KOSOVSKI ZAPLET

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Politika, Danas i Večernje novosti na prvim stranama prenose fotografije sa protesta oko 10.000 Srba u Kosovskoj Mitrovici uoči sednice Saveta bezbednosti u Njujorku. Okupljeni Srbi su poručili da Evropska unija bez nove rezolucije nije dobrodošla u pokrajinu i uputili podršku srpskoj delegaciji pred sastanak Saveta o Kosovu, piše Danas.

kosmet.protest

Protest u Kosovskoj Mitrovici (foto: Danas)

 

Kako dalje sa Kosmetom

Ovaj list donosi i informaciju da će se Savetu bezbednosti danas obratiti i srpski premijer Vojislav Koštunica, dok je predsedniku Kosova Fatmiru Sejdijuu omogućeno da govori ali u sopstveno ime i na lični zahtev. Šef UNMIK-a Joakim Riker, koji jedini može da se obrati u ime Kosova, ne prisustvuje sednici.

 

"Može li da se nastavi pregovarački proces o statusu Kosmeta - osnovno je pitanje na koje će odgovor još jednom potražiti Savet bezbednosti UN. Nedoumica je toliko velika da je to 'balkansko pitanje' u priličnoj meri 'balkanizovalo' (podelilo) svet, što se oseća i u atmosferi palate na Ist riveru", piše Politika i zaključuje da se od "najlakše rešivog međunarodnog pitanja" kako je u Vašingtonu procenjivano Kosovo, stiglo do "globalnog zapleta čije posledice mogu da budu dalekosežne".

 

Obrukan američki general

Politika, takođe, na prvoj strani donosi i podatak da je zamenik šefa UNMIK-a, penzionisani američki general Stiven Šuk juče napustio Kosovo. Šuk je pod istragom svetske organizacije, osumnjičen je za korupciju i bliske veze sa nekim vođama kosovskih Albanaca, pre svega sa haškim optuženikom i nekadašnjim premijerom u privremenoj vladi Ramušom Haradinajem.

 

šuk.gen,

General Šuk (foto: Politika)

 

"Šukov mandat na mestu drugog šefa misije UN ističe 31. decembra i neće biti produžen", prenosi ovaj dnevnik izjavu neimenovanog zvaničnika UN koji je ovo naveo kao razlog zašto je Šuk "zamoljen da napusti Kosovo".

 

Bez statusa do proleća

Novosti prenose izjave ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova da pregovori o statusu Kosova treba da se nastave, kao i predstavnika EU u posredničkoj trojci Volfganga Išingera da ne očekuje nikakvo nasilje u pokrajini.

 

Press na prvoj strani piše da su SAD i EU u problemu i da se pitanje Kosova odlaže do maja. Naime, suočeni s jakim otporom Rusije, Amerikanci i Evropljani odlučili su da rešenje statusa odlože do proleća sledeće godine.

 

Zaradite na izborima

Predsednički izbori mogu da budu vrlo unosni, piše Alo!. Dovitljivi preduzetnik, stoji u ovom listu, "kakvih je već bilo na izborima, uz malu pomoć prijatelja, može da za dva meseca zaradi oko 100.000 evra". "Svakome ko podnese kandidaturu za predsednika Srbije iz budžeta sleduje ravnopravno podeljena suma od 84.340.000 dinara", piše Alo!

 

Izbori za predsednika biće održani po pravilima finansiranja kampanje, koja nisu dorečena i manjkavostima u Zakonu o finansiranju političkih stranaka koje nisu promenjene.

 

"Ne postoji nezavisna institucija koja će kontrolisati potrošnju oko 400 miliona dinara iz državnog budžeta i desetak miliona evra iz stranačkih izvora. Time se priča o mogućim partijskim zloupotrebama ogromnih materijalnih sredstava i povodom ovih izbora nastavlja", piše Danas.

 

Ipak, kako piše Glas javnosti, takmaci na predsedničkim izborima će imati i velike troškove za kampanje, jer, recimo, samo pet minuta pojavljivanja u Dnevniku RTS-a staje 100.000 evra.

 

Izbor predsednika-poruka svetu 

Izbor između dvojice "najjačih" kandidata na predsedničkim izborima, bar prema trenutnom rejtingu koji pokazuju istraživanja javnog mnjenja, Borisa Tadića i Tomislava Nikolića direktno će uticati na dalji put Srbije ka evropskim i evroatlantskim integracijama i predstavljaće neku vrstu poruke međunarodnoj zajednici na koju će ona odgovoriti, prenosi Politika mišljenje domaćih analitičara. "Izborom Tomislava Nikolića za svog predstavnika u fotelji šefa države dobila bi ona Srbija koja je skeptična prema Zapadu", stoji u ovom listu, a stav je jednog od sagovornika.

 

U momentu kada je ulazak Srbije u EU bar deklarativno postavljen kao osnovni cilj srpske spoljne politike, većina država Unije smatra da bi Kosovo trebalo da bude nezavisno. Prema poslednjim istraživanjima agencija za ispitivanje javnog mnjenja koje prenosi Politika, procenat građana koji podržavaju pridruživanje Srbije EU je visok, ali u blagom padu, čemu je upravo doprinelo pitanje Kosova.

 

Blic donosi i neslaganja oko budžeta između Vlade i Narodne banke Srbije pod naslovom "Pare što dalje od političara".

 

jelasic 

Guverner NBS i ministar finansija  (ilustracija: Blic)

 

Nastavljajući priču o vili od gotovo 400 kvadrata u koju treba da se useli Čedomir Jovanović, lider LDP, koja je juče bila glavna najava na prvoj strani Kurira, Pravda piše da ministar odbrane Dragan Šutanovac takođe treba da se seli, ali na Dedinje.

 

Gazeta prenosi predviđanja ishoda predstojećih izbora, i to astrologa Zlatka Zlatkovića koji kaže da će "Tomina vodolija pobediti Borisovog jarca".

 

Kako uzeti pare kriminalcima

Zamenik specijalnog tužioca za borbu protiv organizovanog kriminala Jovan Prijić zatražio je, podsećaju Novosti i Glas javnosti, da se pripadnicima "zemunskog klana" oduzme imovina koja se samo od tri otmice uvećala za 12 miliona evra.

 

"Da li će to moći da se sprovede u delo, ostaje da se vidi. Jer, gotovo ništa se od pokretne i nepokretne imovine pripadnika klana ne vodi na njihova imena. Sve je to 'vlasništvo' njihovih supruga, bliskih rođaka, kumova, pa čak i advokata", pišu Novosti i donose izjavu neimenovanog sagovornika koji ocenjuje da "i u okviru postojećih zakonskih rešenja ima načina da se uzme bar tih 12 miliona evra".

 

"Zemunci" prete Krsmanoviću

Kurir i Blic se bave daljim sudbinama pripadnika "zemunskog klana", pa prvi list otkriva da je Dušan Krsmanović dobio preteće pismo u kojem mu se poručuje da će proći kao Zoran Vukojević Vuk. Blic piše da je Aleksandar Simović navodnim otkrivanjem lokacije na kojoj je zakopano telo, pokušao da ospori iskaze svedoka saradnika, koje je ujedno i optužio za to ubistvo: "Simović i Budala ubili Crnogorca".

 

hapšenje simovića

Hapšenje Simovića (foto: Blic)

 

Online amfetamini

Politika se dalje bavi temom o amfetaminima, a povodom nedavno otkrivene fabrike za proizvodnju ove droge u beogradskog naselju Krnjača. Naime, amfetamin fosfat, supstanca koja je zaplenjena prilikom racije u ilegalnoj fabrici, pripada grupi amfetamina, a to su lekovi dugo poznati medicini. Glavna osobina im je da suzbiju umor, odnosno povećaju budnost.

 

ekstazi

(ilustracija: Politika)

 

"Amfetamin se, međutim, više ne može nabaviti u apoteci ali ga danas nije teško nabaviti preko interneta a, uz malo poznavanja hemije ili medicine, lako se stiže do 'vikend pilule'. Podsećamo: jedan od glavnih sastojaka ekstazi tableta upravo je amfetamin", piše Politika.

 

Dnevnik Sutra nastavlja razgovor sa Brunom Filipičem, Slovencem osumnjičenim za proizvodnju narkotika, koji je došao u Beograd na poziv SBPOK-a i predaće se policiji.

 

"Crne pare" fudbala

MUP je preuzeo dokumentaciju o svim transferima fudbalera FK Partizan i OFK Beograd koji su sklopljeni od 2000. godine, potvrđeno je Danasu iz izvora u vrhu MUP. Danas piše da je policija pokupila i dokumentaciju i iz Crvene Zvezde, Vojvodine, kao i iz Fudbalskog saveza Srbije i Zajednice prvoligaša, "i narednih dana će kontaktirati sa UEFA i matičnim fudbalskim savezima, kako bi se proverili svi ugovori".

 

terzić i zečević.danas

Terzić i Zečević  (foto: Danas)

 

Blic prenosi atmosferu sa godišnje skupštine FSS u "Hajatu", koju je začinila izjava Gorana Ješića, delegata iz Inđije. "Regularnost je reč koja se danas ne sme upotrebljavati u srpskom fudbalu! Upućeni kažu da 'sudije dobro sude, ali klubovi igraju tri za tri', zato ne smemo da zabijamo glavu u pesak. Cela Srbija zna da se namešta. Zvezde i Partizana nema nigde u Evropi, jer godišnje odigraju četiri-pet regularnih utakmica. Mora se stati na put fudbalskoj mafiji, a akcija treba da krene baš od fudbalske organizacije", prenosi ovaj dnevnik Ješićeve reči.

 

Press za glavnu najavu na prvoj strani donosi priču o tome da specijalno tužilaštvo preuzima istragu protiv "fudbalske mafije".

 

"U istrazi se, kako saznajemo, došlo do tragova koji mogu da dovedu do ubica generalnog sekretara FSJ Branka Bate Bulatovića. Sve ukazuje na to da je Bulatović ubijen zbog 'crnih para' od fudbalskih transfera", piše Press.

 

Austrija lobira za Pacolija

Sutra otkriva da je austrijska vlada pokrenula diplomatsku ofanzivu kako bi osujetila rusko-srpski sporazum u oblasti nafte i gasa, koji predviđa da se NIS direktnom pogodbom proda Gaspromu. Pritisak iz Beča, piše ovaj list, otpočeo je nakon što je OMV (kompanija Bedžeta Pacolija) zatražila od austrijske vlade da zaštiti njene i interese Rajfajzen investmenta u Srbiji.

 

Utaja poreza

Biznis prenosi ocenu Dejana Stojanovića, direktora Poreske uprave, koji je rekao da je ukupan iznos utajenog poreza u prvih 11 meseci ove godine 17,8 milijardi dinara, a poreska policija podnela je 1.470 krivičnih prijava zbog 1.901 krivičnih dela.

 

Pravoslavlje kao jedina partija

Glas donosi intervju sa književnikom Momom Kaporom koji za ovaj list kaže da je pravoslavlje njegova "jedina partija".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...