GIGANTSKA PLJAČKA BEZ RAZLOGA

Marija bursać

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Pažnja svetske štampe je i dalje okrenuta skandaloznoj proneveri u iznosu od 5 milijardi evra izvedenoj od strane službenika nižeg ranga Socijete ženeral banke. U Velikoj Britaniji neizvesna je realizacija projekta izgradnje vetroelektrana na jednom delu Zapadnih ostrva. U SAD predsednički kandidati svoju pažnju usmeravaju na ekonomska pitanja. Francuski predsednik Sarkozi suočava se sa kritikama zbog svog arogantnog i iritirajućeg ponašanja.

 

Gubitak od 5 miliona evra – ko je kriv?

Današnji Gardijan na naslovnoj strani nastavlja priču o brilijantnom mladom berzanskom špekulantu koji je iz svoje kancelarije ispleo složenu mrežu lažnih transakcija i koštao drugu po veličini banku u Francuskoj skoro 5 milijardi evra, što je izgleda najveća pronevera koju je ikad izveo pojedinac.

 

danasnje 

Tridesetogodišnji Žerom Kervijel, već nazvan "genijalnim prevarantom“, napravio je pet puta veću štetu od prethodno najozloglašenijeg berzanskog špekulanta, Nika Lisona koji je doveo do kolapsa britanske najstarije banke Berings.

 

Otkriće pronevere bez presedana zadalo je dodatan udarac finansijskom sistemu, još uzdrmanom usled krize hipotekarnih kredita od prošlog leta. Zaprepašćujuće je kako je broker nižeg ranga, opisan i kao "brilijantno inteligentan“ i kao "sklon fantazijama“, napravio fiktivne račune i prouzrokovao haos.

 

Socijete ženeral tvrdi da će preživeti ovu oluju i ipak ostvariti 800 miliona evra profita u 2007. godini. Ipak, vesti o proneveri nisu mogle doći u gore vreme, s obzirom da su investitori postali vrlo oprezni i pitanje je kako zadobiti nazad njihovo poverenje.

 

Žerom Kervijel je počeo da radi u ovoj banci 2000. godine, i bio je izuzetno vešt sa tehnikom. Na svom prvom radnom mestu radio je na razvoju kompjuterskog sistema koji kontroliše pozicije koje brokeri u banci mogu uzeti na berzama širom sveta. Da bi se ograničio rizik, svaki broker ima limitiran iznos novca sa kojim raspolaže. Ovaj sistem koji je razvio Socijete ženeral je smatran remek-delom tehnike, najboljim u branši, prenosi Gardijan.

 

Problem je bio u tome što je Kervijel znao kako da manipuliše sistemom. Premešten je na mesto brokera 2005. godine. Kervijel je bio špekulant nižeg ranga - suština njegovog posla je bila u tome da smanji rizik po banku ulažući na pozicije suprotne od onih koje su drugi brokeri banke već uzeli. Njegova plata nije bila astronomska, kao što plate brokera mogu biti, već negde oko 100.000 evra. Transakcije koje je on obavljao trebale su da budu ograničene na nekoliko desetina miliona evra.

 

Izgleda da je krajem prošle godine Kervijel uklonio sva ograničenja na svoje transakcije i stvorio nekoliko fiktivnih računa. Tokom decembra, njegova očekivanja su bila de će berze padati i na tržištu derivata se ponašao u skladu sa time - na kraju meseca bio je na pozitivnoj nuli. U januaru je promenio mišljenje, pa je kupovao fjučerse očekujući da će tržište rasti. Desilo se upravo suprotno i on je uhvaćen na delu.

 

Očigledno je da je delao sam i da nije imao nikakve lične koristi iz ovakvih transakcija. Socijete ženeral banka tvrdi da je zbunjena "iracionalnošću“ njegovog motiva. Neki smatraju da je pokušavao da dokaže da je sistem ranjiv, drugi tvrde da je želeo da spektakularnim rezultatima obezbedi sebi bonus.

 

Kervijel je izgleda verovao da je otkrio novi sofisticirani način trgovine hartijama od vrednosti koji bi doneo ogroman profit banci. Trgovao je fjučersima na tri velike berze - francuskom CAC 40 indeksu, nemačkom Daks indeksu i na EuroStox 50. Njegovi gubici su postali vidljivi sa drastičnim padom berzi širom sveta početkom nedelje.

 

Izvršni direktor Socijete ženeral grupe Danijel Buton izjavio je da je prevara bila "vrlo prosta po tehnici, ali ekstremno sofisticirana po načinu prikrivanja. Ovo je izolovan i specijalan slučaj“. Ostaje pitanje zbog kojih razloga banka nije otkrila problem ranije.

 

Izjavu je dao i već pominjani Nik Lison, čovek koji je sam upropastio jednu od najstarijih banaka na svetu. On je rekao da je obim ove prevare šokantan i da je to dokaz da finansijske institucije nisu naučile lekciju.

 

Sosijete ženeral banka je saopštila da je u protekla tri dana izvršena dokapitalizacija od oko 5,5 milijardi evra. Dve velike međunarodne banke, J.P. Morgan i Morgan Stenli, bile su garant ove operacije, što govori o snazi i značaju Sosijete ženeral grupe, navedeno je u saopštenju, uz napomenu da su na taj način otklonjene posledice pronevere i obezbeđeni uslovi za nastavak prosperitetnog razvoja cele Grupe.

 

Vetrenjače pod znakom pitanja

Britanski dnevni list Indipendent na današnjoj naslovnoj strani izveštava o neizvesnosti realizacije projekta najveće vetroelektrane u Britaniji.

 

indep 

 

Odluka da li da se nastavi sa izgradnjom 181 vetrenjače na ostrvu Luis (ovo u stvari i nije ostrvo, već samo jedan deo najvećeg od Zapadnih ostrva, koji se na engleskom zove "island of Lewis“) je blizu. Postoje glasine da su škotski ministri već odbili projekat zbog zaštite životne sredine.

Odluka će imati posledice na razvoj obnovljivih izvora energije u Velikoj Britaniji. Upravo se na ovim izvorima insistira u najnovijem planu koji je ove nedelje predstavila Evropska komisija, a čiji je cilj smanjenje emisije štetnih gasova. Plan predviđa da do 2020. godine 20% električne energije bude proizvedeno iz obnovljivih izvora. Ako odluka bude negativna, to će biti jasan signal svima koji budu nameravali da se pridržavaju preporuke EU - vetroelektrane moraju biti izgrađene na odgovarajućem mestu.

 

Prema planu Evropske komisije, Velika Britanija će morati da drastično poveća udeo obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji električne energije, tačnije osam puta više od sadašnjeg nivoa. Očekuje se da najveći deo ovog udela popuni eolska energija, takozvane vetroturbine. Kopnenih vetroturbina u Velikoj Britaniji trenutno ima oko 2.000, očekuje se izgradnja 3.000 novih. Turbina izgrađenih izvan kopna, duž morske obale, trenutno ima samo 150, a u planu je izgradnja 7.500, prenosi Indipendent.

 

Podaci iz Evropske studije o obnovljivoj energiji pokazuju da vetar može postati jedan od najjeftinijih obnovljivih izvora energije. Procenjuje da će do 2020. kapitalni troškovi izgradnje vetroelektrane biti 50-75% od današnjeg nivoa.

 

Ipak, glasovi protiv vetroelektrana na Luisu su sve glasniji. Glavni razlog je opasnost po životinjski svet, kao i narušavanje lepote kraja. Luis je specijalno zaštićeno područje, stanište mnogih retkih ptičijih vrsta, proglašeno takvim od same Evropske unije. Zaštita može biti ignorisana samo u slučaju "nacionalnog interesa od posebnog značaja“ ili ako ne postoji alternativa. Zbog toga je i projekat vredan 500 miliona funti pod znakom pitanja.

 

U slučaju da škotska vlada odbije predlog zbog zaštite okoline, neizvesni su i drugi projekti vetroturbina planirani u predelima koji su u nekom stepenu zaštićeni. Ipak, čuju se i suprotni glasovi, koji tvrde da bi obustavljanje projekta izgradnje vetrenjača značila i propuštenu šansu za ekonomski oporavak ovog dela Britanije. Procene su da bi palo u vodu otvaranje 600 novih radnih mesta i 10 miliona funti godišnje prihoda za lokalnu zajednicu.

 

Manje je više

Njujork tajms u današnjem broju izveštava o planu senatora Džona MekKejna, učesnika u trci za republikanskog kandidata za predsednika, za ekonomski oporavak zemlje. Plan je jednostavan - smanjiti i državnu potrošnju (a time i državni deficit) i poreze.

 

njujork 

 

U intervjuu za Njujork tajms MekKejn je izneo svoj ekonomski pristup, zasnovan na iskustvu koje je stekao radeći na ekonomskim poslovima u Kongresu. Njegova verzija konzervativizma je drugačija. Dok je osnova njegovog pristupa trajnjo smanjenje poreza, kao najbolji način podsticanja ekonomskog rasta, MekKejn se zalaže i za odlučniju borbu protiv globalnog zagrevanja i smanjenje rasta troškova medicinske zaštite. Neobično za Republikanca, prenosi Njujork tajms.

 

Sa rastom straha od recesije, svi kandidatri se u poslednjih par nedelja fokusiraju na ekonomiju. Ovo predstavlja izazov za MekKejna, koji je već podelio biračko telo republikanaca svojim stavovima o imigraciji, globalnom zagrevanju i finansiranju izborne kampanje.

 

MekKejn je u nekoliko navrata pravio šale na svoj račun zbog svog nedovoljnog poznavanja ekonomije. Međutim, nedavno je prestao da omalovažava samog sebe i dao nekoliko predloga za poboljšanje ekonomske situacije u SAD. Takođe je ukazao na anketu sprovedenu među ekonomistima od strane Vol strit žurnala, u kojem je upravo on bio favorit većine njih u trci za predsednika.

 

MekKejn je izjavio da je njegov uzor bivši američki predsednik Teodor Ruzvelt. Istakao je da veruje u slobodno preduzetništvo i kapitalizam, ali i da ekonomija zavisi od državnih institucija koje "moraju da obavljaju svoj posao dobro“, prenosi Njujork tajms.

 

Zašto Sarkozi iritira planetu?

Francuski dnevni list Liberasion na današnjoj naslovnoj strani piše o Sarkozijevoj poseti Indiji, ali i o njegovom iritirajućem ponašanju.

liber 

On intrigira državnike širom sveta, ali ih sve više i više iritira. Na početku svog mandata, Sarkozi je u stranoj štampi nazivan "reformatorom“, modernim čovekom. Posle epizode "Sesili, razvod“ oči celog sveta su bile uprte na njegov privatni život i vezu sa bivšom manekenkom i pevačicom Karlom Bruni. Izgledalo je kao da je predsednik izdao snove naroda. Iznenađujuća je bila i otvorenost sa kojom je Sarkozi nastupio po pitanju svog turbulentnog privatnog života.

Sarkozi je uspeo da za nekoliko meseci izgubi pozitivno mišljenje koje su o njemu imali u inostranstvu. Njegova energija, želja za reformama i cela izborna kampanja imali su pozitivan odjek u svetu. Njegova knjiga prevedena je na nekoliko svetskih jezika, prenosi Liberasion. Kompulsivni putnik koji, međutim, ne voli da bude izvan Francuske duže od 48 sati, predsednik "nove“ Francuske, dobio je na desetine poziva za posetu širom sveta.

 

Do sad je sigurno deset puta obišao svet avionom. Ipak, njegove posete Kini, Africi i SAD nisu prošle bez negativnih odjeka u javnosti ovih zemalja usled netaktičnih izjava francuskog predsednika. U Evropi je uspeo da iznervira Angelu Merkel, Gordona Brauna i čitav niz državnika iz manjih zemalja. Opšti utisak o Sarkoziju je da je arogantan, prenosi Liberasion.

 

U svetlu ovakvih utisaka prolazi i Sarkozijeva poseta Indiji, koja je počela juče. Vlada Indije je dugo bila uskraćena za informaciju da li će u Sarkozijevoj pratnji biti i njegova devojka Karla Bruni. Eventualni dolazak Brunijeve u Sarkozijevoj pratnji tokom državne posete Nju Delhiju, 25. i 26. januara, danima je bila glavna tema u indijskoj štampi. Ambasada Francuske u Nju Delhiju odbijala je svaki komentar o toj temi i o članovima delegacije francuskog predsednika. Tako je indijska služba zadužena za protokol danima pravila alternativne scenarije u zavisnosti od toga da li će Karla Bruni biti u sastavu delegacije ili ne.

 

Dilemu je rešila sama Karla, izjavivši da neće pratiti francuskog predsednika pošto još nije udata za njega. Indijski protokol je mogao da odahne, ali ostao je utisak da je nastala situacija trebala biti razrešena mnogo ranije. Ipak, izgleda da i sama poseta neće proći bez problema.

 

Sarkozi, koji je pozvan na proslavu velikog indijskog nacionalnog praznika, Dana Republike, iznenadio je domaćine ekstremnom brzinom svoje posete, prenosi Liberation. Indijski zvaničnici su izjavili da će poseta francuskog predsednika uključiti i put do Tadž Mahala, jednog od najpoznatijih spomenika podignutog u ime ljubavi na svetu, ali su iz francuske delegaciji ostali nemi i nisu se izjasnili da li Sarkozi planira ovu posetu. U svakom slučaju, Tadž Mahal će biti zatvoren za javnost na oko dva sata danas, pošto se i dalje očekuje da se francuski predsednik pojavi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...