NAŠ, A MINISTAR GODINE U SVETU

Milan Djukić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama dnevne štampe)

U Vašingtonu se održava godišnje zasedanje Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Našu zemlju predstavljaju potpredsednik Vlade Božidar Đelić, ministar finansija Mirko Cvetković, ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić i guverner NBS Radovan Jelašić. Tom događaju su i današnje dnevne novine posvetili punu pažnju.

 

"Svetska banka hvali Srbiju", naslov je u listu "Biznis". Izvršni direktor Svetske banke Grejem Viler je u razgovoru sa Đelićem rekao da je postignut izuzetan uspeh u sprovođenju ekonomskih reformi, posebno u oblasti privatizacije. "Politika" u tekstu "Dug Srbije smanjiti za 215 miliona dolara" piše da je naša delegacija predložila da se Srbiji vrati kosovski dug, koji je plaćen, ili odbije od našeg duga Svetskoj banci. Na marginama ovog zasedanja časopis "Juromani" ("Euromoney") dodelio je Mlađanu Dinkiću priznanje ministar finansija godine u svetu. Naslov "Dinkić ministar godine" objavljuju "Večernje novosti", a u tekstu se navodi da je Dinkić priznanje dobio jer je uspeo da stabilizuje dinar, obnovi bankarski sistem i zatečeni manjak u državnoj kasi pretvori u budžetski suficit u 2005. i 2006. godini. Zahvaljujući Dinkiću, stoji još u obrazloženju, smanjen je državni dug a Srbija postala jedna od najmanje zaduženih zemalja u svetu.

 

Dinkic nagrada

 

I "Danas" čitaoce obaveštava o "prestižnom priznanju" za ministra Dinkića pod naslovom "Ministar finansija godine u svetu za 2006. godinu". Pored već navedenih uspeha, Mlađan Dinkić je kao ministar finansija uveo red u poreski sistem, što je uvećalo javne prihode i značajno smanjilo obim sive ekonomije, piše "Danas". "Politika" prenosi da se u obrazloženju nagrade "ističe sposobnost (Mlađana Dinkića) da ubedi investitore da je Srbija uprkos političkim teškoćama, veoma otvorena za biznis..." Nagrađeni ministar je priznanje doživeo kao najveći uspeh u profesionalnoj karijeri. On podseća da su sve što je rečeno u obrazloženju nagrade neki u Srbiji godinama osporavali i kaže da "mu je sada stigla i moralna satisfakcija za sve napade koji su dolazili od nekih koji možda tada nisu razumeli poteze koje je činio". Mnogima ti potezi ni danas nisu razumljivi.

 

Počinje treća runda

Treća runda direktnih pregovora Beograda i Prištine, uz posredovanje pregovaračke trojke, počinje danas u Beču. "U Beču bez razgovora o statusu Kosova" piše "Politika". Ovi razgovori, prema rečima Vuka Jeremića ministra spoljnih poslova, predstavljaju nastavak briselske runde a srpski pregovarači nastaviće da obrazlažu predlog Beograda o suštinskoj autonomiji.

 

Naslov u listu "Danas" glasi "Na stolu predlog posredničke trojke". Kako prenosi ovaj dnevni list, osim poznatih predloga Beograda da se razgovara o statusu Pokrajine, i Prištine, koja traži raspravu o međudržavnim odnosima i o saradnji Srbije i Kosova, "na stolu nove runde srpsko-albanskih pregovora naći će se i papir posredničke trojke o 14 zajedničkih tačaka". Posrednička trojka konstatuje u tom dokumentu da "nema povratka na period od pre 1999, odnosno da Beograd neće vladati Kosovom, niti će ponovo uspostavljati fizičko-vojno ili administrativno prisustvo u Pokrajini."

 

"Odgovorićemo na pritiske" naslov je teksta u "Glasu javnosti". Kako ukazuju naši pravnici, tačku o punom povlačenju Beograda pisali su zapadni članovi pregovaračke trojke (Volfgang Išinger i Frenk Vizner). "Kosmet nikako ne može ostati u Srbiji, ako se ona vojno i administrativno potpuno povuče" dodaju stručnjaci za pravo ali i ističu da je pomenuta tačka samo predlog a ne i ultimatum.

 

Sutanovac i Stoltenberg

 

Srpska strana spremna je za novu rundu pregovora, svesna važnosti trenutka i vremena pred nama ali i odgovorna za sve preduzete i buduće akcije. "Vojska neće intervenisati na Kosovu" izjavio je ministar odbrane Dragan Šutanovac a prenosi "Danas". Tokom boravka norveškog premijera Jensa Stoltenberga Šutanovac je, pošto je u krugu VMA obišao sa gostom poljsku bolnicu koju je poklonila Norveška, rekao da vojska Srbije sprovodi sve aktivnosti na sprečavanju svih mogućih provokacija na jugu Srbije, bez obzira na scenario za rešenje konačnog statusa KiM. Ministar je naglasio da vojska Srbije neće učestvovati u aktivnostima na Kosovu i Metohiji, jer bi to značilo da na administrativnoj liniji mora da dođe "do sukoba s našim partnerima iz KFOR-a".

 

Nije tajna da se praktično iza svakog sukoba u svetu nalaze interesi velikih sila, uglavnom SAD. Da li je tako i u slučaju Kosova i Metohije pokušava da istraži "Politika". "Bitka za status - rat za gasovod" naslov je teksta u kojem se postavlja pitanje da li u pozadini rešavanja budućeg statusa KiM stoji i borba za svetsku dominaciju u 21. veku, preko kontrole energetskih koridora. Novu veliku alijansu predvode Kina, Rusija i Iran a u perspektivi će im se pridružiti i druge zemlje kao što je Indija. Glavna borba se vodi oko izgradnje novog gasovoda pod američkom kontrolom ("Nabuko projekat"), koji bi trebalo da zaobiđe rusku teritoriju a da pređe preko Balkana.

 

Da se ne zaboravi

Juče je obeleženo 66 godina od streljanja đaka i građana u Kragujevcu. "Poema za nevine žrtve" pišu "Večernje novosti" o velikom školskom času i pomenu u Šumaricama. Pomenu su prisustvovale delegacije gradova pobratima i predstavnici brojnih ambasada. Staniša Brkić, kustos muzeja "21. oktobar", objavio je knjigu "Ime i broj", prvu posle 66 godina u kojoj je naveden spisak sa imenima i prezimenima streljanih u Šumaricama.

 

Plavi leptir Sumarice

 

"Plavi leptir" naziv je poeme engleskog pesnika Ričarda Bernsa koja je juče, posle molebana za mrtve i polaganja venaca, izvedena u Kragujevcu a koji je "Politika" iskoristila kao naslov za svoj tekst o ovom događaju.

 

Smrt na pruzi

Nepažnja, samouverenost vozača, kvar na automobilu - mogući su uzroci još jedne nesreće. Međunarodni putnički voz na liniji Beograd-Sofija udario je kod beogradskog naselja Ripanj u automobil koji se zaustavio na šinama. Nesrećni vozač Rade Kuzmanović nije preživeo sudar a u vozilu je bio sam. O ovom udesu izveštavaju skoro sve današnje novine. "Smrt na pruzi" naslov je u "Politici". "Voz ubica za nekoliko sati zgazio dvojicu" piše "Kurir" - naime, prema rečima konduktera isti voz je juče ujutru zgazio čoveka u Šidu i zbog toga je kasnio dva sata.

 

"Večernje novosti" tekst o sudaru kod Ripnja donose pod naslovom "Voz razneo automobil". Po svemu sudeći, a nakon obavljenog uviđaja i datih izjava mašinovođe i očevidaca, uzrok tragedije je kvar na automobilu. Međutim, "Večernje novosti" pišu da je na tom pružnom prelazu u poslednjih deset godina stradalo četvoro ljudi i da su žitelji tog kraja tražil od nadležnih da montiraju rampu. Bezuspešno, pošto na prelazu stoji samo "andrejin krst".

 

Voz

 

"Alo!" uz stravičnu sliku uništenog automobila donosi naslov "Voz smrskao 'fijat'" i prenose reči mašinovođe da je stradali Kuzmanović imao vremena da izađe iz vozila. "Voz ubica" naslov je u "Glasu javnosti", a u tekstu se kaže da je Rade Kuzmanović poginuo kada je međunarodni putnički voz udario u njegovu "ladu nivu".

 

Pored činjenice da smrt nastavlja da uzima danak u saobraćaju, ova vest je privukla našu pažnju i zbog još jednog detalja. Ne ulazeći u razloge kako i zašto je do toga došlo, ali sa željom da ukažemo na pitanje verodostojnosti, pouzdanosti i provere informacija i podataka koje prenose dnevne novine, činjenica je da su objavljena dva podatka o tipu vozila koje je stalo na pružnom prelazu. U jednoj varijanti to je "lada niva" a u drugoj "fijat multipla".

 

O još jednom kriminalnom činu piše "Blic" u tekstu "Šta ako je narkoman našeg sina zarazio sidom!". To je vapaj roditelja dečaka iz Leskovca koga je u školskom dvorištu narkoman ubo iglom kojom je minut ranije ubrizgao u venu heroin. "Ne spavamo i ne jedemo. Šta ako je narkoman zaražen sidom ili neki drugim neizlečivim virusom", pitaju zabrinuti roditelji.

 

Novi pasoš za nova putovanja

Ministar policije Dragan Jočić za "Večernje novosti" govori o novim putnim ispravama. "Pasoš na ćirilici" naslov je teksta u kojem ministar Jočić kaže i da za "nas nema nedodirljivih, sve 'dokazive' odmah procesuiramo".

 

Pasoš je neophodan za svako putovanje u inostranstvo, a "Glas javnosti" izveštava o tome koliko državu odnosno njene poreske obveznike koštaju službena putovanja po inostranstvu, uz diplomatske putne isprave, premijera, potpredsednika Vlade i ministara u tekstu "Za pet meseci potrošili 26 miliona". Najviše para "pojele" su avionske karte - preko dvadeset miliona dinara - dok je ostatak potrošen na hotelski smeštaj i dnevnice. Apsolutni rekorder u ekipi iz Nemanjine 11 je šef diplomatije Vuk Jeremić, a državnu kasu ubedljivo najmanje košta ministar vera Radomir Naumov.

 

Gde su srndaći?

 

Pored nastavka megaintervjua sa Miloradom Ulemekom ("Krmivoje, progovori", "Tražiću da me sahrane uspravno") dnevni listovi "Kurir" i "Glas javnosti" od danas počinju da objavljuju i feljton o lovačkoj mafiji. Prvi nastavak "Kurir" je dao pod naslovom "Isparilo 650 srndaća", dok "Glas javnosti" piše "Šteta 50 miliona evra".

 

I "najveće dnevne novine u Srbiji" su počele da se bave "istraživanjima". Posle teksta o monopolistima koji Srbiju drže u šaci, "Alo!" danas objavljuje tekst pod naslovom "Njih Srbi najviše mrze". Na listi žena koje "narod ne može očima da vidi ubedljivo prvo mesto zauzima Jelena Karleuša, dok među muškarcima prednjači ministar Mlađan Dinkić" (Novinari lista "Alo!" su izgleda "proslavili" priznanje koje je Dinkić dobio, jer su ga predstavili kao ministra finansija!?) Za prvoplasiranima slede Ceca Ražnatović, Velimir Ilić, Nataša Kandić, Vojislav Koštunica, Čedomir Jovanović, Aleksandar Vučić, Seka Aleksić i Maja Gojković.

 

Ne mrze svi premijera Koštunicu. U stranci DSS smatraju da on može da bude uzor mladima pa otvaraju školu za mlade lidere. "Postani Koštunica za 1000 dinara", piše na naslovnoj strani "Pravda" koja izveštava da će polaznici ove škole učiti od premijera i ministara teoriju politike, međunarodne odnose ali i lepo ponašanje.

 

Najveća knjižara u Evropi

Danas je svečano otvaranje 52. međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, pa će pod kupolama sajma u narednih sedam dana biti "najveća knjižara u Evropi". Zato "Politika" i "Blic" donose specijalne dodatke posvećene ovoj manifestaciji, dok će "Danas" svoj dodatak "Praznik knjige" objaviti sutra.

 

Uz dobru knjigu se lakše i lepše provode tmurni i hladni jesenji dani. Iako do kalendarskog početka zime ima još dva meseca Kopaonik se zabeleo. "Prvi sneg" naslov je u "Blicu" teksta u kojem se kaže da je u noći između subote i nedelje na Kopaoniku palo 15 cm snega, a da je temperatura bila -3 stepena.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...