Predlog za Kosovo u martu

Anđelka Nikolić

(ponedeljak, 16. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Vienna, 15.10.2017 - reakcije pristalica evroskeptične Slobodarske partije Austrije po zatvaranju birališta u Beču. U Austriji su danas održani parlamentarni izbori

Srbija je  i dalje na dnu u Evropi po visini i plata, a najvljenim povišicama zarada u javnom sektoru se samo praktično vraća ono što je uzeto. Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ prvih sto dana rada Vlade Srbije sa Anom Brnabić kao premijerkom ocenjuju kao „rijaliti – vladu“. Aleksandar Vučić  najavio da će predlog za  Kosovo obelodaniti   u martu sledeće godine i nagovestio da će to biti rešenje koje zahteva bolne kompromise sa obe strane i koje će biti napadnuto sa svih strana. Mediji objavili da će Srbija „u novembru kupiti od Belorusije moćni odbrambeni sistem S-300 i sedam ’migova 29’”. Oslobadjanje Nasera Orića je bruka za pravo i pravdu. Građani Republike Srpske su masovno za otcepljenje, rekao je Milorad Dodik. Najmlađi ministar posleratne Austrije Sebastijan Kurc pobedio na parlamentarnim izborima.

moda pak

Lahore, 15.10.2017 - revija venčanica u pakistanskom gradu Lahoreu (Bridal Fashion Week): kolekcija - Sana Safinaz 

Vučić : Nemamo luksuz za sukob sa velikima

Realno je da sa predlogom za Kosovo izađemo u martu sledeće godine, najavio je predsednik Aleksandar Vučić u intervjuu za Novosti.

Objašnjavajući kakvo je to odvažno rešenje za KiM  Vućić je rekao : To je svako ono rešenje koje je drugačije od najlakših "rešenja" kao što su busanja u prsa i parole o našoj miliongodišnjoj teritoriji kao i ono drugo u kojem traže da kažete - živelo nezavisno Kosovo. To će, dakle, biti rešenje koje zahteva bolne kompromise sa obe strane i koje će biti napadnuto sa svih strana.

 „Suština politike za koju se zalažem je nezavisna Srbija...Neka svi znaju: vodićemo jedinstvenu - srpsku politiku, u koju se stranci neće mešati dok sam ja na čelu države“,  odlučno govori Aleksandar Vučić nad šahovskom tablom.., dok ukršta figure sa glavnim urednikom Novosti Miloradom Vučelićem“, prenosi list.

Na pitanje da li će zbog nabavke "migova" biti pod još većim pritiskom Zapada, Vučić kaće da se na dnevnom nivou suočava sa tim.

„U Briselu su te pretnje bile najotvorenije. Traženo mi je da prihvatim da Kosovo uđe u UN i da regionalna policija bude saobrazna broju stanovnika sedam opština na severu...Nisam pristao i počele su ogoljene pretnje:  Završio si karijeru, gotov si! Rekao sam, nema problema. I posle deset dana prihvatili su srpske primedbe. Druga mučna scena bila je povodom famoznog voza koji oni nisu ni videli ...Rekao sam: ako Albanci krenu na naš narod, moramo ga zaštititi. I da ćemo naše jedinice pomeriti iz Kragujevca u Kraljevo. Onda me je jedan ambasador pozvao. To je bila razmena uvreda i teških reči, uz povišen ton sa obe strane. Razgovor sam završio rečima - dok ste živi, nemojte da vam padne na pamet da ćete upravljati pokretima srpske policije i vojske... Na kraju, rezultat je da ROSU i albanska policija nisu na severu KiM“.

„Nemamo luksuz za sukobe sa velikima. Naša je obaveza da gradimo najbolje moguće odnose i sa EU, SAD, Rusijom, Kinom, Turskom.“, rekao je Vučić.

g7-ministri-bergamo-

Bergamo, 15.10.2017 - grupna fotografija učesnika sastanka ministara poljoprivrede država G7 u Bergamu

Srbija i dalje na dnu u Evropi po visini i plata

„Srbija i dalje na dnu u Evropi po visini i plata“, naslov je teksta u Danasu u kome list prenosi reakcije na najavu povišica zarada u javnom sektoru od 1.januara.

Predsednik Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost Zoran Stojiljković kaže da se tim povećanjem zapravo praktično vraća ono što je uzeto.

List citira i ekonomistu Ljubomira Madzara: „Nerazumno je već posle prvog uspeha ići na povečnje javnih rashoda“.

Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ prvih sto dana rada Vlade Srbije sa Anom Brnabić kao premijerkom ocenjuju kao „rijaliti – vladu“, neuspešnu u ekonomiji, uspešnu u nastavku petogodišnje proizvodnje propagandne manipulacije vlasti nad sopstvenim narodom.

U sopštenju oni ističu da su „najveće penzije ili plate u Srbiji ravne socijalnoj pomoći u Nemačkoj“.

Blic donosi tabelu plata u javnom sektoru od 1. januara. Medicinska sestra je do sada imala 35.000 a imaće 38.500 dinara, lekari specijalisti 80.000 a imaće 88.000 dinara, profesori su zaradjivali 50.000 a dobijaće 55.000, profesionalni vojnici imali su platu 35.650 dinara a imaće 39.216 dinara.

riba-peru-pomor-

Villa Hayes, 15.10.2017 - pomor ribe u reci Konfuzo u blizini Vilja Hajesa u Paragvaju, 30 kilometara severno od Asunsiona

Beloruski „migovi 29” atraktivni za Vojsku Srbije

Sve dinamičniji odnosi Beograda i Minska povoljno se odražavaju i na vojnotehničku saradnju, posebno kada je reč o avionima i sredstvima PVO, kao što je „buk MB”, pa čak i S-300, piše u Politici.

Povodom Dana oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu, na vojnom aerodromu u Batajnici će u petak, prvi put posle ratne 1999. godine, biti postrojena eskadrila lovačkih aviona mig-29. Uz šest aviona ovog tipa dobijenih od Rusije, i četiri koja nisu uništena tokom NATO agresije, Vojska Srbije sada ima deset ovih moćnih aviona. A kako stvari stoje, moglo bi ih u doglednoj budućnosti biti još, i to iz – Belorusije. O vojnoj saradnji s ovom zemljom intenzivno se govori od početka godine, odnosno posete predsednika (tada premijera) Srbije Aleksandra Vučića Minsku.

Tadašnji ministar odbrane Zoran Đorđević tada je najavio da će Srbija dobiti osam „migova 29” kao donaciju, s tim što bi njihov remont i modernizacija bili plaćeni. Razgovaralo se i o nabavci raketnih sistema PVO. Ova tema je ponovo aktuelna u domaćoj javnosti, nakon što su mediji objavili da će Srbija „u novembru kupiti od Belorusije moćni odbrambeni sistem S-300 i sedam ’migova 29’”.

rus-raketa-

Baikonur, 15.10.2017 - lansiranje rakete sa ruskim teretnim brodom iz Bajkonura ka Međunarodnoj svemirskoj stanici 

„Orić na slobodi je bruka za pravo i pravdu“

„ Za nas je potpuno neprihvatljivo oslobađanje Orića i vređa dostojanstvo ne samo poginulih nego i živih Srba na ovom području“, rekao je za Novosti Milorad Dodik, prvi čovek Republike Srpske.

„Čovek koji je učestvovao u zločinima za koje su ga optužili i Bošnjaci dobija oslobađajuću presudu. To vređa svaku vrstu osećaja. Jednostavno sa gnušanjem i gađenjem gledam na presudu. Orić je oslobođen, ne samo zbog zločina nad Srbima, nego da bi se održao mit o Srebrenici i stradanju Bošnjaka. Istovremeno, za ubistvo 3.500 Srba na tom području niko nije odgovarao“.

Naši Građani su masovno za otcepljenje, i to je ono čega se pribojavaju u Evropi. San o nezavisnosti Republike Srpske sanjam i nadam se da ću ga dosanjati, rekao je Dodik.Naglasio je i da se neće odreći saradnje sa Rusijom ma šta o tome mislili Amerikanci.

Blic citira akademika Dušana Kovačevića:“Orić na slobodi je bruka za pravo i pravdu“.

Orića je Haški tribunal, gde je bio tri godine u zatvoru, pravosnažno oslobodio 2008. za sve zločine uz obrazloženje da su se oni desili, ali da nema dokaza da je on odgovoran. Prekjuče je u Sarajevu prvostepeno oslobođen optužbi da je odgovoran za ubistvo Srba jer takođe, navodno, nema dokaza.

Banke se „odriču” provizija koje nezakonito naplaćuju

Da bi privukle klijente da se zadužuju baš kod njih, banke poslednjih nedelja sve češće reklamiraju kredite uz koje se ne naplaćuju troškovi obrade zajma. Ovo bi bila dobra vest da se banke odriču neke od svojih visokih provizija, a ne naknade koju već godinama nezakonito naplaćuju. Ovo je, inače, jedna od tri naknade koje banke neosnovano obračunavaju dužnicima, na šta već godinama upozoravaju udruženja za zaštitu korisnika finansijskih usluga, objavljuje Politika. 

U udruženju „CHF Srbija” kažu da je ovakvo ponašanje banaka posledica korišćenja dominantnog položaja, kao i da je naknada obrade kredita nepošteno prevaljena na korisnike.

Ovo je trošak koji pripada predugovornoj fazi, kada svaka strana, po pravilu, snosi svoje obaveze. Tražiti da klijent plati ovu naknadu, koja se kreće od 0,1 do tri odsto od iznosa kredita, isto je kao i tražiti da banka plati troškove koje klijent može imati, na primer pravnog i ekonomskog savetnika u toj predugovornoj fazi – kaže advokat Jelena Pavlović iz ovog udruženja.

Sve naše akademije koje to nisu

Ne stiče se akademsko zvanje u svakoj školi koja se akademijom zove, makar se bavila bezbednošću, lepim umetnostima, fudbalom, bankama ili frizurama, piše u Politici.

Sve naše akademije, u stvari to nisu, ako se posmatraju kroz zakonski okvir. Takvih kuća znanja, koje ostvaruju osnovne, master i specijalističke strukovne studije i zavređuju status akademije zato što realizuju najmanje pet akreditovanih studijskih programa u najmanje tri naučna ili umetnika polja – u Srbiji za sada nema.

Da je tako, svedoči i „Izveštaj o samovrednovanju Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta (KAPK) 2012–2017”, objavljen krajem jula ove godine. A predsednik KAPK-a prof. dr Ćemal Dolićanin za list precizira da „kod nas nema akreditovanih akademija strukovnih studija, zato što do sada nije podnet nijedan takav zahtev za akreditaciju istih”. Istovremeno, „akademija” se sreće u nazivima škola na svim nivoima formalnog i neformalnog obrazovanja, i ne znači da će se u svakoj školi koja se akademijom zove steći akademsko zvanje.

Kurc vodi Austriju udesno

Dosadašnji ministar spoljnih poslova Austrije, 31-godišnji Sebastijan Kurc, izvesno će postati šef nove austrijske vlade ili, u najmanju ruku, prvi mandatar. Prema prvim preliminarnim rezultatima nedeljnih izbora, Kurc je osvojio 31,7 odsto glasova, bezmalo pet odsto više od vladajućih socijaldemokrata (27 odsto), prenosi Politika.

Slobodarska stranka Hajnca Kristijana Štrahea (25,9 odsto) pala je na treće mesto.Ako se uzme u obzir da je četvrto mesto u takozvanoj ligi parlamentarnih partija osvojila desno orijentisana stranka Neos, a da su podeljeni Zeleni istali ispod cenzusa, postaje izvesno da Austrija korača udesno ili da joj preti „orbanizacija”. Naravno, još nije jasno ko bi mogao da postane „austrijski Viktor Orban”. Izvesno je, ipak, da će prioriteti buduće vlade biti restriktivne mere prema došljacima svih boja i politička svakodnevica pod sloganom (slobodara) „Prvo – Austrija”, što bi značilo i manje Evrope, a više domaće politike.

Na taj zaključak navode analize biračkog raspoloženja po kojima je apsolutnoj većini birača u Austriji bitnije da se zavedu oštre mere prema strancima, nego da se, na primer, unapredi sistem školstva.  

„Sebastijan Kurc postaje najmlađi premijer u Evropi“, naslov je u Danasu.

kurc-pobeda-

Vienna, 15.10.2017 - šef diplomatije Austrije i čelnik Austrijske narodne stranke Sebastijan Kurc uoči televizijskog intervjua u Beču. U Austriji su danas održani parlamentarni izbori: Sebastian Kurz

Vilijem Engdal: Katalonsku nezavisnost pogurao je Vašington

Događaji u Kataloniji nisu nastali iz puke želje za samostalnošću te španske regije. Ključne katalonske političare pritiskaju nevladine organizacije koje finansiraju SAD, uključujući i one Soroševe, kaže za Novosti američko-nemački geopolitičar Vilijem Engdal.

Cilj Vašingtona je da razvija haos u EU jer SAD prolaze kroz svoju najveću krizu još od 1789. godine. EU sve više liči na nekadašnji Politbiro Brežnjeva koji izdaje naređenja, a ne na zajednicu suverenih država.

Srbiji poručuje: Ulaskom u NATO postali biste vojni protivnik vašeg prirodnog saveznika Rusije.

katalonija-lider-pomen-

Barcelona, 15.10.2017 - lider Katalonije Karles Pudždemon na komemoraciji povodom 77. godišnjice smrti katalonskog lidera Luisa Kompanisa (Lluis Companys) na groblju u Barseloni: Karles Pudždemon (Carles Puigdemont)

Da li će Sahara „preskočiti” Mediteran

Primenom Pariskog sporazuma biće sprečene najgore katastrofe, mada će i dalje biti ekstremnih nepogoda na koje ćemo morati da se adaptiramo, ističe za Politiku svetski priznati klimatolog Štefan Ramštorf.

Ako se na­sta­vi glo­bal­no za­gre­va­nje, Sa­ha­ra će do 2100. „pre­sko­či­ti” Me­di­te­ran i pre­tvo­ri­ti jug Špa­ni­je u pu­sti­nju, a po­di­za­nje ni­voa svet­skog mo­ra usled to­plje­nja Gren­lan­da zbri­sa­će na­se­lja na oba­la­ma Evro­pe. Vo­da ko­ja će po­pla­vi­ti mon­den­ska le­to­va­li­šta i ri­bar­ska se­la iz­ba­ci­će na po­vr­ši­nu kal­ci­fi­ko­va­ne ob­li­ke ži­vo­ta ko­ji će, ugro­že­ni emi­si­jom ugljen-di­ok­si­da, bi­ti na­ru­že­ni do ne­pre­po­zna­tlji­vo­sti.

Ove upo­zo­ra­va­ju­će pro­ce­ne iz­ne­te su na na­uč­nom sku­pu „Pro­me­na kli­me ze­mlje: na­u­ka i uti­caj” u Srp­skoj aka­de­mi­ji na­u­ka i umet­no­sti.Pro­fe­so­ra  Ram­štor­f je na skupu is­ta­kao da je za­u­sta­vlja­nje glo­bal­nog za­gre­va­nja tr­ka s vre­me­nom ko­ju, ipak, još mo­že­mo do­bi­ti.

Kandidat Mali i ekspert na nivou studenata

Akademik Dušan Teodorović za Danas govori o novom članu komisije za doktorat gradonačelnika Beograda .List razgovor donosi pod naslovom: „Kandidat Mali i ekspert na nivou studenata“.

SNS odgovorio Zorani ako smo mi Šešeljevi ti si Mladjina

„SNS odgovorio Zorani: ako smo mi Šešeljevi ti si Mladjina“, objavljuje Alo uz fotografiju ministarke i potpredsednice Vlade Zorane Mihailović.

papa-kanonizacija-

Vatican, 15.10.2017 - kanonizacija 35 novih svetaca na Trgu Svetog Petra u Vatikanu 

Amerikanci ljuti zbog srpskih deminera

SAD obučavale su naše vojnike, a mi ih šaljemo sa Rusima u Siriju. SAD su u poslednjih 15 godina uložile 20 miliona evra u Srbiju u program obuke i deminiranja, objavljuje Blic pod naslovom „Amerikanci ljuti zbog srpskih deminera“.

 Pozadina nezadovoljstva američke administracije ministrom odbrane Aleksandrom Vulinom jeste bliska saradnja sa ruskom vojskom.

Patrik Beson: Nisam se prevario kada sam branio Srbiju

Nisam se prevario kada sam branio Srbiju, to je odbrana pravde, rekao je za Novosti čuveni francuski pisac i novinar Patrik Beson.

Stvaralac živi u stanu okružen energijom nekadašnjeg stanara, velikog slikara Morisa Utrila, i do koga, sa sprata iznad, stižu talasi iz ateljea takođe slavnog Tuluza Lotreka, u zgradi u kojoj danas stanuje i jedan Milošević (pokazuje nam ponosno ime na poštanskom sandučetu).

Mitropolit Amfilohije: Milka bih krstio u Ostrogu

Milo Đukanović je moj prijatelj, i to zaista iskreno kažem. Darovit je čovek, uspeo je da uradi mnogo toga, ali isto tako mnoge od suštinskih stvari koje radi ili je uradio ne bi učinio da je bio kršten kod ćivota Svetog Petra Cetinjskog i Svetog Vasilija Ostroškog. Evo prilike da ga krstimo, pa će drugačije da se bavi politikom i drugim vrednostima. Nadam se da će ovo pročitati. Nije on bez damara da ne čuje.Ovo, u razgovoru za Novosti, poručuje arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, koji „nikako ne može da prikrije tugu što je režim u Podgorici 2008. godine priznao nezavisnost lažne države Kosovo, i to baš u vreme kada je Đukanović bio premijer“.

Otkrivena grobnica četnika na Jelici

Na istočnom osenku Jelice kojem se bez traktora ne može prići, dva kilometra iza poslednjih seoskih kuća, juče je otkopana grobnica nesrećnika koji su stradali u pretposlednjem srpsko-srpskom ratu. Raku bez obeležja otvorili su članovi Komisije za pronalaženje i obeležavanje svih tajnih grobnica na području Čačka, i zabeleli su se ljudski ostaci, saznaje Politika.

Posle otkrivanja moštiju, butnih kostiju, delova kičmenog stuba i lobanje, povukli su se s grobnice jer je odmah pozvana policija iz Čačka a zatim su se na tom mestu, u 15 sati, pojavili i kriminalistički tehničari PU u ovom gradu, da bi obavili uviđaj.

Prva Srpkinja sa titulom dr

U okviru dosijea „Zaboravljene žene Srbije“ , Politika piše o Dragi Ljočić ((1855–1926) , prvoj Srpkinji sa titulom dr.

Dok je za rat­ne za­slu­ge do­bi­la čin pu­kov­ni­ka, u mir­no­dop­skom pe­ri­o­du je usred svo­je otadž­bi­ne vo­di­la lič­nu bor­bu da joj se uop­šte pri­zna pra­vo na rad. Ni­je joj po­mo­glo ni to što je bi­la pr­va že­na le­kar u Sr­bi­ji, ko­ja je pri­tom za­vr­ši­la stu­di­je u Švaj­car­skoj. Zbog to­ga će či­tav ži­vot dr Dra­ge Ljo­čić obe­le­ži­ti zdu­šno za­la­ga­nje za iz­jed­na­ča­va­nje rad­nih pra­va mu­ška­ra­ca i že­na. 

Putinov plaćeni ubica Arkanov vojnik

Bivši pripadnik JSO i SDG Davor Savičić zvani Elvis jedan je od komandanata ruskog specijalnog odreda Vagner, koji na ratištu u Siriji obavlja najteže zadatke, objavljuje Srpski telegraf pod naslovom: „Putinov plaćeni ubica Arkanov vojnik“.

Fotografija u mobilnom telefonu otkrila jeziv zločin

Na uli­ci, po­red voj­ne ško­le za pi­lo­te u ru­skom gra­du Kra­sno­da­ru, pu­tar je 11. sep­tem­bra na­šao mo­bil­ni te­le­fon. Po­gle­dao je da ga ni­je mo­žda iz­gu­bio ne­ko od osta­lih rad­ni­ka, a za­tim, iz pu­ke ra­do­zna­lo­sti, i fo­to­gra­fi­je. I – sa­mo što mu ni­je po­zli­lo. I po­li­caj­ci su raz­ro­ga­či­li oči kad su na sli­ci vi­de­li mu­škar­ca s od­se­če­nom žen­skom ša­kom u usti­ma, prenosi Politika.

Ubr­zo je usta­no­vlje­no da se mo­bil­ni te­le­fon vo­di na 35-go­di­šnjeg Dmi­tri­ja Bak­še­je­va, ko­ji sta­nu­je u do­mu za za­po­sle­ne u Kra­sno­dar­skoj vi­so­koj voj­noj va­zdu­ho­plov­noj ško­li za pi­lo­te „He­roj So­vjet­skog Sa­ve­za Ana­to­lij Kon­stan­ti­no­vič Se­rov”!

Bakšejev se na saslušanju branio da je ženski leš našao u šumi preko puta vojne škole i doneo ga kući. – Ni sam ne zna zašto se slikao s odsečenom glavom, posle čega je „ostatke” stavio u plastičnu kantu i – legao da spava.

Pevačica

Tablodi i dalje „drže“ priču o ubistvu pevačice Jelene Marijanović i hapšenju njenog supruga Zorana koji je osumnjičen kao počinilac. I dalje „razotkrivaju“ navodne detalje istrage.

 „Gde je oružje kojim je ubijena Jelena“, naslov je u Blicu.„Ubica Jeleni skinuo burmu“, objavljuje Alo.

Lider SRS Vojislav Šešelj predlaže: Ako se utvrdi da Zoran nije neposredni ubica , treba mu dati status zaštićenog svedoka i osuditi prave ubice, prenosi Informer.

Detektivka razotkrila detalje ubiostva pevačice: Zoran prvi udario Jelenu, žena je dotukla do smrti, objavljuje Srpski telegraf.

Đoković: Planiram spektakl na Marakani

„Odavno razmišljam o nekom sportskom spektaklu koji bih voleo da priredim u Beogradu, i gde bih se trudio da okupim sve svoje prijatelje iz svih krajeva sveta“, kaže Novak Đoković za Novosti.

London ipak domaćin, ali – alternativnog Svetskog kupa

U Londonu će se, naredne godine, ipak, igrati svetsko prvenstvo u fudbalu, ali – reprezentacija nepriznatih država, naroda, manjina i regiona. U britanskoj prestonici nadmetaće se fudbalske reprezentacije država, naroda, manjina i regiona koje nisu u Fifi, poput Padanije, Kaskadije, Tibeta, Darfura, Severnog Kipra, Nice, objavljuje Politika.

Od 31. maj do 10. juna, Konfederacija nezavisnih fudbalskih saveza (Konifa) u prestonici Velike Britanije održaće svoje Treće svetsko prvenstvo. Ono se, istina, kao i Fifino, zvanično zove Svetski kup, ali u oba slučaja reprezentaciju koja osvoji prvo mesto smatraju svetskim prvakom.

Engleska dugo nije mogla da se pomiri s tim da je izgubila u borbi za domaćina Svetskog prvenstva u fudbalu 2018.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...