BRITANCI NA CRVENOM TRGU

Milan Djukić

(pregled naslovnih strana u stranoj štampi)

Senatoru Edvardu Kenediju dijagnostifikovan je maligni tumor mozga. Britanski parlament odbacio sve amandmane na zakone koji uređuju pitanje abortusa. U Moskvi se večeras igra finale Lige šampiona u fudbalu - ruska prestonica okupirana Britancima. Obama se približio cilju, nominaciji za predsedničkog kandidata Demokratske stranke.

Senator Kenedi boluje od malignog tumora

Demokratski senator Edvard Kenedi, liberalna ikona koji je više od četiri decenije u Kongresu bio predvodnik pokušaja da se izmeni socijalna sfera u SAD, ima maligni tumor mozga, izjavili su juče lekari Masačusetske opšte bolnice u Bostonu.

Kako na prvoj strani piše današnji Washington Post, biopsijom je utvrđen maligni gliom koji je izazvao moždani udar zbog kojeg je senator Kenedi u nedelju primljen na bolničko lečenje. Gliom je najčešći tip tumora mozga. U SAD se godišnje regustruje 20.000 pacijenata sa tumorom mozga, od kojih više od polovine boluje od glioma. Prognoze za izlečenje pacijenata su loše, podaci su koje je izneo Nacionalni institut za zaštitu zdravlja.

Vest o utvrđenoj dijagnozi brzo se priširili po Kapitolu, dok su senatori iz redova Republikanske i Demokratske partije bili na svojim redovnim nedeljnim radnim ručkovima. Neki senatori kasnije nisu skrivali suze zbog čoveka koji je skoro pola veka bio u centru nekih od najvažnijih zakonodavnih aktivnosti u SAD. Senatori su se pripremali za oštre političke borbe koje bi tokom ove nedelje trebalo da vode oko finansiranja rata u Iraku, domaće javne potrošnje i povlastica za obrazovanje ratnih veterana - u kojima bi senator Kenedi imao ključnu ulogu.

"On je jak i ima snažno srce. Uvereno smo da će se vratiti", izjavio je senator Kristofer Dod, najbliži Kenedijev prijatelj u Senatu, pre nego što je ostao bez glasa a suze mu preplavile lice. Senator Robert Bird, trenutno najstariji senator (ima 90 godina) i senator s najdužim stažom u istoriji, plakao je na podu Senata. "Ted, Ted, volim te i nedostaješ mi", grcao je senator Bird.


Objavljivanje dijagnoze je bio veliki zaokret u odnosu na raspoloženje posle događanja tokom vikenda. Prvi izveštaji, objavljeni u nedelju, ukazivali su na to da je Kenedi možda doživeo klasičan moždani udar, ali su se istovremeno pojavile i optimističnije vesti da se senator Kenedi u bolnici šali sa svojom porodicom, večera plodove more i gleda utakmicu Boston Red Soksa.

Kenedijevi lekari su juče saopštili da "više nema napade, da je u dobrom opštem stanju, na nogama i da šeta po bolnici". Dalji tok lečenja biće određen tek nakon dodatnih testiranja i analiza.

Predsednik Buš, koji je sarađivao s Kenedijem na obrazovnom programu Da nijedno dete ne bude izostavljeno, ali se razišao s njim po pitanjima rata u Iraku i vođenju borbe protiv terorizma, rekao je: "Ted Kenedi je čovek izuzetne hrabrosti, snage i duha. Naše misli će u ovom teškom periodu biti sa senatorom Kenedijem i njegovom porodicom. Pridružićemo se molitvama Amerikanaca za njegovo potpuno ozdravljenje". Senator Barak Obama, koga je Kenedi slavio kao naslednika politike svoje preminule braće, Džona i Roberta Kenedija, je rekao: "Senator Kenedi je bio borac celog svog života i ne sumnjam da će se svim silama boriti i ovoga puta. Služio je Americi i Amerikancima u nekim od najtežih trenutaka nacije. Sada, kada je on u teškoj situaciji, molim sve Amerikance da ga čuvaju u svojim mislima i molitvama". Senator Džon Mekejn, verovatni kandidat republikanaca na predsedničkim izborima, je izjavio: "Opisao sam Teda Kenedija kao poslednjeg lava u Senatu, i od tog stava ne odstupam jer on i dalje ostaje najefikasniji senator".

Britanski parlament: granica za odobravanje abortusa ostaje 24 nedelje

Britanski zakoni koji regulišu pitanje abortusa preživeli su najozbiljniji izazov za poslednje dve decenije. Sinoć su poslanici Donjeg doma odbacili pokušaje da se smanji gornja granica od 24 nedelje, kao i ostala ograničenja koja su pokušali da u zakonske odredbe uvrste protivnici nasilnog prekida trudnoće, piše Guardian.

Poslednja molba i poziv poglavara katoličke crkve u Engleskoj i Velsu da se spreči obavljanje oko 200.000 abortusa godišnje, koje je uputio dok su aktivisti iz tabora za i protiv abortusa demonstrirali ispred parlamenta, propali su kada je niz amandmana odbačen, jedan po jedan. Najneizvesnije glasanje je bilo za predlog da se granica spusti na 22 nedelje trudnoće - amandman je odbačen sa 304 glasa protiv i 233 za. Prethodno su odbačeni amandmani za smanjivanje granice na 12 (393 glasa protiv, 71 za), 16 i 20 nedelja.


Glasanje je tako označilo neuspeh kampanje koju je podržavao kardinal Kormak Marfi O'Konor. Njen cilj je bio da se debata o zakonu o oplodnji i embriologiji iskoristi za blokiranje ili preokretanje velikih socijalnih i naučnih promena. Dok se se poslanici pripremali da glasaju o abortusu, nekoliko sati nakon što su usvojili veće pravo na veštačku oplodnju za lezbejske parove, kardinal je rekao: "Zemlja u celini postaje svesna da 200.000 abortusa godišnje nije samo tužna činjenica već na neki način i vrlo pogrešna".

Premijer Gordon Braun i većina članova njegovog kabineta glasala je za status kvo po pitanju abortusa. Međutim, tri ministra, pripadnika katoličke crkve - Rut Keli, Pol Marfi i Des Braun - glasali su da se granica prvo smanji na 12 a zatim na 22 nedelje trudnoće.

Daun Primarolo, ministar zdravlja, rekao je poslanicima da ne postoji naučni dokaz koji bi podržao smanjivanje vremenske granice. "Gornju granicu je na 24 nedelje parlament odredio 1990. godine, pošto je nauka u to vreme dokazala da je povećan prag sposobnosti za život fetusa. Granica je uvek bila povezana s potencijalnom sposobnošću da fetus preživi van materice. To je bio slučaj 1967. godine, 1990. godine i svakako važi i danas".

Crveni trg okupiran Britancima

Bilo je to zatišje pred buru u Moskvi, dok se ruska prestonica nervozno pripremala za večerašnje finale Lige šampiona u fudbalu, ističe Independent. Navijači Mančester Junajteda i Čelsija počeli su da pristižu juče popodne, a očekuje se da će tri četvrtine od očekivanih 42.000 britanskih navijača stići danas.

Dok su Britanci brinuli kako će se snaći u Moskvi, prebroditi jezičku barijeru i moguće represije policije, Rusija se pripremala za najveću englesku invaziju u svojoj istoriji. Još su sveža sećanja na divljanje navijača Glazgov Rendžersa posle prošlonedeljnog trijumfa Zenita iz Sankt Peterburga u finalu Kupa UEFA u Mančesteru, pa se grad koji je preživeo invaziju Napoleona i Hitlera "budio" da bi spremno dočekao ovaj "napad".


Neki zvaničnici su izgleda tek sada počeli da shvataju u šta su se upustili kada su zatražili i dobili domaćinstvo najvažnijeg klupskog meča u Evropi. Ministar sporta Vitalij Murko izjavio je prošle nedelje da je bio šokiran ponašanjem navijača Rendžersa u Mančesteru. "Ponašali su se grozno i 'olakšavali' na ulici", rekao je on i pozvao gostujuće navijače da se ugledaju na ponašanje navijača Zenita.

Do sada je bilo malo problema, ali se pravi test za sve očekuje večeras. Svi navijači koji će čarter letovima doći u Moskvi će autobusima biti odmah prebačeni u navijačke zone. U njima će biti zabranjeno točenje i konzumiranje alkohola, kao i bliski susreti navijačkih grupa dva tima. Međutim, svi koji redovnim letovima budu sleteli u rusku prestonicu imaće ceo dan na raspolaganju za "nalivanje" do početka utakmice.

Barak Obama: "Nominacija na dohvat ruke"

Senator Barak Obama napravio je juče veliki korak napred ka nominaciji za predsedničkog kandidata demokrata, jer sada ima dovoljno delegata da bi proglasio skoro sigurnu prednost u trci sa senatorkom Hilari Rodam Klinton. Obama je pobedio na juče održanim preliminarnim izborima u Oregonu, dok je Klintonova pobedila u Kentakiju, piše New York Times.

Iako iz izbornog štaba Hilari Kliton i dalje tvrde kako bi ona ipak mogla da pobedi, Obama je rezultate iz Kentakija i Oregona iskoristio da bi ušao u novu fazu kampanje, u kojoj ga očekuju različiti izazovi: prevođenje pristalica Klintonove u svoj tabor, pridobijanje elemenata demokratske koalicije koju čine belci, hispanoamerikanci i Jevreji iz redova radničke klase i odbijanje napada senatora Džona Mekejna, republikanskog kandidata, posebno po pitanju nacionalne bezbednosti. Te prepreke su poseban značaj dobile posle preliminarnih izbora u Kentakiju, gde je samo polovina glasača demokrata izjavila da bi podržali Obamu na "pravim" predsedničkim izborima, zakazanim za jesen.


Na osnovu pravila izborne procedure Demokratske partije, pojavljivanje na preliminarnim izborima u Kentakiju i pobeda u Oregonu izgledaju dovoljno da mu obezbede većinu delegata na izbornoj konvenciji. Međutim, i pored toga što se Obama približio istorijskom izboru prvog crnačkog predsedničkog kandidata, još uvek nije proglasio konačnu pobedu, pre svega zbog uravnoteženih napora da izbegne iskazivanje nepoštovanja prema Hilari Klinton i odbijanja njenih podržavalaca.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...