Unutrašnji dijalog o Kosovu, u najavi

Anđelka Nikolić

(ponedeljak, 24. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Libija, 23.07.2017 - spašavanje izbeglica iz Afrike u Mediteranskom moru nadomak obala Libije

„Vreme je da kao narod prestanemo da kao noj zabijamo glavu u pesak i budemo realni“, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, objašnjavajući zašto nam je potreban unutrašnji dijalog o Kosovu. Pronalaženje rešenja, smatra on, zahteva ruke uprljane kompromisima. Cipras, Borisov i Vučić u Solunu razgovaraju o Makedoniji bez prisustva Makedonije. Beograd neće povući priznanje Makedonije pod ustavnim imenom, ali očekuje da Skoplje ne podrži prijem Kosova u Unesko. Srpska pravoslavna crkva zabranila je Makedoncima da ove godine proslave Ilinden u srpskom manastiru Prohor Pčinjski. U Starom Grackom obeleženo osamnaest godina od ubistva četrnaest žetelaca za koje niko nije odgovarao. Porodice očekuju da slučaj preuzme Specijalni sud za zločine OVK. Niko ne zna šta Tramp hoće na Balkanu. Slovačka je dala ultimatum EU  – ili rešite problem različitog kvaliteta hrane za tržišta stare i nove Evrope ili sledi embargo na namirnice sa Zapada. Leonardo potvrdio da će igrati za Partizan u prvom meču trećeg kola kvalifikacija Lige šampiona protiv Olimpijakosa.

moda-majami-akacia-s

Majami, 23.07.2017 - Nedelja mode kupaćih kostima FUNKSHION u Majamiju: kolekcija - Acacia

Između Kumanovske bitke i Tiranske platforme

Susedi se udružuju: Cipras, Borisov i Vučić i u Solunu razgovaraju o Makedoniji bez prisustva Makedonije”, nervozno su reagovali skopski internet portali na trilateralni sastanak grčkog i bugarskog premijera sa srpskim predsednikom. Skoplje kao da se uplašilo da će ostati bez svog ustavnog imena, pod kojim ga priznaju Sofija i Beograd, ali ne i Atina, objavljuje Politika.

Pogotovu kad Ivica Dačić prilikom susreta s grčkim kolegom Nikosom Kocijasom ponovo nije propustio priliku da javno potencira kako je Srbija pogrešila što je priznala BJRM kao Republiku Makedoniju.

Beograd neće povući priznanje Makedonije pod ustavnim imenom, ali očekuje da Skoplje ne podrži prijem Kosova u Unesko.

Makedonski premijer Zoran Zaev odbija da podrži prijem Kosova u Unesko. Albanske partije ga sada ucenjuju i prete izlaskom iz vlade, piše Informer pod naslovom „Šiptari ruše Zaeva zbog Kosova“.

masakr-kosovo-stgracko

Beograd, 23.07.2017 - obeležavanje osamnaest godina od ubistva četrnaest srpskih žeteoca u selu Staro Gracko kod Lipljana 

Zaev: Srbija prijatelj Makedonije, treba da unapredimo odnose

Premijer Makedonije Zoran Zaev izjavio je u Sarajevu da je Srbija veliki prijatelj Makedonije i da se nada da će biti dodatno unapređeni dobri odnosi koji postoje između dve zemlje, prenosi Politka izveštaj Tanjuga.

Zaev na konferenciji za novinare nije želeo da komentariše, kako je rekao, neke nesmotrene izjave i stavove da ne bi podstakao ili isprovocirao nesporazum između dve zemlje.

On je naveo da od vlasti Srbije još nije stigao odgovor na zahtev da se dozvoli makedonskoj delegaciji da godišnjicu najvećeg makedonskog praznika – Ilindena, proslavi u Prohoru Pčinjskom, na teritoriji Srbije.„Nadam se da ćemo dobiti odobrenje, ali ako ga i ne dobijemo, nećemo se naljutiti”, naglasio je Zaev.

Nova svadja Srbije i Makedonije, objavljuje Alo pod naslovom: „Patrijarh udario rampu Zaevu“.Srpska pravoslavna crkva zabranila je Makedoncima da ove godine proslave Ilinden u srpskom manastiru Prohor Pčinjski.

Vučić: Zašto nam je potreban unutrašnji dijalog o Kosovu

Pod naslovom „Zašto nam je potreban unutrašnji dijalog o Kosovu“, Blic objavljuje autorski tekst predsednika AleksndraVučića za ovaj list.

List ističe par predsednikovih stavova:

„Vreme je da kao narod prestanemo da kao noj zabijamo glavu u pesak i budemo realni“.

„Pronalaženje rešenja zahteva glavu vruću od stalnog razmnišljanja, srce koje je hladno na preterane emocije i ruke uprljane kompromisima. I naše i albanske“.

„Rešenje ne leži u našim mitovima i sukobima, ali sa druge strane ne leži ni u negiranju i odricanju od svih naših nacionalnih i državnih interesa“.

„Nije Srbija za potcenjivanje, iako Albanci imaju značajnu podršku zapadnih zemalja“.

Niko ne zna šta Tramp hoće na Balkanu

„Velika šansa bi bio srpsko-kosovski sporazum, jer bi bio varnica za početak i mnogo bi pomogao, ne samo ovim dvema državama, nego i okolnim zemljama“, kaže u u intervjuu za Danas Kameron Manter, predsednik Ist Vest instituta i bivši ambasador SAD u Srbiji.

List intrevju donosi pod naslovom: „Niko ne zna šta Tramp hoće na Balkanu“.

Kameron Manter  kaže da je za paljenje američke ambasade u Beogradu, po međunarodnom pravu, odgovorna Vlada Srbije, i lično tadašnji premijer Koštunioca.

„Bili smo veoma razočarani, jer u vreme kada je priznavanje Kosova došlo na dnevni red, naša ambasada i ambasade Velike Britanije i Nemačke su bile zaštićene. Kada je rulja krenula na naše ambasade, policija je otišla. Obično ne mislim da je policija uplašena, tako da mislim da im je neko rekao da odu“, kaže Manter.

Da li će cela Evropa kupovati proizvode istog kvaliteta

Multinacionalne kompanije potrošače istočne Evrope smatraju građanima drugog reda zbog čega Slovačka preti embargom i proterivanjem namirnica sa Zapada iz restorana, objavljuje Politika.

Slovačka je pre nekoliko dana dala ultimatum Evropskoj uniji – ili rešite problem različitog kvaliteta hrane za tržišta stare i nove Evrope ili sledi proterivanje svih namirnica sa Zapada iz slovačkih restorana.

Slovačka ne odustaje od inicijative koju je pokrenula tokom svog predsedavanja Evropskom unijom – da se reši pitanje prodaje škarta u bivšim komunističkim zemljama.

Propast srpske maline

Na sastanku ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića i predstavnika malinara iz cele Srbije juče je dogovoreno da se cena maline prati i da se osnuje Nacionalni savet koji bi se bavio problemom malinara koji traju gotovo već dve decenije, a malinari su odustali od današnjeg protesta, piše Alo.

Proizvođači malina su sapštili da su zadovoljni sa pregovorima sa ministarstvom poljoprivrede, ali da ostaju pri zahtevu da otkupna cena maline bude 1,83 evra.

Masakr bez kazne

Parastosom u Starom Grackom kod Lipljana juče je obeleženo 18 godina od ubistva 14 žetelaca koji su izmasakrirani na njivi 1999. godine dok su sabirali žito, a za taj težak zločin još niko nije odgovarao, pišu Novosti.

Sedmorica Albanaca, pripadnika bivše OVK, bila su pod istragom za ubistvo, koja je obustavljena.  Članovi porodica usled obustave istrage očekuju da slučaj ubistva 14 žetelaca preuzme Specijalni sud za ratne zločine pripadnika bivše OVK.

Ostaje nada da će ta institucija otvoriti istragu i da ćemo saznati ko su monstrumi koji su streljali žeteoce,  a za to niko nije odgovarao. Kao ni za više od 1.000 Srba ubijenih za sve ove godine - izjavio je ministar odbrane Aleksandar Vulin.

Ne prihvatam sramno nečinjenje pravosudnih institucija koje nemaju ništa da ponude osim zatvaranja slučajeva i zaturanja dokaza - naveo je Marko Đurić .

U redu za nanogvicu

U kućnim zatvorima s nanogvicom širom Srbije trenutno su 342 osuđenika, dok su u kućnom pritvoru pod ovim elektronskim nadzorom 184 osobe, podaci su Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde dostavljeni Politici.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde raspolaže s više od hiljadu kompleta za elektronski nadzor. Nanogvica je dovoljno, ali zbog nedostatka poverenika koji kontrolišu izdržavanje kazne u kućnom zatvoru neki osuđenici moraju da čekaju red.

Pod krilima orla krstaša

Plodna planina, kako su je nazivali Rimljani, nije samo najstarija zaštićena prirodna riznica u Srbiji, već i kulturno-istorijska celina od nacionalnog značaja. Prvo je bila ostrvo u Mediteranskom, zatim u Panonskom moru, piše u Politici o Fruškoj gori.

Fruška gora je optočena draguljima koji su njeno prirodno i kulturno blago. Stoletne šume bukve i kitnjaka na obroncima kriju brojne zaštićene vrste, među kojima i ugroženog orla krstaša.

Istorija srpskih Jevreja kroz novinske stupce

Na izložbi „Listanje vremena”, u Narodnoj biblioteci Srbije, javnosti je prvi put predstavljena periodika koju su Jevreji objavljivali na ovom podneblju u prethodnih 130 godina, prenosi Politika.

„Bože, čuvaj kralja i milu nam Kraljevinu SHS”, piše na poleđini jedinog očuvanog primerka godišnjaka „Meranos” iz 1919. godine. Reč je o časopisu koji su pre Prvog svetskog rata pokrenuli Jevreji iz Kruševca, i to – pravoslavne vere. Ovo je ujedno jedan od brojnih jedinstvenih eksponata na nedavno otvorenoj izložbi „Listanje vremena”.

Haradinajeva vlada ne donosi pozitivne promene

Haradinajeva vlada ne donosi pozitivne promene, citira Danas  Visara Imerija, predsednika pokreta Samoopredeljenje.

Eurofer i dalje za isragu protiv Srbije zbog Hestila

Uticajno evropsko udruženje proizvodjača čelika  Eurofer i dalje je za isragu protiv Srbije zbog Hestila, piše u Danasu.

Pretnje i napadi na novinare ostaju u fioci

Policija i tužilaštvo ni za godinu dana nisu otkrili ko stoji iza pretnji upućenih redakciji KRIK-a, piše u Danasu pod naslovom „ Pretnje i napadi na novinare ostaju u fioci“.

Erdogan: U Nemačkoj vode izbornu kampanju na račun Turske

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan optužio je nemačke političare da vode predizbornu kampanju na račun Turske. U razgovoru za DPA, Erdogan je odbacio oštre kritike koje iz Berlina stižu na račun Ankare: "Niko nema pravo da se meša u unutrašnje stvari Turske", prenosi Danas.

S druge strane, prenosi Ziddojče cajtung, Erdogan je naglasio "strateško partnerstvo" između Nemačke i Turske: "Ne bi trebalo preduzimati bilo kakve korake koji bi zatamnili ovo partnerstvo... Zajedno smo u NATO, mi (Turska) smo kandidat za članicu EU".

Erdogan je ponovio da je tursko pravosuđe - čijim je odlukama više nemačkih državljana zatvoreno, pored ostalog i zbog navodnih veza sa teorizmom - nezavisno. Izveštaje prema kojima su nemačke firme u Turskoj pod istragom zbog podrške teroristima odbacio je kao "laži". Međutim, Erdogan je dodao da se takve istrage vode protiv nekih turskih firmi i da Nemačka teroristima iz Turske pruža utočište, umesto da ih izruči (Turskoj).

Jedna kolona - jedini put za opoziciju

Jedna kolona je jedini put za opoziciju, kaže u inetrvjuu za Blic Vuk Jeremić.

Opozicija još bira svog aduta, piše u Novostima povodom pregovora oko izbora u Beogradu.

Visoke doze roze pilule pogubne po srce i mozak

Nove naučne analize pale alarm. Tablete na bazi Ibuprofena, kod nas najprodavanijeg leka, maksimalno uzimati tri dnevno, objavljuju Novosti pod naslovom „Visoke doze roze pilule pogubne po srce i mozak“.

„Diklofenak“ bi trebalo da izbegavaju pacijenti sa kardiovaskularnim bolestima.

Janković sprema Georgijeva za gradonačelnika

Uz najavu „prangija ima novo iznenađenje“ i ocenu „ludilo“, tabloid  Informer piše da Saša Janković sprema pevača Georgijeva za gradonačelnika.

„Propali dosovski kandidat odlučio da mu Vlado Georgiev bude glavni adut na gradskim izborima. Istraživanje javnog mnjenja pokazalo da čak i problematični pevač ima veće šanse od Jankovića“, piše u tabloidu.

Uhapšene vehabije

Alo piše o akciji MUP-a u Novom Pazaru u kojoj je uhapšen vehabija sa oružjem.

Uhapšene vehabije planirale napade po Beogradu, piše Srpski telegraf i otkriva da je policija zaplenila oružje teroristima.

Srbija ne može u EU sa ruskom bazom

Brisel spremio veliku ucenu: Srbija ne može u EU sa ruskom bazom. Evropska unija traži da Rusima ne damo diplomatski status za humanitarni centar. U suprotnom će blokirati pregovore, piše u Srpskom telegrafu.

U drugom teksu ovaj tabloid objavljuje: Ruski analitičar Leonid Savin potvrdio izveštaj CIA: Srbija i Rusija prave pravoslavnu uniju.

Rodić otvorio novu firmu

Uz etiketu „krimi – udarnici“, Srpski telegraf piše o još jednoj prevari gazde Kurira: Rodić otvorio novu firmu da ne plati dug od 12 miliona evra.

„Crni fond“

SNS svakog meseca uzme i do 2 miliona evra državnog novca, piše u Kuriru pod naslovom „Afera crni fond - najmasovnije pranje para u istoriji Srbije: Više od 100.000 članova stranke učestvuje u kriminalu!“

SNS od svojih ljudi koje je zaposlio mesečno uzima 10% u kešu od njihovih plata. Oni su od dolaska na vlast zaposlili više od 100.000 partijskih ljudi, a oni imaju obavezu da "u znak zahvalnosti" mesečno stranci daju 10 odsto zarade, kao i 12. platu u kešu!

Preko ovakvog masovnog pranja državnih para mesečno se ubacuje i do dva miliona evra u crne fondove SNS, koji služe za finansiranje stranačke vojske i izbora, objavljuje Kurir.

Audi za guvernerku

„Jorgovanki audi od 500.000 evra: Država uzima od najsiromašnijih, radnici štrajkuju širom Srbije, a guvernerka se bahati!“ objavljuje Kurir.

Poslanici opozicije od nadležnih u Narodnoj banci Srbije traže da objasne zašto su pazarili skupoceno vozilo koje služi isključivo za prevoz guvernerke Tabaković!

Narodna banka Srbije navodno je kupila blindirani „audi A8“, koji se koristiti za prevoz guvernerke Jorgovanke Tabaković, otkrili su poslanici opozicije...piše u Kuriru.

Leonardo: Igraću za tim i navijače!

Igraću  samo za tim i navijače, rekao je Partizanov vezista Leonardo za „Novosti” i tom jasnom porukom odagnao sve sumnje oko toga da li će srpski šampion moći da računa na njegove usluge u prvom meču trećeg kola kvalifikacija Lige šampiona protiv Olimpijakosa.

- Situacija je veoma komplikovana.Klub očigledno ne može da reši problem koji imamo.. .  pred nama su dve najvažnije utakmice u sezoni, nije momenat da se bavimo mojim statusom, problemima koje imam s klubom.

- Olimpijakos nas čeka, to je jedino važno. Želeo bih da navijači znaju da nisam "g....", negativac i loš čovek kakvim me predstavljaju. Više od svega želim da igram protiv Olimpijakosa, samo zbog tima i naših navijača - zaključio je buntovni Brazilac.

Ubio ženu i sebe na ćerkin rođendan

Vest da je Ratko Jovanović (52) u subotu po podne ubio svoju suprugu Draganu (44) sa nekoliko uboda nožem, da bi nakon toga sebi prerezao vrat i iskrvario na kućnom pragu, u Banatskom Karlovcu primljenja je u šoku i neverici, piše u Blicu.

Dragana se vratila iz Beča gde privremeno radi da bi proslavila rođendan njihove mlađe ćerke. Komšije veruju da je Ratkova ljubomora uzrok tragedije.

Nakon nekoliko uboda nožem, nerećna Dragana je preminula u kolima hitne pomoći na putu do bolnice. Ratko je pre toga sa teškom ranom na vratu već iskrvario u njihovoj kući.

„Ženu zaklao zbog poruka na fejsbuku“, objavljuje Alo.

Dve osobe stradale u sudaru cisterne i automobila

U udesu koji se u nedelju, pod još nerazjašnjenim okolnostima, dogodio kod sela Dobre strane na Ibarskoj magistrali na deonici puta Kraljevo - Raška, poginuo je vozač "Juga" Milenko S. (76) iz Adrana kod Kraljeva i njegova za sada neidentifikovana saputnica, piše u Novostima.

Udes se dogodio kada je iz još nepoznatih razloga "Jugo" kraljevačkih registarskih oznaka prešao u suprotnu traku i direktno se sudario sa cisternom za prevoz goriva "Knez petrol".  Vozač "Juga" i njegova saputnica preminuli su na mestu udesa od zadobijenih povreda.

Biznismen ubijen na kućnom pragu

Beživotno telo Predraga Perića (47), vlasnika agencije za registraciju i tehnički pregled vozila “Perić trejd”, pronađeno je u nedelju ujutru ispred njegovog poslovnog objekta u mestu Žitorađe, na putu Vladičin Han – Surdulica, objavljuju Novosti.

Perića je u lokvi krvi pronašao slučajni prolaznik, koji je slučaj i prijavio policiji. Na mestu nesreće istražni organi su Perića zatekli sa povredama glave, nastalim najverovatnije upotrebom vatrenog oružja malog kalibra, ali će se zvanične informacije znati tek posle obdukcije. Izvršilac je nepoznat.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...