BITKA ZA KOSOVO I REPUBLIKU SRPSKU

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Treća runda pregovora o statusu Kosova u Beču i otpor vlasti i opozicije Republike Srpske prema potezima visokog predstavnika međunarodne zajednice Miroslava Lajčaka danas su na naslovnim stranama dnevne štampe. Iako je Politika dala najviše prostora na prvoj strani krizi u RS, pojedine novine (Pravda, Alo) su se odlučile za nastavak tragične priče vezane za pogibiju makedonskog muzičara Tošeta Proeskog.

 

Politika ocenjuje da je Bosna i Hercegovina ušla u jednu od najvećih političkih kriza od Dejtonskog sporazuma, i to posle Lajčakove odluke da promeni Zakon o savetu ministara i da obaveže poslanike da do 1. decembra usvoje izmene o radu parlamentarne Skupštine BiH. Ako ga ne poslušaju, najavio je Lajčak, “on će promeniti Poslovnik”. Lajčak je na ovaj način ujedinio (protiv sebe) vladajuće, opozicione partije i nevladine organizacije. Do njegovih izmena, bilo je propisano da za svaku odluku treba da glasaju najmanje dva ministra iz svakog od tri naroda i da, pritom, glasovi ministara budu iz odgovarajućih entiteta – srpskih iz RS, bošnjačkih i hrvatskih iz Federacije BiH. Izmene međunarodnog predstavnika predviđaju da je za odluke koje ne idu na potvrđivanje u Skupštinu dovoljan glas predstavnika jednog naroda, s tim što on ne mora biti, ujedno, i predstavnik entiteta.

laj.dod. 

Lajčak i Dodik (foto: Politika)

 

Lajčak, prenose Večernje novosti, tvrdi da njegov potez nije upravljen protiv RS.

 

Predlog Kontakt grupe

S druge strane, Politika, Novosti i Danas osvrću se i na goruće pitanje pregovora o statusu Kosova, čija je treća runda završena juče u Beču, a na kojoj je međunarodna “trojka” Kontakt grupe predstavila dokument u 14 tačaka (oko kojih bi delegacije Beograda i Prištine trebalo da se slože), kako ne bi došlo do blokiranja dijaloga.

 

Članovi prištinskog tima, piše Politika, ocenili su da ovaj dokument većim delom obuhvata stavove kosovskih Albanaca. Oni su istakli i da Priština ne pristaje na nastavak pregovora posle 10. decembra, kada “trojka” treba da podnese izveštaj Kontakt grupi. Srpska delegacija odgovorila je na dokument “trojke”, zalažući se za pregovore o statusu i poštovanju odredbi Rezolucije 1244.

 

Beograd je bio jasan, pišu Novosti koje su ovoj temi posvetile čitavu stranu, “da ne može da stane iza bilo kog dokumenta koji omogućava jednostrano priznanje nezavisnosti pokrajine”, kao i da se u nekim tačkama srpska i albanska strana ne slažu.

 

jer.samar.  Jeremić i Samardžić (foto:Politika)

 

Danas donosi i ocenu kosovskog premijera Agima Čekua, koji je posle jučerašnjih pregovora rekao da su stavovi Beograda i Prištine “suviše udaljeni”, dok je srpski šef diplomatije Vuk Jeremić izjavio da se dve strane “kreću ka kompromisu”.

 

Kvadrat u centru – 12 centi?

Afera oko bagatelnog deljenja kvadrata poslovnog prostora u centru Beograda nastavlja se na naslovim stranama Politike i Glasa javnosti koji donose nove detalje.

 

“Ekskluzivni lokali u centru Beograda čije rentiranje košta svega nekoliko centi po kvadratu postoje, i to u Knez Mihailovoj ulici ili na Trgu Republike, ali ne za svakoga”, piše Politika. Firma “VR kompani” Verice Rakočević, o čemu je pisano prethodnih dana, nije jedina sa kojom je Aleksandar Pavlović, nekadašnji stečajni upravnik “Jugoeksporta”, potpisao štetan ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji. Na spisku preduzeća nalazi se i “Fero glas” Bojane Bajrušević, pišu pomenute novine, za kojom je raspisana poternica zbog sumnje da je učestvovala u švercu cigareta. Tu se našla i firma “Lutra”, čiji je jedan od vlasnika Dušan Mihajlović, a koja je dobila ugovor o zakupu od 580 kvadrata u Ulici majke Jevrosime na 20 godina, i to po ceni od svega 12 centi mesečno po kvadratu.

 

butikVR  Butik VR u Knez Mihailovoj (foto: Politika)

 

Dafinini i Tuđmanovi računi

Jedino Glas javnosti i Novosti imaju na naslovnim stranama priče o zaplenjenim dokumentima o saradnji hrvatskih i srpskih političara. Naime, dokumenti koje je hrvatska policija našla kod Suzane Bunjevac di Mauro, osumnjičene za ometanje istrage protiv penzionisanog generala Vladimira Zagorca, svedoče o povezanosti Zagorca, bivšeg predsednika Hrvatske Franja Tuđmana i vlasnice Dafiment banke Dafine Milanović.

 

“Banka Milanovićeve je prala novac i pokrala štedne uloge desetinama hiljada srpskih porodica, a sve zbog održavanja režima Slobodana Miloševića”, prenosi Glas navode iz zagrebačkog Večernjeg lista. Prema jednoj njenoj izjavi iz dokumenata koji su pronađeni, Zagorac, Tuđman i Dafinin muž Dragomir Milanović imali su u Beču zajednički tajni račun na koji je Milanović uplatio 300 miliona dolara, dok je na istom računu u Klagenfurtu bilo 580 miliona.

 

I jare i pare

Danas se bavi i pitanjem da li je legitiman zahtev potpredsednika srpske Vlade Božidara Đelića da se Srbiji kod Svetske banke otpiše dug za Kosovo, ako ista Vlada insistira na tome da je pokrajina upravo deo države.

 

“Garant za vraćanje duga jeste Narodna banka Srbije i to pravilo važi sve dok je Kosmet u sastavu Srbije. Imajući to u vidu, logično se nameće pitanje, ako se već država svim silama bori da Kosvo ostane u njenom sastavu, zašto se sa druge strane odriče obaveze vraćanja kosovskog duga. Stiče se utisak da Vlada želi ‘i jare i pare’”, prenosi Danas ocenu profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu Mlađena Kovačevića.

 

Pšenica skupa, šljivovica čeka zakon

Današnji Biznis bavi se cenom srpske pšenice za koju piše da je “najskuplja na svetu” (mada je Politika to objavila pre osam dana na naslovnoj strani). Glavni razlog za ovakav skok cene pšenice je smanjen rod, ali i vladina uredba o zabrani izvoza žitarice. “Cena žita je presedan koji se događa prvi put u istoriji agrarne ekonomije Srbije”, piše Biznis. Pored toga, ovaj list se bavi problemom proizvodnje šljivovice, kojom će moći da se bave svi koji ispunjavaju standarde i kvalitet, ali će tek zakon o rakiji precizirati ko će moći da priprema i izvozi srpsku “šljivu” i pod kojim uslovima.

 

Politika, takođe, donosi interesantan podatak da su građani Srbije dobili prošle godine od rođaka i prijatelja iz inostranstva oko tri milijarde dolara. “Ili gotovo polovinu vrednosti ostvarenog izvoza”, prenosi ovaj list izjavu guvernera Narodne banke Srbije Radovana Jelašića.

 

Drame u školama

Današnji Blic i Press bave se alarmantnim temama iz srpskih škola. Dok Blic piše da učenike u dvorištima malo ko štiti, te “narko-dileri slobodno šetaju među đacima” (podsećajući na poslednji slučaj kada je u po bela dana prošle nedelje narkoman iglom, kojom je prethodno sebi ubrizgao drogu, ubo desetogodišnjeg dečaka u leskovačkom školskom dvorištu), Press pod naslovom “Drama u Futogu” donosi tekst o šesnaestogodišnjem učeniku koji je s fantomkom na glavi i lažnim pištoljem u ruci upao na čas fizike i tražio da mu profesor upiše dvojku. “Preplašeni učenici zalegli su na pod, a profesor je jedva uspeo da savlada pomahnitalog đaka”, piše Press.

pres.kec  (foto: Press)

 

Kupljeno priznanje?

Samo se Glas i Kurir danas na prvim stranama bave nagradom časopisa Juromani srpskom ministru ekonomije Mlađanu Dinkiću za ministra godine, s tim što je Kurir oštriji i tvrdi da je Dinkić ovo priznanje kupio. Glas donosi umerene reakcije domaćih zvaničnika (između ostalih i Gorana Pitića, predsednika Upravnog odbora Societe generale banke, koji kaže da je za ekonomske poene u Srbiji delimično zaslužna i prethodna vlada, kao i Božidar Đelić, “ako se nagradi gleda u zube”).

 

Kurir objavljuje izjavu Dragana Živadinovića, bivšeg savetnika u kabinetu ministarstva informisanja. Britanski magazin Juromani, tvrdi Živadinović za Kurir, objavio je pre 11 godina afirmativni tekst, “uz naknadu od 80.000 dolara", o tadašnjem jugoslovenskom guverneru Dragoslavu Avramoviću. "Kako on tvrdi, godinu dana kasnije, iz Juromanija su tražili 300.000 dolara da se jedan od jugoslovenskih ministara proglasi za najboljeg na svetu”, piše Kurir. “To je bilo previše, pa su tadašnji savezni funkcioneri otkačili strance. Ne mogu da tvrdim da li je i koliko novca dao Dinkić da bi dobio to priznanje, ali postoje ozbiljne indicije da se te titule sređuju kupovinom, a ne stvarnim zaslugama”, rekao je Živadinović za ovaj list.

 

Kampovanje ispred blagajne

Blic i Alo donose danas na naslovnim stranama fotografije redova ispred “Marakane”, gde se čekalo za kupovinu paketa ulaznica za mečeve Crvene zvezde sa Bajernom (u četvrtak u 21.15 sati) i Boltonom (6. decembra) u Ligi Kupa UEFA. “Prodaja je počela juče u 10 sati, ali su navijači srpskog šampiona zauzeli mesto u kilometarskom redu znatno ranije. I, naravno, karte za sever su planule za sat i po”, piše Blic.

 

Alo donosi i informaciju da su prodate ulaznice za jug, kao i da je ostalo još malo karata za istok i zapad. “Najuporniji su kisnuli 13 sati u redu pred blagajnom”, piše ovaj list.

 

Festival knjige

sajam.knjiga 

Jegin i Kovačević (foto: Politika)

 

Većina današnjih dnevnika (Novosti, Politika, Danas,Blic) ostavila je značajno mesto i za sinoćno otvaranje 52. međunarodnog sajma knjiga u Beogradu. Sajam su zvanično otvorili Dušan Kovačević i italijanska književnica Fler Jegin, u ime Italije, zemlje počasnog gosta ovogodišnjeg festivala knjige.

 

Pustite devojku da tuguje

Alo, Pravda i Press nastavljaju priču o tragičnoj smrti makedonskog muzičara Tošeta Proeskog. Alo prenosi intervju sa bivšom rukometašicom Andrijanom Budimir, devojkom stradalog Proeskog, koji je napravio hrvatski magazin Extra dan posle sahrane. Ovaj list piše da je Budimirova bila pod sedativima, teško govorila, a da je na razgovor pristala, kako je rekla, jer “ionako nema više šta da izgubi”.

 

pres.tuga  Andrijana Budimir na sahrani

(foto: Press)

 

Prva strana Pravde posvećena je Proeskom pod naslovom “Toše otac”, baveći se špekulacijama makedonske štampe da je Andrijana Budimir trudna, dok Press prenosi izjavu njene majke. “Andrijana ima pravo na svoju tugu, zato vas molim, ostavite je da tuguje na miru.. Nije tačno da je trudna”, prenosi Press apel Milene Budimir.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...