaju Uprave za javne nabavke uštede kod nabavke velikih vrednosti u 2006. godini bile su 202,5 miliona evra. I pored toga, predlaže se da nabavke u državnim firmama ubuduće kontrolišu samo resorna ministarstva, koja su i postavila čelne ljude u njima, a ponuđači bi mogli da se žale samo istom tom ministarstvu!

 

"Glas javnosti" izveštava o sporu Agencije za privatizaciju i zakupaca lokala "Jugoeksporta" - "Država tužila Dušana Mihajlovića". Prodaja imovine nekada čuvenog "Jugoeksporta", koji je u stečaju od 2001. godine, počela je 27. novembra kada je Agencija za privatizaciju prodala dva lokala u Beogradu, jedan u Valjevu i kuću na Zlatiboru. Prodaja ostalih objekata "Jugoeksporta" biće obavljena tek pošto se završe sudski sporovi s njihovim zakupcima koji su do povoljnih ugovora po bagatelnoj ceni i fantastičnim rokovima i do 20 godina došli u periodu dok je stečaj vodila sudija Trgovinskog suda Delinka Đorđević. Među zakupcima je i firma "Lutra", čiji je suvlasnik bivši ministar policije Dušan Mihajlović a koji u zgradi "Jugoeksporta" u ulici Majke Jevrosime drži poslovni klub poznatiji kao "Rotari klub".

 

Nezavisnost Kosmeta neprihvatljiva

Juče je održana sednica Glavnog odbora Demokratske stranke. Na njoj je govorio predsednik Srbije i predsednik DS Boris Tadić koji je još jednom istakao da se ne može prihvatiti nezavisnost Kosova i Metohije. Kako piše "Politika", predsednik Tadić je rekao da će Srbija poništiti svaku deklaraciju o nezavisnosti KiM koja bude doneta jer to nije u skladu sa međunarodnim pravom.

 

I "Večernje novosti" prenose izlaganje predsednika Tadića pod naslovom "Poništićemo nezavisnost". Tadić je rekao da će Srbija zaštititi svoje interese pred međunarodnim institucijama, ali da neće nasilje niti rat. "Prioritet je politika mira" naglasio je Tadić.

 

A o pitanju Kosova i Metohije je za "Politiku" govorio Aleksandar Ivanko, portparol UNMIK-a. On je rekao da za UNMIK, kada je reč o severu Kosmeta, postoje tri "crvene linije" preko kojih se ne sme preći. Prva je da ne sme biti nasilja, druga da ne sme biti prekida kontakata s predstavnicima UNMIK-a i treća da ne sme biti paralelnih bezbednosnih snaga na severu Kosova.

 

Zaštita životinja

Poznato je da zemlje koje pretenduju da postanu članice Evropske unije pre prijema moraju da ispune mnoge uslove, donesu ili usaglase mnoge zakone. Zato "Glas javosti" piše da zbog priključenja EU Srbija mora da promeni navike u ponašanju prema životinjama. "Za stoku - pet prava na slobodu" tekst je o usvajanju zakona o dobrobiti životinja kojima će im se priznati da su osećajna bića kojima je garantovano pravo zaštite od neprijatnosti, gladi i žeđi, straha i stresa, bola i bolesti kao i sloboda da izražavaju svoje prirodno ponašanje.

 

A jedan od smerova kojim se kreću ili su se kretale zemlje Evrope jeste i priključenje NATO paktu. Da bi se upoznali s "mašinerijom" severnoatlanstkog saveza na studijskom putovanju u Briselu bila je grupa studenata Akademije za diplomatiju i bezbednost, koji su napravili pravi haos. Tekstom "Darmar u NATO" list "Kurir" izveštava o bahatom ponašanju studenata privatne akademije. Oni su uspeli u vrlo kratkom roku da "angažuju" vatrogasna kola, policiju ali i da izdejstvuju embargo za dalje posete srpski studenata NATO-u! Problemi su nastali čim su studenti ušli u hotelske sobe jer su počeli da puše, iako je pušenje strogo zabranjeno pa su se aktivirali senzori. Nakon toga studenti su premešteni u drugi paviljon, gde su uspeli da se pokoškaju s jednom ženom. Tačku na studijsko putovanje stavili su na prijemu, "gde im je bilo toliko interesantno da su čak zadremali na predavanju", kaže izvor "Kurira". Međutim, Milan St. Protić, vođa puta studenata, tvrdi da u Briselu nije bilo nikakvih skandala, a još manje intervencije vatrogasaca i policije. "Možda je bilo malo galame po hodnicima hotela, ali to je sve normalno za ovakva putovanja. Sve ostalo nije tačno." I Protić i Orhan Dragaš, vlasnik Akademije, ističu da su ove priče smislili oni koji zavide Akademiji i koji više nemaju šta da joj zamere pa se bave studentskim putovanjima.

 

Ljudi govore

Tomislav Nikolić za "Press" kaže "Pobeda ili penzija". On je ubeđen da će pobediti Tadića i postati novi predsednik Srbije 3. februara, a ako i po četvrti put izgubi izbornu trku obećava da se više nikada neće kandidovati. Nikolić dodaje: "Velimir Ilić najavljuje kandidaturu, ali on nije političar tog kalibra. Siguran sam i da DSS neće imati kandidata. Birači DSS-a biće na raskršću: davaće svoje glasove meni, Velji Iliću i kandidatu DS-a".

 

Za "Glas javnosti" govorili su Mladen Ivanić, zamenik predsedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH, koji kaže "Ne damo ni metar Srpske"; Slobodan Kosovac, stručnjak u Atlantskom savetu" koji ističe "Konsenzus je osnov reformi" a Igor Jarkevič, ruski pisac, navodi "Duša pije, a onda plače ili peva". Zoran Mirković je za "Glas" otkrio razloge ostavke na mesto direktora reprezentacije Srbije: "Neću da budem marioneta. Odlazim zbog pokušaja nametanja načina rada koji se kosi sa mojim ljudskim i poslovnim principima".

 

Intervjue "Večernjim novostima" dali su Matija Bećković ("Kad budem mlađi"), Dušan Savić ("Kakav Bekam") i  Miljen Kljaković ("Kreku ubila aždaha").


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...