JEDNA IMPERIJA JE NAČETA

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Hapšenje Miroslava Živanova, vlasnika "živinarskog carstva" nije mnogo začudilo građane Pančeva gde je mnogima poslovanje ovog najbogatijeg čoveka regiona, bilo odavno sumnjivo i nelogično. Kako je za deceniju i po uspeo da stvori tako moćnu imperiju na Balkanu?

Privatizacije se tek ispituju

Blic donosi naslov "Opljačakane pare ulagao u vile i lokale" gde se kaže da je Miroslav Živanov, vlasnik i predsednik Prehrambenog kobminata Agroživ smislio nekoliko načina kako da privatizuje društvena preduzeća bez uloženog dinara, uz pomoć rukovodstva tih firmi.


(foto: Blic)
"Istražujemo sve moduse njegovog rada, a jedan od načina rasvetlili smo do detalja. U poslovnim malverzacijama pomagao mu je Zoran Prebiračević, generalni direktor Agroživa, ali i čelnici društvenih firmi čija se imovina svidela Živanovu", kaže izvor Blica blizak policiji. Navodi se da operativci trenutno proveravaju dokumentaciju jer se sumnja da Živanov i Prebiračević, na ovaj način, nisu pod svoje okrilje stavili samo tri preduzeća iz Žitišta. Pretpostavlja se da je još tridesetak srpskih prehrambenih firmi i poljoprivrednih dobara, mahom iz Vojvodine, finasijskim malverzacijama dospelo u posed Živanova.


Miroslav Živanov (foto: Politika)

"Agroživ da li živ, da li mrtav", naslov je u Politici gde stoji da hapšenje Miroslava Živanova, vlasnika firme "Agroživ" i njegovih saradnika iz Jagodine, Novog Itebeja, Vladimirovaca, Žitišta i Banatskog Karađerđeva, nije iznenadilo mnogo Pančevaca, iako je reč o najbogatijem čoveku regiona. Odavno se u južnom Banatu šuška da je Živanov prebrzo i na sumnjiv način širio svoje "živinarsko carstvo". Kako njihovi izvori nezvanično saznaju, inspektori za suzbijanje privrednog kriminala posebno su zainteresovani za poslovanje Agroživa pošto je Živanov nedavno milonskim iznosom, u evrima, isplatio jednog od većih akcionara kompanije.

Imperija Mišković

Alo donosi naslov "Miškovićevo carstvo" gde se navodi da je kupovinom imovine Geneksa, Miroslav Mišković učvrstio svoju poziciju najbogatijega u Srbiji. Teško je nabrojati šta sve taj čovek ima, a veroavtno bi i njemu bilo teško da se seti svih firmi i nekretnina, poslova kojima se bavi i čime sve trguje. Poseduje maloprodajne lance, auto-kuće, investicione fondove, poljoprivredno zemljište i kombinate, firme za proizvodnju mesa, pijaće vode, ulja, hemije... a bavi se i osiguranjem investicionih fondova.


(foto: Politika)

"Šta je sve kupio Mišković" naslov jeBlicu gde se navodi da će u vlasništvo Miroslava Miškovića, odnosno kompanije Delta, preći u narednih mesec dana hotel Kontinetal i kompleks Biznis apartmana. Uslov, da uđu u posed, pored uplate od 149 milona evra, jeste da dobiju saglasnost od Komisije za zaštitu konkurencije.

Njihovi izvori u toku jučerašnjeg dana, pokušali su direktno od Delte da dobiju sistematizovan podatak koliko na zbiru imaju nekretnina u Srbiji. Rečeno im je da to ne mogu da im "izdeklamuju u cugu", jer bi to bio posao - da zbroje sve prodavnice Maksija, Tempa, C marketa....

Socijalni genocid nad radnicima

"Krče creva zbog lažnih obećanja" naslov je u Novostima gde se navodi da je više od 1.200 radnika Magnohroma iz Kraljeva juče stiglo u Beograd.

"Ništa više nemamo da uzgubimo, sem života. Tražimo čvrste garancije da će dogovoreno biti ispoštovano i da političari objasne, ko je kriv za socijalni genocid nad radnicima. Ne padamo više na laži", kaže njihov izvor iz redova kraljevačkih radnika. Navodi se da su juče stigla 23 autobusa iz Kraljeva, a da dinar nisu videli 18 meseci. Radnici još navode da im je dosta neverovatnih predizbornih obećanja, dosta im je lažnih ministarskih izvinjenja. Poništili su privatizaciju, a oni boljitak još nisu videli. Kako njihov izvor saznaje, juče kasno po podne postignut je dogovor, radnici će dobiti 450 milona dinara za plate, u tri rate.

Monopoli siromaše stanovništvo

Glas donosi naslov "Preti nam rekordna inflacija" gde stoji da su cene prošlog meseca povećane za 1,5 odsto, od početka godine 2,8 odsto, a samo za dva dana aprila poskupeo je hleb na 38 dinara i benzin je prešao rekordnih 100 dinara. Skočila je od 1. aprila i cena gasa, za čak petinu, zasad samo za toplane, što će se verovatno posle lokalnih izbora prevaliti na cene grejanja za domaćinstva. Ako se taj tempo poskupljenja nastavi postoji opasnost da se ne ostvari projektovana inflacija od 6,5 odsto za ovu godinu. Mere monetarne politike iscrpljene, zbog politike nema dodatnih investicija, država je rasipnička a monopoli rade šta hoće, tvrde ekononisti za ove novine.

Cena benzina za budžet

"Benzin najskuplji u Evropi" naslov je u Danasu gde se kaže da posle najnovijeg poskupljenja benzina, u proseku za 1,5 dinar, ponovo je aktuelno pitanje da li bi trebalo smanjiti akcize na cenu goriva i na taj način zaštiti građane od enormnih poskupljenja naftnih derivata. U Ministarstvu finasija rečeno im je "da u ovom trenutku ne razmišljaju o smanjenju akciza" dok je ministar energetike i rudarstva Aleksandar Popović izjavio da su akcize "van njegovih kompetencija". Država, dakle, nije spremna da se odrekne sigurnih, pozamašnih budžetskih prihoda koje po osnovu akciza za naftne derivate postižu.

Novi ispit tehničke Vlade

Politika donosi naslov "Rusi traže ratifikaciju sporazuma o gasovodu" gde se navodi da se još prepričava telefonska sednica Vlade, na kojoj je u poslednjem času dogovoreno da se ipak produži rok za prikupljanje bankraskih garancija konzorcijuma "Alpina –Por" za gradnju autoputa Horgoš – Požega. U rukama dojučerašnjih koalicionih partnera našao se još jedan vruć krompir. Reč je o predlogu energetskog sporazuma Srbije i Rusije koji je premijer Vojislav Koštunica stavio na dnevni red sutrašnje sednice vlade.


(foto: Politika)

Ukoliko gasno-naftni sporazum dobije zeleno svetlo ministara u tehničkoj vladi, on će odmah biti upućen na ratifikaciju u Skupštinu Srbije. Bez ratifikovanja ovog sporazuma došlo bi do ozbiljnog pitanja gradnje gasovoda Južni tok kroz Srbiju koja se sada snadbeva iz pravca Rusije preko Ukrajine i Mađarske.

Bez mnogo javnih ličnosti

Blic donosi naslov "Umetnici neće u politiku" gde se kaže da je na izbornim listama političkih stranaka za predstojeće izbore najviše inženjera, advokata, lekara, dok je jedva tridesetak javnih ličnosti koje su iz sveta umetnosti, estrade i sporta. Takođe, gotovo da nema novih imena među kandidatima iz ovih oblasti društvenog života.

Gorele biblioteka i bolnica

"Tri požara u jednom danu" naslov je u listuAlo gde stoji da su tri velika požara pogodila juče Srbiju. Prvo je izgoreo dijagnostički blok Specijalne bolnice za plućne bolesti u Surdulici, a iz vatrene stihije spašeno je 80 pacijenata. U Vlasotincu je izgorela jedna od najstarijih kuća iz 1850. godine, u kojoj su čuvane najstarije i najvrednije knjige o istoriji ove varoši. Ni glavni grad nije zaobišao požar u kojem su se u pepeo pretvorile tri kartonske barake, sve zbog zaboravljenog ručka na ringli.


Vlasotince (foto: Alo)

Danas donosi naslov "Izgorele nedavno renovirane zgrade" gde se navodi da je Narodna biblioteka "Desanka Maksimović" u centru Vlasotinca izgorela juče u požaru, dok je deo zgrade Specijane bolnice za plućne bolesti izgoreo juče rano ujutru u Surdulici. Prema nezvaničnim podacima pretpostavlja se da je uzrok požara u biblioteci neispravna električna instalacija. Pored najvećeg dela zgrade koja je bila prepoznatljivo zdanje Vlasotinca, izgoreo je gotovo i kompletan knjižni fond biblioteke od oko 40.000 naslova. U požaru u bolnici izgorela su dva rendgen aparat a svi bolesnici su na vreme evakuisani.

Bensedinska država

Pres donosi naslov "Srbija na bensedinu" gde stoji da Srbi godišnje popiju blizu 32 milona kutija lekova za smirenje. Prema podacima Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, tokom 2007. godine na recept je kupljeno više od osam miliona kutija lekova a kako se sumnja, bez recepta se kupi i do tri puta više antidepresiva. Da je mentalno stanje nacije u kranje zabrinjavajućem stanju pokazuje podatak da se u 2007. broj zavisnika od lekova skoro udvostručio u odnosu na 2006. godinu.

Treća prijava za Zvezdine legende

"Džajić osumnjičen i za transfer Vidića", naslov je uBlicu gde se kaže da je Okružno javno tužilaštvo u Beogradu juče podnelo zahtev za proširenje istrage protiv Dragana Džajića i Miloša Marinkovića, funkcionera FK Crvena zvezda, zbog transfera fudbalera Nemanje Vidića u moskovski Spartak 2004. godine. Tužilaštvo smatra da su ova dvojica funkcionera nezakonito stekli dva milona evra od prodaje Vidića. Na proveri su transferi Dejana Stankovića, Perice Ognjenovića i Dragana Mladenovića.

Novosti donose naslov "I Vidiću uzeli dva miliona" gde stoji da je policija podnela krivičnu prijavu zbog sumnje da je bilo zloupotreba i u transferu nekadašnjeg prvotimca crveno-belih Nemanje Vidića a u Presu je naslov "Džaju optužili za Vidića", gde se navodi da obojici preti po deset godina zatvora.

Kako zaraditi od Evrovizije

Novosti donose naslov "Pesma puni džepove" gde se kaže da ukoliko srpska sposobnost za improvizaciju ne učini svoje u poslednjem trenutku, od najvažnijeg događaja godine Evrosonga koji će se održati od 20. do 24. maja, zaradiće samo RTS i beogradska Arena. Procenjuje se da će u drugoj polovini maja u Beogradu dnevno boraviti 20.000 turista spremnih da troše novac. To svi prepoznaju kao odličnu mogućnost da se nešto zaradi, ali osim nekih vlasnika stanova i proizvođača suvenira, još niko nije preduzeo konkretne korake.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...