KRIZA VLADE

Milan Djukić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Raspisivanje predsedničkih izbora izazvalo je novi potres na političkoj sceni Srbije. Partije koje čine vladajuću koaliciju iznele su tokom jučerašnjeg dana različita mišljenja i stavove o tome da li je u ovom trenutku trebalo raspisivati izbore kao i da li su oni uopšte legitimno raspisani.

 

"Blic" piše o raskolu u vladajućoj koaliciji pod naslovom "Koštunica i Nikolić za smenu Dulića". Demokratska stranka Srbije spremna je da posle sednice Skupštine Srbije koja je u toku pokrene inicijativu za smenu predsednika parlamenta Dulića, a podršku za to imaju od radikala. S tom namerom juče je upoznat sam vrh DS. Odmah je usledio odgovor da će predsednik Srbije, u slučaju smene Dulića, biti spreman za raspisivanje parlamentarnih izbora u najkraćem roku, saznaje "Blic". Oliver Dulić je uveren da je čin raspisivanja izbora u skladu sa Ustavom i nema nameru da povuče odluku o datumu izbora.

 

"Podela pre izbora" pišu "Večernje novosti". DSS, NS, socijalisti i radikali veruju da se bespotrebno žurilo sa izborima i da je neko spolja uticao na to. Ipak, nijedna stranka za sada ne najavljuje bojkot. Kritičari Dulićevog poteza navode da je izborni kalendar skrojen u Briselu, u koordinaciji sa Vašingtonom, a da ni kosovski Albanci sa njim ne bi bili nezadovoljni jer im je navodno obećana nezavisnost pošto se na beogradskom Andrićevom vencu inauguriše novi šef države. Odnosi u vladajućoj koaliciji potpuno su poremećeni, a doveden je u pitanje i opstanak vlade. "Vlada će do izbora postojati samo na papiru", tvrde izvori "Večernjih novosti" iz oba tabora - i iz DS i iz narodnjačkog bloka.

 

"Glas javnosti" navodi "Puca koalicija, slede izbori na svim nivoima?". Ovaj list navodi da pored principijelnog neslaganja DSS sa datumom raspisivanja izbora, ova stranka ističe i da je došlo do povrede Ustavnog zakona. Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS-NS, pozvao je predsednika parlamenta da opozove odluku i "ponovi je na način kako je to predviđeno Ustavnim zakonom i u roku koji taj zakon propisuje". "Mi to smatramo kumulativnim uslovom sa krajnjim rokom od 31. decembra. Posledica toga ne mora biti nikakva ukoliko se greška ispravi. Svi zakoni moraju biti doneti, a Zakon o vojsci stupa na snagu 1. januara i to je greška koja se može ispraviti u roku od dva dana", rekao je Aligrudić.

datum

Djelić i Ren: datum izbora prvo saopšten u Briselu?

(foto: Politika)

 

"Politika" razmatra odjek raspisivanja predsedničkih izbora i vezu sa odlukom o budućem statusu Kosova. U tekstu "Brisel ćuti do ishoda izbora" se navodi da je otprilike u isto vreme kada je Oliver Dulić, na iznenađenje mnogih, raspisao izbore, evropski komesar za proširenje EU Oli Ren objavio da se o statusu Kosova neće odlučivati do ranog proleća odnosno do marta. Do juče je zapadna odluka o Kosovu "zakazivana" za januar, najdalje februar, a Ren je juče u Beču rekao da pregovarački proces nije završen, iako su zapadne zemlje dosad energično odbijale svaku pomisao o nastavku pregovora. U spekulacijama, od kojih je najeksplicitnija Rojtersova, raspisivanje izbora u Srbiji i odlaganje odluke o Kosovu blisko se povezuju. Britanska agencija ponovila je ono što se do sada već nekoliko puta nezvanično čulo iz Brisela, ali i od Amerikanaca. Vašington i EU signalizirali su Beogradu da su spremni da sačekaju sa priznanjem nezavisnosti Kosova dok ne prođu izbori u Srbiji, ali samo pod uslovom da do izbora dođe najkasnije do 20. januara. Rojters je podsetio i da se prvi važan prolećni sastanak ministara spoljnih poslova EU održava 28-29. marta u Sloveniji. Diplomate država koje podržavaju nezavisnost nadaju se da će do tada dobiti pristanak onih koji se protive priznavanju nezavisnosti bez nove rezolucije Saveta bezbednosti UN.

 

Predsednik parlamenta je ponudio ostavku ukoliko Ustavni sud proceni da raspisivanje predsedničkih izbora nije u skladu sa zakonom, prenosi "Danas" u tekstu "Počela izborna kampanja". Juče je za skupštinskom govornicom Oliver Dulić izjavio: "Svako osporavanje ustavnosti odluke da raspišem predsedničke izbore treba da dobije svoj epilog na Ustavnom sudu. Deset sudija je juče položilo zakletvu i Ustavni sud počinje da funkcioniše. Molim svakoga ko ima nameru da tu odluku ospori to pokrene pred Ustavnim sudom. Ako taj sud odluči da sam prekršio zakon moja doluka će biti povučena i ja tada, naravno, neću biti predsednik ovog doma. Ako 126 poslanika zahteva moju smenu, to će biti najkraća rasprava u istoriji ovog parlamenta."

 

List "Danas" navodi i predviđanje sociologa Jove Bakića o krizi u vladajućoj koaliciji koji kaže "Moguća saradnja Koštunice s radikalima".

 

Šta će uraditi premijer?

"Premijer prevaren" naslov je u listu "Pravda". Vojislav Koštunica je opet pogrešio što je verovao Borisu Tadiću da će zajedno odrediti termin predsedničkih izbora, pa se režimska koalicija našla u ozbiljnoj krizi. "Iako su ga saradnici uveravali da će Tadić povući ovakve poteze, Koštunica je odbijao da poveruje u mogućnost da opet bude izigran. Sad, kad su mimo dogovora raspisani izbori, premijer je stavljen pred svršen čin, ali neće dozvoliti da u ovako značajnom trenutku Srbija ostane bez svih institucija vlasti...", kaže za "Pravdu" izvor iz Vlade.

 

List "Sutra" piše da je "Vlada u rukama Koštunice". DSS i njen lider Vojislav Koštunica još nemaju spreman odgovor demokratama povodom raspisivanja predsedničkih izbora, a do 19. decembra su ostavili prostor za manevar koji će u velikoj meri zavisiti od unutarstranačkih odnosa. Naime, navodi "Sutra", situacija u DSS je u ovom trenutku konfuzna. Jedno krilo u kome se najviše ističu potpredsednici Dragan Jočić i Aleksandar Popović je za saradnju sa DS i podršku Tadiću na izborima, dok drugi blok traži izlaz iz krize za Koštunicu videvši spas u nacionalnoj koaliciji sa radikalima. Tako je sudbina aktuelne vlasti ponovo u Koštuničinim rukama, jer će on do 19. decembra morati da odluči kome će se taboru u svojoj stranci privoleti.

 

"Koštunica daje glas Nikoliću?!" naslov je teksta u "Gazeti". Bojkot predsedničkih izbora gotovo je siguran odgovor DSS-a na odluku Olivera Dulića. Naime, iako su iz DSS-a poručivali da će njihov konačan stav biti poznat posle sednice Saveta bezbednosti UN o Kosovu 19. decembra, već sada je izvesno - piše ovaj list - da će izborna lista biti bez kandidata narodnjačkog bloka. Pored toga u DSS-u razmatraju i takozvani plan B, koji predviđa podršku te stranke kandidatu SRS Tomislavu Nikoliću.

 

velja.pres

(foto: Pres)

 

Velimir Ilić, predsednik stranke Nova Srbija i koalicioni partner DSS-a Vojislava Koštunice, za "Press" je izjavio "Rušimo Dulića, pada Vlada!". Ilić je rekao i da je Srbija posle "jednostranog, neustavnog raspisivanja izbora" zapala u najveću krizu od ubistva premijera Đinđića, kao i da on ozbiljno razmišlja o tome da odustane od kandidature. Ipak, Nova Srbija će konačnu odluku doneti posle 19. decembra.

 

Srbija neće u izolaciju

 

Tadic dao intervju

Predsednik Srbije Boris Tadić (foto: Politika, D. Ćirkov)

 

Predsednik Srbije Boris Tadić dao je intervju dnevniku "Politika". Predsednik je odgovarao na pitanja u vezi raspisivanja predsedničkih izbora (novinari "Politike" su sa njim razgovarali u sredu, pola sata pre nego što je predsednik Skupštine Oliver Dulić potpisati odluku o izborima), budućeg statusa Kosova i Metohije, pregovora koji su vođeni sa Prištinom uz posredovanje međunarodne "trojke", stava naše zemlje prema ulasku u EU... Pored ostalog, predsednik Tadić je rekao: "Mislim da nijednog trenutka mi, kao pregovarači o statusu Kosova, nismo napravili nijedan ustupak koji bi vređao dignitet naših građana. Zbog toga građani makar mogu da budu mirni, ako ne mogu da budu srećni."

 

Kada će Srbija u EU?

"Politika" u tekstu "Smeši nam se status kandidata za EU" piše da slovenački mediji spekulišu da se Beograd dogovorio sa Evropskom unijom o bržem približavanju EU, kao i da je raspisivanje izbora "pomerilo nezavisnost Kosova" do proleća 2008. Ovim redosledom događaja EU pokazuje strah od toga da bi u Srbiji "radikalne nacionalističke snage mogle da preuzmu vlast ukoliko bi Priština požurila sa proglašenjem nezavisnosti". Zato Slovenija, prema informacijama do kojih je došla "Politika", već radi na planu prema kojem "ne bi došlo do jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova" već bi se problem rešavao koordinirano. Za sada "jedino Rusija nije uključena u taj program rada". U cilju omekšavanja Srbije, kako ističe jedan dobro obavešteni evrodiplomata, danas treba pažljivo pročitati zaključke sa zasedanja najvišeg organa EU u Lisabonu, jer će tu biti "vidan napredak Srbije" za koju će biti ubrzan proces dobijanja statusa kandidata za prijem u EU.

potpis 

Poptisan ugovor o reformi u Lisabonu  (foto: Politika)

 

S druge strane, Doris Pak, šef delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa zemljama jugoistočne Evrope, u intervjuu za "Glas javnosti" kaže "Nezavisnost Kosmeta, zatim potpis Srbiji". Ona ističe da sa Srbijom u januaru iduće godine treba potpisati Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji i ako Ratko Mladić ne bude pronađen i izručen Hagu, jer neki ljudi iz EU veruju da će biti ispunjeno obećanje Srbije o punoj saradnji sa Haškim tribunalom. Doris Pak veruje da će na proleće Kosovo proglasiti nezavisnost kao i da niko neće biti protiv nezavisnog Kosova jer će se svi ponašati kao unija.

 

A o tome kako u Obiliću, Plemetini i Prilužju žive preostali Srbi izveštavaju "Večernje novosti" u tekstu "Veći smo od tuge". Oni i dalje, od svih nedoumica, traže odgovor na pitanje šta donose naredni dani. "Život u 'žici' kalio je i jačao i nas i našu decu. Nadamo se da ćemo i ove teške dane pregurati. Sloboda nam je prag", kažu Srbi koji nisu napustili svoja vekovna ognjišta na Kosovu i Metohiji.

 

Suđenje Vojislavu Šešelju

Juče je završeno ispitivanje prvog svedoka haškog tužilaštva na suđenju Vojislavu Šešelju. Sociologa Entoni Oberšala tužiteljka Kristina Dal je pozvala da svedoči o uticaju Šešeljevih "zapaljivih govora" koji su, prema optužnici, doprineli zločinima u Vukovaru, Mostaru, Zvorniku, Nevesinju, Sarajevu i Vojvodini.

 

"Šešelj ispreskakao Oberšala" naslov je teksta kojim "Glas javnosti" najavljuje svoj izveštaj o ispitianju prvog svedoka tužilaštva. Ovaj list ističe da je grešku haškog tužilaštva kada je svojevremeno u procesu protiv Slobodana Miloševića pozvalo prvog svedoka "optužba (neodoljiv je utisak) ponovila i na suđenju Vojislavu Šešelju". Svojevremeno svedočenje u februaru 2002. godine Mahmuta Bakalija, ispostaviće se kasnije, bila je najslabija karika taktike Karle del Ponte protiv Miloševića. Istu grešku ponovila je Kristina Dal. Naime, svedoku Oberšalu optuženi lider radikala se tokom dvodnevnog unakrsnog ispitivanja maltene zahvalio za svedočenje i zažalio što do njega nije "stigao" pre tužilaštva, ne bi li ga ubedio da bude svedok odbrane. Oberšal je odgovarajući na pitanja Šešelja, uglavnom bio u defanzivi, osporavajući tačku po tačku optužnice koja lidera radikala tereti za progon, ubistva, mučenje, deportacije, prisilno premeštanje, okrutan tretman...

 

"Pravda" u tekstu "Genocid nad lažima" ističe da je snimak suđenja Vojislavu Šešelju posmatralo više od 1,6 miliona gledalaca u Srbiji. U tekstu se kaže da tužilac Kristina Dal tokom unakrsnog ispitivanja prikazala nekoliko video snimaka za koje nije znala ni vreme, ni mesto kada su napravljeni. Kao jedan od "dokaza" prikazala je snimak grupe ljudi kako u autobusu slušaju pesme sarajevske grupe Hari Mata Hari. Na drugom snimku govorio je jedan srpski dobrovoljac koji je stajao pored zida neke kuće. Loše montiran, video dokaz se završava slikom Milorada Vučelića kako sedi za stolom sa fotografijom Če Gevare iza njega.

 

Šef pravnog tima Vojislava Šešelja Zoran Krasić ocenjuje da je lider SRS "razbio" prvog svedoka tužilaštva. "Svedok tužilaštva je izmenio iskaze i potvrdio Šešelje iskaz dat 26. februara 2003. godine da je Haško tužilaštvo podiglo lažnu optužbu i vrbuje lažne svedoke... Oberšal je postao dragocen svedok odbrane, a ne tužilaštva. Svedoku je na suđenju bilo neprijatno, pa je u jednom trenutku zatražio od sudije odlazak u toalet... Novinari koji su pratili suđenje u Hagu nisu mogli da se suzdrže od smeha zbog cele situacije i neznanja svedoka. Svedok je diplomirao na Harvardu, a ne razume se ni u matematiku, biologiju i sociologiju, a ima diplome iz tih oblasti."

 

"Urnebesno - Šta je Šešelj rekao u Hagu" naslov je u listu "Gazeta". Građani Srbije imali su još jednom priliku da gledaju "one man show" u kojem je Šešelj majstorski preslišao prvog svedoka optužbe. Šešelj je američkog sociologa Oberšala "profesorski išaltao" počevši od njegove mađarske nacionalnosti do diplome fizičara sa doktoratom iz sociologije. Pošto je na pitanje da li je svedok na fakultetu imao matematičke predmete dobio potvrdan odgovor, Šešelj je nastavio: "Da li znate šta je to imaginarni broj?". Posle neuspešnog i opširnog izlaganja svedoka veštaka, Vojislav Šešelj je kao pravi profesor zaključio da njegov "učenik" ne zna o čemu priča i upoznao ga s materijom. "Da li vi gospodine Oberšal znate šta je Avogadrov broj?" usledilo je još jedno pitanje. Posle veštakovog kratkog "Ne", Šešelj je zaključio da ima posla sa nevaljalim đakom. Međutim, u tom delu najvažnije je bilo pitanje koje se odnosi upravo na predmet koji je Oberšal trebalo da veštači: "Da li vi gospodine Oberšal, znate definiciju 'govora mržnje' koju je utvrdio Savet bezbednosti?". Svedok je odgovorio: "Ne znam sad tačnu definiciju". Kasnije je utvrđeno da u nastupima optuženog toga nije bilo, jer se govor mržnje odnosi isključivo na rasističke izjave.

 

"Kurir" u tekstu "Vojo, care" navodi da je jedinstven utisak među Šešeljevim partijskim drugovima da je lider radikala rasturio glavnog svedoka haškog tužilaštva. Suđenje će biti nastavljeno 8. januara ali još nije poznato koji će svedok tužilaštva ukrstiti koplja sa optuženim. Zoran Krasić to objašnjava tvrdnjom da je "tužilaštvo u velikom haosu nakon što je prvi svedok optužbe Entoni Oberšal koji je analizirao oko 400 tekstova Šešeljevih govora i javnih nastupa prošao kao bos po trnju". Da je Šešelju mesto kod kuće a ne u sudnici, Krasić dokazuje time što je "Oberšal priznao, nakon što je od lidera radikala čuo definiciju govora mržnje, da u Šešeljevim nastupima nije bilo ni trunke govora mržnje. Pošto se cela optužnica zasniva upravo na tome, po mom mišljenju, Vojislav više nema šta da traži u Hagu". "Kurir" piše i da Šešelju, osim što je izrešetao Oberšala pitanjima iz matematike, fizike i sociologije, na koja je američki stručnjak davao nemušte odgovore, nije promaklo ni to da veštak svedoči žvaćući žvakaću gumu. Šešelj je odmah od predsedavajućeg sudije Žak-Klod Antonetija zatražio da mu naredi da je ispljune. "Svedok time vređa i sudije i mene", usprotivio se Šešelj, nakon čega je sudija naredio Oberšalu da baci žvaku.

 

U senci suđenja Vojislava Šešelja juče je ostala oproštajna konferencija za novinare Karle del Ponte, o čemu "Danas" piše u tekstu "Odlazim razočarana". Sada već bivša glavna tužiteljka Haškog tribunala rekla je da odlazi razočarana što Ratko Mladić i Radovan Karadžić nisu uhapšeni i pozvala Evropsku uniju da sve do njihovog hapšenja održi pritisak na Srbiju. "Odlazim vrlo razočarana što Mladić i Karadžić nisu uhapšeni i boli me što i dalje o tome moram da govorim... To je velika mrlja na našem radu. Moj naslednik Serž Bramerc nastaviće da insistira na tom pitanju, a ključno je da EU održi pritisak na Srbiju sve dok Karadžić, Mladić, Stojan Župljanin i Goran Hadžić ne budu uhapšeni", rekla je Del Ponte. Pozvana da prokomentariše izjave koje je protiv nje dao Džefri Najs, tužilac koji je vodio proces protiv Slobodana Miloševića, Del Ponte je izjavila da je za "mnogo ljudi iz njegovog tima bio problem da rade s Najsom" i da su stoga odlazili. Uz to, Najs je "imao problem s činjenicom da mu je šef žena". Inače, sa mesta glavne tužiteljke Haškog tribunala Karla del Ponte odlazi za ambasadora Švajcarske u Argentini, a najavila je da bi posle isteka tog mandata mogla da se vrati u međunarodno pravosuđe.

 

Rasvetljeno još jedno ubistvo

 

hapsenje

Prizor sa hapšenja (foto: Politika)

 

"Politika" pod naslovom "'Fudbalska mafija' ubila predsednika FK Bežanija" prenosi izjavu zvaničnika MUP-a Vlastimira Vukilića da je akcija otkrivanja ubica Gorana Mijatovića izvedena "u sklopu miljea koji prati fudbal". Uhapšeno je sedam osoba iz Republike Srpske za koje se sumnja da su umešani u ubistvo Gorana Mijatovića Mite, vođe "bežanijskog klana" i čelnika FK Bežanija, i njegovog telohranitelja Slavka Novkovića. Ubistvo je bilo naručeno, a iako nije precizirao koji su motivi ubistva i ko su naručioci, Vlastimir Vukelić je svojom izjavom indirektno ukazao na to da je takozvana fudbalska mafija naručila i stoji iza dvostrukog ubistva.

 

"Bosanski klan ubio vlasnika 'Bežanije'" piše "Blic". Policija traga za Slavišom Bilincem, vođom klana iz Sokolca iz Republike Srpske, osumnjičenim da je ubio predsednika FK Bežanija. Međutim, ovaj list piše da prema saznanjima policije iza ubistva Mijatovića stoji novobeogradski klan koji je posle hapšenja "zemunaca" preuzeo mnoge njihove poslove, prvenstveno krijumčarenje i prodaju droge. Ovaj beogradski klan ne samo da je preuzeo poslove, već i mnoge kontakte "zemunaca" sa kriminalcima iz bivše SFRJ. Među glavnim saradnicima im je upravo ekipa iz Sokolca koja važi za jednu od najsurovijih i spremnu na sve.

 

Morbidno proročanstvo

"Glas javnosti" piše o američkom kremljologu u ulozi nimalo bezazlene Baba Vange. Naime, jedan od najpoznatijih američkih kremljologa Endrju Kačins, koji se kao neformalni član Valdajskog kluba svake godine sretao s Vladimirom Putinom, objavio je svoju nimalo naučno-fantastičnu prognozu. "Rusija i svet biće potreseni ubistvom Vladimira Putina do kojeg će doći 7. januara 2008. godine - u trenucima kada ruski predsednik, posle božićne polunoćne liturgije, bude izlazio iz moskovskog hrama Hrista Spasitelja". Prema Kačinsovim tvrdnjama, razvoj situacije u Rusiji nakon "tragičnog događaja" biće jednako crn. Ubice Putina neće biti pronađene, a Rusiju će zahvatiti haos koji će dovesti do kraha moskovske berze, masovnih štrajkova i demonstracija zbog kojih će već 20. januara u celoj zemlji biti zavedeno vanredno stanje. Tragičan lanac događaja, uveren je Kačins, biće prekinut tek 2016. godine kada bi na dužnost predsednika Rusije trebalo da dođe "zapadni ljubimac" Boris Nemcov sa svojim "demokratskim timom" u vladi.

 

I list "Sutra" prenosi pisanje moskovskog dnevnika Komersant o ovom "proročanstvu". Zaključak je da se radi o božićnoj čestitki tajkuna Hodorhovskog iz zatvora, pošto bi na mesto predsednika Rusije Boris Nemcov 2016. godine trebalo da dođe upravo pomoću sredstava "oslobođenog bivšeg šefa Jukosa Mihaila Hodorhovskog".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...