Gugl na hrvatskoj strani

Danijela Ćirović

(nedelja, 11. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Bali, 10.06.2017 - festival umetnosti na Baliju (Bali Art Festival)

Na mapi najpoznatijeg internet pretraživača - umesto da su ucrtane po sredini međunarodne plovne reke, kako nalaže međunarodno pravo -  granice su označene onako kako se zalaže Hrvatska. Kako je moguće da danas drogu diluju deca u sedmom ili osmom razredu osnovne škole. Krivci za velike decembarske račune za struju na koje su se građani opravdano žalili u januaru ove godine, su očitavači jer nisu izašli na teren da upišu stvarnu potrošnju.

dunav-gugl

(ilustracija, Novosti)

Hrvatska granica na Guglu

"Gugl prekraja granice Srbije”, objavljuju Novosti. Na mapi najpoznatijeg internet pretraživača našoj zemlji "otkinuto" gotovo 11.000 hektara. Veći deo opština Bačka Palanka, Apatin i Sombor - u Hrvatskoj, kao u vreme Austrougarske.

Umesto da su ucrtane po sredini međunarodne plovne reke, kako nalaže međunarodno pravo, granice su označene onako kako se zalaže Hrvatska - na osnovu katastarskog premera iz vremena Austrougarske. Čini se da je Gugl doneo odluku i pre konačnog razgraničenja. I uprkos reagovanju našeg Ministarstva spoljnih poslova, u više navrata od 2014. godine, način prikaza dunavskog dela granice između Srbije i Hrvatske na mapama Gugla nije popravljen. U Ministarstvu spoljnih poslova Srbije rekli su novinarima  da su kompaniji Gugl, u dopisima, više puta ukazali da Republika Srbija i Republika Hrvatska nisu međusobno ugovorom definisale zajedničku državnu granicu.

Droga i deca

“Deca u lancu dilera droge”, naslov je u Blicu. “Kako je moguće da danas drogu diluju deca u sedmom ili osmom razredu osnovne škole, pitali sui z Blica policijske inspektore, sociologe, psihologe, tužioce.

Skupa struja zbog lenjosti?

Krivci za velike decembarske račune za struju na koje su se građani opravdano žalili u januaru ove godine, dolijali su. Za prekomernu potrošnju struje nisu krivi Sveti Nikola, Sveti Jovan, Božić, i Nova godina, a ni to što je struja očitavana kasnije nego inače, kako se tvrdilo – već očitavači.

Oni nisu izašli na teren da upišu stvarnu potrošnju, već su EPS-u predali podatke „iz fotelje”, nezvanično saznaje Politika.

Prodat Želvoz

Nekadašnji gigant prodat iz stečaja za 163 miliona dinara firmi „Viktori solušn”, koja se bavi transportom i izvozom, objavljuje Politika pod naslovom “Bivša mis Braničevskog okruga nova vlasnica Želvoza”.

Nekadašnji srpski gigant, remonter vagona „Želvoz” iz Smedereva, nedavno je prodat iz petog puta. Oko 20 hektara zemljišta i 95.500 kvadratnih metara zgrada sa opremom, nedaleko od centra grada, kao i četiri povezana preduzeća sa kompletnom imovinom, otišlo je u ruke novog vlasnika, firme „Viktori solušns” iz Beograda. Preduzeće je kupljeno za 163 miliona dinara, što je praktično oko 14 odsto procenjene vrednosti.

Odluku da se fabrika u stečaju proda ovom ponuđaču doneo je Odbor poverilaca, postupajući po zakonu, potvrdila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.

Kultura i finansije

Najveći broj umetnika koje prepoznajemo kao velikane u istoriji ljudskog roda nije finansirala država, nego su živeli od prodaje svojih dela, od sponzorstava ili mecenatstva, kako se to ranije zvalo, kaže za Politiku Vladan Vukosavljević, ministar kulture i informisanja.

Prvi dokument potreban da bi se odredile smernice srpske kulturne politike iznet je pred sud javnosti. Strategija razvoja kulture zamišljena je kao putokaz za srpsku kulturu u narednih deset godina. Slične strategije u praksi evropskih zemalja donose se na kraći period, a Ministarstvo kulture i informisanja imalo je ambiciozniji plan, s namerom da uredi oblast kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva.

S ministrom kulture i informisanja Vladanom Vukosavljevićem razgovarali smo o ciljevima koji su postavljeni, akterima na kulturnoj sceni, položaju umetnika i smeru u kojem se kreće srpska kultura, objavljuje Politika pod naslovom “Kulturu ne može više da finansira samo država”.ministar-kulture-s.

Beograd, 10.06.2017 - obraćanje učesnika Beogradskog kontrapunkta, susreta savremenih književnih autora: ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević

Izgubljena sigurnost

Statistika pokazuje porast kriminala na grčkim ulicama, a od nekadašnjeg dobrog glasa Atine kao najbezbednije metropole – ostalo je samo nostalgično sećanje, piše u Politici pood naslovom “Grci opet zaključavaju stanove i automobile”.

Do pre desetak godina Grčka je važila za jednu od najbezbednijih zemalja, a glavni grad Atina za najsigurniju metropolu. O tome je pisalo u turističkim vodičima, o tome su svedočile sada već zaboravljene i promenjene navike Grka – da ne zaključavaju vrata stanova i automobila.

Mirno se noću moglo kretati gradom bez straha, ne zaključavati automobil živeti u sigurnsti da će vam novčanik koji ste zagubili biti vraćen netaknut. Istina, to se i danas često dešava ako ste u okruženju Grka.

Novi predsednik i bivši gradonačelnik

“Vučić u patološkom sttrahu od Đilasa”, naslov je u Kuriru gde piše “dva puta ga razbiio na izborima”. Ovaj tabloid tvrdi da je “novoizabrani predsednik u panici od bivšeg gradonačelnika posle njegovog nagoveštaja da će se uskoro vratiti u politički život Srbije”.

Kineski pisac

Jedan od najvažnijih kineskih stvaralaca Ju Hua (1960) bio je gost dvodnevne manifestacije „Beogradski kontrapunkt”, u organizaciji Ministarstva kulture i informisanja, a ujedno je u izdavačkoj kući „Geopoetika” govorio o svom romanu „Sedmi dan” (prevod Zoran Skrobanović), alegoričnoj pripovesti o junaku koji posle smrti pokušava da se sahrani i nađe svoj mir. Sećajući se prethodnog života, on sreće bivšu ženu koja ga je ostavila zbog uspešnog poslovnog čoveka, a zatim se ubila zbog dugova i prevara sa kojima je ovaj ostavio. Suočava se i sa užasnim slikama beba kao medicinskog otpada, bedom poniženih koji žive u podzemlju velikog grada... objavljuje Politika pod naslovom “Na Tajvanu se štampaju knjige nepoželjne u Kini”.

“To naše kretanje ka budućnosti podseća na ulazna vrata hotela, stalno se zapravo vcrtimo ukrug”, kaže kineski pisac.

Ju Hua se školovao u doba Kulturne revolucije, kada je čitanje književnih dela bilo zabranjeno, a u razgovoru „Kontrapunkta” ispričao je da ga je upravo to što je čitao zabranjene i oštećene knjige, koje su prelazile iz ruke u ruku i nisu imale početke ili poslednje stranice, navelo da smišlja zaplete i završetke. I da postane pisac.

Narodno uživanje?

“Narod ne trpi, narod uživa u partijskom zapošljavanju”, naslov je u Blicu za intervju sa Milošem Radovanovićem, piscem i rediteljem.

Preživljavanje boljitka

Kurir objavljuje razgovor sa Lanetom Gutovićem, glumcem, pod naslovom “Valjda ćemo preživati I ovaj Vučićev boljitak”.

Istorija na staklu

Iz radionice „Niški grafit” put sveta odlaze na staklu ovekovečeni motivi iz nacionalne istorije: novčić iz doba despota Stefana Lazarevića, delovi „Miroslavljevog jevanđelja” i Dušanovog zakonika, grb dinastije Nemanjić, kruna kralja Petra Prvog Karađorđevića, objavljuje Politika pod naslovom “Srpska istorija u staklu”.

Uramljena stakla na kojima su s unutrašnje strane ovekovečeni artefakti srpske prošlosti krase sve prostorije stana u beogradskoj Ulici Svetozara Markovića. Čak se i zidovi u predsoblju jedva vide od zastakljene istorije koju Ljuba Marković, sa svojim saradnicima iz radionice „Niški grafit”, stvara kombinovanim tehnikama – od crtanja i štampe do vajarskih otisaka i mozaika. Taj prostor je već dve godine beogradski atelje, u kojem je šezdesetdvogodišnji Nišlija, po obrazovanju pravnik, primio ekipu Politike.

fudbal-reprez-pripreme-

Stara Pazova, 10.06.2017 - pripreme A reprezentacije Srbije uoči kvalifikacione utakmice za Svetsko prvenstvo protiv Velsa

Klimatske promene u Srbiji

Kli­ma u Sr­bi­ji se pro­me­ni­la u po­sled­njih po­la ve­ka. Sve če­šće su eks­trem­ne vre­men­ske pri­li­ke – obil­ne ki­še pra­će­ne gra­dom, su­še i po­rast tem­pe­ra­tu­re u svim go­di­šnjim do­bi­ma, objavljuje Politika pod naslovom “Nekada su padale sekire, a danas kiša”.

Poslednjih godina sve češće gledamo u nebo, kako bi predvideli šta će nam se strovaliti na glavu: sneg pred leto, grad veličine smatrfona od pet inča ili opasno UV zračenje koje oko Nove godine preti da nas pretvori u roštilj, piše u Politici.

Rođenje

Novosti i Alo objavljuju na naslovnim stranama detalje povodom rođenja deteta Aleksandra Vučića, predsednika Srbije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...