Vučić: Srbija ne može u EU dok ne reši pitanje Kosova

Anđelka Nikolić

(sreda, 18. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Kunming, 17.07.2018 - festival nacionalnog plesa u Kini (12th National Dance Exhibition)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, posle razgovora sa  predsednikom Francuske Emanuel Makronom,  poručio je da Srbija ne može ući u EU dok ne reši pitanja Kosova i Metohije. „Dobili smo podršku od Makrona za pronalaženje komprimsinog rešenja sa Albancima na Kosovu, da obezebedimo trajni mir za sve ljude koji žive na našim prostorima”, rekao je Vučić. Makron je potvrdio da dolazi u Srbiju do kraja ove godine. Ministarstvo privrede raspisalo je javni poziv za strateškog investitora za Rudarsko-topioničarski basen „Bor“. Država od strateškog partnera traži obavezna ulaganja od 350 miliona dolara. Kompanija „Beograd na vodi“, kako je ugovorom o izgradnji predviđeno, posle ulaganja u renoviranje može bez naknade da upravlja nizom objekata u Savskom amfiteatru. U Srbiji oko 6.000 firmi sa kineskim kapitalom. Izvoz Fijata Krajsler automobili Srbija prvi put ispod pola milijarde evra.

gradonac-pomen-nikolaju

Beograd, : 17.07.2018 - gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić ppriredio je prijema povodom obeležavanja stogodišnjice smrti cara Nikolaja II Romanova: Zoran Radojičić, patrijarh Irinej, Nenad Popović

Nema napretka ka EU bez podrške Francuske

Predsednik Srbije Aleksandar Vučič izjavio je da je sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom postigao visok stepen saglasnosti u ključnim pitanjima a pre svega u tome da se mora sačuvati mir i staiblnost u regionu, da treba zajednički tražiti rešenja i gledati u budućnost, a ne samo u prošlost, prenosi Politika.

Vučić je poručio da Srbija ne može ući u EU dok ne reši pitanja Kosova i Metohije, pravnog sistema i vladavine prava .

„Dobili smo podršku od Makrona za pronalaženje komprimsinog rešenja sa Albancima na Kosovu da obezebedimo trajni mir za sve ljude koji žive na našim prostorima”, rekao je Vučić u zajedničkom obraćanju medijima s Makronom posle razgovora u u četiri oka u Jelisejskoj palati.

Makron je zahvalio  Vučiću na pozivu da dođe u Srbiju 1. novembra, te poručio da želi da ispoštuje taj poziv.

 „Srbija je angažovana u pregovorima o pristupanju EU.... Želimo da budemo ti koji će joj pomoći na tom putu da biste rešili najosetljivija pitanja”, rekao je Makron.

Makron je naveo i da je razgovor počeo međusobnim čestitkama, Vučić je njemu čestitao titulu svetskog prvaka u fudbalu, a francuski predsednik Vučiću titulu Novaka Đokovića u Vimbldonu.

„Pariz neće da Srbi budu poniženi“, javljaju Novosti. „Dvojica zvaničnika razmatrala opcije za trajni dogovor na KiM. Moguć ulazak u EU 2025. ako do tada i Beograd i Brisel završe reforme“, piše u ovom listu, kao i da „Francuski lider stiže 1. decembra“.

„Podrška Makrona za kompromis sa Albancima“, objavljuje Blic.

„Makron obećao: Stižem u Srbiju“, naslov je u Informeru. „Aleksandra Vučića dočekali uz najveće vojne počasati“, dodaje ovaj tabloid.

Srpski telegraf najavljuje „detalje sastanka u Parizu“ pod naslovom „Makron podržao Vučićev plan za Kosovo“.

Kurir javlja o „susretu u Parizu“ pod naslovom „Vučić: Postali smo prvaci sveta u istom danu“ (Verovatno se misli na pobedu Đokovića u Londonu i francuske reprezentacije u Moskvi?).

makron-vucic-pariz-

Paris, 17.07.2018 - konferencija za novinare predsednika Francuske Emanuela Makrona i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Jelisejskoj palati u Parizu

Raspisan tender za RTB „Bor”

Ministarstvo privrede raspisalo je javni poziv za strateškog investitora za Rudarsko-topioničarski basen „Bor“, a tenderom se predviđa obavezna novčana dokapitalizacija kompanije od 350 miliona dolara, objavljuje Politika. 

Kako se navodi u javnom pozivu, ulagač može biti domaća ili strana kompanija koja se bavi eksploatacijom ili proizvodnjom bakra i ostalih plemenitih metala, u poslednjih 10 godina u kontinuitetu. Tenderom se predviđa da kompanija mora da ima poslovni prihod veći od 500 miliona dolara. Krajnji rok za podnošenje prijava je 20. avgust.  Potencijalni investitori moraju da dostave i bankarsku garanciju u iznosu od milion dolara.

gradonac-niss-folklor-

Niš, 17.07.2018 - južnoamerički učesnici 11. Međunarodnog studentskog festivala folklora kod gradonačelnika Niša: Darko Bulatović

Vlast dala „Arapima“  hotel Bristol, poštu...

„Beograd na vodi“ nastavlja da se širi na državnoj imovini, objavljuje Danas pod naslovom:  Vlast dala „Arapima“  hotel Bristol, poštu..

Ugovorom o izgradnji je predviđeno da kompanija „Beograd na vodi“ posle ulaganja u renoviranje može bez naknade da upravlja nizom objekata u Savskom amfiteatru, među kojima je grupa zgrada u četvrti Savamala.List ukazuje i da su srpska i engleska verzija ugovora različite.

Inicijativa Ne davimo Beograd od početka upozorava i reaguje ne samo zbog otimanja imovine i finasijske štete već i zbog ogromnih i nepopravčljivih posledica koje će projekat ostaviti na tkivu grada.

Procene, ali i vešto skrivana dokumentacija, govore da su ulaganja naše strane višestruko veća od ulaganja takozvanog „onvestitora“, dok je potencijalna zarada daleko manja.

U Srbiji oko 6.000 firmi sa kineskim kapitalom

Analizu konsultantske kuće Bisnode, koja je urađena za Danas, list objavljuje pod naslovom: „U našoj zemlji oko 6.000 firmi sa kineskim kapitalom“.

Izvoz Fijata prvi put ispod pola milijarde evra

Kompanija Fijat Krajsler automobili Srbija u prethodnih šest meseci, prema današnjim podacima Ministarstva finansija, izvezla je na evropska i severnoamerička tržišta vozila u vrednosti od 471,4 miliona evra, čime je i dalje, šestu godinu zaredom, najveći domaći izvoznik, ali ne više tako ubedljivo kao ranije, objavljuje Danas.

Iza Fijata je, kao i lane, Hestil Srbija (novi naziv železare iz Smedereva), čiji polugodišnji izvoz teži 403,4 miliona evra, što je za oko 123 miliona evra ili 44 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Za razliku od Hestila, izvoz kragujevačke fabrike automobila nastavlja da pada, te je tako njen aktuelni polugodišnji plasman prvi put manji od pola milijarde evra.

FCA Srbija je najbolji izvozni rezultat imala 2013, kad je na inostranim tržištima ostvarila devizni prihod od 1,53 milijarde evra.

Specifična težina SPS-a

Od 2014. socijalisti nisu bili neophodni za vladajuću većinu, ali su i jučerašnji 28. rođendan dočekali kao njen deo, piše u Politici.

Iako je ujedinjavanjem Saveza komunista Srbije i Socijalističkog saveza radnog naroda Srbije 1990. Srbija prva među jugoslovenskim republikama formalno ukinula komunističku partiju, rađanje Socijalističke partije Srbije opozicija je okarakterisala kao „komunističku zaveru”. Spajanje SKS i SSRN pod novim, SPS krovom bilo je, kako se tvrdilo u stranoj štampi tog vremena, samo vešt politički manevar Slobodana Miloševića uoči višestranačkih izbora koji su održani u decembru 1990, odnosno šest meseci posle formiranja SPS-a.

Na prvom kongresu partije 16. i 17. jula 1990. učesnici su poručivali da „ljudi u Srbiji misle da nema sreće od zatvaranja u sebe i cepanja Jugoslavije” jer „zatvaranjem male države i mali narodi postaju još manji”. Upozoravalo se i da je „separatistički pokret na Kosovu stalna pretnja stabilnosti, ne samo Srbiji i Jugoslaviji već i ovom delu Evrope” i da će „narednih meseci biti donošene sudbinske odluke i za Srbiju i za Jugoslaviju”.

Novac od presude dr Lens uplatio malim pacijentima

Srpski hirurg svetskog renomea Bojan Marko Lens sav novac koji je dobio u sporu protiv švajcarske avio-kompanije „Svis internešenal erlajns” - zbog diskriminatorskog postupanja i neosnovane zabrane leta avionima ovog prevoznika - uplatio je juče na račun Zavoda za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju, saznaje eksluzivno Politika.

Dr Ljiljana Avramović, direktorka ovog zavoda, u kome se godišnje leči oko 44.000 dece sa različitim vrstama razvojnih i govornih poremećaja, ne krije zadovoljstvo zbog činjenice što je ovaj hirurg odlučio da sav novac koji je dobio na ime naknade zbog duševnih bolova, povrede prava ličnosti, časti i ugleda, uplati njihovim malim pacijentima.

Krečili kasarnu, otkrili crkvu

Kada su pre godinu i po dana dobili prostoriju za rad u sklopu požarevačkog garnizona, predstavnici Vojnog sindikata Srbije odlučili su da renoviraju unutrašnjost, ni ne sluteći da će ih taj poduhvat odvesti u daleku prošlost. Ispod starog maltera koji su majstori ljuštili, počele su da se naziru freske. Malo je reći da su svi bili u čudu pri pomisli da je baš na tom mestu nekada bila svetinja, piše u Politici.

„Bio je to šok za sve nas, a onda smo krenuli da prikupljamo informacije i saznali da je tu bila crkva posvećena Svetom Kozmi i Damjanu“, priča za list Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata Srbije.

Omerović podneo ostavku na mesto poslanika

Funkcioner SPDS Meho Omerović,  nakon afere s krađom na aerodromu,  podneo je ostavku na mesto narodnog poslanika u Skupštini Srbije, objavljuje Politika.

Ostavku Omerovića, prema proceduri, potvrđuje Administrativni odbor Skupštine, a zatim je i konstatuju poslanici na sednici parlamenta.

Islamski teroristi u Sarajevu?

Informer citira Milorada Dodika predsednika Republike Srpske: „Sarajevo ima sedam baza ISIS“.

O čemu su pričali Putin i Tramp?

„Ruski predsednik se na samitu u Helsinkiju kod američkog kolege posebno založio za Srbe u Republici Srpskoj“ objavljuje tabloid Alo pod naslovom „Putin Trampu: Ne dirajte Srpsku i Dodika!“

„Stečajna mafija” košta državu najmanje 300 miliona dinara

Sudski proces protiv 48 osoba kojima je optužnicom Tužilaštva za organizovani kriminal pripisivano da su kroz stečajne postupke oštetili neke od najvećih srpskih preduzeća, u javnosti poznatiji kao suđenje članovima „stečajne mafije”, našu zemlju do sada je koštao blizu 300 miliona dinara, objavljuje Politika.

Ovaj iznos biće daleko veći s obzirom na to da četvoro okrivljenih koji su prošle nedelje pravosnažno oslobođeni odgovornosti, kao i okrivljeni u odnosu na koje je potvrđena prvostepena oslobađajuća presuda, ali i njihovi branioci, još nisu podneli sudu zahtev za naknadu troškova postupka. Novac koji treba da pripadne okrivljenima i njihovim braniocima biće isplaćen iz sudskog budžeta, koji je „deo” budžeta Republike Srbije.

Vučić: Napredak u istrazi ubistva Olivera Ivanovića

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su srpski istražni organi napredovali poslednjih nedelja u istrazi ubistva lidera Građanske inicijative SDP Olivera Ivanovića i da je uveren da će biti učinjeno sve da taj slučaj bude rešen, ali da u ovom trenutku još nema lica koje bi bilo osumnjičeno za taj zločin, prenosi Politika.

U izjavi novinarima nakon susreta sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom, Vučić je rekao da, nažalost, Beograd nema efektivnu vlast na Kosovu i da Srbija nije mogla da sprovede uviđaj niti je imala pravo da vodi istragu, već su to učinile prištinske vlasti.

Kakvo slavlje?

„I on ima srpske gene“, piše u Informeru pod naslovom „Modriću ustaše pobile familiju a sad slavi sa Tompsonom?!“ Reč je o poznatom fudbaleru hrvatske reprezentacije Luki Modriću koji je po povratku sa svetskog prvenstva slavio rezultate svoga tima sa pevačem Markom Perkovićem Tomsonom, koji je stekao popularnost kod hrvatske publike antisrpskim šovinističkim pesmama i izjavama.

„Na spisku žrtava u Jasenovcu su i članovi porodice fudbalera sa majčine strane: Anica, Božo i Simica Dopuđ iz Kruševa kod Obrovca“, navodi Informer.

Fudbalski selektor u šovinističkom haosu?

„Obrukao nas! Krstajiću otkaz zbog Tompsona: da li će selektor preživeti buru zbog slike rakitića i ustaše?“ objavljuje Kurir. „Potez Mladena Krstajića kojim je javno dao do znanja šta misli o fotografiji na kojoj su hrvatski fudbaler Ivan Rakitić i kontroverzni pevač Marko Perković Tompson podigao je ogromnu buru Srbiji! Toliku da u delu FSS vlada mišljenje da treba da bude smenjen!” piše u Kuriru.

“Ako ga budu smenjivali, glavni razlog neće biti loši rezultati na SP u Rusiji već to što je lajkovao sliku na kojoj je Rakitić zagrljen sa ozloglašenim pevačem fašistom”, objavljuje ovaj tabloid.

Ko će koga da hapsi?

„Tajkun koji je ubio Jelenu sad smešta celoj porodici, hoće da hapse i Zorana, i Miloša, i mene, i ženu, poverio se Vladimir advokatima“, objavljuje Informer. Reč je o Vladimiru Marjanoviću čija je snaha Jelena ubijena pre dve godine pod još nerazjašnjenim okolnostima o kojima tabloidi neprestanu objavljuju sve fantastičnija nagađanja.

Blic objavljuje kako „otkriva iz optužnice“, pod naslovom „Nestala Zoranova kožna jakna pre dolaska policije“.

U Srpskom telegrafu najavljuju „ispovest ključnog svedoka“ pod naslovom „Jelena najavila frizerki: Ubiće me Zoran. Pevačica se poverila drugarici Zorici Gemović da je Marjanovići maltretiraju i predosetila smrt“.

U Kuriru piše kako „policija češlja veze Zorana i političara“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...