Prvi avion iz Pekinga posle 17 godina

Danijela Ćirović

(subota 16. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Istanbul, 15.09.2017 - košarkaši Srbije plasirali su se u finale Evropskog prvenstva u košarci u Istanbulu, pobedivši u polufinalu reprezentaciju Rusije 87 : 79

Najava mogućnosti da Srbija i Crna Gora budu primljene u EU do 2025. još je jedan u nizu „evropskih datuma“ u poslednje dve decenije. Brisel će navodno tražiti da se Rusiji uvedu sankcije „do oktobra“. Vučić ponovo priča o borbi „naroda protiv tajkuna“. Dodik sanja RS u Srbiji. Prvi put posle 17 godina na beogradski aerodrom „Nikola Tesla“ sleteo je avion iz Pekinga. Patrijarh Aleksandrijski i sve Afrike dolazi u Beograd. Ispod Pobednika se nalazi naprslina. Japan je istakao da Severnu Koreju ne čeka „sjajna budućnost“ nakon još jednog provokativnog lansiranja projektila.

Pomeranje evropskih datuma

Najava mogućnosti da Srbija, zajedno s Crnom Gorom, bude primljena u EU do 2025, još je jedan u nizu "evropskih datuma" o kojima slušamo već gotovo dve decenije. Iako su se dosad sva "zakazivanja" prijema pokazala kao pogrešna, poznavaoci procesa proširenja smatraju da taj datum nosi veću težinu, jer je prvi koji dolazi iz zvaničnih institucija EU, pišu Novosti. Vremenski okvir za proširenje EU do 2025. godine dao je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, a rok se pominje i u "Planu za ujedinjeniju, jaču i više demokratsku Uniju". Evropski komesar za proširenje Johanes Han juče je, posle sastanka s premijerkom Anom Brnabić u Beogradu, rekao da bi za prijem do 2025. bilo nephodno da pristupni pregovori budu okončani najkasnije do 2023, jer su potrebne dve godine da se završi proces ratifikacije i sprovede referendum u Srbiji.

Sankcije Rusiji „do oktobra“

„U Briselu nam spremaju strašnu ucenu“, piše Informer u tekstu pod naslovom „EU traži: Sankcije Rusiji do oktobra“. Otvara se poglavlje 31 o spoljnoj, bezbednosnoj i odbrambenoj politici. Brisel očekuje da Beograd odmah „zarati“ sa Moskvom, navodi list, citirajući šefa diplomatije Srbije Ivicu Dačića to je rekao: „To nikada.“

Neuverljiva priča o tajkunima

Zašto predsednik Srbije i sada, po ko zna koji put pred beogradske izbore, najavljuje „borbu naroda protiv tajkuna“, pita Danas u tekstu pod naslovom „Debakl Vučićeve borbe protiv kriminala“. Božo Prelević kaže da „samo slepi ne vide da se valjamo u kriminalu, do koje mere se kupamo u drogi, do koje mere nema odgovora na malverzacije i građevinske radove u Beogradu“. Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbije ocenjuje da je pretnja bogatim pojedincima koji su navodno držali pod kontrolom vlast, „danas je manje uverljiva, imajući u vidu da u proteklih pet godina ne samo da nije bilo presuda, nego nije vođen nijedan postupak protiv takozvanih tajkuna koji bi se odnosio na neki vid korupcije“.

Dodik: Sanjam RS u Srbiji

Stanje u Republici Srpskoj je stabilno, vlada i parlament funcionišu normalno. Stabilnost je za nas zbog pozicije Srpske pitanje života i smrti jer želimo da budemo zajedno sa Srbijom. U miru i razvoju naša integracija neće doći u pitanje, nebitno kad se ostvari. Ovo je na otvaranju manifestacije "Dani Srpske u Srbiji" u Narodnom pozorištu u Beogradu poručio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, a prenose Novosti. „Neću da se odreknem snova da Republika Srpska i Srbija budu jedno. Verujem da je u ovom svetu prestalo kažnjavanje zbog snova, a ja to sanjam i da vam iskreno kažem, radim na tome. I želim da Srpska bude u Srbiji, šta god o tome rekli u Briselu i Stejt departmentu“, rekao je Dodik.

Prvi avion iz Pekinga posle 17 godina

Prvi put posle 17 godina juče je na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" sleteo avion iz Pekinga. Nova avio-linija iz glavnog grada Kine do Beograda leti preko Praga, a prema najavi srpskih zvaničnika, uskoro bismo mogli da očekujemo i direktan let između ove dve prestonice. Novu komercijalnu, interkontinentalnu liniju dočekali su srpski zvaničnici na čelu sa premijerkom Anom Brnabić, prenose Novosti. „Srbija i Kina u ovom trenutku imaju zajedničke projekte vredne više od šest milijardi dolara, a trgovinska razmena dve zemlje je, za prvih sedam meseci, porasla za 10 odsto. Izvoz iz Srbije u Kinu uvećan je čak 134 odsto. To dovoljno govori o tome koliko smo uspeli u poslednjih nekoliko godina da zbližimo Srbiju i Kinu i unapredimo odnose dve zemlje“, rekla je predsednica vlade, dočekujući prve putnike iz aviona "Hajnan erlajnsa".

Do stečaja preko okeana

Najstariji stečaj u Srbiji je stečaj Kosovske banke. Traje više od 20 godina i nema izgleda da će biti uskoro završen. Težak teret za privredno sudstvo su i dugogodišnji stečajevi velikih banaka. Dokumentacija pojedinih banaka, koja je neophodna za stečajni postupak, nalazi se na Kipru i u Americi, piše Politika. Stečajevi kvare dobre rezultate rada privrednog sudstva, koje se ove godine, na redovnom savetoanju na Zlatiboru, moglo pohvaliti odličnim statističkim podacima u svemu ostalom, osim u stečajevima i izvršnim predmetima. Arhiva Jugobanke i Beogradske banke, teška 90 tona, ukrcana je u Njujorku u martu ove godine, pa je posle dva meseca preko Soluna stigla u beogradski Privredni sud.

Patrijarh Aleksandrijski u Beogradu

Patrijarh Aleksandrijski i sve Afrike gospodin Teodor Drugi boraviće od 22. do 29. septembra u zvaničnoj poseti patrijarhu srpskom Irineju i SPC, piše Politika iz izvora bliskih vrhu Crkve. Poglavari dve crkve će se sresti sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i vodećim ličnostima političkog i društvenog života Srbije. Tokom posete poglavari dve crkve će voditi zvanične razgovore koji će se ticati aktuelnih pitanja i problema sa kojima se suočavaju obe crkve, ali i pravoslavlje i hrišćanstvo u celini. Značajna tema biće i brojna pitanja duhovnih uzroka i posledica aktuelne i u novijoj istoriji nezabeležene seobe, egzodusa i stradanja naroda, posebno sa afričkog kontinenta.

Naprslina ispod Pobednika

Simbolu Beograda, ali i Srbije, spomeniku Pobednik, koji još od 1928. gleda sa Beogradske tvrđave, izgleda puca tlo pod nogama, piše Politika. Oni koji na platou uživaju u pejzažu Ušća, pa pogled podignu ka monumentalnoj figuri, uočiće naprslinu koja se proteže od leve noge preko kapitela, duž dorskog stuba na kojem se nalazi. Procep u kamenu mnogima koji se nađu podno spomenika u prvi mah ne izgleda nimalo naivno, a da li ona može da utiče na stabilnost Pobednika i bezbednost onih koji se nađu u njegovoj blizini, pojasnili su u Zavodu za zaštitu spomenika kulture.

Poslednji ispraćaj mladog advokata

„Sine, osvetiću te. Pronaći ću ubicu. Kunem se... Sine, govorio sam ti da se ženiš. Još malo da proživim, govorio si. I stvarno si još malo živeo“, ovako se od ubijenog sina juče na groblju u Jagodini oprostio advokat Milovan Miki Stojanović sina Nemanje (28), objavljuju Novosti. Mladi advokatski pripravnik, koji je krenuo stopama svoga oca, ubijen je u sredu, tri sata posle ponoći, ispred zgrade u kojoj je živeo. Nepoznati napadač pucao mu je u grudi, a potom kada je pao i dva puta u glavu. Poslednjem ispraćaju ovog plemenitog i dobrog mladića, pored roditelja, sestre i najbliže rodbine prisustvovali su mnogobrojni Jagodinci, ali i žitelji Pomoravlja, njegove kolege, prijatelji i poznanici.

Abe: Opasan provokativan postupak

Japan je upozorio da Severnu Koreju ne čeka "sjajna budućnost" i sazvao hitan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija pošto je Pjongjang lansirao još jednu balističku raketu prema japanskoj teritoriji, drugi put za kratko vreme, prenosi Danas. Projektil je dostigao visinu od oko 770 kilometara, prevalivši put od 3.700 kilometara pre nego što je pao u okean pored japanskog ostrva Hokaido. Raketa je letela više i duže nego ona koja je ispaljena krajem avgusta. Japanski premijer Šinzo Abe rekao je da njegova zemlja neće "nikad tolerisati" takav "opasan provokativan postupak" i dodao da je odluka UN da se Severnoj Koreji uvedu dodatne sankcije "pokazala da međunarodna zajednica ima jedinstvenu i snažnu volju da se dođe do mirnog rešenja".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...