Vučić i Tači glavne pristalice razgraničenja

Danijela Ćirović

(ponedeljak, 13. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Moskva, 12.08.2018 - sastanak ministara odbrane Srbije i Ruske Federacije, Aleksandra Vulina i Sergeja Šojgua na vojnom poligonu Alabino nadomak Moskve po završetku Međunarodnih vojnih igara

Analitičar Škeljzen Malići kaže da su predsednici Srbije i Kosova glavni zagovornici razgraničenja. Islamabad i Beograd obeležavaju 70 godina saradnje. U Baljevcu na Ibru nađeno je 11 tona retke rude. Bomba je podmetnuta u Zemunu zbog droge. Stefan Mladenović je prva truba Guče.

vatromet-cirih-

Ženeva, 12.08.2018 - vatromet iznad Ženevskog jezera

Vučić i Tači za razgraničenje

Analitičar Škeljzen Malići u intervjuu za Danas govori o dogovorima predsednika Srbije i Kosova i dijalogu Beograda i Prištine. „Verovatno će najveći problem izbiti u Bosni, gde će Republika Srpska iskoristiti presedan da se razgraniči ili čak proglasi, poput Krima, pripajanje Srbiji“, smatra on. Naslov teksta je „Vučić i Tači glavne pristalice razgraničenja“.

slon-dan-indija

Gauhati, 12.08.2018 - u Zoološkom vrtu u indijskom gradu Guvahatiju obeležen je svetski dan slonova

Decenije saradnje sa Pakistanom

Islamabad i Beograd sutra obeležavaju 70 godina diplomatskih odnosa, uz trud da obnove tešnje veze koje su ih spajale u doba SFRJ. Tada je jedan od glavnih zagovornika uključivanja Pakistana u Nesvrstane bio upravo Tito, piše Politika. Onda se Jugoslavija raspala, kao i politika nesvrstanosti. Pakistansko priznanje Kosova nije pomoglo ponovnom zbližavanju dveju zemalja, ali, kao ni svojevremeno jugoslovensko priznanje Bangladeša i razlike u gledištima o Kašmiru, nije ni unazadilo odnose. „Mada je u decembru 2012, nakon pomnog razmatranja, priznao jednostranu deklaraciju nezavisnosti Kosova, Pakistan nije reagovao implusivno u vreme te deklaracije u februaru 2008. Pakistan podržava napore Srbije da se pitanje Kosova reši prijateljski kroz pregovore koji su u toku, kao i korake koje preduzimaju predsednik Aleksandar Vučić i njegov tim“, kaže ambasador Pakistana u Beogradu Sajed Adil Gilani.

kaspijska-petorka-putin-s.jpg

Aktau, 12.08.2018 - predsednik Rusije Vladimir Putin na  samitu "Kaspijske petorke" (5th Caspian summit): Vladimir Putin, Nursultan Nazarbayev, Gurbanguly Berdimuhamedow, Ilham Aliyev, Hassan Rouhani

Retka ruda kod Baljevca

Novosti pišu o ležištu bora kod Baljevca na Ibru u tekstu pod naslovom „11 miliona tona retke rude u srcu Srbije“. Nalazište je među najvećima u svetu i vredno je milijarde. Rudnik bi mogao da bude u funkciji 21 godinu, navodi list.

vulin-minsk-s

Minsk, 12.08.2018 - sastanak ministara odbrane Srbije i Belorusije, Aleksandra Vulina i Andreja Aleksejeviča Ravkova u Minsku

Kazna za Južne vesti presedan

Osnivač i direktor Južnih vesti Vitomir Ognjanović smatra da kažnjavanje tog portala na osnovu uredbe koja se odnosi isključivo na javni sektor, predstavlja opasan presedan koji bi mogao da slomi sve male medije koji rade u javnom interesu. Iako ni posle intenzivne šestomesečne kontrole nisu u poslovanju Južnih vesti pronašli ni jedan jedini prekršaj, pozivajući se na uredbu koja se odnosi isključivo na javni sektor, poreski inspektori su utvrdili da Južne vesti navodno duguju milionski iznos, prenosi Danas.

rus-petrohrad-surf

Sankt Peterburg, 12.08.2018 - festival "SUP (Stand Up Paddle)-Surfing" na reci Fontanka u Sankt Peterburgu

Ako su Srbi manjina, i Crnogorci su

U Crnoj Gori nema većine – ako su Srbi manjina, onda su i Crnogorci manjina, kaže za Politiku predsednica Matice srpske u Crnoj Gori Jelica Stojanović i potkrepljuje ovaj stav podacima prema kojima se, prema poslednjem popisu, čak 45 odsto građana izjasnilo da govore srpskim jezikom. Onih koji su rekli da je njihov jezik crnogorski – 10 odsto manje. Dakle, ubedljiva većina u Crnoj Gori su oni koji govore srpskim jezikom. I prema popisu u ovoj državi nijedno nacionalno opredeljenje ne prelazi onaj broj koji garantuje da je to većina i konstitutivni narod, odnosno nema više od 50 odsto ljudi koji su se izjasnili kao Crnogorci.

Mladenović prva truba Guče

Stefan Mladenović (27) iz Vranja jeste prva truba 58. Dragačevskog sabora trubača i treći u nizu – deca, sin, unuk – iz ove kuće u zavičaju Borisava Stankovića, koji odavde nosi prvačko zvanje na jug Srbije. Imao je od koga da nasledi pobednički dar a i jedna pesma kaže „Ko je noći proveo u Guči, mogao je svašta da nauči“, piše Politika. Stefan je, u finalu 58. Sabora, gde je sviralo 20 orkestara, odlukom stručnog žirija proglašen za najboljeg trubača što znači da iver ne pada daleko od klade. Ovo je pre tri godine na Saboru u Guči prorekao pobednikov otac.

Milijarde na crnom tržištu umetnina

Kada je 1911. Vinčenco Peruđa u muzeju Luvr ukrao Da Vinčijevu „Mona Lizu“ sakrio se sa njom u ormar za metle. Uhapšen je dve godine kasnije, a slika je vraćena na svoje mesto. Nažalost, piše Politika, veliki broj neprocenjivih umetničkih dela svake godine završi kao plen kriminalaca, a neka od njih nikada ne budu nađena. Zato je crno tržište umetnina na trećem mestu po profitabilnosti, odmah iza šverca droge i oružja, pokazuju podaci Interpola. Prema nekim procenama na ovaj način godišnje se obrne između jedne i čak pet milijardi evra.

Podmetnuta bomba zbog droge

U istrazi podmetanja eksplozivne naprave ispod sedišta „audija“ Strahinje Stojanovića (28) u zemunskom naselju Nova Galenika došlo se do operativnih saznanja da je na meti bombaša bio zbog svojih nelegalnih poslova. Kako Novosti nezvanično saznaju, postojale su indicije da je pokušavao nekoliko puta „da ukloni konkurenciju“, ali da su oni u noći između petka i subote bili brži. Izvori lista iz istrage navode da Stojanović nije žrtva sukoba dva klana (Bojović i Šaranović), već da on „vuče repove“ zbog kojih su nekada ubijeni i njemu bliski ljudi. Reč je o poslovima sa one strane zakona i borbe za prevlast na crnom tržištu narkotika. Stojanović je, inače, u pauzama između robija boravio u Marbelji odakle, najverovatnije, i potiče poznanstvo sa misicom i modelom Olac Bilbao Gonzales (20), koja je teško povređena u eksploziji.

Blic piše da je u ratu klanova sve više nevinih žrtava. „Španska misica odrasla je uz srpsku mafiju“, navodi list, objavljujujući da Olac živi u Marbelji, lučkom gradu koji je pod kontrolom srpskog podzemlja.

Ubio ženu pred ćerkom

Sakib C. (58) ubio je s više uboda nožem u grudi svoju suprugu Mikaelu C. u porodičnom domu u romskom naselju Kolonija u Smederevskoj Palanci. Ubica se sam prijavio policiji nakon zločina, pišu Novosti. U vreme ubistva njihov četrnestogodišnji sin je otišao do prodavnice, u koju ga je navodno poslao otac. Ćerka, koja ima 18 godina, i udata je i trudna, bila je u dvorištu, i čula je majčin vrisak. Međutim, kada je ušla u kuću, sve je bilo gotovo. Sukobi u ovoj porodici trajali su duže vreme, ali su i prijavljivani nadležnim organima. Prema izjavama dece supružnika, svađe između Mikaele i Sakiba bile su gotovo svakodnevne. Oni kažu da o tome nisu obaveštvali policiju jer otac nije tukao majku.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...