Put u EU: strancima zemljište, izmena Ustava

Anđelka Nikolić

(ponedeljak 21. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Villeneuve, 20.08.2017 - takmičenje u paraglajdingu iznad Ženevskog jezera

Po hitnom postupku narednog četvrtka poslanici u Skupštini Srbije usvajaće izmene zakona kojim se strancima dozvoljava kupovina poljoprivrednog zemljišta u Srbiji. Žuri se jer je Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju upravo ovo jedna od ispregovaranih stvari.

Za sada se nazire obim mogućih izmena Ustava - jedini konkretni predlozi odnose se na jačanje nezavisnosti pravosuđa - i to zbog nastavka našeg puta u EU. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da će Srbija u ustavne promene ići samo ako postoji najširi konsenzus. Lider NS Zoran Živković očekuje izbore u Beogradu krajem godine. I ministar Rasim Ljajić piše za Blic. Džihadisti kreću na Evropu iz Maroka. Barselona neće postavljati zaštitne barijere na gradske ulice uprkos terorističkom napadu kombijem na prolaznike na ulici La Rambla. Zbog hronične povrede lista kapiten Miloš Teodosić neće moći da igra za našu košarkašku reprezentaciju na Evropskom prvenstvu.

lepotice-malezija-

Kuala Lumpur, 20.08.2017 - u Maleziji je predstavljen projekat za organizaciju i održana press koferencija povodom predstojećeg svetskog izbora za Miss Tourism World, koji će se održati u Maleziji od 8.-27. januara 2018 godine, na koji je pozvana i Mis turizma Srbije Sara Stojanović 

Stranci prečicom do poljoprivrednog zemljišta

Po hitnom postupku narednog četvrtka poslanici u Skupštini Srbije usvajaće izmene zakona o poljoprivrednom zemljištu kojim se strancima dozvoljava kupovina poljoprivrednog zemljišta u Srbiji pod odredjenim uslovima, donosi Danas.

Zakon uvodi određene uslove, ali osnivanjem ili kupovinom firme u Srbiji strani vlasnik bez problema može da kupi i zemljište.

Sa zakonom se žuri, jer je Sporazumom o stanilizaciji i pridruživanju upravo ovo jedna od ispregovaranih stvari- da se do 1. septembra 2017. usvoji zakon koji će strancima omogućiti kupovinu poljoprivrednog zemljišta. Protiv toga je većina domaće javnosti,  naročito stručnjaka u poljoprivredi koji su gotovo jednoglasni da zemlju nikako ne bismo smeli da prodajemo.

List poredi: Mađarska je Ustavom zabranila prodaju zemljišta, u Hrvatskoj su dogovorili zabranu do 2020. godine a moratorijum u Slovačkoj je produžen.

birfest-kraj-

Beograd, 20.08.2017 - atmosfera pete večeri Beogradskog festivala piva (Beer Fest)

Ima li Srbija snage da menja Ustav

Mitrovdanskom ustavu polako ističe rok upotrebe. Iz briselskog ugla rokovi za njegovu izmenu odavno su probijeni. Da je striktno poštovan Akcioni plan za poglavlje 23, amandmani koji se odnose na jačanje nezavisnosti pravosuđa još početkom ove godine trebalo je da idu na ocenu u Venecijansku komisiju. Iako je Aleksandar Vučić po stupanju na dužnost predsednika zapravo otvorio dijalog o potrebi ustavnih promena uz najširi društveni konsenzus, za sada se ne naziru konture i obim moguće rekonstrukcije najvišeg pravnog akta, objavljuje Politika.

Nije malo onih koji smatraju da je sadašnji ustavni okvir, koji su skrojili Tadić i Koštunica 2006. godine, iz raznih razloga tesan, ali su se partije uglavnom podelile oko preambule.

Predsednik Srbije je i tokom posete Vlaičinom Hanu u petak poručio da će Srbija u ustavne promene ići samo ako postoji najširi konsenzus.

madj-proslava-debrecin

Debrecin, 20.08.2017 - tradicionalni festival cveće (48th Debrecen Flower Festival), jedan od praznika kojim se obeležava osnivanje mađarske države

Rasim Ljajić: Treba tražiti ustupke od EU da ne blokiramo Kosovo

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić piše za Blic: Treba tražiti ustupke od EU da ne blokiramo Kosovo.

putin-bajkal-mladi-s

Stereguscheye, 20.08.2017 - ruski predsednik na godišnjem Ncionalnom obrazovnom forumu mladih: Vladimir Putin

Važan je kvalitet, a ne broj radova

Neko deli svoje rezultate na više radova i objavljuje više puta pomalo… Ima i onih koji se dogovaraju po principu: ti dopiši mene, a ja ću tebe. I to vodi većoj plati na račun poštenih naučnika, a sve zbog besmisla neophodnosti velikog broja radova, piše Poliitika i postavlja pitanje:  „Da li je bibliografija pouzdan metod vrednovanja naučnika“.

Naučnicima u Srbiji plate zavise od broja bodova, odnosno broja radova i kvaliteta časopisa u kojima su objavljeni. Međutim, broj radova često ne govori o kvalitetu naučnika, što dovodi do nepoštene raspodele plata i demotivisanja naučnika.

Zato naučna zajednica i traži korenite promene sistema vrednovanja istraživača u Srbiji, a podršku u tome imaju i u razvijenim zemljama, gde je bibliometrija samo jedno, pomoćno, a ne glavno sredstvo za određivanje ranga naučnika.

izlo-fliper-s

Beograd, 20.08.2017 - Javna tribina "Beograd voli ’80-te!" 

Peronska karta u Beogradu 180, a u Nišu 300 dinara

Peronska karta na Beogradskoj autobuskoj stanici košta 180 dinara i moraju da je plate svi, bez obzira da li putuju, prate nekog do autobusa ili ulaze na minut da predaju pošiljku vozaču. Od pretprošle godine ova usluga poskupela je za 20 dinara, a prolazak do perona, kako kažu putnici, papreno košta, budući da ova „karta” ne podrazumeva recimo besplatan toalet ili prtljag.

Zanimljivo je da najprometnija autobuska stanica u Srbiji nije rekorder po ceni peronske karte – ova usluga na stanici u Nišu košta čak 300 dinara, što je četvrtina autobuske karte do Beograda.

Ta usluga plaća se navodno zbog bezbednosti, jer su peroni mesta povećanog rizika.

Živković: Protesti su recept za smenu vlasti

Lider Nove stranke Zoran Živković očekuje izbore u Beogradu krajem godine, prenosi Danas list citira Živkovića: Protesti su recept za smenu vlasti.

Porađanje opozicionog Vučića

List Danas prenosi šta Đorđo Žujović (LDP) misli o potezima Saše Jankovića, a tekst donosi pod naslovom: „Porađanje opozicionog Vučića“.

Predstavnici opozicije različito gledaju na odluku Pokreta slobodnih građana, koji predvodi Saša Janković, da raskine saradnju sa Demokratskom strankom zbog predloga te partije o promeni Ustava.

Od Mačkara do Egzita i Guče

Tek što se završila Guča, počeo je „Bir fest”. Domaći i strani turisti u velikom broju hrle na širom sveta poznat „Egzit”, ali su česti gosti i manje poznatih manifestacija poput raznih fijakerijada, grožđenbala ili festivala fića, piše Politika.

Prema istraživanju lista, gotovo da nema grada i sela u Srbiji u kojima se u toku godine ne organizuje barem jedna tradicionalna manifestacija. Pretragom različitih izvora premašen je broj od 1.200 festivala, smotri, karnevala…

Neki od njih nisu prevazišli lokalni karakter, pojedine su dobile naziv po jelu, piću ili tradicionalnim srpskim običajima, a neki od njih su poslednjih godina afirmisani na svetskoj turističkoj mapi.

madj-japan-princ-s

Bugac, 20.08.2017 - japanski princ, sa ćerkom, boravi u Mađarskoj u okviru istraživanja o stočarstvu: Prince Akishino, Princess Mako

Odrasla sam s osećajem da nemam domovinu

Pred bioskopskom publikom u Srbiji, od 24. avgusta, naći će se britansko-indijski film „Kuća kraljevog namesnika” („Viceroy’s House”) britanske rediteljke indijskog porekla Gurinder Čade, poznate po vrlo dobrim filmovima „Badži na plaži”, „Igraj kao Bekam”, „Nevesta i predrasuda” i „Izvanredan život posle života”. U njima se uvek doticala pitanja, interesovanja i muke svojih sunarodnika što poput nje imaju izbegličko nasleđe, piše  Politika uz eksluzivan intervjuu sa Gurinder Čade.

List u naslovu citira poznatu rediteljku: „Odrasla sam s osećajem da nemam domovinu“.

Jer, Gurinder Čada je rođena 1960. u Najrobiju, u Keniji, u izbegličkoj indijskoj porodici Sika iz Pendžaba, dela Indije koji je 1947. pripao novoosnovanoj državi Pakistan, da bi s dve godine otišla u Englesku, u London, koji je postao njen trajni dom.

asad-diplomate-

Damask, 20.08.2017 - obraćanje Bašara Asada sirijskim diplomatama u Damsku

Barselona ne želi barijere na ulicama

Gradonačelnica Barselone Ada Colau rekla je da neće postavljati zaštitne barijere na gradske ulice uprkos napadu kombijem na prolaznike na ulici La Rambla, jednoj od najpoznatijih i turistički najatraktivnijih u glavnom gradu Katalonije, prenosi Al DŽazira Balkans, prenosi Danas.

"Nemoguće je napuniti grad barijerama. To je upravo ono što žele teroristi, da živimo među barijerama", rekla je Colau nakon upisivanja u knjigu žalosti. "Želimo da budemo slobodan grad, a takve mere smanjuju našu slobodu", rekla je Colau.

U četvrtak, nešto iza 17 sati kada su stotine turista šetale centrom grada, jureći kombi pregazio je i ubio 14 prolaznika. Više od 130 ljudi je povređeno. Od tada traje rasprava zašto Barselona nije postavila stubiće i betonske ograde koje onemogućuju vozilima ulazak na prostor predviđen za pješake. Nakon napada u Barseloni, te u noći, nekoliko katalonskih gradića uključujući Kalafel, Reus i Kalela postavili su zaštitu. U Madridu su postavljeni u subotu veliki betonski blokovi oko centralnog trga Puerta del Sol.

Džihadisti kreću na Evropu iz Maroka

Do poslednjih terorističkih napada u Španiji i Finskoj Maroko je delovao kao zemlja eventualno opasna po sebe, na ivici unutrašnje eksplozije i izbijanja novog „arapskog proleća”. Otkako se saznalo da su mahom Marokanci osumnjičeni za planiranje i izvršenje napada u Barseloni i Turkuu, kao i da je Italija iz predostrožnosti juče proterala dvojicu državljana te zemlje, pomolio se drugi strah, piše u Politici.

Maroko u ovom trenutku deluje kao da se pridružio Tunisu i Libiji kao glavnim platformama za prebacivanje džihadista iz severne Afrike u Evropu. Konačno, i neki od organizatora masakra u Parizu u novembru 2015. godine bili su marokanskog porekla.

Osim što su među organizatorima terorističkih napada u Španiji i Finskoj, kao i onog u Parizu, Marokanci su među najbrojnijima u grupama stranih boraca u Islamskoj državi.

Rim, 20.08.2017 - povišene mere bezbednosti posle teroristčkih napada u Španiji

Dva miligrama čiste smrti

Više Amerikanaca umre od predoziranja drogom nego u saobraćajnim nesrećama, objavljuje Politika.

Tužilaštvo češlja propuste Centra za socijalni rad

Tužilaštvo češlja propuste Centra za socijalni rad. Ministarstvo za socijalnu zaštitu uputilo je Drugom osnovnom tužilaštvu u Beogradu izveštaj o eventualnim propustima socijalnih radnika uključenih u slučaj ubijene Maje Djordjević (38) i njenog sina Mihaila, otkriva Blic.

Branislava, sestra ubijene Maje očekuje pravdu za smrt svoje sestre: „Svi krivci za smrt naših najmilijih da odgovaraju“.

patrijarh-vartol-madj-s

Budimpešta, 20.08.2017 - arhiepiskop carigradski i patrijarh vaseljenski Vartolomej I u poseti Mađarskoj: Bartholomew I, Zsolt Semjen - vicepremijer Mađarske

Spomenik i bulevar za bivšeg predsednika

“Mrkonjić ponovio zahtev”, javljaju Novosti pod naslovom “Uz spomenik tražim i bulevar za Slobu”. List objavljuje i da “demokrate I liberali oštro kritikuju inicijativu funkcionera socijalista”.

Savet iz Kurira

“Šok, šta ćeš sad crni Milutine”, objavljuje Kurir pod naslovom “Mrki doctor zabraniio seks”. Tabloid objašnjava kako je “vremešnom socijalisti kardiolog savetovao da zbog srčane aritmije pod hitno smanji doživljaj u krevetu”. List citira “Bekuta: Milutin je aktivan na svim poljima pa i u seksu. Ja sam zadovoljna i srećna”.

Pretnja iz Novosti

“Moguć raskid sa kompanijom Šandong zbog probijanja rokova”, objavljuju Novosti pod naslovom “Kinezima žuti karton za kašnjenje na Koridoru 11”.

Upozorenje iz Informera

“Ruski stručnjaci upozoravaju, NATO u Srbiji sprema državni udar I atentate”, objavljuje Informer.

Plan iz Srpskog telegrafa

“Ruska ofanziva na Balkan”, piše u Srpskom telegrafu pod naslovom “Putinov zaveet Srbima, ujediniću Srpsku I sever Kosova sa Srbijom do 2022. godine”. Ovaj tabloid objavljuje  kako je “predsednik Rusije preko svojih diplomata poslao poruku Vučiću da odoli pritiscima Zapada u dijalogu o Kosovu ali i plan za ujedinjenje svih Srba na Balkanu”.

Ko plaća skupo letovanje?

“On je strašan prevarant”, piše u Informeru pod naslovom “Pajtić na Brionima troši milione, laže da je hotel platio od presude protiv Informera”. Ovaj tabloid objašnjava kako “bivši lider DS tvrdi da je tajkunsko letovanje platio kešom koji je dobio od tužbe protiv našeg lista. Ali Informer mu je po presudi isplatio 100.000 dinara (oko 800 evra) a jedna noć u najjeftinijoj sobi u hotelu na Brionim košta 200 evra”.

Fašista?

“Lider Dveri fašista”, objavljuje tabloid alo pod naslovom “Boško udario na dete”. List tvrdi kako je “posle prijema malog slikara Farhada Nurija kod predsednika Vučića, Obradović udario po dečaku samo zato što je druge vere i nacije”.

Ekskluzivni izveštaj iz Bugarske

Srpski telegraf, pod oznakom eksluzivno, objavljuje “Izveštaj grafologa iz Bugarske”, pod naslovom “Pukla afera ´24 stana´, lažirali potpis Siniše Malog”.

Noćna straža

“Ukupno 200 radara širom Srbije svakodnevno će kontrolisati brzinu . Najviše pokriveni Ibarska magistrala, Beograd i pravac ka Mađarskoj”, piše u Informeru pod naslovom “Pažnja, stiglo 50 modernih radara, sada snimaju i noću”.

Kokain

Novosti javljaju o “problemima folk pevača i njegove žene u Crnoj Gori” pod naslovom “Opet nađen kokain kod Bulatovih”. List objavljuje da je “supruga Marijana tvrdila da je droga za ličnu upotrebu”.

O istoj temi na naslovnim strana piše i u tabloidima Alo i Srpski telegraf.

kos-srb-nem

Hamburg, 20.08.2017 - utakmica Nemačka - Srbija u trećem kolu "Superkupa" u Hamburgu, 56:87(17-27,17:17,6-19:6,16-24)

Srbija ostala bez Teodosića na Evrobasketu

Veliki peh za košarkašku reprezentaciju Srbije - kapiten Miloš Teodosić neće moći da igra na Evropskom prvenstvu, objavljuje Blic.

Posle Nikole Jokića i Nemanje Bjelice (povreda), povlačenja Stefana Markovića, odnosno povređenih Miroslava Raduljice i Marka Simonovića, selektor Aleksandar Đorđević ostao je i bez fantastičnog pleja, i lidera ove ekipe.

Hronična povreda lista, zbog koje je propustio deo priprema i sve dosadašnje trening utakmice, ne može da bude u potpunosti zalečena do početka takmičenja u Turskoj, pa su Đorđević i Teo posle konsultacija sa medicinskim timom naše reprezentacije i Los Anđeles Klipersa zajedno doneli ovu tešku odluku.

Ovo je veliki hendikep za tim, ali nastavljamo dalje sa istim ambicijama - rekao je Đorđević, a preneo sajt KSS.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...