OPASNOST OD KRVOPROLIĆA NA SEVERU KOSMETA

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Članovi Saveta za nacionalnu bezbednost podeljeni. Predsednik i premijer, kao i ministri i šefovi bezbednosnih službi, očigledno nisu uspeli da se slože ko je komandovao policijom i ko snosi odgovornost za nasilje. Razmatra se mogućnost prekida otplaćivanja kosovskog duga koji sada iznosi milijardu i dvesta milona dolara.

 

Ko je kriv za nasilje

"Državni vrh ne može da se složi ni u osudi nasilja", naslov je u Blicu gde stoji da je Savet za nacionalnu bezbednost utvrdio samo da su 21. februara tokom incidenata ispred američke ambasade policijske snage koje su angažovane, dobro obavile posao ali se to ne odnosi na ceo MUP kao instituciju, saznaje njihov izvor.

 

PROTEST

Ispred američke ambasade prošlog četvrtka  (foto: Blic)

 

Predsednik i premijer kao i ministri i šefovi službi bezbednosti nisu uspeli da se slože u oceni ko je komandovao policijom toga dana i ko snosi odgovornost za nasilje u kojem je Zoran Vujović izgubio život. Zbog toga do sada i nema saopštenja sa sednice Saveta za nacionalnu bezbednost. Takođe, navodi se sa sednice da je upozoreno da i najmanji incident na severu Kosova može da dovede do krvoprolića. Podvučeno je da u narednom periodu treba strogo voditi računa o ponašanju Srbije u zoni bezbednosti i da se ni na trenutak ne sme zaboraviti da prema Kumanovskom sporazumu, komdant Kfora može da donese samostalno odluku o izmeštanju pripadnika vojske i policije Srbije iz Kopnene zone bezbednosti.

 

bia1 

Sedište BIA   (foto: Politika)

 

Poltika donosi naslov "Testiranje nacionalnog jedinstva" gde se kaže da je javnost i dalje bez odgovora kakve je zaključke usvojio Savet za nacinalnu bezbednost. U kabinetu premijera kažu da su zahtev za objavljivanje zaključka uputili SNB-u, a u kabinetu predsednika, koji predsedava tom telu, kažu da to nije u njihovoj nadležnosti.

 

"Oštar sukob Tadića i Koštunice", naslov je u Danasu. Zaoštravanje odnosa sa zemljama koje su priznale jednostranu nezavisnost Kosova bio je glavni razlog ozbiljnog sukoba na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost između premijera Vojislava Koštunice i ministra za KiM Slobodana Sanardžića s jedne, i predsednika Borisa Tadića s druge strane, navodi njihov izvor. Predsednik Tadić, prema navodima njihovog izvora, rekao je Koštunici i Samardžiću, koji su za zaoštravnaje odnosa, da on neće učestvovati u donošenju takvih odluka kojima bi Srbija bila dovedena u stanje izolacije i pogoršanja ekonomske sigurnosti.

 

Srbija po pravdu u Hag

"Tužbom na otimanje", naslov je Novostima. Srbija je spremna da pokrene inicijativu pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu zbog proglašenja nezavisnosti pokrajine. Navodi se da bi sve zemlje koje priznaju nezavisnost lažne države Kosovo mogle da sednu na "optuženičku klupu" Međunarodnog suda pravde u Hagu, tvrdi njihov izvor. Ako Srbija zvanično pokrene ovaj postupak, biće to prvi slučaj te vrste. Dodaje se još i da će tri ministra u Vladi formirati pravni savet.

 

Glas donosi naslov "Tim za Hag pakuje kofere". U tekstu se navodi da se Srbija naveliko sprema da i pravno uzvrati udarac onima koji su priznali stvaranje "države Kosovo" na njenoj teritoriji. Tako će tužbe pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu protiv zemalja koje su priznale nezavisnost Kosmeta ubrzo ugledati svetlost dana, jer srpska Vlada već okuplja pravne stručnjake da, u ime Beograda, pred svim sudovima i međunarodnim institucijama zastupaju njene interese.

 

"Kosovo pred sudom" naslov je u Politici gde stoji da će Srbija Međunarodnom sudu pravde tužiti SAD kao i druge države koje su priznale nezavisnost Kosova, najavljuje njihov izvor. Istovremeno, Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova pojasnio je da će se osim pred ovim sudom u Hagu, glavna bitka za osporavnje samoproklamovane državnosti južne srpske pokrajine voditi u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.

 

Kako Vlada kaže

"Srbi napustili Kosovsku policiju", naslov je u Politici. Pripadnici Kosovske policijske službe srpske nacionalnosti u Kosovskom Pomoravlju napustili svoja radna mesta zbog, kako ističu, protivljenja jednostranom proglašenju nazavisnosti Kosova i Metohije, navodi njihov izvor. Oni su se juče ujutru okupili u Domu kulture u selu Ranilug da se dogovore o budućim koracima u svom delovanju, koje će biti usklađeno sa preporukama iz Akcionog plana Vlade Republike Srbije.

 

kosmet2

(foto: Politika)

 

Danas donosi naslov "Kosovo ujedinilo članove Vlade" gde se kaže da ne postoji kriza u vladajućoj koaliciji jer su svi državni funkcioneri u obavezi da poštuju Ustav u kojem jasno piše da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije. Prema tome, svi smo u obavezi da direktno i indirektno to poštujemo i svojim gestovima, ne samo rečima, ali i da na tome radimo, kaže izvor ovog lista, koji je juče učestvovao u početku akcije "Milion poruka - Kosovo je Srbija" u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu.

 

PDV - da li skače il ne skače

Novosti donose naslov "Ko će da plati kosovski dug". Vlada Srbije će danas, na predlog ministra ekonomije Mlađana Dinkića, razmatrati pitanje plaćanja kosmetskog duga, potvrdio je njihov izvor. Srbija je na ime obaveza južne pokrajine, raznim poverenicima u svetu, u poslednjih pet godina isplatila 328,5 milona dolara. Ukupan spoljni dug Kosova i Metohije, inače, danas iznosi 1,254 milijarde dolara i u potpunosti ga otplaćuje administracija u Beogradu. "Ne možemo naš novac više da dajemo Albancima", rekao je ministar Dinkić.

 

"PDV skače na 20 odsto zbog Kosmeta", naslov je u Presu gde stoji da u Vladi Srbije najozbiljnije razmišljaju da se dodatni novac potreban za pomoć Srbima na Kosmetu "prikupi povećanjem poreza na dodatnu vrednost sa 18 na 20 odsto". Izvor iz vrha Vlade otkriva da se ta mogućnost navodi u Akcionom planu za slučaj nezavisnosti Kosmeta, ali da je državni vrh svestan opasnosti tog poteza. Njihov izvor navodi da bi u slučaju povećanja PDV-a došlo do povećanja inflacije čak i do 13 odsto, što je daleko više od predviđene za ovu godinu.

 

Biznis donosi naslov "PDV 20 odsto" gde se kaže da Vlada Srbije razmišlja da za dva odsto poveća PDV, kako bi obezbedila dodatni novac za ulaganje na Kosovo i Metohiju. Ukoliko se ova ideja ostvari, sakupilo bi se 34 milijarde dinara, odnosno 400 milona evra. Ekonomisti upozoravaju da bi takva odluka ugrozila makroekonomsku stabilnost Srbije i pozivaju vlast da uštedama obezbedi novac za ulaganje u južnu pokrajinu.

 

"Veći PDV zbog Kosova?" naslov je u Gazeti. Kako njihov izvor tvrdi, kamen spoticanja na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost bio prelog da Vlada Srbije poveća PDV sa 18 na 20 odsto kako bi pokrila dodatne troškove na Kosovu. Da li će to sve i proći, znaće se na prvoj sednici Vlade na kojoj će jedna od tema biti i ovo pitanje oko visine PDV-a.

 

Stotka za litar benzina

Blic donosu naslov "Benzin uskoro sto dinara" u kome stoji da ukoliko se nastavi rast cena sirove nafte u svetu, već narednog meseca se može očekivati da litar benzina u Srbiji premaši 100 dinara, kažu za ovaj list poznavaoci tržišta. Država bi smanjenjem akciza mogla da smanji udar na džep potrošača, ali u Ministrastvu finansija trenutno ne razmišljaju o tome. Navodi se da je cena nafte juče postavila novi rekord od blizu 102 dolara za barel a ukoliko nastavi takav trend, cena benzina kod nas bi već za nekoliko dana prešla sto dinara.

 

Dinar se drži političkog stanja

"Trese se dinar", naslov je u Novostima. Domaća valuta na deviznom tržištu je čas jača, čas pada ali psihološka granica od 85 dinara za evro ni u jednom trenutku do sada nije probijena. Ova nestabilnost pogađa i građane, naročito one koji su se zadužili kod banaka sa valutnom klauzulom, ali i privredu. Narodna banka Srbije nije intervenisala na deviznom tržištu u proteklim danima da bi branila kurs, već da bi pospešila trgovinu, odnosno sprečila da zamre kupovina i prodaja deviza. "Konkretno, na kurs utiče politika ali na duži rok - strane investicije i reforme", kaže guverner Jelašić za ove novine.

 

Ako svedoci progovore...

Blic donosi naslov, "Tri razloga zašto Terzić ne sme da se vrati" gde stoji da su sporni transferi fudbalera OFK Beograda dok je on bio na čelu kluba. Zatim, mogućnost da Svetlana Brašnjević, udovica Mike Brašnjevića, nekada glavnog finansijera kluba, svedoči o inostranim računima kao i tvrdnje iznete u emisiji "Insajder" da je Fudbalski savez Srbije prao novac preko fantomskih firmi.

 

"Do leta iza rešetaka?", naslov je Novostima gde se kaže da je odluka istražnog sudije da se saslušanje svedoka u istrazi protiv funkcionera Crvene zvezde odloži za 10. mart, čime je automatski produžen i pritvor osumnjičenima Draganu Džajiću, Vladimiru Cvetkoviću i Milošu Marinkoviću, naišla na oštre reakcije branilaca osumnjičenih u ovoj aferi. Takođe, navodi se da istraga po zakonu može osumnjičene da zadrži do šest meseci u pritvoru.

 

Beograd dobija novi simbol

"Most preko Ade 147 milona evra", naslov je u Politici. Most preko Ade Ciganlije, kako navodi njihov izvor, gradiće konzorcijum "Porr Technobau und Umwlt SCT d.d. und DSD Bruckenbau". Ova austrijsko-slovenačka grupacija je na tenderu za dlaku pretekla renomirani "Štrabak", izašavši sa najpovoljnijom ponudom od blizu 147 milona evra. Ispostavilo se da grandiozni novi simbol Beograda, kako mnogi nazivaju most sa kosim zategama i pilonom koji je dva puta viši od "Beograđanke", košta daleko više od prvobitnih procena koje su varirale od 80 do 90 milona evra.

 

Jedna poučna priča iz Srbije

Biznis donosi naslov "Mitrović ušao i u TV Avala" gde se navodi da je vlasnik Pinka kupio deo TV Avala, ali kao fizičko lice. Bliski Mitrovićevi saradnici kažu za ovaj list da je on "ušao u Avalu" ne da bi je vodio, već da bi pomogao prijatelju Danku Đuniću, vlasniku ove televizije.

 

Dobro je kad čovek ima prijatelje da mu se nadju u nevolji. Mitrović i Djunić baš su lep primer kako "samo sloga Srbina spasava". List Biznis, nadamo se, i dalje će objavljivati ovako poučne priče iz života junaka našeg doba (prim.red.).


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...