DIPLOMATSKA OFANZIVA BEOGRADA NA IST RIVERU

Politika, Tanjug

Boris Tadić će danas govoriti na samitu o klimatskim promenama, a u četvrtak na plenumu Generalne skupštine gde će izneti da Srbija brani svoj teritorijalni integritet i suverenitet. Buduće uređenje Pokrajine mora biti rešeno u skladu sa međunarodnim pravom i isključivo u Savetu bezbednosti UN, izjavio je juče Tanjugu premijer Srbije Vojislav Koštunica

Predsednik Srbije Boris Tadić, kasno sinoć, doputovao je u Njujork i od sutra je u diplomatskoj ofanzivi na Ist riveru, na čijoj se obali, u palati Ujedinjenih nacija, okupljaju lideri i drugi visoki funkcioneri njenih više od 190 članica. Nagoveštaj diplomatske ofanzive dolazi iz delegacije Srbije, čija će glavna aktivnost biti posvećena rešavanju kosmetskog pitanja, a iz koje se naglašava i da je „ovo još jedna prilika da Srbija opet iskaže svoju privrženost principima UN i značaju Povelje Svetske organizacije”. U govoru na 62. zasedanju Generalne skupštine, Tadić će, kako se takođe doznaje, reći da „Srbija brani svoj teritorijalni integritet i suverenitet, mirnim i pravnim sredstvima, iskreno se zalažući da se za Kosmet pronađe kompromisno rešenje, koje će stabilizovati region i biti doprinos pomirenju naroda na Balkanu”. Prilikom predviđenih susreta s  više od 20 predstavnika članica UN, među kojima i jednog broja onih koje su u Savetu bezbednosti, kao i pojedinih međunarodnih organizacija, on će, dodaje se, ponovo objasniti poziciju naše zemlje u traženju prihvatljivog rešenja za južnu srpsku pokrajinu i istaći da je Srbija miroljubiva, demokratska zemlja, čiji su ciljevi – ubrzani ekonomski napredak i članstvo u Evropskoj uniji. Niz sastanaka imaće i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.

Prema najavljenom rasporedu, predsednik Tadić će sutra govoriti na samitu o klimatskim promenama, a u četvrtak na plenumu Generalne skupštine kome će izneti i pomenute stavove Beograda o Kosmetu. O srpskoj pokrajini pod međunarodnom upravom razgovaraće se i na drugim skupovima. Kontakt grupa će se, kako se predočava, sastati takođe u četvrtak, a dan potom počinju direktni pregovori između Beograda i  Prištine u kojima će učestvovati i premijer Srbije Vojislav Koštunica, čiji se dolazak u Njujork očekuje u sredu uveče.

Proces određivanja statusa Kosmeta ulazi u fazu koja je, ocenjuju posmatrači, još delikatnija od prethodne, kada je lansiran „plan Martija Ahtisarija za međunarodno nadziranu nezavisnost Kosova”, koji su Srbija i Rusija odbacile kao pristrasan i neprihvatljiv sa stanovišta međunarodnog prava.

Razlike među silama, koje raspolažu pravom veta u Savetu bezbednosti, izgledaju velike kao one, već poznate, između neposrednih aktera. Moskva istrajava u zahtevu da se nađe rešenje koje će biti prihvatljivo i za Beograd i za Prištinu, dok Vašington pokazuje sklonost da se, ukoliko dogovora ne bude, primeni „Ahtisarijev plan”. Ujedno se izveštava da saglasnosti nema ni među članicama Evropske unije, koja bi, kako se čuje s raznih strana, da se iskaže kao „glavni faktor međunarodnog angažmana i posredovanja”…

Dugo se u Vašingtonu smatralo da je „Kosovo najlakše rešiv međunarodni problem”, da bi se ispostavilo da je to bila olaka procena. Od vrhunskog skupa državnika sveta, koji počinje prekosutra, sada se i odavde više očekuje „konkretan doprinos” – rešavanju kriza u Iraku, između Izraelaca i Palestinaca, u Avganistanu, pa u sudanskoj pokrajini Darfur, kao i povodom nuklearizacije Irana, oko koje zajednički počinju da dejstvuju, donedavno grdno zavađeni, atlantski saveznici kao što su SAD i Francuska.

Utisak je da se međunarodna zajednica nalazi u dugoročnom prestrojavanju dok se umnožavaju izazovi od kojih neki traže hitna rešenja. Određivanje prioriteta i ukupnog redosleda poteza je, čini se, sve složenije i podložno delikatnim preispitivanjima novog globalnog  rasporeda snaga, uticaja i poverenja.

Sadašnjim 62. godišnjim zasedanjem Generalne skupštine predsedava makedonski diplomata i internacionalni biznismen Srđan Kerim. Među prioritete u svom mandatu uvrstio je i reformisanje Svetske organizacije, za šta su članice znatno usklađenije na rečima nego na delima.

M. Pantelić                                                                                            
[objavljeno: 24.09.2007.]

KOŠTUNICA: PRELOMNI TENUTAK

Direktni razgovori 28. septembra u Njujorku mogu predstavljati prelomni trenutak za donošenje odluke međunarodne zajednice da buduće uređenje Pokrajine mora biti rešeno u skladu sa međunarodnim pravom i isključivo u Savetu bezbednosti UN, izjavio je juče Tanjugu premijer Srbije Vojislav Koštunica. „Srbija će u ovim najvažnijim razgovorima do sada biti zastupljena na najvišem državnom nivou i zajedno sa predsednikom Republike zastupaćemo jedinstvenu politiku koja je utemeljena na neoborivim argumentima”, kazao je Koštunica.
Premijer je dodao da „Srbija ne može biti podvrgnuta nasilnom rasparčavanju i da za Srbiju, kao i za svaku drugu državu, mora da važi Povelja UN”. „U Njujorku ćemo sve uraditi za odbranu Srbije i odbranu Kosova, znajući da svaki naš građanin i ceo srpski narod jedinstveno stoje u odbrani naše zemlje”, naglasio je Koštunica.

Predstojeći direktni razgovori Beograda i Prištine su prvi u novoj fazi pregovaračkog procesa o statusu Kosova, a biće održani na marginama zasedanja Generalne skupštine UN. Tom skupu prethodila su tri konsultativna sastanka međunarodne posredničke „trojke” sa delegacijom Državnog pregovaračkog tima Srbije i pregovaračkim timom kosovskih Albanaca.

Tanjug


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...