Zašto je pola Srbije na lekovima za smirenje?

Anđelka Nikolić

(nedelja, 22. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 21.10.2017 - Srpska napredna stranka (SNS) obeležila je devet godina od osnivanja: Aleksandar Vučić, Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka na beogradskom stadionu "Tašmajdan" proslavila deveti rođendan. Lider stranke i predsednik Srbije Aleksandar Vučić Vučić poručio: Moramo da radimo još jače, snažnije i brže nego do sada. Oko 700.000 osoba u Srbiji je nezaposleno. Procenjuje se da svake godine oko 20.000 osoba, pre svega mladih, odlazi iz Srbije „trbuhom za kruhom”. Pola Srbije je na lekovima za smirenje. Predsednik Vučić prisustvovao je molebanu u Šumaricama koji je kod spomenika streljanim đacima i profesorima služio vladika šumadijski Jovan. Špa­ni­ja je uki­nu­la ka­ta­lon­sku auto­no­mi­ju sa­op­šte­njem pre­mi­je­ra Ma­ri­ja­na Ra­ho­ja da ras­pu­šta po­kra­jin­sku vla­du i ukla­nja nje­nog pred­sed­ni­ka kao i da Ma­drid pre­u­zi­ma di­rekt­nu kon­tro­lu nad pro­vin­ci­jom. Pred­sed­nik SAD Do­nald Tramp ob­ja­vio je da će do­zvo­li­ti otva­ra­nje stro­go po­ver­lji­vih do­ku­me­na­ta o aten­ta­tu na biv­šeg pred­sed­ni­ka SAD Džo­na F. Ke­ne­di­ja.

Vučić: Učili smo iz poraza zato smo pobednici    

Pobednički mentalitet izgradili smo ne samo na pobedama, već i na brojnim porazima. Gubili smo i iz poraza učili, za poraze nismo krivili nikoga i samo je to bio način da danas postanemo pobednici - rekao je sinoć pred više od 10.000 ljudi na proslavi devetog rođendana Srpske napredne stranke njen lider Aleksandar Vučić, izveštavaju Novosti.

Dočekan ovacijama, predsednik naprednjaka istakao je i da posle svega ne treba da se ulenjimo, već da radimo još jače, snažnije i brže nego do sada.

„Prebirao sam jutros po glavi početke naše stranke i setih se Brane Crnčevića koji je znao mnogo toga da kaže u malo reči. Zato sam danas došao da ne pričam previše i ponovim njegove stihove: "Svi mi dugujemo sebe nekoj deci, budimo potomci da bismo bili preci." I sve je u tih nekoliko reči - naša politika, naša želja i način na koji želimo da se bavimo ovim poslom.

Okupljenima se obratio i lider socijlista Ivica Dačić, koji je naglasio da je naša država vođena SNS ostvarila velike pozitivne promene, ali da on jedva čeka nove izbore.“ Pred nama su beogradski izbori, ali ja sam se uželeo izbora i zato jedva čekam da Vučić odluči da se ide na izbore“, rekao je Dačić.

Pola Srbije na lekovima za smirenje

Pre 15 godina u Srbiji se konzumiralo sedam tableta za smirenje po stanovniku, da bi pre pet godina taj broj skočio na 20 do 30 tableta. Procena je da takozvane anksiolitike kod nas koristi svaka druga oosoba, objavljujje Blic istražujući mentalno stanje nacije u tekstu pod naslovom: „Pola Srbije na lekovima za smirenje“.

Mobilnim inspektorima protiv rada na crno

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja radi na kreiranju socijalnih karata po uzoru na evropske zemlje. Kreiranjem registra socijalnih osiguranika i socijalnih karata država će imati uvid i kontrolu u sve prihode, ali i mogućnost da finansijsku pomoć pravednije raspodeljuje onima koji na to imaju pravo, objavljuje Politika.

Radimo na tome da u što skorije vreme država sve informacije ima na jednom mestu i da se svaka promena po automatizmu evidentira, a to za građane znači da više neće morati da obilaze po 15 šaltera da bi ostvarili neko pravo iz oblasti socijalne zaštite – na dečji dodatak, recimo, ističe Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije, u prvom razgovoru za Politiku.

Oko 700.000 osoba u Srbiji je nezaposleno. Procenjuje se da svake godine oko 20.000 osoba odlazi iz Srbije „trbuhom za kruhom”, a upravo su to mladi od kojih se očekuje da popravljaju natalitetnu sliku nacije, primećuje list i pita ministra koji su koraci u vezi sa rešenjem tih porblema.

Stopa nezaposlenosti se znatno smanjuje i sada iznosi 11,8 odsto. Spuštanje nivoa nezaposlenosti očekuje se i privlačenjem stranih i domaćih investitora, kreiranjem novih radnih mesta, pojačanom finansijskom kontrolom, ali i inspekcijskim nadzorom na terenu. Što se tiče odlaska mladih iz Srbije, Vlada Srbije već preuzima mere koje uključuju prilagođavanje obrazovnih programa i kurikuluma potrebama tržišta rada, kaže ministar.

Epidemija zaboravljenih bolesti uzima danak

Ukoliko se nastavi trend odbijanja roditelja da njihova deca prime vakcine koje se nalaze u obaveznom kalendaru vakcinacije, u Srbiju bi mogle da se vrate davno zaboravljene bolsti koje su zahvaljujući otkriću cepiva eliminisani, upozorava Politika.

Poslednji podaci pokazuju da je u srpskim enklavama na Kosovu i Metohiji prijavljena epidemija malih boginja, bolseti koja je već na tom podneblju odnela jedan dečiji život.

Zbog situacije na Kosovu gde je, prema pisanju pojedinih medija, oko 100 osoba zaraženo,  pooštren je epidemiološki nadzor u celoj Srbiji, a to podrazumeva dopunsku vakcinaciju za svu nevakcinisanu ili nepotpuno vakcinisanu decu od 12 meseci do 14 godina.

Epidemija malih boginja i dalje bukti u Rumuniji, gde je do sada umrlo 34 mališana, zatim u Bugarskoj, Austriji, Makedoniji.

„Mi ovom prilikom apelujemo na sve one roditelje čija deca iz nekih razloga nisu pravovremeno vakcinisana da se obrate svom izabranom pedijatru i da što je pre moguće vakcinišu svoju decu sa ciljem dostizanja visokog kolektivnog imuniteta”, naglasila je epidemiolog Milena Kanazir.

Ona je dodala da se jedino većim obuhvatom vakcinisane dece može postići kolektivni imunitet, a to je način da se spreči širenje infekcije sa obolelih na osetljive nevakcinisane osobe.

Veliki školski čas

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je juče molebanu u  Šumaricama u Kragujevcu, koji je kod spomenika streljanim đacima i profesorima služio vladika šumadijski Jovan, prenosi Politika.

Molebanu, i kasnije velikom školskom času, prisustvovali su i ambasadori Nemačke, Rusije, Palestine, Austrije, Belorusije, kao i brojne delegacije iz Srbije i inostranstva.

U Šumaricama je održan “Veliki školski čas”, kojim se svake godine obeležava sećanje na stradanje više hiljada nedužnih građana i okolnih sela 19., 20. i 21. oktobra 1941. godine, koje je nacistička kaznena ekspedicija izvršila odmazdu zbog pogiibije 21 nemačkog vojnika nekoliko dana ranije.

Zločin nacista je posebno svirep jer je ubijeno 301 dete, od kojih je 40 bilo mlađe od 15 godina. Žrtve su sakupljena sa ulica, po kućama, ustanova, pijaca, fabrika, a izvedena su cela dva odeljenja sedmog i osmog razreda gimnazije.

Odata počast streljanima u Kragujevcu, objavljuju Novoszti pod naslovom: „Krvavi zločin zauvek u sećanju“.

Svaka vlast je vršila pritisak na pravosuđe

Svaka vlast je vršila pritisak na pravosuđe, kaže za Blic Vladimir Vukčević bivši tužilac za ratne zločine.

Ranjena strela za ubijenog premijera

Gledajte u budućnost i tamo ćemo se sastati vi i ja, ova misao Zorana Đinđića, premijera ubijenog u atentatu 2003, bila je ideja vodilja za spomenik u obliku strele čiji su koautori vajar Mrđan Bajić i književnica Biljana Srbljanović. Njihov rad juče je osvojio prvu nagradu na međunarodnom konkursu za izradu idejnog rešenja obeležja Zoranu Đinđiću na budućem šetalištu – preuređenom Studentskom trgu, prenosi Politika.

Tramp otva­ra do­ku­men­ta o ubi­stvu Ke­ne­di­ja

Pred­sed­nik SAD Do­nald Tramp ob­ja­vio je na tvi­ter na­lo­gu da će njegova ad­mi­ni­stra­ci­ja do­zvo­li­ti otva­ra­nje stro­go po­ver­lji­vih do­ku­me­na­ta o aten­ta­tu na biv­šeg pred­sed­ni­ka SAD Džo­na F. Ke­ne­di­ja.

Tramp je do­neo od­lu­ku upr­kos pre­po­ru­ci Na­ci­o­nal­nog sa­ve­ta za bez­bed­nost da to ne či­ni. Po­je­di­ni kri­ti­ča­ri već su pro­ko­men­ta­ri­sa­li da šef Be­le ku­će to ra­di sa na­me­rom da skre­ne pa­žnju sa ni­za ne­ga­tiv­nih pri­ča u ko­ji­ma su ak­te­ri on ili nje­go­va ad­mi­ni­stra­ci­ja.„Do­zvo­li­ću, kao pred­sed­nik, da se već du­go blo­ki­ra­ni i po­ver­lji­vi faj­lo­vi o Džo­nu Ke­ne­di­ju otvo­re”, na­pi­sao je Tramp.

Ma­drid ukla­nja Puđ­de­mon­a i pre­u­zi­ma vlast u Ka­ta­lo­ni­ji

Špa­ni­ja je ju­če uki­nu­la ka­ta­lon­sku auto­no­mi­ju sa­op­šte­njem pre­mi­je­ra Ma­ri­ja­na Ra­ho­ja da ras­pu­šta po­kra­jin­sku vla­du i ukla­nja nje­nog pred­sed­ni­ka kao i da Ma­drid pre­u­zi­ma di­rekt­nu kon­tro­lu nad pro­vin­ci­jom či­je ot­ce­plje­nje po­ku­ša­va da spre­či, objavljuje Politika.

Ra­hoj je po­sle hit­ne sed­ni­ce ka­bi­ne­ta na­ja­vio da će cen­tral­na vla­da pre­u­ze­ti nad­le­žno­sti ras­pu­šte­nih re­gi­o­nal­nih mi­ni­star­sta­va, ali to ni­je že­leo da na­zo­ve uki­da­njem auto­no­mi­je, već „ukla­nja­njem lju­di ko­ji su re­gi­on do­ve­li na ivi­cu za­ko­na”. Ma­drid bi tre­ba­lo da zva­nič­no pre­u­zme ne­po­sred­nu vlast u svo­joj naj­bo­ga­ti­joj obla­sti kra­jem sle­de­će ne­de­lje ka­da gor­nji dom par­la­men­ta bu­de odo­brio od­lu­ku iz­vr­šne gra­ne vla­sti.

Pr­vo će pod kon­tro­lu Ra­ho­ja bi­ti sta­vlje­ni po­li­ci­ja, fi­nan­si­je i me­di­je a on­da će bi­ti ras­pi­sa­ni i van­red­ni po­kra­jin­ski iz­bo­ri.

„Madrid obrisao vladu u Kataloniji“,  naslov je u Novostima.

Redovi da se vide dela velikana

Muzej savremene umetnosti za 24 sata posetilo je gotovo 4.500 ljudi, objavljuju Novosti pod naslovom: „Redovi da se vide dela velikana“.

Posle predugih deset godina čekanja, u petak u 10 časova, najzad su ponovo otvorena vrata Muzeja savremene umetnosti. Pohrlile su reke posetilaca željnih da u obnovljenom prostoru uživaju u vrhunskim umetničkim delima.

Ustav će štititi i naše izvore

Ustav će štititi i naše izvore, objavljujuj Novosti. List citira ministra Nedimovića: „Najvišim aktom regulisati pravo na ovaj resurs“. Hidrolozi kažu da u Srbiji ima 400 izvorišta vode vrhunskog kvaliteta.

Zašto se plaše generala za katedrom

Novosti donose mišljenja ekperata o „slučaju Lazarević“ u tekstu koji naslovljavaju: „Zašto se plaše generala za katedrom“.

Vučiću na dar 12 tomova o Drugom svetskom ratu

Ruski ministar odbrane Serjeg Šojgu revanširao se domaćinu, predsedniku Srbije Vučiću, objavljuju Novosti pod naslom: „Na dar 12 tomova o Drugom svetskom ratu“.

Istorija Srbije u objektivu

Fotografisali su ulice, političare, umetnike, detalje iz svakodnevice građana. Bili su preteče današnjih paparaca i popularnih selfija. O radu dvojice naših najpoznatijih fotografa 19. i 20. veka, Milanu Jovanoviću i Braniboru Debeljkoviću, za Politiku govore Maša Miloradović iz Narodne biblioteke Srbije i sin Dušan Debeljković.

Zbirka Narodne biblioteke Srbije (NBS) broji oko 16.000 fotografija, a njen najvredniji deo predstavlja kolekcija srpske fotografije 19. veka. Pored Anastasa Jovanovića, Nikole Štokmana i Marka Stojanovića, posebno se izdvaja rad Milana Jovanovića, jednog od prvih srpskih i najpoznatijih fotografa druge polovine 19. i početka 20. veka.

Milan Jovanović je osnovao prvi pravi fotografski atelje u Beogradu i imao titulu dvorskog fotografa. Potiče iz porodice vršačkog fotografa Stevana Jovanovića. Brat je slikara Paje Jovanovića i vajara i slikara Svetislava Jovanovića.

Ubistvo pevačice

U talasu neverovatnih obrta koje o istrazi ubistva pevačice Jelene Marjanović objavljuju tabloidi već duže od godinu i po dana, Alo “eksklizivno” donosi naslov “Zoranov otac Vladimir uskoro iza rešetaka, hapse svekra zbog ubistva Jelene”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...